5
17

Basket Brno

All-Star Game pro Nymburk, 9 trojek Klassena

Dva z nejofenzivnějších celků ligy naservírovaly první tisícihlavé návštěvě pod Špilberkem v této sezoně (1035) skutečně bohaté hody. Souboj o osamění v ligovém čele se tak oba týmy pokusily ovládnout útokem a hostům z Nymburka se to při páté výhře v řadě nakonec i podařilo (104-111), byť po ztrátě téměř celého 23bodového vedení se v závěru museli už začít bát o veselou cestu domů.

Rozehrávač Marek Klassen ale svůj tým nechtěl zklamat a trojkovým rekordem sezony (9 zásahů z 13 pokusů) i druhým nejlepším střeleckým představení ročníku (35, navíc i 8 asistencí) zařídil vše potřebné.

Obhájce trofeje měl famózní nástup, když veden Klassenem skvěle trefoval trojky, létal do brejků i po inkasovaném koši a po 6 ranách zpoza oblouku vedl už za sedm minut 12-26. Po první čtvrtině navíc kraloval i na doskoku (5-14), ovšem už tady byl mementem nepříjemný poměr ztrát (0-4).

Před půlí Nymburk vedl už o 19 a po 20 minutách šel na odpočinek s 61 body na kontě (Klassen 19, trojky 7/5). Ještě většinu třetí čtvrtiny se hosté neměli čeho bát, když kolem koše i z jumpů řádil pivot Watson, takže 14 minut do konce Nymburk vedl 61-84.

Spoléhání na útočnou produktivitu a postupné vyřazení na neutrál se ale Polabanům stejně jako v minulém duelu s Děčínem rychle začalo nevyplácet. A Brno se ještě jednou pokusilo zvednout. Urychlilo hru, snadno se dostávalo pod koš i k útočným doskokům, k tomu Mišula trefoval i trojky a už ve 30. minutě domácí stáhli na 80-90. Klassen ještě většinu čtvrté části držel hosty nad deseti body, ale pak se dopouštěl zrát, jeho tým skoro čtyři minuty neskóroval a Mišula s Chatmanem přiblížili Brno minutu do konce na 101-106. Nymburský Lockett pak ale skóroval z druhé šance a po trojce Chatmana Simmons zvýšil jednou šestkou na pět, načež zblokovaná trojka Mišuly už vzala domácím i poslední naději.

Dalšími bodonoši vítězů (bez Váni) byli vedle Klassena i Watson (20), Lockett (15), Simmons (12), Palyza (11+7 doskoků) a Kříž (10). Jejich tým vládl z trojek (29/8 - 30/13), z brejků (15-24) a na doskoku (32-43). Brno (bez Nečase), které bylo lepší ve ztrátách (5-17) a zpod koše (46-36), sytili Chatman (26, TH 10/10), Mišula (23, trojky 10/5), Půlpán (16+6 asistencí a 6 zisků) a Puršl (14).

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno):
„Bojovali jsme až do konce, naděje tam byla. Chyba byla na začátku. Dostali jsme v prvním poločase 60 bodů a nechali jsme Klassena se rozstřílet. On ty střely proměňoval celé utkání a to nás vždy srazilo. Věřili jsme až do konce a chtěli jsme to urvat, bohužel to nedopadlo. V obraně jsme udělali spoustu chyb a Nymburk je kvalitní tým, který to hned potrestal. Dostat doma 111 bodů, to je ohromné číslo, ale jsem hrdý na celý tým, že jsme bojovali až do konce. Přišla spousta lidi a jsem za to hrozně rád.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Viděli jsme jiný Nymburk, než na začátku sezony. Hrál uvolněně, dobře si pouštěl míč. Klassen ukázal, že je extratřída. Gratulace do Nymburka, gratulace trenérům, kteří ten tým probudili. Myslím si, že to dnes bylo ještě hodně daleko, v závěru jsme hráli vabank a některé střely nám padly. Začali jsme s obrovským respektem, dělali jsme spoustu chyb. Obdržených 60 bodů o poločase a 90 po třetí čtvrtině není zrovna dobrá vizitka. Závěrem bych chtěl poděkovat fanouškům, jejich podpory si moc vážíme.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Vstup do zápasu byl podle našich představ, ale je to už několikátý zápas v řadě, kdy vedeme o 20 bodů a pak začneme hrát individuálně, přestaneme si půjčovat balon a kupíme chyby v obraně. Pak nás to stojí nervy, protože dnes koncovka určitě nebyla pod kontrolou. Nicméně zvládli jsme to a já jsem rád, že jsme tento důležitý zápas před Ligou mistrů vyhráli.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Zápas se hodnotí dobře. Samozřejmě to nebylo bez chyb. Prvních 25 minut bylo výborných, byla tam vidět velká koncentrace všech hráčů, kteří nastoupili. Pak jsme polevili v koncentraci, mysleli jsme si, že se to dohraje samo. Brno má ve svém středu pár dobrých hráčů, kteří nás vrátili na zem a přinutili nás ten konec odehrát naplno. Budeme muset líp pracovat s informacemi, protože víme, že Mišula a Bálint jsou výborní hráči, ale jsou silní jen na jednu ruku a i přesto je tam necháme najet, což je taktická chyba. Jinak se utkání určitě divákům líbilo, basket se hraje pro ně. Výhra je nakonec naše a myslím si, že jsme si ji zasloužili, můžeme jít na další zápas.”

