18.0

#31
12.0

Další loupež v Nymburce!

Brněnský lídr tabulky za deset sezon působení v NBL v 28 utkáních nedokázal ani jednou Nymburk porazit. Až v 21. kole základní části letošní sezony se dočkal, senzačně už jako třetí tým v tomto ročníku na palubovce obhájce trofeje. Díky zvládnuté koncovce - kým jiným než Randym Culpepperem - triumfoval 79-83 a při náskoku dvou výher už bude jistým výhercem základní části, v níž Nymburk nestane na první příčce poprvé za dvacet let, pokud se této fáze soutěže účastnil.

Domácím, kteří poprvé nasadili nové posily na křídle (Reeves 3 body za 9 minut) a pod košem (Boheim 8 bodů za 10 minut), výrazněji patřila jen první čtvrtina, kdy pivot Watson s trojkou Reevese odloučili mistra na 17-10. Pak ale Krakovič s Dáňou trojkami vrátili hosty zpět a do poloviny třetí čtvrtiny se jejich tým držel v těsném závěsu, aby poté dlouho neviditelný guard Culppeper spolu s Djuricicem nakopnuli šňůru 0-10 na 58-64. Ve čtvrté části hosté i díky druhým šancím vedli až o osm, aby domácí se zásluhou trojek vrátili až na bod, ale v posledních dvou minutách zásadně zaúřadoval šesti body v řadě Culpepper, jehož poslední trefa po útočném doskoku na 79-82 už měla 17 sekund před koncem rozhodnou hodnotu, neboť závěrečný útok Nymburka k ničemu nevedl.

Lídry vítězů byli Puršl (15), Půlpán (14+9 doskoků), Bálint (14), Culpepper (11). Hosté víc vytěžili z šestek (15/8 - 18/15) a dvojek (41/19 - 47/25). Domácí drželi Watson, Palyza (po 14) a Sehnal (13). Jejich tým víc získal od svých body náhradníků (34-21) i z trojkového oblouku (11-6).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Na konci jsme udělali více takových malých chyb, které rozhodly. Dvakrát, třikrát jsme nedoskočili pod vlastním košem míč. To se stalo i ve chvíli, kdy t bylo jen o bod a mohli jsme jít do útoku, ale nedoskočili jsme a soupeř dal koš. V útoku si pak musíme více půjčovat míč a najít volnou střelu, což Brno dělalo po celý zápas lépe. Ale nemyslím si, že bychom byli horší tým než Brno. Oba týmy tam měly lepší a slabší momenty a na konci mělo Brno více štěstí, které jsme mu trochu věnovali. Na konci jsme nechali Culpeppera rozhodnout. Zbytečně jsme tam propadali.  My dnes nasadili dva nové hráče. Jimmy Boeheim ukázal, že je velký bojovník, doskočil, c měl. Jen škoda, že neproměnil ještě o jednu trojku více. Ale to přijde, až získá jistotu a s týmem se sehraje. U Coryho Reevese je třeba zapracovat na obraně, protože se tam párkrát zasekl. U poslední akce jsem věřil hráčům, které jsem tam poslal. Chtěl jsem tam Erica Locketta kvůli nájezdu, proto jsem tam nedal Lukáše Palyzu, který jinak hrál dobrý zápas. Dejme tomu, že jsem se rozhodl špatně.”

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk):
„Brno přijelo s velmi dobrým defenzivním plánem. Udrželi nás na 79 bodech, což je na nás málo a měli jsme být efektivnější. V některých úsecích hry nás nutili do těžkých zakončení, my nehráli tak rychle a hůře jsme se prosazovali. Oni pak měli silnou hru jeden na jednoho a proměňovali i těžké pozice. My tam byli s rukama nahoře, ale oni to přesto trefili. Měli hru pestrou a hlavně v obraně hráli to, co chtěli. Nás to mrzí, protože vrátit se na první místo bylo velké lákadlo, ale dnes prostě přijelo velmi dobře připravené Brno, které nám bylo vyrovnaným soupeřem, který na konci měl více štěstí a vyhrál. Ve druhé půli mi to padalo a cítil jsem, že kluci mi věří, ale i když jsme tam dali nějaké trojky po sobě, tak Brno odolávalo a pořád s námi drželo krok. Nám se nedařila nějaká větší šňůra. To nás provází celou sezonu, že tam nemáme ty silné desetiminutovky jako v minulých sezonách, kdy bychom zápas rozhodli už v první půli. Náš tým se hodně mění teď zas zapracováváme dva nové hráče, musíme pracovat a věřím, že do play off se zvedneme.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Je to první krůček v rámci historie, první vítězství nad Nymburkem a první triumf v základní části. Ale zítra je zas nový den a stále je to jen prostředek sezony. Do play off ještě zbývá 15 zápasů. Teď musíme zapracovat nové hráče a snažit se o to, abychom hráli jako dnes ve třetí čtvrtině. To byl náš basketbal. V první půlce jsme měli spoustu střel, ale neproměňovali jsme je. Jsem strašně rád za výhru, protože nám dá elán do další práce. Hodně nám pomohl ten výjezd do Lotyšska, kde jsme mohli strávit tři dny pohromadě, koukali jsme na hodně videí a měli jsme tam i dobrý zápas. Mohli jsme si vyzkoušet hru se třemi guardy, kluci se stále poznávají. Mám z toho dobrý pocit a vůbec mi nevadí ten náročnější program, protože já bych byl nejraději v hale pořád. Poté, co jsme měli problémy s Watsonem, jsme na něj od začátku druhé půle nasadili Kubu Krakoviče. ten si sice udělal fauly, ale odvedl dobrou práci a věděli jsme, že Šimon Puršl nám tam pak zas pomůže z lavičky. Toto rozhodnutí nám vyšlo. Culpepper byl už trochu frustrovaný, ale je to velký hráč a i když nedává, tak si další pozice vzal a začalo mu to padat. Puršl s Culpepperem za nás dali ve druhé půli 25 bodů a to bylo rozhodující.”

