11.0

#20
11.0

Mistrovi skončila šňůra po demolici u Labe

Nymburku doma v duelu o vedení vadily jeho důležité absence (Bohačík, Bell) víc než dosud vedoucí Opavě (Šiřina a nadále Kvapil) a bez větších obtíží tak spláchl i podruhé obhájce trofeje (93-72), jejž dorovnal v tabulce, zajistil si lepší vzájemné zápasy po základní části a jako bonus utnul vítěznou sérii Slezanů na čísle devět.

Souboj dvou zástupců NBL v letošních edicích evropských soutěží FIBA Polabané začali po úvodní přestřelce ovládat v poslední tříminutovce první čtvrtiny, kterou vyhráli i přes pět ztrát 32-25 pod vedením 11bodového Gordona a díky převaze na doskoku, v trojkách i šestkách. Když Slezané ve druhé čtvrtině manko skoro dorovnali, do protiútoků pálící Nymburk sycený Svejcarem a hbitým i odvážným Rylichem (spolu do půle 29 bodů) vystřelil do trháku 52-38. Nízká efektivita útoku a stereotypní ostřelování zóny ve třetí části domácí o náskok připravily, jenže Opavě se střelecky dařilo ještě méně a od stavu 59-55 si vzal správu utkání do ruky nymburský rozehrávač Gordon s dalším guardem Collinsem, kteří spolu už po třech čtvrtinách zavřeli nad zápasem vodu (71-57).

Gordon lídroval vítězům 21 body a 6 asistencemi, sekundovali mu Svejcar (19), Rylich (13), Mathon (11+16 doskoků), Collins (10+8 doskoků) a Kříž (10). Opavu jen střídmě podpořili Puršl (11), Pecháček a Slavík (po 10). Nymburk byl napřed z brejků (24-8), zpod koše (44-34), z trestné linie (22-10), z oblouku (9-6) i na doskoku (52-32, útočné 19-9, body z nich 16-8).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Těší mě nasazení a bojovnost, s jakým moji hráči do zápasu šli. Za to jim musím pogratulovat. Stále ještě nejsem spokojený s průběhem zápasu. Stále postrádáme vyrovnanost výkonu po celých 40 minut. Stále nás trápí marodka a nemožnost pořádně trénovat v plném počtu, aby ta vyrovnanost výkonu tam byla. Chtěli jsme soupeře přetlačit v soubojích a to se podle statistik povedlo. To většinou vede k výhře. Na to mohou být hráči pyšní a já jsem. Teď jsme první, což je zasloužené, jelikož máme nejlepší obranu i útoku v lize. Ale nemáme co slavit, protože stále nás čekají tři zápasy do konce základní části a nesmíme podlehnout tomu, že teď už to bude snadné. Slavit můžeme až po sezoně. Teď to první místo tolik neznamená. Ale těší mě, že to opět byl především týmový výkon a že se na výhře podíleli všichni hráči a všichni byli důležití. Před zápasem jsem hráčům napsal do kabiny, že je potřeba vyhrát týmově a to se přesně stalo. Bylo to vítězství týmu a ne individualit. Pro mě je důležité, aby každý hrál za to jméno, které je vepředu na dresu, tedy za klub a nikoli na to jméno, které má každý na zádech. A těší mě, že hráči to berou stejně.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk):
„Jsem rád, že jsme vyhráli i docela větším rozdílem. Musím kriticky říct, že byly úseky, kdy to nebyla hra, kterou bychom se chtěli prezentovat. Na začátku to bylo vidět nejvíce. Pak jsme trochu přitvrdili, více jsme si půjčovali míč a vytvářeli volné střely. Hodně nám pomohlo, že jsme zrychlili hru. Stále si myslím, že to nebyl náš nejlepší zápas. Utkání jsme vyhráli, dostali jsme se na první místo. Nechci říkat, že to není důležité, ale podstatnější je, abychom pokračovali v tom, co chceme a vyladili chyby, abychom se ve druhé fázi neustále zlepšovali. Myslím, že jsme byli dost agresivní, i když to možná zpočátku tolik nevypadalo. Hlavně jsme dokázali vyřešit situaci, že se potýkáme se zdravotními problémy. V konečném výsledku je to super výhra. V poločase jsme si říkali, že potřebujeme ve druhých dvaceti minutách dostat také míče do vnitřního prostoru, aby hra byla vyvážená. Ano, druhý poločas byl z naší strany lepší.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes to bylo daleko k tomu, abychom vyhráli. Nymburk nastoupil s velkou energií, i když mu chyběli stěžejní hráči. Hrál v nižší sestavě, hrál velmi rychle a my jsme těžko reagovali. Vstup do zápasu byl z naší strany dobrý. Na konci druhé čtvrtiny jsme měli hluchou pasáž a to nás stálo osm bodů před odchodem do kabiny. Domácí se uklidnili a pokračovali v agresivitě. My jsme se s tím opět nedokázali srovnat. I když jsme měli výškovou převahu, špatně jsme se prosazovali zpod koše a soupeř měl 19 útočných doskoků. Domácí dnes zaslouženě vyhráli, dokázali, že i v pohárech mají svou kvalitu. Pro nás je to hozená rukavice. Pokud chceme uspět, musíme podat daleko lepší výkon. Nymburk díky menší sestavě byl velice rychle na druhé straně hřiště. Zápas byl hodně kontaktní. Bylo v něm mnoho faulů odpískaných i možná neodpískaných a my na to neuměli zareagovat. Občas chyběl klid z naší strany, abychom doručili míč tam, kam bychom chtěli. Oběma týmům chyběli důležití hráči, ale jen těžko lze poměřovat, pro koho to byla větší ztráta. Jakub Šiřina je náš kapitán, správný motor. Určitě bychom v některých pasážích organizovali hru lépe. Jsem rád, že jsem mohl zapojit po delší dobře některé hráče do hry.”

