17.0

#12
3.0

Další dobyvatelé Nymburka!

I Beksa v této sezoně dokázala přepsat dějiny na úkor Nymburka! Stejně jako Kolín obhájce trofeje složila na jeho půdě (68-76), kde triumfovala poprvé od play-off 2010. Svou sílu ukázala ve druhé půli, kterou vyhrála 30-40. Naplno tak využila zásadního seslabení mistra, kterého krátce po sobě opustilo 31 bodů, jinými slovy dva top skóreři Klassen a Simmons.

Pardubice naopak do zápasu vstoupily už s čerstvou posilou Filipem Novotným z Jindřichova Hradce. I tak ale byly většinu první půle spíš pozadu. V první čtvrtině poznamenané deseti ztrátami (6-4) si Nymburk, jejž musel na rozehře řídit i forward Lockett, sedmi body z brejků právě po ztrátách hostů a také 12 body náhradníků řekl o mírné vedení (19-16). Ve druhé čtvrtině, kdy dál pivotem Watsonem útočil do obra Rikiče, dvakrát unikl na sedm až osm bodů, ale Beksa se vždy zvládla vrátit, ač jí do půle (38-36) jen dvěma body pomohl šéfrežisér Vyoral.

Od druhé půle ale jeho tým přestal ztrácet, dal Nymburku už jen 4 další body z protiútoků (po 13 z první půle) a domácí se začali v útoku trápit. Za prvních sedm minut třetí čtvrtiny dokázal skórovat jen Watson třikrát zpod koše a Beksa i při skromných příspěvcích pomalu obracela dění. Na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny otočila z 52-50 i díky dvěma trojkám na 52-58, a když čtyři body v řadě přidal guard Šafarčík, z náskoku 54-63 4:30 do konce už hosté při střelecké mizérii mistra vyžili až do závěru utkání.

Vítěze (bez Michala Svobody) nejvíc sytili Šafarčík (17), Vyoral a Rikič (po 13), jejich tým byl napřed v procentu z pole (35-43), zpod koše (28-34) a výrazně i ve ztrátách (18-10). Za domácí se prosadili Lockett (17), Palyza (15), Watson (14+9 doskoků a 5 bloků). Nymburk sklidil víc trojek (8-6), útočných doskoků (18-13, body z nich 15-8) i bodů z brejků (17-10).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Tohle utkání bylo víc boj než basketbal. Myslím si, že Pardubice byly v závěru lepší a výhru si zasloužily. Našim hráčům nemůžeme vytknout bojovnost, což se odrazilo na bodech z protiútoku, na útočném doskoku a doskoku vůbec. Věděli jsme před utkáním, že nás bude tlačit bota v postupném útoku, a bylo to opravu patrné. Přišli jsme o jednoho klasického rozehrávače a jednoho hráče, který to může hrát. Když už jsme našli nějaké pozice, mnohdy se nám stalo, že jsme ve hře jeden na jednoho zpod koše nedokázali příležitost proměnit. Klidně jsme mohli dát i dvě tři trojky navíc a mohlo to vypadat jinak. Gratulace do Pardubic, nám nezbývá než dál tvrdě pracovat nejen v trénincích, ale také na příchodech nových hráčů. Měli jsme tam hodně zbytečných ztrát, také bychom měli eliminovat to, že nám dá soupeř snadný koš po seběhnutí, kdy obránce zaspí. To, že pak na konci dají Petr Šafarčík s Tomášem Vyoralem těžké střely, to už se nedá nic dělat. Bohužel teď takto zkušené hráče na rozehrávce nemáme. Musíme zapracovat na sebevědomí. Dnes se na hráčích až moc podepsalo, že nám odešli klíčoví hráči. Teď musí vzít do svých rukou odpovědnost oni a bylo vidět, že na začátku a na konci se toho báli.“