• síla v útoku i na doskoku

Ústřední hit 10. kola sledovaný Studiem Basketbal má jasný hlavní tahák - jde o bitvu o první místo, jež oba celky čeká druhý zápas v řadě. Ve středu totiž Brno i Nymburk přeskočily do té doby vedoucí Děčín. Po sobotě ale povede už jen jeden z těchto celků, a proto se dá očekávat i velmi dobrá návštěva. Doma dosud neporažené Brno je navíc extrémně motivované, neboť nad Polabany ještě nevyhrálo ani jeden z 27 soubojů v NBL.

V duelu se spoustou reprezentantů na sebe narazí třetí a první útok ligy a také pátá a druhá obrana, navíc Nymburk má aktuálně i nejlepší doskok a ve čtyřech utkáních pod novým koučem Sokolovským pokaždé vysázel nejméně 97 bodů. Po domácím vítězství nad Děčínem si ale bude muset dát pozor na díry v obraně a polevení, které by jej proti nonstop pilujícímu Brnu mohlo stát i zápas.

Klíčem k utkání bude doskok, kde se při očekávané tvrdé hře domácích budou svádět ostré boje. Důležité také bude, kdo si víc pomůže z druhých šancí a brejků, i jak budou pokryty hlavní opory soupeře.

V nymburském dresu nastoupí ke svému 200. ligovému utkání reprezentační power forward Luboš Kovář. Ve věku 22 let je druhým nejmladším v historii s touto metou. Jen jeho sobotní soupeř Viktor Půlpán překonal hranici 200 zápasů ještě před 22. narozeninami.

Absence Brna: křídla Nečas (zraněný kotník), Dáňa (zlomená ruka)

Absence Nymburka: Váňa (rekonvalescence po zranění kolena)

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Všichni v klubu jsme rádi, do jaké situace jsme se dostali. Po devíti kolech bojujeme o průběžné první místo proti hegemonu a multišampionovi české ligy. Z vlastní zkušenosti vím, že Nymburk je tým, který tyto zápasy, kde ho někdo chce sesadit z pomyslného trůnu, umí hrát. Na nás je, abychom se soustředili na naši hru, která nás dostala do této situace. To znamená kvalitní obrana, dobrý doskok, žádné živé ztráty a dobrá selekce střel. Budeme potřebovat i sebevědomí a víru, že ten zápas můžeme zvládnout. Pak můžeme pomýšlet na vítězství.”

Jakub Krakovič (pivot Basket Brno): „Souboj o čelo tabulky nabídne určitě zajímavou podívanou. Nymburk po změně na trenérském postu a doplněním kádru ukazuje svoji druhou tvář. Chceme-li být úspěšní, musíme vyjít zejména od obrany a silného doskoku, to jsou hlavní atributy úspěchu. Věřím, že fanoušci si najdou cestu a podpoří nás minimálně stejně jako my v naší pozvánce na sociálních sítích.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Týmů s dobrou formou je více. Kromě nás, Brna a Děčína je tam také Kolín, který má rovněž jen dvě prohry. Takže teď několik dalších zápasů bude pořád o první místo. Ale já na to tak nekoukám. Já řeším jen to, abychom v Brně vyhráli a zahráli dobře. Jsem rád, že máme právě teď tak těžkého soupeře, protože nás pak hned čeká Liga mistrů a zápas v Brně nám může ukázat nedostatky. Chceme odehrát zápas lépe hlavně v obraně, než byly ty minulé. V útoku už to vypadá lépe. Brno má jasný rukopis trenéra Růžičky, který dává hráčům volnost. Nemusí se bát vystřelit i po první přihrávce, což je pro nás dobře, protože hráči musí být neustále koncentrovaní a to nás čeká i v Turecku. Právě koncentrace je klíčem k tomu, abychom byli schopni čelit té rychlé brněnské hře bez zábran.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Brno patří mezi top celky v lize a jde neustále nahoru, jelikož se mu daří držet tým pohromadě. Základní pětku mají velmi solidní, Viktor Půlpán, Richard Bálint, Šimon Puršl a k nim Mišula, Körner nebo Chatman, který vypadá jako velmi dobrá akvizice na českou ligu. K tomu mají talentovanou mládež nebo zkušeného Kubu Krakoviče. Takže nás nečeká nic snadného. A jsme rád, že takový zápas na nás vyšel právě před Ligou mistrů, protože to pro nás bude dobrá prověrka před cestou do Turecka. Úkol je jasný a to potvrdit roli favorita a osamostatnit se na prvním místě. K tomu ale chceme i zlepšovat věci, které se nám tolik v poslední době nedařily. A to je hlavně obrana. Brno určitě nasadí Viktora Půlpána jako dobrého obránce na našeho Mareka Klassena, ale Marek je dost zkušený na to, aby si s tím poradil. Jen mu budeme muset pomoct třeba při vyvážení míče, aby se mu trochu ulevilo.”

Atrakce utkání: poločasová soutěž pro děti, výhru do soutěže věnuje společnost Candy Store poločasové soutěž pro dospělé, kteří můžou hrát o zapůjčení auta na víkend od Auto Pokorný.