Basket Brno

#24
26.0

Rekord sezony dosvědčil pekelnou tryznu

Vzhledem ke všem okolnostem to nejde vyjádřit jinak - Brňané si svůj nejhodnotnější výkon sezony schovali až na její nejkritičtější situaci. Za stavu 0-2 po dvou domácích porážkách ve čtvrtfinálové sérii čelili dosud nepoznanému - v nepřátelském prostředí bouřícího opavského dómu, před návštěvou celého ročníku NBL (2450), stáli proti soupeři, který se pod Špilberkem zdál neporazitelný, ať na něj Brno vytáhlo jakýkoli arzenál.

V Opavě však postupovalo přesně podle manuálu, vyřčeného pivotem Puršlem na úsvitu utkání - nechat slezské body především na kapitánu Šiřinovi a zavřít všechny ostatní kohoutky. Strategie vyšla dokonale - i díky tomu, že domácím chyběl druhý dirigent Kouřil. Opavský šéfrežisér byl všude, když hnán „žlutým peklem” fanoušků neúnavně najížděl, fintoval a cirkuloval pasy, které se ale většinou i vracely do jeho rukou. Už do půle stihl pracně vydřených 19 bodů (šestky 11/10), když na něj byly rychle po sobě odpískány i dva nesportovní fauly, nikdo další se k němu ale výrazněji nepřidal a víc od podlahy hrající hosté, nutící soupeře vydělat si v utkání třetinu bodů z trestné linie, nepotřebovali.

Zápas zahájili nečekaně sebevědomě, šesti tříbodovými akcemi včetně 8 bodů z druhých šancí a trhákem 4-20. Opařené domácí se stále dokola snažil burcovat zdánlivě neunavitelný kapitán, který s pomocí armády fanoušků, kolegů Farského a Slavíka i přitvrzenou obranou a doskoky pod oběma koši zosnoval nečekaně expresní comeback z 10-27 na 31-31.

Jenže když si domácí, marně hledající svou trojkovou údernost (do půle 17/2), chtěli trochu oddechnout, kontrovali Brňané dvěma zásahy z druhých šancí a jejich velmi aktivní americká legie na čele s tentokrát i z pole produktivním Culpepperem zařdíila do poločasu nový odskok (41-52, s 18 procenty náskoku z pole a 14 body z druhých šancí), když už tady mělo trio z opavského základu Gniadek, Slavík, Švandrlík po tech faulech.

Úvod druhé půle pak ovládla znovu americká divize Brna, hosté uskočili na 16 a později až na 20 bodů, a byť domácí ještě čtyřmi trojkami v řadě zkusili vyvolat comeback (61-70), centr Puršl vzápětí uhasil i jejich poslední naději. Čtvrtá čtvrtina už pak byla spanilou jízdou Brna (10-30), které drtivým triumfem 73-107 snížilo na 1-2.

Táhli jej Culpepper (23), Chatman (16), Pointer (15), Puršl (13+7 doskoků) a Viktor Půlpán (12). Hosté byli o parník přesnější z pole (v procentch 29-45), víc měli zpod koše (24-44), z trojek (36/6 - 26/11), na doskoku (32-45, útočné 10-11, body z nich 7-18), z brejků (9-18), od své lavičky (19-49) a navíc i méně ztráceli (15-10). Jen v šestkách plodnější domácí (31-18) se vedle Šiřiny (26, TH 16/14) trochu víc opřeli už jen o Farského (12, TH 11/10) se Slavíkem (11).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Brno na nás dnes vlétlo a získalo náskok, jehož stahování nám ubralo mnoho sil. Nevyužili jsme domácí prostředí, atmosféra více motivovala hosty. U nás se výrazně bodově projevil jen Jakub Šiřina a to je málo na tak silného soupeře. Vedeme stále dva jedna na utkání, ale dnes se naplno ukázala síla hostí. Brno vyhrálo zcela zaslouženě a tahalo po celé utkání za delší konec provazu. Zítra musíme přidat na agresivitě a využívat pozice, které jsme dnes přecházeli.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Brno dnes hrálo velmi dobře. Nám se několikrát podařilo utkání téměř srovnat, ale v konci utkání se to projevilo na úbytku sil. V ohromné atmosféře jsme se ztráceli, naopak Brnu to vyhovovalo. V play off je jedno jestli prohrajete o jeden nebo o třicet. Zítra se musíme zvednout a využít toho, že jsme doma před domácím publikem. Stále vedeme dva jedna.”

