19

#23
23.0

Nymburk sesadil oslabený Děčín z čela

Z druhé pozice útočící obhájce trofeje se doma opřel o vysoce efektivní trojky zejména dua Klassen - Simmons a přestřílel nejlepší obranu ligy 102-86, čímž oslabeným hostům z Děčína (bez Nicholse) nejen oplatil porážku z prvního vzájemného duelu, ale hlavně je vystřídal na čele NBL, o něž se nyní dělí s Brnem. Navíc ve všech čtyřech ligových utkáních pod koučem Sokolovským vysázel nejméně 97 bodů.

Klíčem ke všemu bylo posledních sedm minut úvodní čtvrtiny. Domácí tu šli z 4-11 na 32-20 a založili tak na poměrně klidný zbytek duelu. V tomto úseku ničili z druhých šancí (10 bodů), trefili čtyři trojky ze čtyř pokusů a osm bodů zvládli z brejků. I ve druhé čtvrtině se dostávali ke snadným zakončením, pivot Watson do půle několikrát osamocen zasmečoval, tým několikrát skóroval s faulem a 50 bodů nasbíral už za 15 minut.

Na MVP října a lídrovi Děčína Watsonovi se v obraně od začátku střídala polabská omladina Rylich, Tůma či Novák a hosté se proztráceli k hrozivému poločasovému skore 59-43. Ve třetí čtvrtině sice využili všeobecného zlaxnění a zindividuálnění domácích a z -19 přirazili hrou do koše a urychleným přechodem 11 minut do konce na -9, ale citelně jim tu už chyběl křídelník Matěj Svoboda, který po 17 bodech za 18 minut hry musel jako top skórer týmu odstoupit už v úvodu třetí čtvrtky se zraněným kolenem. A Nymburk trojkobitím v poslední části už žádné potíže nepřipustil.

Vítěze (bez Váni) tlačili Klassen (20+9 asistencí, trojky 10/5), Simmons, Watson (po 17) a Palyza (16), hosty kromě Svobody sytili Pomikálek (17+7 doskoků), Walton (13+10 asistencí, 7 doskoků a 11f+) a Kroutil (13). Pro domácí hovořily trojky (28/14 - 22/7), body laviček (53-18) a ztráty (15-19).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Výhra je samozřejmě dobrá, ale přesto to nebudu hodnotit úplně pozitivně, protože jsme tam dnes udělali hodně chyb z pohledu taktiky a občas mi tam chybělo větší nasazení. Dostali jsme hodně bodů z protiútoků, jak kdybychom se neuměli vrátit zpět do obrany. Ale na tom se dá pracovat a to se dá zlepšit. V útoku to celkem jde, dnes jsme ukázali i to, že umíme střílet za tři, což z tréninku víme, jak hráči střílí, ale dosud se to nedařilo dostat i do zápasů. Ale měli jsme soupeři dovolit o 10 až 15 bodů méně. Pak bych řekl, že to bylo velice slušné utkání. Takhle je to dobrá výhra, ale máme na čem v obraně pracovat. Možná to bylo nekoncentrovaností, že si hráči mysleli, že když Nichols nehraje, že to bude jednoduché. Útok byl v pořádku, i když bych si představoval, že se míč ještě malinko víc pustí, ale já se chci hlavně bavit o problémech a v obraně to dobré nebylo. Co se týče Nate Watsona, tak ten těžil z toho, že Marek Klassen ho dobře vidí a Děčín tam na pick-and-rollu udělal chyby, čehož oba velmi dobře využili. Pět dunků za prvních pět minut se moc často nevidí, ale já. stejně pořád přemýšlím spíše nad tou obranou. Když budeme v zápasech koncentrovaní, tak můžeme hrát ještě mnohem lépe, protože tým máme opravdu dobrý. Já to nebral jako zápas o první místo, ale jako těžký zápas, což se potvrdilo. Děčín hrál slušně. Teď nás čeká Brno, to se také bude říkat, že se hraje o první místo. pro mě je ale hlavní, abychom se zlepšovali a třeba příští týden zkusili zabojovat o další výhru v Lize mistrů.”