Nate Watson (pivot ERA Basketball Nymburk): „Chyběli nám dva důležití hráči, bez kterých jsme hráli poprvé v sezoně a musíme se naučit hrát jinak. To chvíli zabere, ale budeme zas lepší tým v budoucnu. Já věděl, že teď bude třeba, abych se víc zapojil já. Snažil jsem se co nejvíce pomoci v soubojích s jejich obrovským pivotem Rikičem. Bohužel to na výhru nestačilo. Netrefovali jsme se tolik z dálky, ale hlavně jsme udělali 18 ztrát a to je moc na každý tým.  Bojovali jsme, i naši mladí hráči odvedli dobrou práci, ale musíme zapracovat na naší sebedůvěře a dostat do hlavy pozitivní myšlenky. Pak se to zvedne. Rok jsme sice bohužel nezakončili vítězně, ale věřím, že s novým rokem přijde i naše nová tvář. Tvrdě pracujeme, bojujeme a ono to přijde. Uděláme vše pro to, abychom i v novém roce získali další titul.”

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Ta výhra je pro naše fanoušky, kteří jsou s námi, ať prohráváme nebo vyhráváme. Před Vánoci nám zápas nevyšel a prohráli jsme, ale teď jsme tu výhru vrátili zpět pro naše fanoušky. My měli menší výhodu, protože Nymburk přišel o Klassena a Simmonse a bez nich to nebyl ten samý Nymburk. V prvním poločase jsme nebojovali tak, jak jsme chtěli, Nymburk měl 13 bodů z protiútoků. Ale to jsme zlepšili, ve druhé půli už dal jen čtyři a ten návrat do obrany byl lepší. Také jsme se celkem slušně popasovali s výškovou převahou Nymburka. Na konci jsme dali důležité střely, které nám chyběly v předchozích vyrovnaných koncovkách. Je to pro nás důležitá výhra.“

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Po posledním prohraném zápase doma proti USK jsme v Nymburce ukázali charakter. Za to bych chtěl všem dvanácti hráčům poděkovat a pochválit je za to. Nálada v týmu teď nebyla dobrá. Dokázali jsme si, že to, co si řekneme, dokážeme plnit celých 40 minut. Všichni také ale vědí, jaká situace dnes v Nymburce je. Bylo to vybojované utkání, které nebylo příliš na pohled hezké. My jsme dnes domácím nedovolili, aby hráli to, čím tady deptali své soupeře. V poločase jsme si nevyčítali nic systémově nebo takticky, říkali jsme si, že bychom měli být důslednější a být odolnější a silnější v osobních soubojích. Někteří mladší hráči, které nemají zkušenosti s hrou proti Nymburku, byli překvapení, jak je Nymburk fyzický, ať je v sestavě, jaké je. Chvíli jim trvalo, než si zvykli. Nymburk měl asi pětiminutovou sekvenci, kdy neskóroval a to nám dodalo sebevědomí do koncovky. Watsona, který nám dělal v prvním poločase trochu problémy, jsme ve druhém poločase zastavili. Začali jsme klukům pod košem více pomáhat, více zacpávat prostor. Viděli jsme, že silný zády ke koši, ale nebyl silný ve vyhození na perimetr. Také tím, že jsme domácí „vybláznili“, jsme je dostali pod tlak. Dlouho jsem neviděl, aby Nymburk doma předváděl takové ztráty, jaké jsme viděli. Důvodem byla panika, které ale pramenila z toho, že jsme byli všude.”

• šéfdirigent Vyoral

V tomhle duelu nadchází pro Beksu veliká šance na ještě větší lup. Mistr nabral ještě ve víceméně kompletním složení dvě porážky z posledních tří zápasů, teď už je ale i bez svého lídra, rozehrávače Klassena, který tým táhl jako nejlepší střelec (18) i asistent (7). Jak jeho absenci dokáže vykrýt druhý playmaker Tůma, či křídelník Lockett, bude zásadní otázkou až samotného utkání. Tým navíc i s Klassenem potápěly v posledních dvou duelech s Opavou a Ústím ztráty, po odchodu Kanaďana bude celku chybět i dost trojek, takže Beksa se nebude muset bát zahustit podkošový prostor, aby lépe čelila nejúdernějšímu útoku soutěže.

