46.0

#14
14.0

Dobyvatelé z jihu stále nemají dost! Na Dašické otočili z -16!

To, co po zápase řekl křídelník píseckého nováčka Štěpán Borovka, znělo až komicky, absurdně. Tým, který podle svého kouče nemá z pohledu standardů vrcholového sportu žádného na profesionální bázi fungujícího hráče, se po sobotním utkání v Děčíně rozjel na začátku týdne do škol a do zaměstnání, kdy někteří měli povinnosti ještě během dneška, tedy v den dalšího zápasu. Jako by stále fungovali v režimu první ligy.

Mužstvo se před dohrávkou čtvrtého kola dávalo dohromady až cestou do Pardubic přes hlavní město a pak - vystřihlo fenomenální výkon na Dašické, kde v druhé půli obrátilo z minus 16 bodů zejména drtivou čtvrtou čtvrtinou (20-33) a získalo třetí triumf ze šesti zápasů (100-104), přičemž tenhle byl už druhý venkovní. V hale týmu, který pár týdnů zpátky lámal většinu zápasu k podlaze Zaragozu ze španělské ACB. A mimochodem - s padesátiprocentní bilancí se Sršni dělí už o páté místo.

V Pardubicích začali úřadovat už po pěti minutách, kdy ze 14-10 šestkami i dvěma trojkami obrátili při vyprahnutí domácích na 14-23. Z tohoto náskoku i díky dalším trestným hodům a podkošové aktivitě vyžili až k vítěznému poločasu (44-46), když Alfordem a Škifičem sycení domácí proskočili do vedení jen na krátké sekvence.

Hned v úvodu druhé půle potkala Pardubice pohroma, když musel pro zranění odstoupit stěžejní pivot Brunk. Ovšem i bez běj se Beksa zejména díky trojkopalbě Alforda probila do 16bodového trháku, který si hýčkala ještě 13 minut do konce. Pak ale krvácení Sršňů zastavil osmi body v řadě pivot Martin Svoboda, hrající další famózní zápas, přidali se i další, hosté podřadili i v obraně a díky řadě domácích ztrát už šest minut do konce otočili.

Poté se hrálo vyrovnaně až do závěru, než dvojka zpod koše Skaličky a šestky Šurého odpoutaly hosty na 95-99 a domácím už v dalších útocích chyběla přesnost k odvrácení už čtvrté porážky sezony.

Lídr vítězů (bez Faita, Josefa Svobody) Martin Svoboda zopakoval 37 bodů i užitečnost 46 z duelu na Slavii (navíc 8 doskoků a 5 asistencí, TH 16/11 a trojky 5/4) a je už čtvrtým skórerem a druhým nejužitečnějším mužem ligy. Šlechta přidal 17 bodů, Novotný 16, Borovka 12 se 7 doskoky a ligový lídr na doskoku i v asistencích Sýkora knihoval 6 bodů, 16 asistencí a 10 doskoků. Vítězům patřily body zpod koše (34-42) a šestky (23/16 - 38/29) a při bilanci útočných doskoků 18-15 přetlačili Beksu z druhých šancí 13-22. Za domácí (bez Kheila) se prosadili Alford (27+5 asistencí, trojky 12/7), (Škifič 21+14 doskoků a 6 asistencí), Šafarčík (16+5 asistencí) a Pekárek (13+7 doskoků a 6 asistencí).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratuluji Písku, vyhrál u nás velmi těžký zápas. My jsme nezačali tak, jak jsme chtěli, podle toho, jak jsme se připravovali. Ve třetí čtvrtině jsme se zlepšili, dělali jsme na hřišti to, na co jsme se předcházející dva dny připravovali a vedli jsme až o 16 bodů. Bohužel, bez zraněného Joeyho Brunka jsme nekontrolovali tak dobře prostor pod košem, Písek dal nějaké těžké střely a vyhrál. Život pokračuje dál, musíme se připravit na další zápas a udělat maximum, abychom na Slavii vyhráli.”

