7.0

#7
4.0

Sovy letí s velkým lupem!

Tak tohle vánoční překvapení si Beksa za rámeček nedá. Namísto vylepšení své situace a sváteční radosti pro téměř tisícovku fanoušků jí po duelu s USK zbyly jen oči pro pláč. Naopak Sovy velmi nečekanou loupeží (68-71) utnuly temný úsek s šesti porážkami za sedm zápasů a potvrdily nevyzpytatelnost letošní ligy.

Domácí měli lepší start po úniku z 8-6 na 17-6. Jenže hosté brzy a téměř výhradně zpod koše otočili na 21-24 a postupně vedli až o šest bodů. Po vyrovnané bitvě ve většině třetí čtvrtiny se v jejím závěru USK znovu odloupl na osm a ve čtvrtém dějství vedl až 47-58. Pak ale domácí přirazili třemi trojkami na 58-60 a šlo se do koncovky.

Minutu do konce Okauru poslal USK trojkou na 66-69. Pekárek z útočného doskoku snížil a Beksa pak měla plný 24vteřinový limit na otočení výsledku. Pekárek však minul trojku a po Svobodově útočném doskoku domácí při výhozu pár vteřin před koncem školácky přišli o míč. Okauru pak šestkami zvýšil na tři a Burdův poslední projektil už Pardubice nespasil.

Vítěze , kteří nakonec uzdravili všechny potenciální absentéry, táhnuli Okauru (18) s Pipesem (17). Jejich tým byl výrazně produktivnější z šestek (13/6 - 33/21)  a o stupeň i z brejků (10-16) a ve ztrátách (17-15). Za domácí se snažili Michal Svoboda (14), Pekárek a Vyoral (po 11). Bekse šly lépe trojky (10-6), útočné doskoky (16-10) a body z nich (16-8).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Jsem trenér 10 let a každý rok jsem viděl v období Vánoc velké překvapení. Hráči jsou méně koncentrovaní, v hlavě už myslí na to, jak mají volno, kde budou s rodinou, co budou jíst... Mluvili jsme o tom 6 dní, že to bude velmi těžký zápas, ale nestačilo to. V minulém roce to bylo stejné proti Hradci Králové. Doufám, možná, že třetí rok budou hráči připravenější a koncentrovanější. Začátek zápasu jsme měli dobrý, ale pak jsme začali rychle zakončovat a do konce prvního poločasu jsme ztratili 11 míčů. Ve druhém poločase to bylo vyrovnané utkání. Oba týmy hrály velmi agresivně, ale je neuvěřitelné, že jsme měli dvakrát víc faulů než soupeř. To je neuvěřitelné číslo, protože soupeř byl stejně agresivní jako my. Gratuluji USK k výhře a doufám, že v dalších zápasech budeme hrát lépe.”

Michal Svoboda (křídlo BK KVIS Pardubice): „Do zápasu jsme vstoupili dobře, vybudovali jsme si 11bodový náskok, ale pak jsme přestali hrát. USK začal být agresivnější než my, což jsme si před zápasem řekli, že se nesmí stát, ale stalo se. Oni se dostávali víc a víc do zápasu. Těsně před poločasem jsme se dostali zpátky na bod, ale neměli jsme dobrý vstup do druhého poločasu a 15 z 20 minut ve druhé půli jsme dotahovali, což nás stálo spoustu sil. Na konci nám možná chybělo i trošku štěstí.”

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Nejdřív bych chtěl říct, že jsem hrozně rád za tuto výhru. V poslední době se nám úplně nedařilo, prohrávali jsme, takže dnešní vítězství je pro nás opravdu cenné a doufám, že nás nakopne do dalšího průběhu sezony. I do předcházejících zápasů, které jsme prohráli, jsme se snažili jít na 100%, stejně jako do všech tréninků, a když do všeho dáváte 100%, tak si na vás štěští sedne. To se stalo právě dnes, navíc se soupeřem, jakým jsou Pardubice, které jsou velmi kvalitním týmem. Zápas byl hodně o našem nasazení, o tom, že jsme nevypustili žádný souboj. S tím jsem velice spokojen a doufám, že se nám podaří na to navázat i v dalších utkáních.”

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): „Za výhru jsme hrozně rádi. Poslední zápasy jsme se docela hledali. Vždycky jsme měli nějaký výpadek, kdy si soupeř udělal náskok, který už pak udržel. Dneska jsme je měli také, ale nebyly tak dlouhé. Dobře jsme bránili, dostat venku 68 bodů je dobrý výkon. Vždycky se bavíme o tom, že musíme dostat do 80 bodů, abychom mohli někde vyhrát. Zápas byl hodně o koncentraci, o úsilí, o tom bojovat s Rikičem, s Čolakem, se Švrdlíkem... Bylo to hodně fyzické utkání.”

