27.0

#13
10.0

Cirkus Pipes vrátil Sovám život!

Nenapadlo vás náhodou ráno využít parádní kurz na soví letku, kdy na papírového nymburského favorita už při kurzu 1,01 sázet ani nemělo smysl? Za pouhou stokorunu byste teď brali 1780! Jako by bookmakeři stále odmítali brát tým USK jako relevantního soupeře, který má potenciál způsobit největší nymburskou katastrofu za dvě dekády.

A tak top skórer sezony Shawn Pipes vyslal nejblyštivější vzkaz, jakého mohl být schopen - ne svými 30 body, ani trojkovou bilancí 9/6, ale tou nejbláznivější vítěznou trefou tohoto ligového ročníku. Po předriblování celého kurtu za stavu 88-86 pro domácí Nymburk vyslal z dvojtaktu přes ruku z levé strany oblouku hod jako by nazdařbůh - někam směrem k obruči. K úžasu i šoku obhájce trofeje však míč dvě vteřiny před koncem o desku propadl košem! A přinesl tak už druhou domácí porážku šampiona v play-off v řadě (88-89). Polabané po timeoutu už jen ztratili míč a po snížení Sov na 2-3 si musí odpovědět na spoustu nepříjemných otázek.

Nic dobrého pro ně nevěstil už start utkání, kdy roztočil svůj trojkový kolotoč čtyřmi zásahy v řadě během dvou minut rozehrávač hostů Švec, který na doskoku i v boji o volné míče energičtěji si počínající a v napadání vymezeného území agresivnější USK vystřelil do trháku 11-26 ještě před vypršením desáté minuty. Zprvu opařený Nymburk ale stejnou obloukovou mincí vrátili do hry Boeheim s Gilyardem a po poločase 44-45 se začínalo znovu. Už tady ale muselo domácí tým znepokojovat, že nevedl ani při výrazném náskoku v úspěšnosti z pole (51-36), když inkasoval 14 bodů z druhých šancí, jež nechával beztrestně lovit zejména perimetrové Sovy, které při nepříliš agresivní obraně domácích měli do půle jen 4 ztráty a dál ničili soupeře svými nekonečnými vpády do šestky, kde domácím postupem zápasu stále víc chyběly účinné výpomoci.

USK se navíc ve druhé půli ještě víc rozjel 19 body Pipes, skórující i z velmi těžkých střel a Nymburk měl co dělat, aby zpod koše dokázal držet krok. V poslední části se ale s USK pustil do riskantní trojkové přestřelky s mnoha na místě prodriblovanými útoky, která mu sice zprvu nesla ovoce odskokem na sedm bodů, ale pak forward Kříž už jen ztěžka hasil složité pokusy z dálky vydřenými útočnými doskoky a trestnými hody. USK ovšem také dál sbíral druhé šance, Švec z další srovnal trojkou na 83-83, a i když pak Kříž se Sehnalem dali domácím z tlaku na koš náskok 88-83 37 sekund před koncem, poslední slovo měl Pipes. Nejprve trefil jednu těžkou trojku a po nepřipravené střele domácích rozhodl.