Jure Škifič (power forward BK KVIS Pardubice):
„Tahle prohra nás samozřejmě mrzí, ale v podstatě jsme si zápas prohráli sami - přestože jsme se na Písek připravovali, neplnili jsme to, co jsme měli. Hlavní problém jsme měli s obranou. Ve třetí čtvrtině jsme sice vedli o 16 bodů, ale pak jsme začali dělat hodně ztrát a byly to hloupé ztráty, z nichž hosté těžili. Zahráli nějaké rychlé protiútoky a právě taková hra Písku svědčí. Na druhou stranu musím uznat, že vyhrál zaslouženě. Nám nezbývá, než se poučit a udělat maximum, abychom zvítězili v Praze.”

Jan Čech (trenér Sršni Photomate Písek): „Do utkání jsme vstoupili velice koncentrovaně. Hráli jsme odvážně, sebevědomě, víceméně jsme v prvním poločase udělali jenom jednu chybu, že jsme nechali rozstřílet Alforda. O poločase jsme sice vedli o 2 body, nicméně ve třetí čtvrtině existovalo na hřišti jenom jedno družstvo. Pardubice v ní hrály skvěle, přiznám se, že ani já jsem po této části nevěřil, čeho všeho ještě budeme schopni. Ve čtvrté čtvrtině se na nás projevilo to, co nám na začátku soutěže chybělo - zkušenosti. Naše hra se zlepšuje zápas od zápasu, už neděláme školácké chyby a s podporou pár lidí, kteří tady vytvořili skvělou atmosféru, jsme vyhráli. Máme něco, co v této soutěži chybělo, a díky tomu se nikdy nevzdáváme. Z prvních šesti utkání máme tři výhry, za což jsem strašně rád, zvlášť poté, jaký jsme měli los. Klobouk dolů. Zrajeme jako víno, těším se, co přinesou další dny. Není ale čas na nějaké oslavy, v neděli hrajeme klíčové utkání s Ostravou a musíme být znovu připraveni.”

Štěpán Borovka (křídlo Sršni Photomate Písek): „Bylo to skvělé. Tohle utkání jsme si strašně moc užili. Jeli jsme sem s tím, že nemáme co ztratit. Náš program vypadal tak, že po sobotním utkání v Děčíně jsme si v neděli dali lehký trénink v Písku a rozjeli jsme se do škol, do práce. Ještě dnes byl někdo v práci a ve škole, nabírali jsme se v Praze, scházeli jsme se divně. (celou dobu se usmívá) My jsme ale strašně dobrý tým. Držíme spolu, nepoložili jsme se ani v době, kdy jsme prohrávali o 16 bodů. Za to patří klukům velký dík. Užíváme si to, je to super.”

• trojková rychlopalba

Absence Pardubic: křídlo Kheil (zranění)

Absence Písku: forward Fait, křídlo Josef Svoboda

Kurzy Chance na výhru: 1,15 - 6,10

V dohrávce 4. kola bude na Dašické hořet palubovka, protože nad ní budou bzučet energií nadále nabití písečtí Sršni, útočící na dorovnání bilance na 3-3. Startuje se v 17:30 a domácí Beksa se bude muset mít hodně na pozoru.

V sobotu konečně po třech výhrách zabrala, když to měla doma s Medvědy poměrně snadné, což ale nejde očekávat od nováčka, který zatím dělal těžkosti každému soupeři. Naposledy by o tom mohli vyprávět děčínští Válečníci, kterým nestačilo ani úvodní dvacetibodové vedení nad Pískem, a ještě v utkání na domácí půdě stihli prohrávat.

Tomu se Pardubice budou rozhodně chtít vyhnout a stejně jako s Kolínem půjdou brutálně pod koš, kde Sršni nemají takové přednosti. Uvidí se, jak se s tím dokáže popasovat jihočeská zóna, a zejména jak se Písku podaří přibrzdit domácí svým často účinným presinkem.