• aktuální trojkoforma

Beksa, která se posledním předvánočním duelem zapojí do charitativní akce BEZ FAULU, jede na vlně a po 7 výhrách z posledních 9 zápasů je nejen favoritem duelu s USK, ale může se opět víc přiblížit mezi ligovou špičku. Pokud si proti možná velmi oslabenému soupeři pohlídá duo Pipes - Okauru, neměli by ji hosté v bitvě sledované Studiem Basketbal (přenos od 17:00) ničím ohrozit.

USK je po už 6 prohrách ze 7 posledních utkání v nelichotivé situaci, navíc jej sužují zranění, přitom bez kompletní sestavy jsou šance Sov na výhru v zápasech většinou nevelké. Týmu schází výraznější prezence na doskoku, a byť v posledních dvou zápasech s Brnem a NH pokaždé vsítil 13 trojek, 101 a 95 inkasovaných bodů mu nedalo šanci na vítězství.

Absence Pardubic: guard Lukeš (zlomenina ruky)

Absence USK: power forward Böhm (poranění lokte), guard Bátovský, forward Vlk, power forward Petružela, rozehrávač Švec (poslední tři start nejistý)

První vzájemný zápas sezony: 85-70

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „První vzájemný zápas v Praze jsme sice vyhráli, ale to není žádný důvod si myslet, že doma to budeme mít jednodušší. USK hraje dobře, naposledy odehrál velmi kvalitní první poločas proti Ostravě. Myslím, že měl reálnou šanci mít o jednu dvě výhry víc, než momentálně má. Jedná se o bojovný tým, který hraje rychle, s velkou energií, je velmi aktivní na útočném doskoku. Klíčoví jsou dva extrémně talentovaní guardi Okauru a Pipes, kteří mohou dát každému týmu 20 až 30 bodů. Půjde o poslední zápas před vánočními svátky a my jej určitě chceme zvládnout vítězně, zvlášť doma, navíc když nás po pauze čekají tři venkovní utkání v řadě, která budou také velmi těžká.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Musím říct, že týdenní zápasová pauza nám určitě přišla vhod. Využili jsme ji především k doléčení nějakých šrámů, které jsme v kádru měli a stále máme. Přesto věřím, že na utkání budeme připraveni všichni, protože na USK to bude potřeba. Opírají se o cizince, stejně jako tomu bylo v minulé sezoně, v poslední době hraje výborně i David Böhm. Co se týče stylu hry, hrají agresivně, rychle, takže my budeme potřebovat, abychom byli všichni v co nejlepší pohodě a dokázali se jim v rychlosti a v agresivitě minimálně vyrovnat. Právě takhle totiž chceme hrát i my, a když dokážeme hráče USK v těchto zmíněných aspektech předčít, věřím tomu, že zakončíme předvánoční část sezony vítězně. Rádi bychom udělali našim fanouškům před svátky radost a dali jim naší výhrou předvánoční dárek.”

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Blížíme se k utkání ne v ideální kondici. Jen málo našich hráčů nebude hrát s nějakými fyzickými problémy. Naším hlavním cílem je vstoupit do utkání s vědomím, že náš soupeř je velmi fyzický a zkušený tým, budeme však bojovat až do konce zápasu. Pak uvidíme, co se bude dít. Budeme muset dát do hry maximum, abychom mohli Pardubicím fyzicky konkurovat. Pokud budeme schopni zůstat v zápasu po celých 40 minut, může se stát cokoli... Naším hlavním cílem bude zůstat a hrát spolu, abychom soupeři mohli konkurovat i v této situaci.”

David Böhm (power forward USK Praha): „Tento zápas je pro nás velmi důležitý, jelikož po nepovedeném zápase s Ostravou se potřebujeme před svátky vrátit na správnou vlnu. Pardubice jsou jeden z nejkvalitnějších týmu soutěže, což ukazuji u výsledky, ale my po domácím zápase víme, že s nimi můžeme hrát. Budeme muset udržet dobrý stabilní výkon po 40 minut, na čemž v posledních dnech pracujeme.”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice, přestávková soutěž o dort od Cukrárny v Pernštýnské, na facebooku /BeksaPardubice probíhá tipovací soutěž k tomuto utkání o hlavní cenu - hodinky Lotus.