41.0
#23
20.0

Kříž mimo tento svět! Mistr už Brnu dýchá na krk

Do dnešního trháku ve Slezsku proměnil v sezoně 13 ze 46 trojkových projektilů. Ve 14 utkáních základní části ani jeden. Pokud někoho soupeři nechávali na oblouku volného, byl to právě on. Od osmého února 2023 už se to nikdy nebude opakovat. Reprezentační forward Martin Kříž, který má v této sezoně šestkovou bilanci 38/17, na 100 minut vystoupil z těla člověka, už v první čtvrtině trefil 3 rány ze 4, v poločase 5 ze 7 a po kariérní bilanci 10/6 na konci utkání věděl, že i když už něco podobného nikdy neprožene kopírkou ve své dlani, bude tenhle první nadstavbový večer 31. ročníku NBL zcela nezapomenutelným milníkem nejen jeho sportovní kariéry, ale celého pozemského bytí.

Byl to právě tento 29letý levoruký mág středeční noci, který mistra zmítajícího se v provazech udržel v první půli na nohou a nedopustil bleskové K.O. z rukou tradičního popravčího ve slezské aréně. Jakub Šiřina, který nezažívá extra plodnou sezonu, se před první půlí zhluboka nadechl a drtil v ní mistra hromovou silou - trojkami (8/6), nájezdy i uvolňováním spoluhráčů. 15 body založil na explozivní první čtvrtinu domácích (32-24) bez jediné ztráty a se spoustou ataků koše (TH 11/10) a Nymburk udrželo ve hře především pět trojek.

I dál se díky Křížovi s Watsonem dokázal uchycovat na blízké distanci, ale závěr půle s trhákem domácích (a už 24 body Šiřiny) na 50-39 už opět vznítil nad Polabany hrozbu. Ovšem ze šatny se vrátil úplně jinak bránící mistr, který přestat propouštět pod svůj koš moře nerušených nájezdů tak jako do půle, nutil domácí do stále těžších střel a po jejich 11 bodech ze třetí čtvrtině otočil produkcí především tuzemců na 65-68. Svůj sedmiapůlminutový velký úsek z přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny natáhl až na 0-16 a z vedení 65-75 se odrazil k vítězství 77-91. Druhou půli ovládl 23-47 a za vedoucím Brnem zaostává už jen jednu výhru.

Polabany táhli Kříž (18), Palyza (14) a Watson (10 za 6 minut), jejich tým byl lepší z pole (v procentech 35-48), v trojkách (33/8 - 37/16) i v bodech lavičky (19-42). Za domácí (bez Zbránka, Dragouna, Kouřil jen 3 minuty), kteří měli víc z šestek (27-17), byli v kulise 1330 fanoušků vidět hlavně Šiřina (31+8 doskoků, trojky 9/5, TH 12/10) a Gniadek (14).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes soupeř prokázal, že má silnější lavičku. Naši kluci a zejména Kuba Šiřina zaslouží kredit za výkon v prvním poločase. Bohužel jen poločasový výkon na soupeře, jako je Nymburk, nestačí. Ve třetí čtvrtině hosté utáhli šrouby v obraně a my jsme zaznamenali jen jedenáct bodů a dalších jen dvanáct ve čtvrté čtvrtce. Nemohu našim klukům upřít bojovnost, ale to bylo na vítězství málo.”

Radek Farský (křídlo BK Opava):
„Měli jsme výborný první poločas, ale ve druhé polovině jsme odpadli. Chvílemi jsme nevěděli, co proti tvrdé obraně Nymburka máme hrát. Když nás Nymburk bodově dotáhl, tak bylo na hřišti již jen jedno družstvo.”

Ladislav Sokolovský(trenér ERA Basketball Nymburk): „Když jsme doma prohráli s Brnem, tak od té doby šel náš výkon nahoru. Doufal jsem, že ve zlepšení budeme pokračovat i v Opavě. Po první polovině utkání jsme spadli zase z hrušky dolů a byli jsme rádi, že poločas je jen minus deset. Kuba Šiřina si s naší obranou dělal, co chtěl. Určitě podal nejlepší výkon v letošní sezoně. Po poločase jsme něco změnili v naší hře a skore se začalo otáčet. Domácím troch odešla hlava a my jsme toho využili k výhře.”

