7.0

#98
5.0

Mistr smetl nováčka už v první čtvrtině

Jen jedna čtvrtina stačila Nymburku, aby doma zrušil nováčka z pražského Edenu a splatil mu tak bolestnou porážku z první poloviny základní části. V prvním dějství donutil soupeře k šesti ztrátám, stejně produktivní byl z trojek i nájezdů pod koš a už po deseti minutách drtil soupeře 30-11. Hosté se ještě pokusili korigovat lepší druhou čtvrtkou a snížením na 45-31, ale to bylo z jejich strany vše, neboť třetí část už opěr plně pařila domácím, kteří tak nedopustili čtvrtou porážku v řadě.

Při absenci Locketta se Stokesem je vedl mladík Rylich (18, z pole 5/5, TH 5/5), následován Sehnalem (15+6 asistencí) a Watsonem (12). Za Slavii dvojciferně odpovídali jen Kheil (13) a David Jelínek (12). Z pole přesnější Nymburk (44-30) sklidil víc bodů zpod koše (40-28) i z trojkového oblouku, odkud trefil 9 projektilů proti 5 soupeře.

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Kluci zase předvedli dobrý začátek podobně jako v předchozích zápasech, kdy to pak ale ke konci ztratili. Dnes se nám už v úvodu vedli v útoku, dali jsme za první čtvrtku šest trojek. Je škoda, že nám ta úspěšnost nevydržela dál. Obrana byla základ a za ní zaslouží hráči pochvalu. Ondra Sehnal dnes ukázal, že pro nás bude posilou a dokázal hledat volné střelce. Dobrý zápas zahrál Fanda Rylich, který dobře volil střely a co zvedl, to proměnil. Má pro to od nás zelenou, protože víme, že je to dobrý střelec. Ale pro nás je ještě důležitější v obraně, kde dokáže skvěle bránit, být aktivní a soupeři to znechutit, což byl dnes případ Dworského. Ten blok Petra Bendy na začátku jsem neviděl, protože jsem tam někomu nadával za ztrátu. Jen jsem viděl, že má na hráče velkou ztrátu, tak jsem už počítal s obdrženým košem, ale najednou jsme měli míč my. Jestli ale dal Benďák někomu takový blok, tak je to obdivuhodné. Ono je obdivuhodné už jen to, že pořád hraje na této úrovni. A ještě k tomu jak hraje. V útoku můžeme být ještě lepší, musíme být chytřejší, nesmíme tam mít ty špatné ztráty, jaké tam dnes byly. Ale věřím, že z hráčů teď spadne ta deka a budeme na tom zas lépe.”

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburka):
„Máme nějaké zraněné hráče a vím, že je třeba, abych se v útoku více zapojil. Dnes se mi hrálo dobře, chytil jsem se a je třeba poděkovat spoluhráčům, že mě dokázali vždy dobře najít. Posouvali jsme správně míč a já z toho pak těžil, že mi vytvořili volné pozice. Pak už bylo jen na mě, abych to proměnil. My šli do zápasu ne s tím, že nechceme prohrát, ale že chceme vyhrát. Nasazení bylo vidět po celých 40 minut. Bránili jsme jako tým a v útoku jsem si půjčovali míč a měli jsme volné střely. Dost jsme jich nedali, ale i tak jsme dali hodně bodů. Také nás nakopnul Petr Benda, protože když vidíme, jak sprintuje zpět do obrany, aby zablokoval soupeře, tak si z toho musíme brát příklad a hrát stejně. Mě k tomu výkonu pomáhá důvěra trenéra. pak se mi zvedá sebedůvěra a je pro mě lehčí proměňovat střely.“

Pavel Beneš (trenér SK Slavia Praha): „Výsledek to není zase až tak špatný, protože kdybychom měli úspěšnost střelby, jakou běžně míváme, tak jsme prohráli třeba jen o dva body. Jenže jsme dali jen pět trojek z 31 pokusů. Prohráli jsme ten zápas v první a ve třetí čtvrtině, kdy hrál Nymburk na hranici faulu nebo až za tou hranicí a nám to nevyhovovalo. Kluci udělali krok dozadu, než aby šli dopředu. Tyhle dvě čtvrtiny to rozhodly. Gratuluji Nymburku k vítězství, protože vyhrál zaslouženě. Poslední dvě utkání jsme prohráli v útoku. Přes Vánoce jsme museli trénovat v malé hale na dřevěné desky a kluky to asi ovlivnilo, protože teď máme střelbu z dálky snad deset procent, přitom to dosud byla naše doména. Máme na to i stavěné sety.”