Švec jej v dresu vítězů doprovodil 19 body a 10 doskoky (trojky 7/5), Okauru 13 body a Böhm dvanácti. Sovy byly napřed v trojkách (27/11 - 36/18), útočných doskocích (7-18, body z nich 12-22) i ztrátách (12-7). Domácí v kulise 853 fanoušků sytili Gilyard (20), Sehnal (15+8 doskoků, 7 asistencí na 5 ztrát), Kříž (14+8 doskoků) a Autrey (13). Nymburk dal víc šestek (21-11), zpod koše (30-18) a měl jasně lepší procento z pole (50-38).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Soupeři jsme v úvodu nalili krev do žil. Na začátku jsme k zápasu nepřistoupili, jak jsme měli. Stačí se podívat, s jakým nasazení jsme hráli v prvních pěti minutách, a srovnat to s dalším průběhem, jaký je tam rozdíl. Kdybychom začali tak, jak jsme hráli dál, myslím, že by se soupeř tolik nechytl. Když necháme každému prostor, nemůžeme se divit, že dají 18 trojek. Prostě jsme je nechali rozjet. V závěru jsme jim pomohli a tím nemyslím poslední střelu. V posledních dvou minutách jsme měli za úkol je nenechat střílet trojky a měli jsme je tlačit, aby šli do nájezdu. My je necháme dát dvě trojky. Neříkám, že byla volná, ale stejně mi tam chyběla ruka před střelcem, když střílí. Do konce poločasu jsme dotáhli čtrnáctibodové manko a pak už to byla přetahovaná. V té době si už tak věřili, že bylo těžké je zastavovat. Byť byly trojky relativně těžké, já vidím jako hlavní příčinu, že jsme je nechali na začátku chytit, protože jsme nebyli agresivní. Pokud k dalšímu zápasu přistoupíme tak, jako od druhé čtvrtiny, věřím, že uspějeme.“

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Nezačali jsme podle našich představ. Pak tam Švec trefil čtyři trojky v řadě a šlo to na nějakých 12 až 15 bodů. Do poločasu se z toho vyhrabeme, držíme to, 40 vteřin před koncem vedeme o pět a jsme schopni prohrát. Série je 3:2, ve středu jedeme na Folimanku a já věřím, že se nebude opak počtvrté za sebou to, že v závěru necháme soupeře tlačit. Pipes tam sice dal dvě těžké trojky, ale na to prostě musíme reagovat jinak. Řekneme si, že za stavu plus pět nechceme dostat trojku a po dvou vteřinách ji dostaneme. Série se vyvíjí. ve druhé zápase využili toho, jak bráníme a necháváme volno pod košem. Na to jsme se zaměřili a dnes nás naopak trestali zvenku. Doufám, že ve středu začneme tak, jak máme a tu sérii ukončíme.“

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Teď je to skvělý pocit a uspokojení za všechnu tu práci v celé sezoně. Snažili jsme se ze všech sil vrátit sérii na Folimanku, protože naši fanoušci si to zaslouží za podporu, kterou nám ukazují celou sezonu. A ten vztah vznikl tím, s jakým nasazením hráči hrají. Tento tým je celkem snadné si zamilovat díky nasazení a basketbalu, jaký hraje. I když jsme nezkušení, tak dokážeme hrát dobrý basketbal. Povedlo se nám vrátit sérii na Folimanku a bude to opravdu obrovská party, ve které si to opravdu společně užijeme. Chtěl jsem po hráčích, ať mají obří sny a my tento obří sen  nadále sníme. PJ Pipes ukázal, že je to opravdu velký hráč do vypjatých koncovek. My předtím minuli několik dobrých pozic a Nymburk trefoval střely s klaksonem. Minimálně dvě tam dal Autrey. To vyrovnává ty Pipesovy trojky. Takže naše výhra je opravdu zasloužená.

Shawn Pipes (guard USK Praha): „Po těch domácích zápasech jsme si věřili a chtěli jsme se vrátit domů. Dnes jsme odvedli skvělou práci na doskoku a povedlo se to. Je to skvělý pocit. Já jsem sice nejlepší střelec, ale je to zásluha spoluhráčů, kteří mě dobře hledají. Oba týmy na konci moc chtěly vyhrát a byl to skvělý basketbal, jaký má v play off být. Bylo tam hodně těžkých střel. Věřím, že v šestém zápase to zase bude takový souboj. Po tom prvním zápase, kdy nás přehráli, jsme si dokázali, že s nimi můžeme hrát a o to se snažíme každý zápas.“

• hra guardů

Obhájci trofeje se v dějinách play-off NBL ještě nikdy nestalo, že by čtvrtfinálovou sérii nezvládl završit postupem. A nic na tom nechce měnit ani ve stávajícím souboji se Sovami, byť si v něm nepočíná nijak suverénně na to, že jde o zápasy čísla 1 a 8. Druhý duel Nymburk doma prohrál v koncovce, ač do ní šel s vedením o deset bodů. Ve třetím v Praze vedl o 23, přesto se USK v poslední čtvrtině dostal na dostřel dvou košů. A ve čtvrtém Sovy ve finiši srazily manko 24 bodů na rozdíl jediné úspěšné šestky.

