29.0

#24
13.0

Druhá stovka v řadě i trojková kanonáda Opavy

Přestřelka v dohrávaném duelu 10. kola na Dašické byla výrazně atraktivnější pro fanoušky Opavy, která se z plodné a rozhodné první čtvrtiny (25-34) odrazila k osmé výhře (91-103) z 11 zápasů a ještě těsnějšímu přiblížení k vedoucímu Nymburku. Podruhé v řadě nasázela stovku a také nejméně 15 trojek. Naopak pro Beksu to byla v souboji dvou oslabených celků už šestá porážka z osmi posledních zápasů.

Klíčové prvním dějství Slezané zahájili čtyřmi trojkami Slavíka se Švandrlíkem, což ještě domácí zpod koše vykryli. Když ale hosté přihodili čtyři další obloukové projektily v posledních třech minutách čtvrtiny, odskočili už na devět bodů. Ve druhé čtvrtině přidali další trojky, vedli až o 16 a v poločase měli za mírného snížení Pardubic (45-54) bilanci z trojek 20/11.

Ve třetí části domácí po třech trojkách Alforda přirazili na 62-65, ale to už zabral opavský Mokráň, jeho tým velmi snadno začal pronikat pod koš, vybudoval si nový náskok 14 bodů a ve čtvrté části už si udržoval odstup mezi sedmi až deseti body.

Vítěze (bez Zbránka, Kouřila, Kvapila) táhli Mokráň (21+8 doskoků), Farský (18+7 asistencí), Šiřina (15+13 asistencí), Švandrlík (12), Pecháček (11), Slavík a Jurečka (po 10). Opava jasně přestřílela Beksu z trojek (32/7 - 34/16) i produkcí lavičky (22-39), navíc měla mnohem efektivnější šestky (38/22 - 18/13). Domácí (bez Brunka, Burdy, Kheila) měli stejně jako hosté sedm dvouciferných střelců, jimiž byli Alford (20+10 asistencí), Škifič (14), Švrdlík, Šafarčík (po 12), Vyoral (11+6 asistencí), Potoček a Štěrba (po 11).

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Nejprve gratuluji Opavě k vítězství, které bylo zasloužené. Měli jsme problém eliminovat soupeřův útok. I když jsme se na jednotlivé situace připravovali, Opava má ve svém středu skvělé střelce, hlavně zpoza tříbodového oblouku. Některé střely byly přes ruce bránících hráčů, některé byly vyloženě o štěstí, ale spousta jich byla naprosto otevřených. My jsme se v útoku dokázali dostávat do situací, kdy nás soupeři faulovali, ale bohužel jsme minuli mnoho trestných hodů. Teď se budeme snažit co nejlépe zregenerovat a připravit se na sobotní utkání proti Děčínu.”

Jan Štěrba (forward BK KVIS Pardubice): „Bohužel jsme vyšli naprázdno, protože jsme si nechali soupeře ujet na začátku, v prvním poločase jsme ztráceli skoro 20 bodů. Pak jsme ukázali charakter a že jsme tým, stáhli jsme ztrátu až na 3 body, ale bohužel, Opava nám znovu odskočila do většího vedení a to už jsme nestáhli. Rozhodla asi obrana, nechali jsme rozstřílet jejich střelce, což je u Opavy strašně nebezpečné. Takovou obranou se nemůžeme prezentovat. Také jsme měli velký počet minutých trestných hodů a jednoduchých zakončení.”

David Zach (asistent BK Opava): „Byl to velice zajímavý zápas pro fanoušky, z pozice trenérských týmů už to takové nebylo, protože v zápase bylo hodně chyb. Obrany se mo nevyznamenaly, naopak útočně jsme měli štěstí, že se nám dařila střelba za 3 body. To byl jeden z faktorů, proč jsme toto utkání zvládli. Sice jsme dali 103 bodů, ale náš výkon nebyl optimální. Možná se můžeme bavit o tom, že se nám daří střelecky, útočné to nebylo tak špatné, nicméně na obranné polovině jsme rozhodně neplnili to, co jsme chtěli. Takovýhle výkon by tady v jiné situaci nestačil. Pardubice zahodily spoustu šestek, nedařily se jim nějaké věci, které by se jim normálně dařily. Měli jsme víc štěstí než rozumu, ale zvládli jsme to a výhru bereme všemi deseti.”

Jakub Mokráň (power forward BK Opava): „Respekt Pardubicím, odehrály výborný zápas. My jsme měli úžasných prvních 15 minut, kdy nám padlo všechno, dali jsme 44 bodů. Potom nám to trošku přestalo padat, ale problém byl v prvním poločase v obraně, neboť jsme také dostali mnoho bodů. Ve druhém poločase jsme se toho chtěli vyvarovat, ale nevím, jestli se nám to úplně podařilo, když jsme dostali přes 90 bodů. Jsme rádi, že jsme potvrdili předcházející domácí vítězství. Chceme teď mít dobrou šňůru, abychom se naladili na Ligu mistrů.”

