11.0

#0
3.0

Mistr doklopýtal k výhře. Díky Křížovi s Rossem

Nymburk v oslabení (bez Palyzy, Hardinga a stále bez Gibbse) opět ukázal velkou zranitelnost, během posledních osmi minut třetí čtvrtiny stihl vést o 17 i prohrávat 59-60 a ještě 2:40 do konce být na domácím kurtu jen na remíze 72-72.

Pak ale z útočného doskoku Hrubana zaúřadoval trojkou rozehrávač Ross, který do té doby nehrál žádný velký zápas. Američan vzápětí přidal i úspěšný nájezd a po snížení pardubického Waltona trefil obě šestky získané z dalšího útočného doskoku Benda. A když poté Kovář využil aspoň dvě z pěti v rychlém sledu házených šestek týmu, už mistr ukořistil další výhru (81-75). Naopak dosud rozjeté Bekse po pěti utkáních skončila vítězná šňůra.

Přestřelka úvodní čtvrtiny (27-26) vůbec nenaznačovala, že domácím chyběli dva z hlavních skórerů a že tým hrál po dvoutýdenní pauze. Ve druhé navíc Polabané zpřísnili obranu a z 32-31 při erupci pardubických ztrát a těžkých zakončení (navíc tu zřejmě kvůli nějakému limitu hrál málo lídr hostů Vyoral, který v utkání účinkoval jen 13 minut) odskočili na 43-31, když v obraně i na doskoku řádil forward Kříž. Nymburk měl po půli za stavu 44-33 trestné hody 22/14.

Když v úvodu třetího dějství posadil do obruče dvě trojky Benda, zdál se být s Beksou za stavu 52-35 amen. Jenže po timeoutu ji zvedly trojky Burdy s Pekárkem i zásah s faulem Vrankoviče, Nymburk zcela vypadl z rytmu, začal vršit chyby a daleká trojka Waltona s klaksonem třetí čtvrtiny už dávala hostům vedení 59-60. V nouzi se ale domácí opřeli o Bendu a všeplatného Kříže a znovu se vrátili do čela. A závěr už patřil Rossovi.

Vítěze v kulise 534 fanoušků tlačili Benda (15), Ross (14), Kříž (13+11 doskoků, z toho 6 v útoku), Váňa (11) a Hruban (10+6 asistencí). Za hosty kontrovali Walton (16), Šafarčík (15), Henry (12) a Pekárek (10). Nymburk dominoval produkcí trestných hodů (35/22 - 18/12) a útočnými doskoky (18-12) i body z nich (19-10).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Teď prožíváme trochu náročnější období, někteří hráči se vrací po zranění, jiní se zranili, do toho zasáhla korona, ale nechci se vymlouvat.  Musíme si tím projít. Proto byly v naší hře lepší a horší momenty. Pro třetí čtvrtinu ale není omluva. Hlavní však je, že jsme našli způsob, jak utkání dovést do vítězného konce. Když to nejde v útoku, tak musíte odvést lepší práci v obraně a tam jsme po většinu zápasu odváděli dobrou práci. Byla tam velká bojovnost, kterou jsme nahrazovali některé chyby. Zejména Martin kříž odehrál úžasné utkání. V útoku, obraně, hrál na různých pozicích, bojoval.“

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Neřekl bych, že se nám úvod zápasu nepovedl, ale Pardubice s námi držely krok. Nakonec se nám povedlo poměrně lehce dostat do vedení. Bohužel po přestávce se soupeř bodově dotáhl a utkání se tahalo až do konce. Ukázalo se, že máme na koncovky trochu šikovnější hráče a že se v takových vyrovnaných koncovkách umíme lépe pohybovat. Chyběl nám „Paly” (Palyza) a „Žeryk” (Harding) a to je v útoku hodně cítit. Kromě toho jsme měli čtrnáctidenní pauzu, během níž jsme nehráli zápas a výpadek ze zápasového rytmu je vždycky znát. To se nám v následujícím programu určitě povede dohnat. Když se někomu nedaří, musí vystoupit ti další. Na začátku to byl Fanda Váňa, který trefil těžké střely, to nám pomohlo. Když se nám ve čtvrté čtvrtině nedařilo zvenku, bylo potřeba to urvat zpod koše. Já a Petr Benda jsme typy hráčů, kteří bojují pod košem. Já, díky absenci Palyzy a Hardinga, jsem hrál na pozici tři, kde jsem měl výškovou a váhovou výhodu. Pod košem to pak bylo pro mě jednoduší, proto jsem tuhle hru preferoval. Každý zápas chceme vyhrát, ale nijak jsme se neohlíželi na to, kolik vítězných jich v řadě máme. Proto mohu říct, že jsme na konci z případného přerušení dlouhatánské série nebyli nervózní. Zase jsme ukázali, jak silní jsme a že si koncovky ohlídáme.“
Dino Repeša (trenér BK Pardubice): „Byl to velmi zajímavý a fyzický zápas. Nymburk teď dva týdny nehrál, takže nebyl ve své top formě. Také mu chyběli Harding a Palyza a měl menší útočný talent. Ale na konci to Nymburk uhrál fyzicky a na doskoku. To byl klíčový faktor. Oni měli útočné doskoky, ze kterých pak měli trestné hody. Od nás to byl dobrý výkon, hráli jsme koncentrovaně, jen škoda té druhé čtvrtiny, kdy jsme měli problém se prosadit. Také jsme měli potíže na rozehrávce, kde měl Vyoral zdravotní potíže a nemohl hrát na sto procent. Doufám, že se dá dohromady na velmi důležitý středeční zápas s Brnem. Ve druhé půli jsme používali mnohem více zónu než osobní obranu, také jsme byli agresivnější do koše. Plus nám tam padly nějaké střely, proto jsme se dotáhli.“