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Dnes musím pochválit naše hráče. Hráli jsme to, co jsme si řekli, zahráli výborně všichni cizinci. Byli jsme mnohem agresivnější než v utkáních v Brně. Jsme rádi, že jsme snížili náskok Opavy a zítra se pokusíme vyrovnat.”

Jakub Nečas (křídlo Basket Brno): „Důležité vítězství. Utkání jsme výborně začali, byli jsme lepší střelecky a dominovali jsme na doskoku. Myslím si, že jsme zahráli to, co po nás trenéři chtěli a projevilo se to na výsledku. Všichni hráči, kteří se na palubovce objevili, odvedli své.”

• schopnost návratů

Nad hlubokou propastí se bude v opavské jámě lvové naklánět brněnský tým, od něhož se po prvních dvou zápasech čtvrtfinále čekalo cokoli jiného než ztráta 0-2. Pokud by neuspěl ani potřetí, přiblížil by se k největšímu zklamání svých nedlouhých ligových dějin, a proto ve čtvrtek v burácejícím stánku Slezanů musí tým Kouče sezony podat svůj nejlepší výkon sezony, aby se v sérii uchytil a dal si šanci na prodloužení života v play-off.

Po dvou těsných výsledcích by se mohlo zdát, že Brňané měli jen dvakrát méně štěstí v koncovce. Jenže vše bylo mnohem složitější. Celek v obou utkáních doma padl od začátku do minusu ve skore a místo aby byl naháněn hosty, dostal se v obou bitvách do obtížné a fyzicky vždy náročnější role lovců. A i když sestrojil celkem čtyři comebacky z dvojciferných děr, na čele skore se z různých důvodů nikdy neudržel. Tu pro zběsilá zakončení amerických guardů, tu pro nepohlídaný doskok nebo pro žákovskou ztrátu při driblinku. Brno si tak musí mnohem víc vážit míče a také o něj mnohem dravěji a pohotověji bojovat, neboť třeba ve druhém duelu většina volných balonů končila v rukou agresivnějších Slezanů.

Ti jsou v nejlepší možné situaci, ale musí být připraveni na dosud nejtěžší bitvu sezony. Pokud ji ale zvládnou, mohou pak dojít až do finále. Břemeno zápasů v Brně dokázali rozložit na hodně hráčů, velký part měl na rozehře a perimetru guard Farský, v prvním utkání tým sestřelil Brno skvělými trojkami a enormně rychlostní hrou, ve druhém 23 body z 16 útočných doskoků a má tak v arzenálu více zbraní, které může použít. A tu největší bude mít ve třetím utkání v zádech - možná až dva tisíce hladových fanoušků, vyhlížejících po složité sezoně východ zářivého slunce vykoupení.

Absence Opavy:
guard Dragoun (dlouhodobé zranění kolena)

Absence Brna: power forward Djuricic (dlouhodobé zranění, zlomená ruka)

Odehrané zápasy v sérii: 94-92, 86-84

Kurzy Chance na výhru: 1,79 - 2,21

Martin Vaněk (asistent Basketu Brno): „Matematika je pro nás jasná, pokud chceme sérii ještě vrátit na „Vodovku”, musíme v Opavě urvat vítězství. Víme, co nás tam čeká a nebude to nic jednoduchého. Musíme zlepšit naši obranu 1na1, ze které pramení otevřené trojky Opavy. Důležité bude taky udržet nervy na uzdě a hrát stále organizovaně. Myslím si, že po druhám zápase máme o motivaci postaráno. Zápasy se rozhoduji na hřišti a my tam teď musíme nechat všechno!”

Jakub Nečas (křídlo Basket Brno): „Odehráli jsme s Opavou dva vyrovnané zápasy, které nakonec skončily v prospěch Opavy. Teď je čas na to vrátit sérii zpět do Brna a napravit naše zaváhání. Musíme se vyvarovat jednoduchých chyb, pohlídat si doskok a hrát společně hlavně v obraně. Poté můžeme pomýšlet na výhru.”