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Byl to hodně fyzický zápas jak play off utkání. Hodně se to mlelo, a když Děčín zjistil, že herně to dnes s námi nepůjde, tak sáhl k fyzické hře, kouskování hry a to se jim ve druhé půli povedlo a náš náskok nenarůstal. Naše chyba byla, že jsme neudrželi koncentraci, nechali se rozhodit. To musíme zlepšit. První poločas byl velmi dobrý v útoku. bylo tam hodně pěkných akcí. Všichni v týmu pod novými trenéry pochopili, že hraní za Nymburk je o týmu. Vždy to vyjde na někoho jiného a je důležité, abychom tu hru dobře četli. Pak jsou všichni hráči v rytmu a vypadá to dobře. Od začátku sezony jsme se trápili se střelbou a dnes se do toho konečně dostalo více hráčů. Je to důsledek tréninků, kde už to vypadá lépe a vše si analyzujeme. Pro nikoho nebylo příjemné se prvních pár kol dívat jiným na záda, takže jsme rádi, že jsme to dnes zvládli a dostali jsme se zpět tam, kam patříme. Teď už je jen na nás, abychom se nadále zlepšovali a zůstali tam, kam dlouhodobě patříme.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My si nemůžeme myslet, že pojedeme do Nymburka vyhrávat, protože má nejlepší a nejdražší mančaft v celé lize. Ono se to jen říká, že je to zápas o první místo, realita je někde jinde. My jsme zápas začali velmi dobře, vedli jsme prvních pět minut první čtvrtiny. Na konci první čtvrtiny nás položil úsek 10:0, když jsme nebyli schopni zastavit clonu na hráče s míčem a dostávali jsme jednoduché koše od Watsona. Tím se Nymburk dostal do vedení 32:20 po první čtvrtině. To nás zlomilo na zbytek zápasu, protože jsme se už nedokázali dostat pod deset bodů v rozdílu, i když jsme se o to snažili až heroickým bojovným výkonem ve druhém poločase. Škoda toho výpadku sedmi, osmi minut na přelomu první a druhé čtvrtiny, kde jsme defenzivně propadli a naše obranné snažení bylo velmi špatné. Utkání bylo agresivní od začátku. My jsme si ale na rozdíl od druhého poločasu nechali dát jednoduché koše. Jednoduchá stupidní dvojička mezi Klassenem a Watsonem a naši pivoti nejsou schopni Watsona ubránit. Proto vypadal konec první čtvrtiny, jak vypadal. Ve druhém poločase jsme odvedli lepší práci na Watsonovi a to se projevilo v tom, že jsme už nedostali tolik jednoduchých košů. Nymburk ale má takovou kvalitu, že když jsme pokryli clonu na hráče s míčem, Nymburk se trefí zvenku. Když mají trojky 28/14 není se čemu divit, že nám nastřílí stovku. Šedesát bodů na první polovinu je ale opravdu hodně a máme na čem pracovat. Dneska jsme neměli Tye Nicholse, který nastoupil už se sebezapřením proti Brnu, a proto jsme ho dneska šetřili. Matěj Svoboda si poranil koleno a odstoupil během utkání. Uvidíme, jak to s ním bude vypadat. Věřím, že minimálně Nichols bude schopen v Olomouci hrát.”

Anthony Walton (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Byl to opravdu těžký zápas a je třeba ocenit Nymburk, protože hrál opravdu lépe než u nás. S novým trenérem a rozehrávačem hrál opravdu jinak než předtím. Teď byli doma a čekali jsme, že si budou chtít pohlídat domácí prostředí. byl to opravdu dobrý zápas. Ty Nichols je náš nejlepší střelec. Prohráli jsme o 16 bodů a právě ty jeho body nám chyběly. A Matěj Svoboda se dostával do dobré pohody v zápase,než musel odstoupit. Ale útok nebyl náš problém. To spíše obrana. A také doskok. Doufejme, že do soboty to dáme dohromady. Hlavně doskok byl problém. Dovolili jsme jim snad devět útočných doskoků za poločas, což není zas tak hrozné, ale oni z toho dali minimálně 12 bodů. To jim hodně pomohlo. Takže obrana byl problém, hlavně komunikace. Musíme se na to podívat a zlepšit to. Druhý poločas byl hodně fyzický a tak to má být. Kdybychom bojovali už v první půli tak, jako ve druhé, tak by to byl zcela jiný zápas. Ale je to jen jeden zápas z dlouhé sezony a jedeme dál.”

