10.0

#1
7.0

Medvědi i podruhé složili mistra!

Mužský ligový basketbal v Česku nemá už pár měsíců logiku a příznivci tak netuší, co se v dalším kole zase přihodí. Kolínští Medvědi byli svého času druzí, pak v prosinci nasbírali bilanci jen 2-4, ale i tak tam dokázali jako první po 12 letech dobýt palubovku Nymburka. A po duelu 16. kola jsou jediným týmem NBL, který jej v této sezoně pokořil už dokonce dvakrát! Stalo se po velkém domácím obratu (77-69) před téměř sedmi sty fanoušků, po němž čtvrtý Kolín  zaostává za třetím Nymburkem už jen o jednu výhru, a obhájce trofeje ztrácí dokonce už tři vítězství na lídra z Brna.

Přestavbou procházející mistr, který do Kolína přijel už s nově pořízeným reprezentačním rozehrávačem Sehnalem (na úvod 4 body, 5 asistencí a -19 za 21 minut), ale také bez power forwarda Ivanauskase, neměl zejména v posledních šesti minutách po zranění křídla Locketta už mnoho úderných hráčů do nepříznivě se vyvíjející koncovky, když nyní postrádá zejména guardy schopné v rozhodných chvílích vzít hru na sebe.

I tak na tom dlouho byl o něco lépe než domácí, po třch trojkách v řadě se v úvodu druhé čtvrtiny utrhl na 13-23 a po dvou trojkách Bendy vyhrál půli 30-40, když domácím, za něž se téměř neprosadil lídr Číž, nedával mnoho snadných střel (do půle z pole 23 procent), také je ale lacino pouštěl k útočným doskokům (do půle 11).

Po změně stran ale už zmizelo nymburské zřídlo s protiútoky a hosté se tradičně ofenzivně zadrhli. A Šiška, Petráš a Slavinskas výpady pod koš přiblížili Kolín na dostřel, i díky velké převaze v trestných hodech. A když se ve čtvrtém dějství mistr dostával už jen k těžkým zakončením a nepomáhal si útočnými doskoky, mnohem agresivnější domácí šli ve vyhecované atmosféře přes něj. Definitivně se tak stalo tři minuty před koncem a trojka Šišky v poslední minutě na 73-66 už stvrdila výhru Medvědů.

Vítěze tlačili Petráš (20+7 doskoků), Šiška (16), Slavinskas (15+8 doskoků) a Mareš (10). Za Nymburk se dvojciferně snažili jen Benda (18) s Palyzou (14). Kolín, který opanoval druhou půli 47-29, si nejvíc pomohl zpod koše (34-26) a z šestek (25-10), navíc při poměru útočných doskoků 16-19 z nich vytěžil víc bodů (16-12).

Adam Konvalinka (kouč BC GEOSAN Kolín): „Dneska to bylo utkání dvou poločasů, v tom prvním jsme sice slušně bránili, ale dovolili jsme Nymburku několik otevřených střel a to je vyneslo do deseti bodového vedení. Ve druhém poločase, jsme v obraně "utáhli šrouby" a spolu se skvělou kulisou, která tady dnes byla, moc děkujeme fanouškům za to, jak nám pomohli, měli jsme tak trochu víc štěstí, ale myslím si, že jsme si za výhrou šli mnohem víc než Nymburk a gratuluji všem hráčům, kteří do utkání zasáhli. Pro nás skvělá výhra po třech porážkách a už musíme myslet na sobotní utkání proti Pardubicím.”

Ladislav Sokolovský (kouč ERA Basketball Nymburk):
„Těžko se to hodnotí. Myslím, že první poločas byl z naší strany solidní, mohli jsme dát více než 40 bodů, ale v útoku se stále trápíme. Jde vidět, že hra, kterou jsme hráli do Vánoc a byla postavena na rozehrávačích Klassenovi a Simmonsovi, tak po jejich odchodu se ostatní hráči bojí vzít jejich roli. Být aktivnější, chytřejší v útoku. Začátek druhého poločasu, uděláme několik hloupých chyb v obraně, kdy místo toho, abychom odskočili na víc než 10 bodů, tak soupeř stáhne náš náskok. Vypadá to pak, že máme strach že prohrajeme, je hezké, že 34 minut vedeme, ale Kolín byl na konci utkání v útoku nebezpečnější, i když nehrál nic světového, ale bohužel jsme udělali na konci chyby v obraně a z toho pramenily nějaké šťastné střely. Jediné, co se nám dá v obraně vytknout, je obranný doskok, 16 útočných doskoků domácích je strašně moc. V té konečné fázi asi právě toto rozhodlo.”

