16.0

#0
4.0

Brno okradlo lídra

Ani beznadějně vyprodaná domácí aréna nepomohla prvnímu týmu tabulky k výhře nad Brnem. Moravané v defenzivní bitvě vyloupili ARMEX Sportcentrum 67:63 a Děčín se tak po první prohře z pěti zápasů srovnal na první příčce tabulky s Nymburkem. Brno dotírá z třetí příčky, ale má odehráno o zápas méně.

Domácí favorit měl silný nástup do zápasu i díky úřadujícímu MVP měsíce Waltonovi, Brno se navíc střelecky trápilo a za prvních pět minut dalo jen šest bodů. Když ale trápení prolomil Viktor Půlpán, dostali se hosté do hry a koš Jakuba Krakoviče se závěrečným klaksonem první čtvrtiny jim zajistil těsné vedení.

Solidní výkon Brna pokračoval i ve druhé čtvrtině, kde hostům ani nevadilo střelkecké trápení za tři body (v poločase 11/1) a jejich náskok narostl v osmnácté minutě po útočném doskoku Körnera na deset bodů, což si vynutilo domácí timeout, po kterém alespoň mírně zkorigoval ztrátu Válečníků Walton. Tomáši Greplovi se nemohly líbit zejména ztracené míče, kterých spáchal Děčín za poločas hned dvanáct.

Po přestávce zapnuli domácí defenzivní motory, udržely soupeře na pouhých deseti bodech za třetí čtvrtinu a bod po bodu se dostávali zpět do zápasu. Ve třetí desetiminutovce zvládli nejprve srovnat a když je pak sedm minut před koncem Walton poslal poprvé od poloviny první čtvrtiny do vedení, v hale to doslova vřelo. Právě Walton poslal svůj tým čtyři minuty před koncem do vedení 59:55 a už to vypadalo, že domácí urvou důležitou výhru. Brno ale těžkou situaci ustálo, když jumperem odpověděl Richard Bálint a o chvíli později už Mishula trojkou vracel Brnu vedení. Bálint povzbuzený povedeným reprezentačním srazem pak měl prsty i v úplné koncovce, když ještě košem a dvěma šestkami Brňanům v koncovce hodně pomohl. Jeho dvě šestky poslaly rozdíl čtrnáct sekund před koncem na tři body a po neúspěšné trojce Nicholse pak proměnil rozdílovou šestku Půlpán, který tak stanovil konečný rozdíl.

Válečníkům nestačilo 26 bodů a devět doskoků Waltona, ani šestnáct Nicholse. Brno svůj útok parádně rozložilo, Bálint byl nejlepším střelcem se 13 body, na deseti se shodli Šimonové Puršl a Svoboda.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
 Byl to velmi intenzivní zápas, na to, že se hrálo po reprezentační pauze. Nám se zápas moc nepovedl v tom, že střelecky to bylo velmi špatné. Sice jsme udrželi nejlépe skórující tým ligy na šedesáti sedmi bodech, ale na druhou stranu jsme se trápili v útoku. Nepomohli jsme si žádnou těžkou střelou jako Brno, Brnu se navíc podařilo zastavit náš rychlý protiútok a když už jsme se dostali do vymezeného území, neproměnili jsme střely, které obvykle dáváme. To nás stálo zápas."

Martin Vaněk (asistent trenéra Basket Brno): „Byl to skvělý zápas od začátku až do konce. Řekl bych, že od začátku jsme trochu tahali za delší konec provazu, dařilo se nám. Ale celkově to bylo nahoru, dolů. Nám pomohlo, že jsme před poločasem utekli na deset bodů. Druhý poločas byl opět nahoru, dolů, Děčínu se jedna, dvě pozice nepovedly a nám ano. To rozhodlo. Jinak to byl vyrovnaný zápas, skvělá atmosféra."