Favorit má tak v pátém utkání co napravovat, aby alespoň podruhé v sérii ukázal očekávanou suverenitu. K tomu musí po 40 minut přísně dozírat především na festival vnikání do vymezeného území v podání Pražanů, kterým také nesmí povolit 21 bodů z útočných doskoků jako v Utkání 3, kdy sám dosáhl jediného koše z druhých šancí. A také by potřeboval zužitkovat svou převahu na podkošových pozicích, což se mu v sérii rovněž příliš nedaří. USK nemá co ztratit, může jen získat a s tímhle vědomím se i v pátém zápase bude hrát lehčeji. Pokud tým bude mít slinu z oblouku a při omezení ztrát nedá domácím moc protiútoků, může jim zadělat na další solidní potíže.

Odehrané zápasy v sérii: 99-57, 83-86, 84-77, 83-77

Kurzy Chance na výhru: 1,01 - 17,80

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Můžeme si zajistit postup a uděláme pro to všechno. K tomu je ale třeba hrát neustále na sto procent a nic nepodcenit. Sovy už nemají co ztratit a v sérii ukazují, že v takovém případě jsou velmi nebezpeční. Nevzdávají se, a jakmile jim dáme sebemenší šanci se chytit, budou chtít vrátit sérii zpět na Folimanku. Proto nesmíme vypustit jediný souboj a jít si sebevědomě pro postup.”

Jimmy Boeheim (power forward ERA Basketball Nymburk): „USK je celou sérii velmi odolným soupeřem a nevzdává se. Každé naše polevení trestá, takže musíme přijít a hrát naší hru s maximálním nasazením a získat potřebnou výhru. Vždy hrajeme tři čtvrtiny dobře, pak nám zápas začne utíkat, musíme se z toho poučit a lépe zápasy zakončovat. Pro mě je to nová zkušenost, že se s jedním soupeřem hraje tak často. Známe je tak mnohem lépe než na začátku série, ale to samé platí na druhou stranu a těžko se teď budeme něčím překvapovat. Já to jen o malých úpravách a lepšímu adaptování a reagování na situace ve hře soupeře. Hlavně si musíme lépe poradit s tím, když soupeř hraje v malé sestavě bez klasického pivota.”

Lamb Autrey (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Očekávám, že USK bude hrát agresivně. V posledních dvou zápasech bylo vidět, že když začali hrát agresivně, tak my ztratili naše vedení. Takže předpokládám, že se na nás pokusí takto vlétnout už od začátku. Nemají co ztratit, takže udělají cokoli pro vítězství a udržení se ve hře. Pro nás to znamená, že musíme být na tohle mentálně připraveni a musíme mít stoprocentní koncentraci na naší hru. Když to dokážeme, nebudeme mít problém zakončit sérii už teď. Musíme se psychicky vyrovnat tomu, že oni nemají co ztratit. Pak se vždy hraje jednodušeji. Dáváš střely, které pod tlakem nedáváš. A naopak. My musíme hrát po celý zápas s mentalitou, s jakou nastupujeme do zápasu, a ne se pak soustředit na udržování náskoku. Musíme hrát na konci stejně tvrdě, jako na začátku Když se nám to povede, tak to bude dobré.”

Shawn Pipes (guard USK Praha): „V pátém utkání chceme tvrdě bojovat o prodloužení série. Ve druhém zápase v Nymburce jsme byli úspěšní a doufáme, že v tom budeme pokračovat i v dalším duelu v jejich hale. Srdce Prahy je s námi, abychom hráli tvrdě a přivezli na Folimanku další zápas. To by si naši fanoušci zasloužili.”