11.0

#1
10.0

Medvědi přepsali dějiny!

Nekonečných 12 let a 243 ligových zápasů v kuse nymburští hegemoni českých palubovek nebyli poraženi na domácí půdě - už od semifinálového neúspěchu s Pardubicemi v play-off 2010. Až dnes v pravé poledne to přišlo znovu, když jakoby ze zálohy, neočekávaně zaútočili v pevnosti obhájce trofeje před jedenácti stovkami většinou nymburských školáků kolínští Medvědi, kteří i bez podkošových opor Slavinskase s Lošonským triumfovali po dramatu 85-87 a za svých 16 sezon v NBL pokořili polabské sousedy teprve podruhé za 59 zápasů. Utnuli tak předlouhou šňůru 37 porážek v řadě. Pro Nymburk navíc vyznačili již jeho třetí porážku ve 12. utkání ligové sezony.

V ofenzivně pojatém poločase hraném téměř bez ztrát proti očekávání tahali za delší konec provazu většinu času hosté, kteří nebývale kralovali v úspěšnosti z pole (43-62) a v trojkové palbě (17/5 - 16/9) a po 20 minutách vedli 42-55, když o 52 bodů se postarala základní pětice s oběma rozehrávači Šiškou (17) a Čížem (12+8 asistencí), proměňujícím i dalekonosné projektily přes obranu.

Výrazně šířeji rotující domácí (bez Váni, Stokese), kteří v základu nastoupili se slovenským mladíkem Novákem, dostali do poločasu víc od svých náhradníků (23), ale téměř od začátku byli pozadu. Nedokázali čelit přívalu kolínských trojek a umných kombinací, když u Medvědů byl znát především dobře najíždějící i trojkující Šiška.

Hosté se začali ve skore vzdalovat od poloviny úvodního dějství a až za jejich vedení 28-36 po 14 minutách, kdy už měli na kontě 7 trojek z 12 pokusů, a Nymburk tu musel být hodně rád za 11 bodů z osmi útočných doskoků při nedůslednosti soupeře na obranném doskoku, se zvedl i favorit. Ten po timeoutu snížil pod vedením Klassena na 40-41, jenže hosté se znovu nadechli, Číž trefil dlouhou trojku a Petráš i Šiška s faulem se prosadili přes obra Watsona, načež Kolín šel k odpočinku za až senzačního 13bodového vedení, když na doskoku, v obraně i při podkošových zakončeních vadnoucí domácí poslední tři minuty druhé čtvrtiny vůbec neskórovali.

Ve třetí části přišel očekávaný nápor Nymburka, defenzivní specialista Lockett drátoval Číže, mistr zagresivnil obranu i doskok, snažil se v šesti rotujícího soupeře uběhat z brejků a už v 28. minutě srovnal na 59-59, když Medvědy trápily ztráty i minuté šestky. Za stavu 69-65 ale hosté další krvácení dokázali zastavit (10 bodů a 8 ztrát za prvních 13 minut druhé půle) a po třech šestkách Číže a brejku Novotného otočili na 69-72. Po dvou trojkách na obou stranách a dalším protiútoku Kolína na 77-80 následovalo 90 sekund bez jediného bodu, až lídr hostů Číž získal další faul při trojce a po technické pro faulujícího Locketta proměnil všechny čtyři šestky.

Za stavu 79-86 ale trojky Locketta se Simmonsem snížily manko domácích na bod a v poslední minutě přišel čas rozhodného ataku Kolína. Ten si pomohl dvěma útočnými doskoky k udržení se na útočné polovině a nakonec se dopracoval k vynucenému faulu na Mareše, který jednou šestkou zvýšil na dva body. Domácím po timeoutu zbývalo posledních deset sekund, ale trojka z rohu Kováře cíl nenašla, což už spustilo erupci medvědí radosti.

Z trojek (34/10 - 26/12) a šestek (9-19) plodnější vítěze, kteří poskočili na třetí místo, vedli Číž (27+10 asistencí, trojky 7/5, TH 11/10), Šiška (17), Petráš (15+11 doskoků) a Novotný (12). Za domácí dvojciferně skórovali Klassen (15+11 asistencí), Kříž (14), Simmons (13+7 doskoků) a Palyza (12). Jejich tým byl lepší zpod koše (40-28) a také z útočných doskoků (17-11, body z nich 20-13), a měl tak o 11 střel z pole víc.