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Byl to hodně vyrovnaný zápas a náročný. Jsem rád, že jsme to urvali, i když jsme tam měli hlušší místa. Ale udrželi jsme se v kontaktu, což bylo klíčové, abychom to pak na konci urvali. V první půli nám to tolik nepadalo, zvláště některým, ale těm to pak zase padalo ve druhé půli jako třeba Šimonovi Puršlovi a Randymu Culpepperovi. Máme tým dobře poskládaný, že se o ty body dokážeme všichni podělit. Právě proto to mají týmy proti nám těžké, protože to není jen o jednom či dvou hráčích. Teď byl program náročný, ale poprali jsme se s tím dobře a dokázali jsme to dnes zlomit, což je pro nás důležité do dalších zápasů. Ve druhé půli jsme začali lépe plnit pokyny, se kterými jsme šli do zápasu. nedovolili jsme Watsonovi jednoduché koše jako v první půli. Dobře jsme bránili.”

• široká rotace a agresivní hra

Bitva dvou nejofenzivnějších celků ligy v Nymburce bude i podruhé v sezoně duelem o čelo tabulky a slibuje tak být top atrakcí kola. Brňané by si výhrou už jistě udrželi vedení po základní části a dokončili by tak revoluci v NBL, neboť naposledy Polabané základní část nevyhráli v sezoně 2002/03. Hosté by v případě loupeže také zaznamenali v 29. měření sil vůbec první triumf nad tuzemskými hegemony za dobu své existence. Tým zpod Špilberku v minulém kole až s ohromnou dávkou štěstí v koncovce odvrátil třetí porážku v řadě proti Děčínu, když jej velkolepě podržel rozehrávač Culpepper. Ten má s Nymburkem velmi kladné zkušenosti, když ještě v dresu Volgogradu mu ve dvou utkáních VTB ligy, v níž se stal i top skórerem, nasypal 28 a 26 bodů.

Nymburk, který je nejlepším týmem ligy na doskoku, jde do utkání nejen po už třech výhrách v řadě, ale také se dvěma novými hráči, když tým posílili guard Cory Reeves a power forward Jimmy Boeheim. Brno pak v tomto týdnu představilo v Severoevropské lize nového power forwarda Codyho Rileyho, který ale zatím nefiguruje na soupisce pro NBL.

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění kolene)

Absence Brna: forward Šimon Svoboda (zranění zad)

První vzájemný zápas sezony v NBL: 111-104

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Listopadový vzájemný zápas byl hodně ofenzivní a věřím, že i tentokráte bude atraktivní pro fanoušky. Hraje se o první místo, kam samozřejmě chceme a uděláme pro vítězství všechno. Oba týmy teď dělaly změny v sestavě, my se tento týden snažíme zapracovat do hry dva nové hráče a uvidíme, jak se to povedlo. Brno má v nohách úterní zápas v Lotyšsku, ale proti nám se vždy dokáže namotivovat k maximálnímu výkonu a určitě to na něm nebude znát. Všichni se na zápas hodně těšíme a doufám, že si ho s námi užijí i fanoušci a že to pro ně bude skvělá pozvánka na nadstavbu a play off.”

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Já se na zápas moc těším, protože nás může opět dostat na první místo. Jsem rád, že tuto možnost máme ještě v základní části, protože tak pět šest zápasu zpátky to vypadalo, že už tuhle příležitost nebudeme mít s ohledem na to, jak jsme hráli my a jak hrálo Brno. Když ta šance přišla, tak i chceme využít. Brno má teď možná trochu horší formu, uvidíme. Možná se jen projevuje to, že musí zapracovat novou posilu Culpeppera, což je podle jména výrazná osobnost. Má za sebou skvělou kariéru a jak ukázal poslední zápas s Děčínem, tak je to stále dobrý hráč.My se postupně zvedáme, i když to jde pomalu. Stále to není ideální a máme se v čem zlepšovat. Máme tam výpadky, které musíme eliminovat. Pomohl nám příchod Ondry Sehnala, který je rozehrávačem, který více hledá své spoluhráče a dobře nás vidí. Já z jeho hry dost těžím a spolu s Jakubem Tůmou mě v posledních zápasech dobře hledali a já volné střely proměňoval. Za to jsem rád, ale je to hlavně o týmu.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Utkání nabídne souboj týmů o čelo tabulky. My se na zápas velmi těšíme, doufám, že si najde do Sportovního centra v Nymburce cestu mnoho fanoušků a vytvoří tak skvělou atmosféru, kterou si tento zápas zaslouží.”

Jakub Krakovič (pivot Basket Brno): „Po zápase v Lotyšsku nás čeká úřadující mistr. Zápas o čelo tabulky, to je, oč tu běží. V posledním domácím zápase jsme dostali 111 bodů a nedokázali Nymburk přetlačit, proto klíč k výhře v utkání je v obraně a na doskoku. Pokud dokážeme zastavit přechodovou fázi, pohlídáme si doskok a budeme hrát naši hru, urveme vítězství a uhájíme první místo.”