• zkušenosti a sehranost

Absence Pardubic: pivot Brunk, rozehrávač Burda, křídlo Kheil (všichni zranění)

Absence Opavy: power forward Kvapil (po operaci kolene), forward Zbránek (po operaci zlomeniny malíčku pravé ruky, předpokládaný návrat za měsíc), rozehrávač Kouřil (start nejistý, zranění ramene)

Kurzy Chance na výhru: 2,65 - 1,57

Na Dašické v Pardubicích dnes od 17:30 dávají atraktivní dohrávku 10. ligového kola mezi domácí Beksou a mistry z Opavy (vysílá ČT sport plus). Ti aktuálně sdílejí druhou bilanci s Ústím a USK a v případě úspěchu už dýchnou na záda vedoucímu Nymburku.

Ač nadále nemálo oslabeni, ukončili v sobotu proti Děčínu sérii pěti souborných porážek napříč dvěma soutěžemi (z toho 3 v NBL) a navíc zažili zápas se 116 body v útoku a také bez 20 ztrát, což se jim v poslední době většinou nedařilo.

Při trvající absenci pardubického dlouhána Brunka budou chtít jít pivoty Puršlem a Pecháčkem pod koš, získávat druhé šance a k tomu být úderní i z trojek. Pohlídat si budou muset zejména pardubické guardy a dlouhorukého křídelníka Pekárka.

Rovněž seslabená Beksa, která píše už 5 porážek z posledních 7 utkání, v minulém kole ofenzivně shořela na Folimance, kde proměnila jen jednu trojku z 18 pokusů, i přes mocnou snahu hrát pod koš dala pouhých 71 bodů a došla si jen pro 6 útočných doskoků, což zejména proti Slezanům musí dramaticky zlepšit, zejména pokud ji hosté budou tlačit do zakončování z dálky.

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Odehráli jsme dobrý zápas na Slavii a dobrých 35 minut v hale USK. I když se nám na Folimance nepovedla koncovka, přesto si myslím, že na našem výkonu z větší části tohoto utkání můžeme stavět. Víme, jak kvalitním týmem Opava je. Po právu vyhrála minulý ligový ročník a momentálně figuruje na druhé pozici. Má velmi širokou soupisku, takže trenéři můžou točit na palubovce velký počet hráčů, navíc jejich velkou doménou jsou obrovské zkušenosti většiny hráčů. Uvědomujeme si, že nás čeká velmi náročné utkání, ale chceme jej zvládnout co možná nejlépe. Klíčem bude týmová hra. Je potřeba, abychom hrál jako jeden tým, dobře si půjčovali balon, zkrátka abychom na hřišti měli správnou chemii. Po dvou venkovních zápasech se opět těšíme do své haly. Věřím, že fanoušci uvidí velmi zajímavý zápas, s dobrým koncem pro nás.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „V opavském týmu se nic zásadního nemění. Možná bych zmínil, že v této sezoně mají dominantnějšího pivota. Poté, co odešel Markusson, od toho v minulé sezoně trošku upustili, ale v této sezoně zatím hraje výborně Šimon Puršl. Mě osobně obrovsky překvapil, takže na něj si musíme dát velký pozor, ale jinak jejich hra zůstává vesměs stejná. Hrají rychlý basket, jednoduchý, kolektivní, v hodně hráčích chodí na útočný doskok. To jsou základní faktory, kterých se drží už několik let. My se musíme maximálně soustředit na nás, na to, s jakou energií nastoupíme. Věřím, že před našimi fanoušky nastoupíme s velkou energií, čímž bychom měli dokázat otupit soupeřovu hru. Doufám, že přijde co nejvíce fanoušků a budou nás podporovat tak, jak to umějí.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Zajíždíme do Pardubic dobře naladěni po výhře nad Děčínem. Konečně jsme přerušili sérii proher a chceme ve středu na náš výkon ze soboty navázat. Bylo by dobré zvítězit a dobře se naladit na sobotní derby s Ostravou.”

Martin Gniadek (pivot BK Opava): „Letošní liga je hodně vyrovnaná a předpokládám rovněž vyrovnané utkání. Doufám, že budeme pokračovat ve zlepšeném výkonu, který jsme předvedli v sobotu a přivezeme z Pardubic vítězství.”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice a Pohybového studia Hroch Pardubice, divácká soutěž o dort od Cukrárny v Pernštýnské.