8.0

#12
2.0

Brno i s únavou padlo u mistra jen o šest

Pro Nymburk to bylo jako deja vu nedávného domácího duelu s Pardubicemi. Když se za stavu 69-52 zdálo, že má výhru nad hosty z Brna, hrajícími třetí zápas za čtyři dny, pod kontrolou, zbývajících 12 minut ukázalo přesný opak. Domácí playmaker a 26bodový top skórer mistra Ross se pouštěl do příliš divokých zakončení a hosté zpod koše a trojkou Marka ještě do konce třetí čtvrtiny snížili na osm. A trojka brněnského top skórera Bálinta už sedm minut do konce přiblížila jeho tým na 73-68.

Pak ale Brno přestalo být efektivní, k tomu navíc míjelo šestky a dovolilo domácím dvěma trefami z útočných doskoků a šesti šestkami a dalším zakončením pivota Routta odjet na deset a z této díry se už hosté nemohli vykopat.

Prvních 18 minut byl duel naprosto vyrovnaný, ale pak domácí nakopli Ross s Hardingem k obratu na poločasových 48-40 (Nymburk 30 bodů zpod koše). Ve střední části třetí čtvrtiny pak stejní Američané vyhnali náskok mistra až na 17 bodů.

Nymburk (bez Palyzy, Gibbse) tentokrát rozhodl obvyklými brněnskými zbraněmi, když k výhře 92-86 dospěl zpod koše (50-32) a z trestných hodů (27/21 - 31/17), jichž hosté hned 14 zahodili. Mistr byl lepší i brejků (21-14), v produkci laviček (48-31) a ve ztrátách (6-14), takže hostům přenechal jen trojky (5-11). Lídry vítězů byli Ross, Harding (19), Routt (11+8 doskoků), Tůma (11) a Hruban (10). Za hosty odporovali Bálint (17), Mickelson (16+8 doskoků) a Puršl (11+9 doskoků).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Byl to velmi zajímavý zápas. Oba týmy do toho šly naplno a nám se nakonec povedlo vyhrát, i když stále nejsme ve formě, v jaké bychom chtěli být. Měli bychom si umět vedení lépe pohlídat a ne, že když se dostaneme do vedení o 17 bodů, hned dovolíme soupeři šňůru 9-0. To je pro nás neakceptovatelné. Už se nám to v sezoně stalo vícekrát. Ale vyhrát jsme si zasloužili. Colbey Ross hraje dobře a dnes jsme to potřebovali. Ale nebylo to jen o něm, i ostatní pracovali tvrdě na tom, aby se Colbey dostával do pozic. Pro mě je hlavní, že hrajeme jako tým a snažíme se vzájemně si pomáhat hledat slabiny v obraně soupeře. Takže to není jen o Colbeym, ale dnes hrál opravdu dobře. Dobře zahrál ale i Logan Routt, který potřeboval čas na začlenění do týmu, což mu ztížilo zranění kotníku a karanténa. Ještě se potřebuje dostat do lepší kondice, ale dnes ukázal, proč přišel. Dostával se k útočným doskokům, protože soupeř v obraně hodně přebíral a on to umí využít. Ale stále má ještě hodně rezerv.“

Colbey Ross (rozehrávač ERA Basketball Nymburk):
„Byl to dobrý zápas. Poslední dva tři duely jsem nehrál na své úrovni, proto jsem dnes chtěl předvést lepší výkon a pomoci k výhře. Cítil jsem se dobře a jsem rád, že jsme vyhráli. Ale nebylo to úplně ono. Když jsme vedli už dvouciferným vedením, měli jsme si to lépe pohlídat a nepustit hosty zpět. Zvláště v závěru poločasu jsem byl v dobrém rytmu a dostával se k mé hře. Měl jsem tam zisk s košem a moje sebedůvěra šla hodně nahoru. Pak je vždy snazší skórovat. Pak nám hodně pomohl Logan Routt. Pobízel nás, ať střílíme, že on si pohlídá svého hráče a doskočí to, když nedáme. Opravdu nám hodně pomohl a potvrdil, že jde herně nahoru.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Odehráli jsme třetí zápas ve čtyřech dnech a na klukách byla vidět mentální únava. Na rozdíl od předešlých utkání jsme nebyli dostatečně agresivní. Mrzí mě tři momenty. V první řadě poslední dvě minuty prvního poločasu. Dále naše nemohoucnost na čáře trestného hodu, zahodili jsme 14 šestek. A za třetí útočný doskok v posledních pěti minutách, kdy domácí opanovali podkošový prostor. Tam vidím největší příčinu dnešní porážky. V jiných aspektech jsme byli vyrovnaným soupeřem a prohra o šest bodů mě přímo štve. Dneska bylo vítězství blíž, než jsme si mysleli. Měli jsme dobrý střelecký den zvenku, ale některé situace mrzí. V závěru nám zatápěl Colbey Ross. Domácí hrají jeden útočný systém, na který jsme se připravovali, ale oni z něj dali šest bodů v řadě. V rychlosti, v jaké hraje Nymburk, jsme zareagovali trochu později. Dobrý zápas odehrál také pivot Routt, který výrazně pomohl na útočném doskoku.  Z dnešního zápasu jsem měl velký strach, ale masér a kondiční trenér odvádějí dobrou práci. Dobře jsme zregenerovali. Dnešní zápas jsme zvládli dobře, nevyšel nám druhý poločas v Hradci. Jdeme dál. Teď nás čeká páté venkovní utkání v řadě v jedenácti dnech. Hrajeme opět v Hradci Králové a musíme se zlepšit.  Do dalšího zápasu s Nymburkem, kterým je semifinále Českého poháru, se dá určitě přenést vědomí, že už není tak velký rozdíl mezi naším týmem a Nymburkem, jako kdysi býval. Ovšem k tomu utkání dojde za strašně dlouhý čas. My mezi prvním a šestým březnem hrajeme čtyři utkání, z toho dvě v Lotyšsku, pak hrajeme s Opavou a teprve potom s Nymburkem. Začátek března bude po logistické stránce a kvůli rozložení sil velice náročný. Navíc pět kluků jede na reprezentaci. Tři do české, jeden na Slovensko a jeden dokonce do Dominikánské republiky reprezentovat Kanadu. Snad vydržíme zdraví.“