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): Dostat pouhých šedesát sedm bodů od nejlépe útočícího týmu je skvělá práce, bohužel dnes jsme se strašně nadřeli v útoku. Máme sice v týmu dvě individuality, které dávají okolo dvaceti bodů na zápas, ale když se k nim nikdo nepřidá, dnes to bylo včetně mě, nemůžeme zápasy vyhrávat. Musí se do hry zapojit všichni hráči, ve třech tým jako je Brno prostě porazit nemůžeme. Brno má zkušené hráče a největší talenty z české republiky, přesto si myslím, že prohrát s takovým útokem před vyprodanou halou je zkrátka ostuda. Doufám, že nás dnešní prohra posadí na zadek a uvědomíme si, že se musíme vrátit ke hře, kterou jsme praktikovali do teď. Ono to samo zkrátka nepůjde, my musíme vyhrát zápasy, nikdo jiný to za nás neudělá. Nemůžeme se spoléhat jen na Nicholse a Waltona, musíme pomoct všichni."

Šimon Svoboda (křídlo Basket Brno): Bylo to dnes těžké, fanoušci nám to znepříjemnili. Ale bylo to veliká atmosféra a jsem rád za výhru. Okamžik utkání? Určitě trojka Mišuly v závěru."

• rychlý přechod do ofenzivy

Zatím největší překvapení sezony, i po polovině listopadu nadále vedoucí tým Děčína nasbíral už čtyři vítězství v řadě, z toho dvě venku, a doma drží od startu neporazitelnost, což si i díky výrazné podpoře fanoušků vytyčil jako cíl pro celou dlouhodobou část. Veden MVP měsíce října, rozehrávačem Waltonem, má jasně daný hlavní úderný kvartet, exceluje v 72bodové obraně (nejlepší v NBL), jíž jen Nymburk a NH dokázaly dát přes 80 bodů, průměrně soupeře přehrává o deset bodů a těží z útočného doskoku.

V jednom z hlavních magnetů kola ovšem ARMEX narazí na další těžkou váhu. Sdíleně druhé Brno sklidilo tři výhry ze čtyř posledních utkání, když staví na nejproduktivnějším útoku ligy (84,7) a hlavním kvintetu skórerů, jimiž jsou Chatman, Mišula, Puršl, Půlpán a Bálint. Poslední jmenovaný, jenž v čerstvých 20 letech v sobotu zapíše stý duel v NBL, má za sebou z minulých dnů výborné výkony v národním týmu na pozici rozehrávače. Tu však mají v Brně pod palcem zejména Půlpán s Petrem Křivánkem a bude zajímavé sledovat, zda i v NBL se na dirigentský post začne dostávat častěji.

Absence Děčína: guard Nichols (drobné zranění nohy, start nejistý), rozehrávač Randýsek (zatím s týmem trénuje)

Absence Brna:
křídla Rychtecký (zraněný kotník) a Dáňa (zlomená ruka)

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Brno hraje od začátku ligy atraktivní basketbal. Zakládá si na precizní obraně s následným bleskurychlým přechodem do protiútoku. Kostru týmu tvoří Půlpán, Mišula, Chatman a Krakovič, kteří jsou doplněni šikovnými a talentovanými mladými hráči. Hrajeme doma a před vlastními fanoušky se chceme rvát o výhru až do konce zápasu.”

Ty Nichols (guard BK ARMEX Děčín): „Brno je dobrý tým, jeho soupiska je nabitá odshora dolů, má dobrého trenéra, takže půjde o těžký boj na obou polovinách hřiště. Hrajeme na domácí palubovce, a tak chceme určitě pokračovat v dobrých výkonech a využít naše skvělé fanoušky jako výhodu. Pokud vydržíme předvádět hru, jakou chceme, včetně všech drobných detailů, věřím, že si odneseme výhru.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Po reprezentační přestávce se již všichni těšíme na utkání u lídra tabulky. Děčín produkuje velmi kvalitní basketbal, zejména na obranné polovině, kde je nejlepším týmem ligy. Příprava na utkání byla velmi důsledná, těšíme se hlavně na atmosféru, která bude určitě skvělá.”

Richard Bálint (guard Basket Brno): „Čeká nás těžký zápas a bude záležet jen na nás, jak k tomu přistoupíme a jak se popereme z děčínskou atmosférou. Pokud budeme dobře bránit a pohlídáme si doskok, a v útoku budeme hrát týmově, můžeme pomýšlet na vítězství.”