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Kolínští odehráli zápas, jaký jsme jim my dovolili. Tato prohra jde za mnou, protože jsem nedokázal přesvědčit hráče, že je třeba nastoupit s maximální koncentrací a nasazením. Kolín je tým, který když se chytne, tak se s ním hraje těžce, což se potvrdilo. Měl jsem asi také rychleji reagovat na pick and roll soupeře. Ve třetí čtvrtině jsme ukázali srdíčko, ale stále jsme nebyli schopni se dostat do naší hry a hrát rychle. Každá série jednou končí a je třeba začít novou. Jde hlavně o to, abychom se z toho poučili, protože máme před sebou další těžké zápasy. Vzhledem k tomu, že trénujeme od 11:00, tak by pro nás tento nezvyklý čas zápasu neměl být takový problém jako pro Kolín, který trénuje po večerech. Třeba si teď hráči uvědomí, že je třeba mít maximální koncentraci a že to nepůjde samo jak v předchozích zápasech. Upozorňovali jsme na Adama Číže, že to bude brát na sebe, ale musíme být pozorní i u ostatních hráčů. Kolínu tam hodně pomohl Michal Mareš, který tam dal dvě trojky, když jsme měli bohužel ruce dolu. Jako organizátor jsme si tyhle zápasy pro děti užil více než dnes jako trenér. Předchozí tři tato utkání byla jednoznačná. Teď děti poprvé měly možnost vidět vyrovnaný duel, bohužel se špatným koncem pro nás. Při poslední akci jsme chtěli, aby Eric Lockett najel a buď skóroval, nebo vyhodil na volné střelce v rohu, bohužel mu míč trochu utekl a úplně to nevyšlo podle představ. Ale nebylo to o té poslední střele, prohráli jsme si to jinde.”

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Nechtěl bych se na nic vymlouvat, že se hrálo dřív a že to bylo jiné než běžně. My hlavně nezvládli první poločas v obraně. Kolín hrál velmi organizovaně a účelně pick and roll a hledal z toho své klíčové hráče, kteří byli téměř neomylní. Když jsme zesílili krytí na pivota, tak dali trojky, pak to vzal do svých rukou Adam Číž, který dal těžké střely. Nám se prostě vůbec nedařilo zastavovat jejich klíčové hráče. Pokud má od nás někdo pocit, že to půjde samo, tak to tedy ne. České týmy mají kvalitu a musíme být více koncentrovaní. Když necháte hráče rozehrát se do takových výkonů, tak dají i těžké střely ve chvíli, kdy už to vypadalo, že půjdeme přes ně. To je pro nás velké ponaučení, že nesmíme dělat rozdíly mezi českou ligou a Ligou mistrů, že ke každému utkání je třeba přistupovat stejně. Já byl na hřišti ve chvíli, kdy jsme stáhli ztrátu a šli jsme přes Kolín, a měl jsem z týmu dobrý pocit, byla tam energie, dávali jsme, ale pak jsme z nějakých důvodů z toho zas vypadli a začali hrát tu pomalou kolínskou hru, což byla voda na jejich mlýn. Co se týče zápasu pro děti, tak tento brzký začátek přináší jen trochu jinou přípravu na zápas, ale jak to pak začne, je to jak kterýkoli jiný zápas. Já osobně nevnímám, jestli je večer nebo 10 ráno. To není nic, na co bychom se měli vymlouvat. Atmosféra byla skvělá a já bych byl pro to, aby se takové zápasy hráli klidně třikrát za sezonu.”

Luboš Kovář (pivot ERA Basketball Nymburk): „Zápas nabídl dva úplně odlišné poločasy. V tom prvním jsme to nebyli my. Ve druhé půli jsme to zlepšili, ubránili jsme a začali jsme dávat, soupeř nevěděl, jak přes nás dát koš. Jenže pak, když jsme šli konečně přes ně, tak jsme udělali zbytečné dva fauly při trojkovém pokusu a další chyby a Kolínu jsme to tak usnadnili. Kolín si dnes zasloužil vyhrát, my ne. Přitom ve třetí části to vypadalo, že jim docházejí síly. Zpomalili, nevraceli se tak rychle, tak jsem si myslel, že to bude v naší režii, jenže Kolín někde našel poslední zbytky sil a stačilo jim to. Brzký start zápasu byl stejný pro oba týmy, takže na to se rozhodně nelze vymlouvat. Tento projekt Mistři školám, kdy se hraje pro děti, je skvělý. Děti udělají skvělou atmosféru a já se na to vždy moc těším.”

Adam Konvalinka (trenér BC GEOSAN Kolín): „My jsme strašně šťastní, že jsme tu vyhráli. Vedla k tomu poctivá práce. V sobotu jsme doma vyhořeli s Brnem a já vkládal hráčům do hlavy, že si to vítězství potřebujeme někde vzít zpátky. Nečekal jsem, že se to povede tak rychle a zrovna tady v Nymburce, ale vedlo k tomu, že jsme po celých 40 minut dodržovali pokyny. Vypadli jsme z role jen na začátku třetí čtvrtiny, než jsme se zas chytly, a pak jsme zas dodržovali to, co jsme si řekli. Pomohlo nám, že jsem s Nymburkem už hráli v přípravě a hráči pochopili, že s ním mohou hrát vyrovnaně a šli do utkání se sebevědomím a že když budeme dostatečně tvrdí a odolní, tak se nemusíme bát. neměli jsme co ztratit a s tím jsme do zápasu šli. A se štěstím to vyšlo. Tahle výhra je pro mě i velká úleva, protože po prohře s Brnem hrozilo, že se nám čelo tabulky vzdálí a dostali bychom se pod tlak. Teď se nám na tabulku bude koukat mnohem lépe, jelikož máme polštář jednoho vítězství na ty hladové týmy pod námi, jako jsou Děčín nebo Pardubice. Myslím si, že celá soutěž bude ještě hodně zajímavá.”