Petr Šafarčík (guard BK Pardubice): „Na konci jsme si nepohlídali útočný doskok domácích. Nymburk měl v celém zápase více střeleckých pokusů a na konci toho dokázal využít. Také Martin Kříž ukázal svou nesmírnou platnost a my už neměli na konci sílu s domácími bojovat. Konec prvního poločasu nebyl dobrý, ale já jsem pyšný na náš tým, že jsme to po první dvacetiminutovce nezabalili. Důležité bylo, že všichni pak splnili pokyny, které jsme si o přestávce dali. To je pozitivum, které si ze zápasu musíme vzít. Věřím, že Nymburk ještě tuhle sezonu potrápíme a že nám to taky proti němu vyjde. Já jsem říkal klukům v šatně, že basketbalově nejsme horší tým, než je Nymburk. On nás jenom válcoval svou agresivitou, silou a tím, co ho zdobí. Řekl jsem, že když se jim vyrovnáme v těchto věcech, že s nimi basketbalově nebudeme mít problém. To se nakonec ukázalo ve druhém poločase. Pro nás byl zápas klíč i lekce a ponaučení do příště. Myslím, že nám hodně dal. Jen bylo škoda, že Tomáš Vyoral nebyl zcela fit, neodehrál tolik minut. Myslím, že s ním bychom oslabený Nymburk dnes porazili.“

• zkvalitněná obrana

Mistr se vrací do akce po dvoutýdenní pauze zaviněné karanténou a hned narazí na rozohněnou a také kompletní Beksu, která v posledních týdnech na domácí i evropské scéně kosí všechny soupeře. Poradila si s Opavou, Kolínem či SLUNETOU, v posledních pěti duelech dostala nejvýš 82 bodů, v posledních dvou nasázela 15 a 10 trojek, málo ztrácela a posílila i svůj doskok. Při možných zásadních absencích mistra by její vyhlídky nemusely být špatné.

Pardubice naposledy vyhrály nad Nymburkem doma v březnu 2018. Posledních 14 soutěžních vzájemných zápasů však ovládl Nymburk. Ten navíc doma neprohrál od roku 2010, kdy ho v play-off porazily právě Pardubice.

V nominaci mistra by se měl poprvé objevit slovenský mládežnický reprezentant Dávid Novák, který působí v nymburské akademii v týmu U19 a hraje v první lize mužů za Polabí.

Nymburk se tímto utkáním zapojí do letošního ročníku charity Bez faulů, jež se skládá na speciální vozík pro 25letého Zdeňka Vrábela z Mladé Boleslavi.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 102-65, 99-78

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (dlouhodobé zranění), křídla Palyza, Harding (oba nejistý start)

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Nečeká nás nic snadného. Vracíme se po dvoutýdenní pauze, kdy byl tým v karanténě. A není jednoduché udržet formu správně vyladěnou. První zápas pro nás tedy bude velkou výzvou. Už jsme si tím ale prošli minulou sezonou, tak se snažíme tyto zkušenosti s karanténou zužitkovat. Chceme se vrátit do našich vítězných kolejí, ale zároveň respektujeme Pardubice. V posledních týdnech hrají opravdu dobře. Rozhodně lépe než v době, kdy jsme spolu hráli naposledy. Udělaly změny, přivedly Vrankoviče, který jim rozšířil rotaci. Doufám, že v náš prospěch bude hrát hladovost, že hráči se po pauze těší, že si konečně zahrají a že k utkání přistoupí, jako by to byl nejdůležitější zápas sezony.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Návrat po týdnu v karanténě je náročný. Tělo přeci jen určité věci rychle zapomene a návrat bolí. Ale snažíme se to co nejrychleji dohnat. Vypadli jsme také ze zápasového tempa, zatímco Pardubice tam měly i pohárové utkání a budou rozehranější. My však začínáme doma a budeme hladoví, tak uvidíme. Doufám, že to nebude vyrovnané a že to bude od začátku v náš prospěch. Pardubice se však zlepšily, posílily se, tak jsem sám zvědavý, v jaké formě se u nás ukážou.“

Dino Repeša (kouč BK Pardubice): „První dva zápasy, které jsme s Nymburkem odehráli v základní části, přinesly soupeři jednoduché výhry. Tehdy nám ale vždy chyběli minimálně dva hráči. Důležité bude, abychom Nymburku nenechávali jednoduché body, které dává každý zápas z rychlých protiútoků. Cíl číslo dvě bude doskok, právě na doskoku byla jejich hlavní výhoda v obou předcházejících vzájemných zápasech. Tohle budou naše dva hlavní cíle a ještě bych zmínil soustředění se na individuální dovednosti jednotlivých soupeřových hráčů, kteří mají velký útočný talent, ať už jsou to Harding, Hruban či další. Chceme zkusit udělat zápas zajímavým až do konce.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK Pardubice): „Nymburk je sice nejtěžší soupeř v Česku, má spoustu kvalitních hráčů, jak zahraničních, tak českých, ale my bychom mohli navázat na naši úspěšnou lednovou šňůru. Neříkám, že domácí porazíme, ale věřím, že tím, jak poslední dobou hrajeme, bychom je měli minimálně potrápit. Nesmíme hloupě ztrácet balony, protože Nymburk těží hlavně ze ztrát soupeře. Jeho rychlý protiútok je nejlepší v lize, takže základním předpokladem je omezit ztráty a zastavit jeho protiútok. Určitě to bude i o doskoku, hráči Nymburka jdou za každým balonem, takže i to musíme eliminovat.”