Michal Mareš (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Od začátku utkání jsme na Nymburk ztráceli kolem 10 bodů, vždycky když jsme se přiblížili, Nymburk nám zase odskočil. Ve druhém poločase, lepší obranou a podle mě jsme si dokázali i lépe pohlídat obranný doskok, se nám podařilo jít přes Nymburk. Poslední minuty odehrál skvěle Ondra Šiška, dal důležitý nájezd, těžkou trojku a to si myslím, že byl klíčový okamžik a potom už jsme utkání zkušeně dohráli.”

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Kolín ve druhém poločase, v důležitých momentech, měl více ze hry, hrál chytřeji než my. Dopouštěli jsme se zbytečných chyb v obraně, nechávali jsme Kolínu několik snadných zakončení zpod koše, někdy i s faulem. V současné době se nacházíme trošku dole, panuje u nás přestavba, dva hráči odešli. Zvykáme si na nové hráče, ale tohle není výmluva. Musíme v těchto zápasech, kdy vedeme, máme více ze hry po 30 minut, tak musíme hrát takhle celých 40 minut.”

• přechodová fáze

Dlouho, velmi dlouho by Nymburk musel hledat v klubové kronice měsíc, kdy si naposledy v lize nahrál zápornou bilanci. V prosinci to ale měl 2-3, a to i vinou dokonce dvou domácích porážek, když nyní bojoval i se zásadním oslabením kádru. Odchody guardů Klassena se Simmonsem coby dvou top skórerů už ale začal vykrývat a první vlaštovkou se stal rovnou reprezentační rozehrávač a jeden z top asistentů minulé bundesligové sezony Ondřej Sehnal, který by mohl zasáhnout už do bitvy u Kolína. Jeho nový tým musí nadále pracovat zejména na 40minutové vysoké intenzitě své hry i kvalitě postupného útoku.

Medvědi mají za sebou prazvláštní měsíc, v němž jako první po 12 letech dobyli Nymburk, což bylo jejich teprve druhé vítězství nad regiorivalem v ligových dějinách (zbylých 57 zápasů ovládl Nymburk), ale stejně natočili zápornou bilanci 2-4. Aktuálně je tíží série proher s Opavou, Ústím a Děčínem a musí se vyzbrojit větší odolností pod tlakem obran, nasazením, agresí i rychlejším přechodem do útoku, aby zhodnotili druhou nejlepší trojkovou úspěšnost ligy.

Absence Kolína: možná nadále power forward Lošonský

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění kolena)

První vzájemný zápas sezony: 87-85

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Utkání s Nymburkem jsou vždy svátkem, v posledním vzájemném utkání jsme je dokázali porazit a to chceme zopakovat i na domácí palubovce. Musíme se dostat ze současné herní i výsledkové krize a zase začít vyhrávat.”

Jiří Jelínek (power forward BC GEOSAN Kolín): „Nymburk jsme letos už porazili, navíc na jeho palubovce. Doma uděláme všechno pro to, abychom zvítězili znovu.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Konec roku nás nezastihl v nejlepším rozpoložení a teď je před námi jasný cíl vstoupit do nového roku mnohem lépe. Pilně se připravujeme na to, abychom v Kolíně ukázali naší lepší tvář a napravili předchozí domácí porážku s Kolínem. Víme, že to nebude nic snadného, protože Kolín je nebezpečný protivník. Musíme se odrazit od obrany a nemyslet si, že je pouze přestřílíme.”

Lukáš Palyza (forward ERA Basketball Nymburk): „Rádi bychom začali nový rok rozhodně lépe, než jsme ten starý končili. Žádný hráč Nymburka není spokojený s porážkami, které přišly. Už je načase zas vyhrávat. Ale nepůjde to samo jen tím, že si řekneme, že začal nový rok. Musí to být vidět na našem výkonu. Víme, co jsou zbraně Kolína, ale v domácím utkání se nám jejich klíčové hráče vůbec nepovedlo zastavit. Tady v tom musíme odvést lepší práci. Na videu jsme viděli nějaké vzorce jejich hry, které jsme opakovaně řešili špatně. Z toho se musíme poučit. Chceme se odpíchnout od dobré týmové obrany a zastavovat soupeře. Do Kolína musíme jet s tím, že je zastavíme, než že s nimi budeme chtít hrát přestřelku. Věřím, že by nám v tom měl pomoci i Ondra Sehnal, kterého jsem v reprezentaci viděl velmi dobře presovat a narušovat hru soupeře. Měl by být pro nás velmi dobrou posilou.”