Nymburk sice má za sebou nečekaný úspěch z Bilbaa, ale tam šlo o utkání, kde už žádný tým nemohl nic získat, ani ztratit, navíc sestava mistra bude nyní zásadně jiná. Plusem je, že v dresu už by měl být do utkání připraven křídelník Váňa, který naposledy hrál v květnovém finále, v němž si utrhl křížový vaz kolena.

Pardubický rozlet se před Vánocemi zadrhl dvěma porážkami ze tří posledních utkání, kdy navíc tým pokaždé padl doma (s Děčínem a USK), kde tak ztratil už tři z posledních čtyř duelů. Tým dává druhý nejmenší počet bodů v lize, ale nadále jej drží druhá nejlepší obrana ligy s necelými 75 obdrženými body na utkání.

Pardubice naposledy vyhrály nad Nymburkem doma v březnu 2018. V Nymburce pak uspěly naposledy v roce 2010. Posledních 16 soutěžních vzájemných zápasů vyhrál úřadující mistr.

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění kolena)

Absence Pardubic: křído Michal Svoboda (nemoc), guard Lukeš (rekonvalescence po zlomenině ruky)

První vzájemný zápas sezony: 76-73

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Momentálně po odchodu klíčového ofenzivního hráče pracujeme na přestavbě týmu. O to větší šance to bude pro naše mladé hráče. Chceme předvést výkon, jakým jsme se prezentovali v Bilbau. Vyjít z pevné obrany, o kterou se opírají i Pardubice. Může se stát, že se bude hrát s nízkým skore, o to důležitější bude hrát s maximálním nasazením a koncentrací.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Po odchodu Marka Klassena bude větší zodpovědnost za rozehrávku na mě, ale už jsem to zažil před dvěma roky, kdy onemocněl na delší dobu Retin Obasohan. Tehdy jsme se o to úspěšně podělili s Petrem Šafarčíkem, který teď bude na straně soupeře. O to těžší to pro mě bude, protože i když jsme velcí kamarádi, tak o to více po mně Petr při zápase jde. Brání mě s třikrát větším nasazením než ostatní. Ale je nás tu více, kdo může rozehrávat, tak se o to podělíme. Právě týmovým výkonem bychom měli Marka nahradit. Bude to také hodně o obraně. Oba týmy v posledním kole prohrály, takže mají co napravovat. My chceme rok zakončit výkonem, jaký jsme předvedli v Lize mistrů proti Bilbau.”

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Musíme limitovat ztráty míče. Tohle je náš problém ve většině zápasů od začátku sezony. Naposledy proti USK Praha jsme měli 17 ztrát, což je moc. Dále bude důležité kontrolovat doskok pod oběma koši. Fyzické souboje s kvalitními a silnými pivoty, jaké má Nymburk, budou klíčové. Čeká nás náročný zápas proti úřadujícímu mistrovi, ale já doufám, že soupeře můžeme překvapit, jakkoli je kvalitní.”

Kamil Švrdlík (power forward BK KVIS Pardubice): „Abychom mohli být v Nymburce úspěšní, potřebujeme si v první řadě pohlídat obranný doskok a zároveň musíme být dostatečně aktivní na útočném doskoku. Samozřejmě by nám hodně pomohlo, kdybychom dali nějaké jednodušší koše, protože v poslední době se na každý koš hodně natrápíme, všechno je z postupného útoku. S tím je spojená také nutnost více si vážit balonu, v posledních zápasech jsme opět měli hodně ztrát. Nymburk se v průběhu podzimu pod novými trenéry zvedl, pak zase trošku upadl, ale nedávno odehrál dobré utkání v Lize mistrů. My se ale musíme soustředit hlavně sami na sebe. Myslím, že když odehrajeme dobré utkání, jsme schopni v něm uspět a uzavřít rok 2022 vítězstvím.”