Šimon Puršl (pivot BK Opava): „Zápas byl hodně intenzivní, agresivní, podobný těm v Lize mistrů, a tam se nám taky nedařilo. Musíme si navyknout na toto tempo a postupem sezony se s tím lépe popasovat. Šanci na vítězství v Nymburce jsme určitě měli. Bohužel na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy jsme se začali přibližovat a vypadalo to, že jsme se dostali do zápasu, nevyužili jsme toho. Z tohoto zápasu se hlavně musíme poučit. Nedokážu říct, zda Nymburku chyběl více Jarda Bohačík než nám Kuba Šiřina. Nymburk má více hráčů podobných hře Bohačíka, třeba Svejcar, který hrál dnes výborně. Nám Kubova rychlost a rozehra chyběla. Já osobně jsem moc rád, že jsem se vrátil tak rychle po zlomenině zápěstí. Byl jsem jen na jednom tréninku a stále to není ideální. Možná v podkošových soubojích to tolik vidět nebylo, ale ruku stále podvědomě šetřím.“

• síla na doskoku

Absence Nymburka: power forward Bell (svalové zranění)

Absence Opavy: rozehrávač Šiřina (poškozené kolenní vazy), forward Zbránek (po zlomenině ruky, start nejistý), power forward Kvapil (po operaci kolena), guard Kavan (poškozené vazy kotníku), pivot Puršl (po zlomenině zápěstí, start nejistý)

První vzájemný zápas sezony: 98-85

Kurzy Chance na výhru: 1,07 - 8,64

V nejatraktivnějším duelu kola bude v sázce průběžné vedení v lize, kdy domácí Nymburk by při výhře získal na dlouho výhodu lepších vzájemných zápasů. Souboj dvou nejofenzivnějších týmů s průměrem 94 bodů může rozhodovat lepší obrana Polabanů (70 - 83). Ještě důležitější ale bude kádrová situace, kdy hosté se bez lídra Šiřiny budou muset plně spolehnout na nedávnou posilu a velmi úderného playmakera Townese, na němž bude záviset šance na prodloužení vítězné šňůry Slezanů.

Nymburk po nekonzistentním výkonu z Kolína, kde navíc většinu utkání nečelil úřadujícímu MVP měsíce Čížovi, musí zapnout všechny motory na celých 40 minut. V minulém kole mu chyběly dva důležité pilíře pod košem, z nichž Kříž už by měl být zpět, ale Bella tým musí nahradit jinde.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Hrajeme proti velmi dobrému týmu, který je první v tabulce a který bude mít extra motivaci, jelikož v minulém zápase přišli o svého lídra Šiřinu. A většinou, když se něco takového stane, tak se tým semkne a hraje mnohem tvrději. Očekáváme tedy velmi obtížného soupeře, který bude hrát s velkým nasazením. A my musíme předvést to samé a také bojovat na maximum. To je náš cíl. Hraje se o první místo, což v této fázi sezony není klíčové, ale samozřejmě je lepší být první než druhý.”

Spencer Svejcar (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Hrát o čelo tabulky je vždy něco extra a velká zábava. Každý chce hrát takové zápasy. Všichni se na to těšíme. Nepochybuji, že i soupeř a že to bude opravdu náročné a soutěživé utkání. Opava je obhájce titulu a aktuálně první tým tabulky, takže je to nejtěžší soupeř, jakému můžeme v české lize čelit. Naposledy jsme je porazili, ale to teď nic neznamená. Pokud chceme opět uspět, musíme předvést dobrý výkon. A také potřebujeme podporu fanoušků, aby nám dodali extra energii. Přes Vánoce jsme měli čas trochu nabrat síly a potrénovat a pracovat na detailech, takže věřím, že jsme na tuhle výzvu připraveni a vstoupíme do nového roku správnou nohou.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Je to přímý souboj o první místo v průběžné tabulce. Naše marodka je stále značná. Někteří hráči se uzdravují, jiní vypadávají ze hry. S touto skutečností se musíme popasovat, takový už je sport. Chceme prodloužit vítěznou sérii v lize na deset utkání.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Do Nymburka jedeme s odhodláním a s vědomím, že se jedná o vedení v lize. Chceme zužitkovat zkušenosti z Ligy mistrů, kde jsme se utkávali se silnými týmy, které hrají podobným stylem jako Nymburk.”