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Povedlo se nám dobře vstoupit do utkání. když se Nymburk rychle dostane do vedení, tak je většinou po zápase, ale nám se naopak povedlo vést. Do poločasu jsem šli s náskokem 13 bodů. Ten jsme sice ztratili, i když jsme byli připraveni na to, že na nás Nymburk šlápne, ale pak jsme ukázali mentální sílu a dokázali jsme, že máme vyspělý a zkušený tým a nesesypali jsme se. V závěru nám pak pomohlo i štěstí, když byl Luboš Kovář volný na trojce, ale netrefil. Nymburk začal vše přebírat, čímž nám narušil kombinace a bylo to hlavně o hře jeden na jednoho. Já se cítil dobře, tak jsme to bral na sebe. Tohle utkání pro děti je dost nezvyklé. Je hodně slyšet ten dětský řev. Ale je to super. Pořádnou atmosféru na basketu v Česku bohužel moc nemáme, takže za mě to bylo fajn. Vnímal jsem i podporu našich dětí, které přijely podpořit Kolín. Nemohu říct, že jsme v dnešní výhru dopředu věřili. Chtěli jsme hlavně odehrát dobrý zápas a nedostat o třicet, jak to tu často bývalo. V průběhu zápasu jsme tomu začínali věřit.  My si myslíme na medaile, tak musíme umět hrát s každým. Sem jsme přijeli s čistou hlavou a s tím, že nemáme co ztratit. A nakonec je z toho výhra. Pro mě osobně je to vůbec první výhra nad Nymburkem, takže já jsme za to extrémně rád.”

• kvalitní obrana

Nechybělo moc a už skoro tradičně obsazený ligový duel pro nymburské základní školy s netradičním ranním startem by byl v nadcházejícím pondělí (10:00, vysílá ČT Sport Plus) soubojem prvního Nymburka s druhým Kolínem.

Po sobotní domácí porážce Medvědů s Brnem to už bude bitva vedoucího celku se čtvrtým, což je ale pro natěšené školáky i tak dost dobrá pozvánka, byť možnost vynechat pár hodin výuky pro mnohé hraje prim.

Basketbalisté Nymburka pro školáky ze svého města a okolí hrají takový duel už počtvrté, z toho potřetí právě proti sousedům z Kolína. Do dohrávky 5. kola jdou už se šesti výhrami v řadě a průměrným nástřelem téměř 102 bodů z této sekvence vedené už koučem Sokolovským, jehož asistent Budínský bude v pondělí na lavičce už ve svém 700. ligovém zápase v roli kouče či asistenta.

Kolín dosud vyhrál jediné vzájemné utkání, a to v semifinále play-off 2012. Zbylých 57 zápasů ovládl Nymburk, z toho 37 v řadě. Doma pak úřadující mistr neprohrál od roku 2010 už 243 zápasů v řadě.

Utkání, do nějž hosté půjdou jako nadále nejnebezpečnější trojkaři ligy, bude duelem dvou nejužitečnějších hráčů soutěže, když číslo jedna Džiugas Slavinskas z Kolína vyzve dvojku Mareka Klassena z domácího týmu.

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění), křídlo Váňa (rekonvalescence)

Absence Kolína: možná stále power forward Lošonský

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Tyto zápasy pro děti vždy rád organizuji a teď je zažiji i přímo v akci jako trenér. Naším cílem je motivovat děti ke sportu a toto je skvělá příležitost. Zápasy mají vždy výbornou atmosféru a věřím, že tomu bude i tentokrát a že k tomu oba týmy přispějí svým výkonem.”

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): „Moc se na tohle utkání těšíme. Bude to zase něco jiného. Hrát před plnou halou vždy potěší. Pamatuju si, že je to vždy pěkný rachot, jaký děti vytvoří. Věřím, že si to všichni užijeme a vyhrajeme. Máme teď docela dobrou formu a budeme to chtít potvrdit. Rozhodně ale nesmíme nic podcenit, jelikož Kolín je nebezpečný protivník, zvláště když se chytne střelbou z dálky.“

Miroslav Sodoma (generální manažer BC GEOSAN Kolín): „Že jsou děti budoucností českého basketbalu, si v Kolíně velmi dobře uvědomujeme, a proto jsme rádi za nabídku nymburského klubu. Neváhali jsme ani vteřinu. Pořádání tohoto pro děti svátečního mače považujeme za vynikající propagaci basketbalu mezi mládeží.“