44

13
16

Trojan zavřel devátou v řadě. Šestý triple Sýkory

Předposlední den třiadvacátého roku se zapsal zlatým písmem do kroniky opavského basketbalu a díky několika novým milníkům i do dějin NBL. Před návštěvou ligy v aktuální sezoně (3485 fanoušků) se na opavské palubovce 59letý nováček v Kooperativa NBL Ivan Trojan stal díky šestkové bilanci 6/4 za 97 sekund ve hře nejstarším hráčem i střelcem samostatné české ligy. Posledním bodem do písecké obruče navíc česká herecká superstar uzavřela devátou výhru v řadě obhájce trofeje (105-94) a mohla se vrhnout do víru oslav nejen svého výkonu, na němž by nemělo nechat temný stín ani zranění levého kolena opavského kapitána Šiřiny ze závěru utkání.

Po oboustranně nervózním startu se první uklidnili hosté, kteří se třemi trojkami v řadě prodrali do vedení 8-11 a i přes nánosy vlastních faulů vyhráli s obloukovou bilancí 11/6 úvodní dějství 14-21, když domácí proměnili jen 3 ze 17 střel a téměř nic nevytěžili ze šesti útočných doskoků.

Pak ale zapnuli k silné druhé čtvrtině (38-20), v níž z 14-23 otočili na 52-41. Townes v tandemu se Slavíkem zaveleli nejprve k obratu na 40-32, a když v obraně zónující Sršně držely jen místy až bláznivé trojky Novotného, díky prvním čtyřem trojkám, celkem 18 šestkám, 13 brejkobodům (dosaženým i po inkasovaných koších) a také po 10 ztrátách hostů získali Slezané kontrolu nad utkáním.

Rozehrávač Trojan přišel poprvé do hry po šesti minutách, kdy jej nejprve bez respektu žďuchl do autu o 37 let mladší písecký lídr Sýkora a připsal tak soupeři ztrátu. Poté však veterán při výjezdu získal faul a proměnil jednu šestku a při druhém vstupu v samém závěru poločasu ve zdvojení vytěžil se štěstím faul a tentokrát proměnil oba trestné hody.

Druhý poločas byl celý vyrovnaný a Opava si tak většinou hlídala náskok kolem deseti bodů. Ve třetí čtvrtině jí ve zvýraznění vedení vedle ztrát bránil písecký hrdina okamžiku Šimonek a ve čtvrté také nedůraz v obraně a na obranném doskoku. 3:40 do konce sice musel odstoupit se zprvu hrůzně vypadajícím zraněním kolena Šiřina, který po zápase už i s pochroumanou nohou alespoň kulhal, ale domácí i bez něj koncovku ustáli a v poslední půlminutě se ke své čtvrté úspěšné šestce prokousal i nový doyen NBL.

Jeho tým (bez Zbránka, Kvapila, Puršla) dvojciferně sytili Townes (22+7 asistencí a 7 doskoků), Slavík (17), Pecháček (16+10 doskoků), Mokráň (13) a Šiřina (13). Za počtvrté v řadě skolené hosty (bez Faita, Englického, Týmla) odpovídali Novotný (23, trojky 11/6), Martin Svoboda (18+11 doskoků), autor už šestého triple doublu sezony Sýkora (14+13 doskoků a 10 asistencí) a Josef Svoboda (12). Opava dominovala zpod koše (46-28), lepší byla i z brejků (19-13), šestek (45/30 - 29/19) a ve ztrátách (13-16), čímž přebila manko v trojkách (33/9 - 38/13).

David Zach (asistent BK Opava): „Písek splnil to, co jsme od něj očekávali. Rychlé protiútoky a střelba z dálky mu zabezpečily vedení po první čtvrtině. My jsme zachovali klidné hlavy a postupně jsme převzali otěže utkání do svých rukou. Dnes byla neskutečná atmosféra a věřím, že si všichni utkání užili.”

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „Pěkné utkání, kde padlo hodně bodů. Ivan Trojan se dostal do hry a dokonce skóroval. Výborná divácká kulisa, byla to propagace basketbalu.”

Jan Čech (trenér Sršni Photomate Písek): „Nezapomenutelný zážitek si dnes odvážíme z Opavy. Utkání jsme nepojali jako exhibici a byli jsme mistrovi ligy zdatným soupeřem. Opavští jsou zkušenějším týmem a dokázali nás přehrát. Pro nás i naše fanoušky to byl dnes basketbalový svátek.”