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Dnes to bylo těžce vybojované vítězství. Domácí nás hodně trápili a „Šířa” si s námi v prvním poločase pohrával. Po poločase jsme dobře reagovali na obranu soupeře, začalo nám to padat z dálky a domácí v úzké rotaci začali ztrácet.”

• přechodová fáze

Na opavské palubovce budou na úvod nadstavby dávat velký hit, a to reprízu posledních finále ligy i poháru. Domácí Slezané se na duel naladili přesvědčivým složením Děčína a připomenout si musí i tři výhry nad Nymburkem z minulé sezony. Handicapem mohou být až dvě absence strážců podkošového prostoru, kdy zejména Mokráň i jako důležitý skórer by týmu chyběl víc než hodně.

Polabané zapsali 5 výher ze 6 posledních zápasů a dál dorážejí na vedoucí Brno. V utkání budou už bez testovaného amerického guarda Reevese, jehož try-out skončil kvůli potížím s kolenem neúspěšně. I bez něj ale tým musí cílit na výhru, neboť případná porážka by mohla mít pro předstižení Brna až fatální rozměr. Právě v posledním duelu doma s lídrem tabulky se ale ukázalo, že obhájce trofeje měl v kritickém závěru potíže dostávat se do podkošového prostoru, a nebýt řady trojek, ani by se nepřiblížil k dramatizaci utkání. Mistr musí být v Opavě rovněž na výši na doskoku, jinak se se zlou potáže.

Nymburský pivot Benda v minulém zápase jako první hráč v historii ligy pokořil hranici 600 bloků a nyní se může opět zapsat do historie, když mu chybí už jen 6 bodů ke čtvrté pozici Jana Svobody v tabulce nejlepších střelců historie NBL. Nyní má 8149 bodů.

Absence Opavy: forward Zbránek (naražená holenní kost), guard Dragoun (po operaci kolene má po sezoně), power forward Mokráň (viróza, start nejistý)

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 61-69, 82-91

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Pokud se chceme v tabulce posouvat směrem vzhůru, musíme doma porážet i silné soupeře. Máme respekt k síle soupeře, ale v letošní lize už nad ním dokázaly zvítězit i jiné týmy, proto se o to pokusíme i my.”

Martin Gnidek (pivot BK Opava): „Nymburk je pro nás stále favoritem číslo jedna na zisk titulu. My si musíme vzpomenout na loňské vítězství v Českém poháru, kdy jsme dokázali porazit silnější Nymburk, než je ten letošní. Doufám, že zase přijde hodně diváků a poženou nás k úspěchu.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „V Opavě jsem toho hodně prožil a vždy se tam rád vracím. Tentokrát to bude poprvé jako trenér hostujícího týmu, ale už jsem to zažil jako hráč, takže to nebude zase až tak zvláštní. Spíš mohu využít znalosti Opavy k přípravě svého týmu. Oba duely s Opavou v sezoně jsme zvládli, tak věřím, že se to povede i do třetice. Důležité bude, jak si pohlídáme doskok domácích, protože s tím jsme měli v poslední době trochu problémy, ale snažili jsme se na tom pracovat.”

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Do Opavy se podívám po delší době. Bývá tam jedna z nejbouřlivějších atmosfér v lize. A já rád hraji před hodně fanoušky, takže se tam těším, i když jsem tam ve své kariéře vyhrál jen dvakrát. Ale věřím, že to tam zvládneme a já si tam tu bilanci vylepším. Těším se i na souboje s Kubou Šiřinou, který dlouhodobě patří mezi nejlepší české rozehrávače a takové souboje a výzvy mám rád. Koukali jsme na pár jejich zápasů a je vidět, že se zas dostávají do formy a že po té sérii porážek se jejich výkonnost zvedá, dali se dohromady zdravotně. Už to zas začíná být ta silná Opava, na kterou si musíme dát pozor.”