• útočný doskok

Velmi atraktivní předehra 14. kola bude soubojem o první místo, neboť na palubovku sdíleně druhého Nymburka míří lídr z Děčína, který doma senzačně vyhrál první vzájemný souboj (84-82) a o motivaci obhájce trofeje je tak plně postaráno. Ostatně, byla to pro něj první porážka s ARMEXEM za deset let.

Proti děčínskému týmu se navíc v roli nymburského asistenta postaví Pavel Budínský, který Severočechy v minulosti dlouhých 15 let vedl. Jeho novému celku aktuálně šéfuje kanadský rozehrávač Klassen, který je s průměry 16,6 bodu a 6,4 asistence pátým nejužitečnějším hráčem NBL. Nymburk se v posledních třech utkáních pod novým koučem Sokolovským probil na první místo mezi nejvíce skórujícími celky (přes 85 bodů), urychlil svou hru a těží i ze své síly na doskoku.

Válečníci po čtyřech výhrách padli s Brnem, navíc poprvé doma, a v Nymburce mohou přijít o vedení, když je navíc může přeskočit i souběžně hrající Brno. Nejlepší defenzivu ligy s průměrem 71,4 bodu dál řídí všestranný playmaker Walton, doručující 13,6 bodu, 6,4 doskoku a 6,8 asistence na utkání. Potřebuje však podporu minimálně tří důležitých parťáků Nicholse, Pomikálka a Matěje Svobody, bez jejichž produkce Děčín nebude vítězit snadno.

Absence Nymburka: křídlo Váňa (rekonvalescence)

Absence Děčína: guard Nichols (start nejistý)

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Nymburk je v našem druhém vzájemném zápase favoritem. Po změně trenéra ještě nymburští hráči neprohráli a jejich herní projev se oproti začátku sezony zlepšil. Pokusíme se našeho soupeře co nejvíce potrápit a hrát v Nymburce vyrovnaně až do konce.”

Lukáš Bobek (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Nymburk je aktuálně nejlépe skórující a zároveň nejlépe doskakující tým. Klíčem k úspěchu bude tedy dobrá obrana a zároveň obranný doskok, abychom Nymburku nedovolili skórovat z druhých šancí. Pokud toto splníme a na hřišti necháme vše, věřím, že uspějeme.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Čeká nás velmi těžký týden, ale všichni se na tyto zápasy s Děčínem, Brnem a Bahcesehirem moc těšíme. Ale jdeme zápas od zápasu a teď se všichni maximálně koncentrujeme jen na Děčín. Budeme chtít ukázat, že v Děčíně jsme si to prohráli jen vlastní nekoncentrovaností, ale že jsme lepším týmem. Naše výkony mají vzrůstající tendenci, ale pořád je tam dost nedostatků, které se snažíme zlepšovat. Každopádně zápas s Děčínem bude hodně zajímavý i pro fanoušky. Půjde o první místo a navíc věřím, že náš styl hry bude pro fanoušky také zajímavý. Hrajeme rychle a jsou tam pěkné kombinace a efektní zakončení. Navíc určitě přijedou i fanoušci z Děčína, takže by měla být pěkná atmosféra.”

Nate Watson (pivot ERA Basketball Nymburk): „Moc se na ten zápas těším. Máme Děčínu co vracet. Ukážeme jim, že po změně trenéra jsme jiným týmem. Chceme zpět na první místo. Mám moc rád tyhle zápasy, ve kterých jde o hodně. Pro tyhle momenty trénujeme. My jsme Nymburk. Víme, že jsme dobří a budeme to chtít ukázat. Náš nový asistent Pavel Budínský tam trénoval, tak nám může o hráčích říci více. A my budeme chtít uspět i kvůli němu. Bude to určitě hodně rychlý zápas. Děčín chce hrát na protiútoky a to teď hrajeme i my, takže se bude hrát nahoru dolů. Proti USK bylo celkem dost fanoušků a věřím, že teď přijdou další. Bude to atraktivní zápas, takže by si to neměli nechat ujít. Fanoušci nám dodávají energie, líbí se mi zejména náš kotel s bubny. Ty mě hodně baví. Věřím, že nám fanoušci pomohou na první místo v tabulce.”

Atrakce utkání: poločasová soutěž pro dva náhodně vybrané fanoušky o dárky od sítě čerpacích stanic MOL.