Štěpán Borovka (křídlo Sršni Photomate Písek): „Opavu jsme z počátku proháněli, ale doplatili jsme na velký počet faulů. Domácí nám dali třicet bodů z trestných hodů. V závěru nám trochu docházely síly, ale myslím, že jsme byli důstojným soupeřem. Atmosféra v hale byla výborná.”

• rychlá hra

Absence Opavy: forward Zbránek (po zlomenině ruky, start možný do čtrnácti dnů), power forward Kvapil (po operaci kolene), křídlo Kavan (poškozené vazy kotníku), pivot Puršl (po zlomenině zápěstí, start nejistý)

Absence Písku: pivot Englický, power forward Fait, křídlo Týml (zlomené zápěstí)

První vzájemné utkání sezony: 91-94

Kurzy Chance na výhru: 1,15 - 5,95

Jednoznačně nejspektakulárnější duel kola se odehraje za pozornosti Studia Basketbal v Opavě, v jejímž dresu nastoupí unikátní posila, 59letý majitel sedmi Českých lvů a jedna z tuzemských top celebrit Ivan Trojan, který býval nadějným rozehrávačem a v minulosti hrával i nižší pražské soutěže. Startem v NBL mu jeho kamarád a kouč Opavy Petr Czudek splní velký sen.

Této události odpovídá i zájem o zápas, který bude sledovat po střechu napěchovaná hala a zcela jistě rekordní opavská návštěva této sezony. Až průběh utkání napoví, kolik minut ve hře nový opavský veterán dostane, jeho zapojení je nicméně podle všeho zaručeno.

Otázkou ovšem bude, jak mimořádné okolnosti zápasu dolehnou jak na domácí tým, tak na nováčka z Písku, který nemůže při obraně slavného herce dělat rozdíly, neboť v utkání v honbě za skupinou A1 chce uspět. Je si také vědom toho, že Slezané mu budou chtít i s úroky vrátit senzační porážku z jihu Čech, proto se nejspíš od prvních minut na palubovce bude jiskřit. Sršňům se v poslední době nedaří, ovšem v hale nyní v lize neporazitelné Opavy se jim bude složitě chytat, a to i při předvedení top výkonu bez ztrát a s mnoha trojkami v útoku.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Nebude to úplně standardní utkání, protože v našem dresu nastoupí Ivan Trojan, kterému tím plníme jeho sen nastoupit jako hráč v NBL. Zároveň tím Ivanovi dáváme dárek k jeho blížícím se šedesátinám. O utkání je enormní zájem diváků. Samozřejmě chceme vyhrát, ale také bych chtěl dát Ivanovi slušnou minutáž.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Utkání proti Písku je mimořádné tím, že za nás nastoupí Ivan Trojan, My se však plně soustřeďujeme na basketbal a ta mimořádnost je spíš pro diváky, kterých bude opravdu hodně. Doufám, že to nepokazíme a dokážeme pokračovat ve vítězné sérii v lize.”

Jan Čech (kouč Sršni Photomate Písek): „V boji o A1 nám zbývá posledních pět utkání a věřím, že jsme během vánoční pauzy nejen dobře zregenerovali, ale i potrénovali. V sobotu nás však čeká duel nejtěžší, kdy se představíme na palubovce vedoucího týmu ligy a ještě k tomu ve zcela zaplněné opavské hale. Samozřejmě bychom rádi zopakovali zázrak, který jsme dokázali v Písku, nicméně víme, kdo proti nám stojí. Klíčové tak bude pohlídat nejen výrazné individuality na straně soupeře, ale i jeho sehranost a skvělou hru hlavně na útočné polovině podpořenou vysokou úspěšností zpoza trojkového oblouku. Do Opavy odjíždíme s maximální pokorou a chceme ve žlutém pekle, které podpoří i minimálně 50 našich nejvěrnějších fanoušků, přispět k záživnosti tohoto vánočního duelu.”

Josef Svoboda (křídlo Sršni Photomate Písek): „Do Opavy jedeme s tím, že si užijeme vyprodané žluté peklo, protože víme, jak těžké to utkání bude. Domácí drží první místo v tabulce a my tak vyrážíme s maximálním odhodláním pokusit se favorita překvapit a třeba i dotáhnout utkání do vítězného konce.”

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky.