Rozhodčí: Vyklický Robert, Scholze Michal, Salvetr Rudolf

37
55
60
81

Druhé semifinále Louda Auto FINAL 4 mělo podle papírových předpokladů nabídnout souboj dvou týmů s aktuálně nejlepší formou v Kooperativa NBL. Nymburk dlouhodobě vládne českému zápasu a Brno naposledy prohrálo právě s Nymburkem. Od té doby zapsalo čtyři výhry v řadě a posun na druhé místo tabulky.

Druhá stovka F4 a finále pro Nymburk

Jenže už několikrát se ukázalo, že pohárové finále je specifickým turnajem, kde papírové předpoklady nemusí platit. Nymburský favorit ale od úvodních okamžiků dělal vše pro to, aby svou roli naplnil. Odhodlané Brno zchladila dvojice Benda – Ross, kteří byli výraznými osobnostmi nymburské ofenzivy. Brněnské fanoušky hecovaly smeče Mickelsona, ale Brno viditelně ztrácelo.

Obhájce pohárového prvenství si už za první desetiminutovku stihl vypracovat dvojciferný náskok. Nymburští basketbalisté valili jeden útok za druhým a dokázali zakončovat i přes fauly soupeře. Brněnská frustrace vyústila v technickou chybu pro Romana Marka. Nymburský náskok v tu chvíli atakoval dvacetibodovou hranici. Brno se ještě chytlo stébla naděje a kdyby Madden trefil minutu a půl před koncem trojku, byl by rozdíl deset bodů. Jenže nestalo se a závěr patřil Nymburku.

Špatnou zprávou pro trenéra Růžičku byl nejistý zdravotní stav Huntera Mickelsona. Tomu po neúspěšném pokusu o smeč přilehl koleno Harding. Hlavní brněnský pivot do druhé půle nastoupil, ale jeho pohyb byl viditelně limitovaný. Nymburk prokazoval svou kvalitu a šířku lavičky. V relativním poklidu si držel vedení kolem dvaceti bodů.

To byla dobrá zpráva pro trenéra Sekuliče, který mohl před zítřejším finále rozložit síly. Jenže nymburští basketbalisté byli dál hladoví. Důkazem budiž situace, kdy Hruban proměnil tři trestné hody po tom, co byl faulován při střele za tři body, následně s Rossem vytáhli obranu a během čtyř vteřin přidali stejný počet bodů.

Brněnská obrana, která týmu trenéra Růžičky v posledních zápasech proklestila cestu na druhé místo v tabulce, se prakticky rozpadla. Na morál hráčů musely těžce působit ztráty hned v zárodku útoku. I když se zápas prakticky dohrával, rozhodně neztratil nic na své fyzičnosti. Nic to nezměnilo na tom, že o 3. místo se zítra utkají Pardubice s Brnem (15:30, TVCom) a o titul si to rozdají Opava s Nymburkem (19:00, ČT Sport).

Basket Brno – ERA Basketball Nymburk 78:111 (16:28 37:55 60:81)
Mickelson 15, Marko 12, Mishula 10, Bálint 9, Puršl 8, Půlpán 6, Körner 5, Krakovič a Madden po 4, Djurčič 2 – Hruban a Ross po 18, Harding 16, Benda a Kříž po 13, Palyza 12, Routt 8, Váňa a Gak po 6, Kovář 1, Tůma a Rylich 0
Fauly: 25 - 24

Aleksander Sekulič (kouč ERA Basketball Nymburk): „Byl to velice důležitý zápas a tomu odpovídala naše koncentrace. Hrajeme o pohár, museli jsme se dobře připravit a předvedli jsme velmi dobrý výkon s dobrou exekucí herního plánu. A hráči se soustředili od první do čtyřicáté minuty. A jestli to dnes byl výkon na úrovni Ligy mistrů? Víte, já nikdy nikoho nepodceňuju a pro nás je každý zápas jako Liga mistrů. Máme respekt ke všem soupeřům v české lize, které jsou dobré, s dobrými trenéry a každý nás tu chce porazit. Ve finále nás čeká Opava, a protože půjde o trofej, bude to jiný zápas než ten před pár dny u nich, kdy jsme vyhráli. Budou tam jiné emoce, jiná koncentrace a my na ně musíme být nachystaní - zejména na trojkovou palbu a útočné doskoky. To bude klíčové.”

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „Jedna věc je, že to pro nás byl šestý zápas za 12 dní, druhá věc je naše obrana. Všude jsme byli o krok pozdě, Nymburk dobře rozebral náš taktický plán, zkoušeli jsme pak v obraně udělat pár změn, ale dnes naše obrana byla špatná. Pak se to přeneslo i do celkové nálady v utkání, protože Nymburk na nás vytvářel obrovský tlak a přehrával nás ve všech směrech, za což mu patří velký kredit. Od první minuty nám ukázal, že chce kontrolovat vývoj utkání. Tahali jsme dnes nohy, byli jsme pomalí, nebyli jsme dost agresivní v obraně. Ví se o nás, že hrajeme nátlakovou, celoplošnou obranu, dnes jsme se do toho ale vůbec nebyli schopní dostat a Nymburk má kvalitu, kterou musíme respektovat a kterou nám dnes naplno ukázal.”