7.0

#0
5.0

Brno ďábelským závěrem udrželo čelo!

Rozehrávač Randy Culpepper už ve třetím zápase naplno ukázal, proč se stal top skórerem EuroCupu i VTB ligy, a jak velkou posilou Brna nejspíš bude. Když se jeho tým ocitl ve zdánlivě už bezvýchodné situaci, a pod košem oslabenému Děčínu (bez Pomikálka s Macháčem) scházelo jen posledním tahem dokončit takřka jistý mat, což se za vedení 72-79 minutu a půl před koncem 4. čtvrtiny nezdálo být tak složité, velkolepě povstal právě zkušený americký skórer.

Nejdřív trefil trojku, při další byl faulován a navázal tři šestky, aby mu v doznívajících sekundách za manka 78-81 předal míč na vrcholu trojky spoluhráč Nečas. Culpepper na poslední chvíli stihl odpoutat trojku, která s klaksonem čtvrtiny propadla obručí. Zdrcení Válečníci už v prodloužení nenašli sílu na odpor a padli 96-86, čímž přišli o šanci lídra tabulky dorovnat.

Brno do utkání lépe našláplo, když díky dominanci na doskoku i 9 bodům Bálinta vyhrálo první čtvrtinu 23-16. Druhé dějství ale přineslo zpod koše tažený obrat hostů (39-42), aby ve třetí částo domácí z útočných doskoků otočili z desetibodové díry. A ve čtvrté čtvrtině  nakopnuli děčínské sedmibodové vedení Walton, Nichols a Josipovič.

I tito tři muži patřili ke dvojciferným skórerům Děčína, když Josipovič zařídil 12 bodů, Nichols 20 bodů, 7 doskoků a 7 asistencí a Walton 18 bodů, 8 doskoků a 6 asistencí za plných 45 minut. Matěj Svoboda přidal 15 bodů a Kroutil 11. Hosté byli napřed zpod koše (36-52), šestek (16-20 při 12 minelách Brna) a ve ztrátách (16-10). Za domácí (bez Dáni, Djuricice) byli nejvíc vidět Culpepper (19), Chatman (18+7 doskoků), Krakovič (15+8 doskoků), Bálint (14) a Půlpán (12+15 doskoků, 8 asistencí za 40 minut). Brnu rozdílem dvou parníků patřily trojky (36/12 - 17/2) i doskoky (55-38, útočné 21-10, body z nich 19-7).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „V první řadě bych chtěl poděkovat divákům za skvělou podporu a jejich vědomí toho, že ještě se můžeme vrátit do utkání. Zároveň bych chtěl dát velký kredit Děčínu a jejich trenérovi, který sem přijel ve velmi okleštěné sestavě. Rozbořili nám celý náš útoční koncept. Já bych chtěl ale mluvit o tom, že nám přišel nový hráč na velmi důležitou pozici a je strašně složité během několika dní udělat korekce tak, aby ta hra byla plynulá. Naše hra dnes byla kostrbatá jak na útočné, tak na obranné polovině. Já věřím tomu, že když se sehrajeme, tak se vrátíme k našemu tempo basketu. Dnes jsme neodehráli dobrý zápas ani na obranné polovině, ani na útočné polovině. Někteří kluci jsou teď mimo formu, někdo se vrací po zranění, chyběl Danilo, ale to nechci říkat jako alibi. Dnes nevyhrál lepší, ale šťastnější tým. Jsem za tu výhru rád a doufám, že to je ta nejlepší reklama na českou ligu.”

Randy Culpepper (rozehrávač Basket Brno):
„Věděli jsme, že to dnes bude těžký zápas a tvrdá bitva. Šli jsme za vítězstvím, jsem hrdý na tento tým. Soupeře jsme porazili v posledním momentu a došli jsme si za vítězstvím.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme tady odehráli dobrý zápas, konec byl pro nás nešťastný. Koncovka jde jednoznačně za mnou. Nám nezbývá nic jiného, než se z toho co nejrychleji oklepat a připravit se na další domácí zápas.”

Tomáš Jansa (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Tahle prohra hodně bolí, myslím si, že jsme to měli ve čtvrté čtvrtině dobře rozjetý, škoda poslední minuty a poslední střely co jsme dostali. Gratuluji Brnu, nevzdali se, na konci se dostali do zápasu. V prodloužení šli víc za výhrou. Nás to samozřejmě mrzí, ale musíme to vzít jako poučení do dalšího zápasu. Příští týden se pokusíme vrátit na vítěznou vlnu.”

• pevná obrana

Ve velkém šlágru prvního s druhým, který bude i bitvou druhého útoku s druhou obranou NBL, je v sázce mnohé - nadále pod košem oslabení hosté z Děčína mohou při dobytí Brna už dorovnat lídra. Po výpadku se Sokoly a Ostravou se vrátili na vítězný orbit doma s USK, kdy ale musel úřadovat 34 body guard Nichols. Právě on, Walton a Matěj Svoboda musí podat nadstandardní výkon, aby tým mohl mít šanci i v Brně.

To poprvé v sezoně poznalo dvě porážky za sebou a potkala jej tak první větší překážka při dosud spanilé jízdě letošní ligou. Doma s Opavou i v Ústí tým inkasoval přes 90 bodů a to kouč Růžička svým svěřencům zřejmě řádně vytmavil. V sobotu tak lze z obou stran očekávat urputnou defenzivní bitvu.

První vzájemný zápas sezony: 67-63

Absence Děčína: power forwardi Pomikálek (svalové zranění), Macháč (zraněný kotník)

Absence Brna: křídlo Dáňa (kotník), power forward Djuricic (zranění prstu na noze)

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Sobotní utkání je pro nás výzvou. Poslední dva zápasy jsme neodehráli dobře na obranné polovině. Zápasy proti Opavě a Ústí jsou za námi a my se už plně soustředíme na Děčín. Věřím, že se vrátíme k naší agresivní hře na obou polovinách hřiště. Zápasy jdou rychle za sebou a i v sobotu očekávám skvělou atmosféru a zápas, který přinese plno skvělých momentů všem aktérům.”

Šimon Puršl (pivot Basket Brno): ,,V sobotu to pro nás bude zase další velká výzva. Děčín je pod námi na sdíleném druhém místě. V Děčíně se nám podařilo po vyrovnaném zápase vyhrát a chceme to zopakovat i v sobotu. Budeme moc rádi, když nás přijdete v boji o udržení prvního místa v tabulce podpořit.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Brno je vedoucí tým ligy, a to hovoří za vše. V týmu Brna se objevili Culpepper s Djuricicem, kteří na svých postech jednoznačně brněnský tým vylepší. Abychom mohli pomýšlet na slušný výsledek, budeme potřebovat hrát velmi dobře na obranné polovině a zároveň mít vyváženou útočnou fázi, což se nám ne vždy daří. Naším cílem je hrát vyrovnané utkání a zůstat ve hře o výhru až do koncovky.”

Igor Josipovič (pivot BK ARMEX Děčín): „Brno je velmi dobrý tým a tuto sezonu hraje skvělý basket. Očekáváme v sobotu tvrdý a těžký duel, ale jedeme tam bojovat a odevzdat naše maximum. Nedávno navíc přivedli nové kvalitní hráče, ale my jim po domácí prohře máme co vracet.”

Atrakce utkání: zahajovací show, poločasová soutěž pro diváky.