Pavel Pumprla (forward SK Slavia Praha): „Přemýšlel jsem intenzivně, jestli jsem někdy seděl na střídačce na téhle straně haly. Tedy kromě miliónů tréninků… Došel jsem k tomu, že asi jako soupeř ne. Co mě ale překvapilo ještě více, že jsem za Nymburk odehrál 370 zápasů, jak jsem slyšel před zápasem. To je velké číslo. Abych se vrátil k otázce. Bylo to zvláštní, až jsem skoro po návratu z poločasové přestávky šel dále k šatně domácích. Jinak to bylo fajn se vrátit do Nymburka, kéž by ten výsledek byl příznivější pro nás. Zase ubránit Nymburk na 83 bodech na jeho hřišti není špatné. Bylo vidět, že Nymburk už nutně potřeboval vyhrát. Vletěl do zápasu naplno. I když jsme si o tom před zápasem říkali, úplně ready jsme na to nebyli a z toho pramení konečný výsledek. Ještě v průběhu druhé a třetí čtvrtiny jsme dokázali vedení domácích korigovat, ale už byl náskok velký. Největší rozdíl mezi oběma zápasy byl v intenzitě, kterou Nymburk hrál. Když se tomu nedorovnáme, nemáme to čím dohnat. Kdybychom se trefili častěji z dálky, byl by zápas asi zajímavější. Minule jsme prohráli, i když jsme vedli 40 sekund před koncem o šest, ale myslím, že na týmu žádná deka z tohoto zápasu neleží. Čekají nás teď zápasy, které potřebujeme vyhrát více než dnešní a minulý. Třeba utkání v Hradci, doma s Ostravou, na USK a s těmi potřebujeme zapisovat výhry. Ano, vyhrát v Nymburce by byl vítaný bonus.”

• snajpr Kheil

Mistr se nachází v už velice nezáviděníhodné situaci - po dokonce už třech porážkách v řadě je už jen dvě výhry nad hranou skupiny A2. Víc neúspěchů v řadě v NBL dosud navršil jen v nováčkovské sezoně (2000/01), kdy padl osmkrát za sebou. Třikrát to bylo naposledy před 12 lety. K herním potížím zejména na útočné polovině, kde v posledních dvou zápasech tým nedal ani 70 bodů, se nyní přidává i významná marodka, takže se dokonce může stát, že mistr nastoupí jen s česko-slovenskou sestavou.

Pro nováčka z pražského Edenu se v sobotu od tří odpoledne, což je nový nymburský čas domácích utkání, rýsuje velmi zajímavá možnost složit obhájce trofeje i podruhé v sezoně, byť venku ještě neuspěl a aktuálně počítá už 9 porážek z 10 posledních utkání. V minulém kole byl ale možná jen jednu úspěšnou šestku od složení druhého Děčína a navíc ve svých řadách má enormně motivovaného ex-nymburského kapitána Pavla Pumprlu, který se do haly svého bývalého celku vrátí poprvé po dvou a půl letech.

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění), křídlo Lockett (zranění), pivot Watson, power forward Ivanauskas (oba nejistý start)

První vzájemný zápas sezony: 71-80

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Každý tým má někdy krizi a teď to zasáhlo nás. K tomu máme i smůlu na zranění. Musíme se z toho vyhrabat sami a shodit ze sebe tu deku, která na nás teď padla. K tomu vede tvrdá práce. Teď nás čeká Slavia, které máme co vracet. Věřím, že hráči nechtějí zažívat pocity jako po prohře na Slavii. Tehdy jsme se nechali trochu zaskočit neznalostí nováčka, teď jsme na soupeře mnohem lépe připraveni.”

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Musíme jít do zápasu s čistou hlavou a nekoukat na to, co se stalo na Slavii nebo v minulých zápasech. Musíme myslet jen na to, jak se zvednout a zlepšit naší hru. Bývá to tak, že když se nedaří, někdo odejde, tak do toho se ještě někdo zraní a vše se začne nabalovat a začne se kazit všechno. Proto je teď nejdůležitější vše hodit za hlavu a ukázat, že to byla jen špatná shoda náhod a že teď už to bude tak, jak chceme my. Věřím, že právě na Slavii se chytneme. Musíme si dát pozor na jejich střelbu z dálky. Mají také zkušeného trenéra, který nás všechny zná stejně jako Pavel Pumprla, ale my na ně také budeme připraveni.”

Juraj Páleník (křídlo SK Slavia Praha): „Čeká nás soupeř, kterého jsme už v sezoně jednou dokázali porazit. Momentálně se Nymburk nachází asi ve své nejhorší formě za dlouhé roky. Budou chtít ubránit domácí půdu a vrátit se zpět na vítěznou vlnu. My jsme sice pořád dost zklamaní z posledního zápasu s Děčínem, který jsme prohráli v prodloužení, ale budeme chtít navázat na dobrý výkon na obranné půlce. A když k tomu přidáme zlepšený útok a stejné nasazení, můžeme se porvat další dobrý výsledek.”

Pavel Beneš (kouč SK Slavia Praha): „Tím, že Nymburk má za poslední tři kola horší zápasovou bilanci než my a k tomu jsme mistra na podzim doma porazili, nás toto utkání staví do role mírného favorita. Tato role nám bohužel nesvědčí a tak uvidíme jak se s tím popasujeme. Rozhodně nedáme svoji kůži zadarmo. Jsme připraveni bojovat a pokusit se uspět proti fenoménovi posledních dvou dekád i podruhé.”

Atrakce utkání: poločasová soutěž o dárky od sítě čerpacích stanic Mol.