Richard Bálint (guard Basket Brno): „Byl to třetí zápas ve čtyřech dnech, takže s prohrou o šest bodů bychom mohli být spokojení. My jsme ale chtěli Nymburk na jeho palubovce potrápit ještě více. Kdybychom dávali šestky, klidně to mohlo být o dva body, nebo bychom mohli i vyhrát. Mých sedmnáct bodů proti tak silnému týmu je pěkné, ovšem vždycky to může být lepší. Určitě jsem nějaké chyby udělal, a tedy je na čem pracovat. Myslím, že v Českém poháru to budeme chtít Nymburku vrátit.“

• rychlá agresivní hra

Na palubovce mistra se odehraje velmi atraktivní zápas, který však bude pro Brno už třetím za čtyři dny, a navíc proti tak silnému protivníkovi, který doma neprohrál ligové utkání už přes dekádu. Navíc Basketu Brno se mistra ještě za 24 vzájemných utkání nepodařilo skolit ani jednou.

Brňanům pondělní porážkou v Hradci Králové skončila série 4 venkovních výher, ale dál zůstávají ve hře o druhé místo a jsou jedním z nejnebezpečnějších týmů ligy. S Nymburkem se už navíc chtějí měřit jako rovný s rovným.

Vzájemné zápasy této sezony: 88-70, 88-76

Absence Brna: guard Dáňa (zranění ve spodní části těla)

Absence Nymburka: křídlo Palyza (zranění), rozehrávač Gibbs (poraněné koleno)

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Brno plně respektujeme, zápasy s ním jsou zajímavé a je třeba se na něj dobře připravit. Brňané jsou v dobré formě i přes poslední porážku s Hradcem. My máme určité problémy s kádrem, ale musíme se s tím vyrovnat a nastoupit k utkání v co nejlepší formě, protože nás čeká opravdu dobrý soupeř. Každý soupeř se proti nám vyhecuje, a když k tomu přidá kvalitu, tak to může být nebezpečné, proto musíme hrát s maximální koncentrací. Teď se Brňané více prosazovali pod košem, ale mají vybalancovaný tým s nebezpečnými střelci. Nemůžeme se soustředit jen na to hlídat si prostor pod košem.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Od Brna čekám to, co vždy. Že přijede s myšlenkou v hlavě nás porazit. Jak znám trenéra, tak se na nás dobře připraví, i když měli teď náročný program. Bude to těžký a vyhrocený zápas. Budou nám hrát do těla, aby se nám to nelíbilo. My ale musíme hrát naši hru. Pro ně to bude třetí zápas ve čtyřech dnech, ale jsem si jistý, že proti nám v sobě najdou ještě rezervu a dají do toho každý kousek sil, co jim zbývá. Někdy takto náročný program hráče vyhecuje k lepším výkonům. Doufám, že jim to nebude padat z dálky, jako tomu bylo v posledních zápasech. Víme, kdo jsou v jejich týmu střelci a koho si hlídat. Musíme je pouštět jen k těžkým střelám. Pak tam mají silné pivoty Puršla a Mickelsona, ale nás pět pivotů v týmu si s nimi dokážeme poradit v obraně jeden na jednoho. Pak bude záležet, jak je odstavíme a pohlídáme si doskok.“

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): „Série venkovních zápasů v krátkém čase pokračuje v Nymburce, kde nás čeká soupeř, který prověří naši obranu a také mentální odolnost. Nymburk nejlépe střílí za 3 body z celé ligy a má velmi vyvážený útok. Naše obrana bude ale začínat naším útokem. Nesmíme ztrácet míče a dovolit domácím možnost k rychlým protiútokům. Po taktické stránce to není tak složitý zápas, bude to hlavně o energii a o přesnosti v zakončení.“