11

#31
15.0

Velký návrat Jerricka Hardinga

Mistr nechtěl v Hradci Králové zopakovat svůj nevýkon z nedávného pohárového duelu, leč po 12 minutách další návštěvy na Třebši prohrával 33-19, i s navrátilcem Jerrickem Hardingem v sestavě! V obraně byl nebývale rozebírán jednoduchými koši, když asistence rozesílali všichni sokolí dirigenti. Až v průběhu druhé čtvrtiny se Nymburk (bez Palyzy a Gibbse) začal sbírat z provazů, přidal v obraně, v útoku i na útočném doskoku a ještě do půle otočil na 41-44, když měl téměř dvojnásob lepší doskok (15-27).

Po sedmi minutách třetí části trojky zejména Hardinga založily už na 17bodové vedení hostů, ovšem Vujovič s Kantůrkem a Peterkou Sokoly rychle vrátily na šest a opory mistra měly co dělat, aby zápas dokormidlovaly k desetibodové výhře 80-90.

Za vítěze Harding vysázel 30 bodů (trojky 7/5), Hruban 14 a Ross 12. Hosté byli lepší zpod koše (28-36), v produkci lavičky (34-52) i na doskoku (30-50, útočné 7-27, body z nich ale jen 10-17) a měli o 24 střel víc. Za domácí korigovali Vujovič (18+9 doskoků), Peterka (14), Pavlovič (12) a Pešakovič (10).

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Určitě jsme rádi, že jsme vyhráli. Ale určitě nejsme spokojeni s tím výkonem, který jsme předvedli. Vstup do zápasu z naší strany byl hodně nepovedený a tohle se nesmí opakovat, protože by nás to v budoucnu mohlo stát celý zápas. Takže ten začátek byl něčím, co už nechceme nikdy předvést. Museli jsme se z toho zvednout, do poločasu jsme vyrovnali, získali jsme lehké vedení a ve třetí čtvrtině jsme vedení navýšili. Nicméně je to jako každý zápas, dostaneme se na nějakou šňůru 15 až 20 bodů a nejsme schopni to přetavit v to, abychom zápas kontrolovali a natahovali to dál. Uděláme nějaké chyby a skore jde dolů a to nesmíme příště dopustit.”

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Byl to zajímavý zápas. Začali jsme hrozně, zejména v obraně. Dostávali jsme mnoho jednoduchých bodů, jednoduché doskoky, jednoduše jsme dovolili Hradci dělat, co chtěl. Ale potom po 10 až 15 minutách jsme se dostali zpátky do hry, co jsme chtěli hrát. Změnili jsme vývoj hry a hráli jsme lépe. Musíme dát velký kredit Hradci, hrál též skvěle. Není to žádné překvapení, ukázal, že hraje opravdu dobře a začíná být velmi dobrým týmem.”

Adam Goga (guard Královští sokoli): „Pro nás dobrý zápas po karanténě, po dvou týdnech. Takový průběh jsme ani nečekali, protože týden a půl jsme netrénovali 5 na 5. Sešli jsme se na dva až tři dny. Na začátku druhé čtvrtiny jsme vedli o 15 bodů. Takže jsme byli rádi, že jsme do toho takhle vstoupili. Ale bohužel pak jsme v obraně trochu polevili a Nymburk šel přes nás. Musím říct, že jsme spokojeni, že jsme se chytli a nenechali Nymburk nás přejet o 30 bodů. Drželi jsme to vyrovnané až v podstatě do konce, do posledních dvou minut, kde už to bylo rozhodnuté a Nymburk musel hrát naplno. Nemohl vypustit ani minutu, takže dobrý výkon od nás, ale Nymburk byl lepší.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Zápas se nám povedl po té pauze. Nymburk se nám podařilo zaskočit, vedli jsme v průběhu prvního poločasu až o 15 bodů, ale samozřejmě Nymburk poté ukázal svoji sílu a postupně si vybudoval náskok. Ale myslím si, že jsme ještě „zazlobili“ a nakonec ta prohra je relativně těsná. Pro nás dobrý zápas. Dobrá příprava na další těžkou sérii, co máme před sebou.”

• návrat skórera Hardinga

Potřetí za sedm týdnů se mistr představí na hradecké Třebši, kde má po posledním slabém výkonu v Českém poháru co napravovat. A to bude také jeho největší motivace. Nymburk dosud vyhrál všech deset vzájemných zápasů za dobu Sokolů v NBL a tuto sérii bude chtít dál natahovat. Do hry se mu po dvouzápasové pauze vrací nejlepší střelec Jerrick Harding, který bude největší hrozbou pro domácí obranu.

Sokoli po dvou karanténách poslední dva týdny nehráli a jejich aktuální forma tak není známá. Ovšem už jen fakt, že od 5. prosince prohráli jen s Nymburkem a hýčkají si už 6 výher ze 7 posledních zápasů s bonusem posunu na páté místo, je důvodem pro to brát tento zkušený a nyní i velmi dobře bránící tým s plnou vážností.

Do utkání nastoupí zdravotně limitovaný druhý skórer Sokolů Pavlovič, který po zlomenině nosu odehraje několik následujících zápasů s maskou na obličeji.

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 70-91, 65-98, v ČP 75-80

Absence Sokolů: guard Mráz (zranění v dolní části těla)

Absence Nymburka: křídlo Palyza (zranění), rozehrávač Gibbs (poraněné koleno)

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Po další z našich karantén přichází těžký týden s těmi nejtěžšími soupeři. Uvidíme, jak se dvě tréninkové pauzy takřka za sebou na naší hře podepíší. Chceme však navázat na skvělý zápas v Kolíně. Myslím, že Nymburk se od nás již nenechá zaskočit jako minule v pohárovém utkání. My však budeme bojovat, abychom ten náš výkon napodobili.“

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Poslední zápas v Hradci Králové nám herně nevyšel a měli jsme se soupeřem problémy. To už nechceme opakovat a hodláme dokázat, že šlo o shodu okolností. Hlavní je nepřistoupit na hru Hradce, který už dokázal překvapit více soupeřů, což dokazuje pátým místem v tabulce.“

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Rozhodně nechceme opakovat výkon, jaký jsme předvedli v Hradci v poháru. Chceme ukázat, že umíme hrát mnohem lépe. Uděláme vše pro to, abychom tam ukázali kvalitní výkon a hlavně jsme vyhráli. Hradec má tým dlouho pohromadě, je sehraný a jde nahoru. Musíme si na něj dát pozor. Nám se vrací do hry Harding a měli bychom být silnější. Teď už jen musíme počkat, až se uzdraví i Palyza.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž o poukaz na 2 pizzy od Garden restaurantu, opět bude vyhlášen i „Klenot hráč utkání” obou týmů, kdy nejlepší hráči zápasu dostanou dárkové balíčky od pivovaru Klenot.