A fanoušci budou jistě zvědaví, zda svůj čtvrtý triple double v šestém zápase sezony přidá všestranný mág Vojtěch Sýkora. Zamezení jeho dalšímu milníku bude dalším z úkolů Beksy,  kdy 21letý guard se 190 čísly jasně kralující lize na doskoku s průměrem 12 míčů je cosi jako nebývalý přírodní úkaz.

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Samozřejmě jsme rádi, že jsme zvládli sobotní utkání v enteria aréně a určitě na něj budeme chtít navázat i proti Písku. Soupeř po každém koši presuje, často hraje zónovou obranu. Co se týče útoku, nehrají moc 5 na 5, spíš se snaží zakončovat v prvních 7 až 8 sekundách. Na to všechno se musíme připravit. Atmosféra v aréně byla super a já doufám, že na Dašická bude ještě lepší. Uvědomujeme si, jak důležité je zvládat domácí zápasy. Už jsme doma jedno utkání prohráli a já věřím, že na dlouhou dobu šlo o poslední porážku před našimi fanoušky. Náš cíl je naprosto jasný: vyhrát!”

Kamil Švrdlík (power forward BK KVIS Pardubice): „Ze sobotního utkání proti Kolínu v enteria areně jsme měli respekt a jsme moc rádi, že jsme ho zvládli, navíc takovým způsobem, že se nejednalo o žádné utrápené vítězství. Věřím, že by to pro nás mohl být dobrý odrazový můstek do dalších zápasů. Co se týče Písku, má hodně atypický tým. Hraje hodně uvolněným stylem, s velkým nadšením. Často se snaží hrát zón-presink, zónovou obranu, hodně zdvojují. Pokud jde o útok, tak první hráč, který má balon a je volný, okamžitě vystřelí. Celkově hrají styl, s nímž se moc nepotkáváme. My jsme ale doma a chceme tenhle zápas zvládnout, i když je potřeba mít k soupeři respekt, protože už uhrál několik zajímavých výsledků. K zápasu proto rozhodně musíme přistoupit se vší seriózností a ukázat, že se dokážeme přizpůsobit i takovémuto nezvyklému stylu basketbalu.”

Jan Čech (kouč Sršni Photomate Písek): „Po velice slušném sobotním výkonu v Děčíně zamíříme na palubovku další stálice Kooperativa NBL. Pardubice sice nepostoupily do Europe Cupu, což s jejich výkony trochu zamávalo, ale v sobotu už se vrátily na vítěznou vlnu jednoznačnou výhrou proti Kolínu a s kvalitou jejich kádru určitě nebudou chtít zaváhat ani proti nám. Trenér Repeša má opravdu širokou rotaci, kde si musíme pohlídat nejen bývalé či současné reprezentanty Vyorala, Pekárka a Šafarčíka, ale zároveň i klíčového rozehrávače Alforda a velice kvalitní podkošové duo Brunk - Škifič. My do utkání opět můžeme nastoupit s čistou hlavou a snažit se ze všech sil vzdorovat favoritovi. Věřím, že naše sebevědomí roste každým dnem, a pokud splníme taktickou přípravu, povede se nám vstup do utkání a budeme mít úspěšnou střelbu zpoza trojkového oblouku, můžeme být opět nepříjemným soupeřem.”

Pavel Černý (guard Sršni Photomate Písek): „Po náročném víkendovém utkání s Děčínem nás již v úterý čeká další těžký souboj s Pardubicemi. Pokud se budeme prezentovat naší hrou od samého začátku, plnit pokyny a držet při sobě, věřím, že můžeme hrát vyrovnaně a utkání dovést do vítězného konce. Již vím o pár fanoušcích, kteří nás již tradičně přijedou podpořit, a proto věřím, že i oni budou naším hnacím motorem.”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice, divácká soutěž o dort od Cukrárny v Pernštýnské.