20.0
#71
20.0

Sovy s tisícem svědků i podruhé zlomily Sršně

USK v kulise tisíce fanoušků obou táborů téměř tři čtvrtiny naháněl odbojné jižanské Sršně, až je v posledním dějství dohrávky 2. kola zlomil k těsnému vítězství 87-83, které jej udrželo v osamění na třetí pozici v tabulce. Sovy uspěly už v šestém z posledních osmi duelů.

Dlouho byl však blíž k úspěchu nováček, který na Folimance za prvních šest minut vedl 12-23 se ztrátami 5-0 a body zpod koše 6-14. Skore první čtvrtiny (18-28) pak indikovalo, že druhá obrana ligy má problém, navíc lídři domácích Samoura, Švec či Vlk tu byli bez bodu a jejich tým při poměru bodů zpod koše 10-18 a sedmi ztrátách drželo jen 8 bodů z brejků.

Druhou a polovinu třetí části pak Sovy věnovaly dohánění hostů, než z rukou Samoury a Bátovského skore překlopily těsně na svou stranu. V prvních šesti minutách poslední části pak Samoura vedl nápor domácích až k vedení 81-70 a hasnoucí sršní ofenziva se k poslednímu odporu vzedmula příliš pozdě. Minutu do konce sice po sovích ztrátách snížila na 85-82, ale útok na ještě větší přiblížení nevyužila a dunk domácího Švece už zavřel zápas definitivně.

Vítěze vedli Samoura (23+8 doskoků), Vyroubal (13), Matt Johnson a Faulkner (po 10). Za hosty odpovídali Tým, Martin Svoboda (po 20) a Šlechta (16). Klíčovou disciplínou utkání byla produkce šestek (25-22).

Frank Kuhn (kouč USK Praha): „Byl to náš druhý zápas proti Písku a byl opravdu těžší. Písek přišel dobře připravený. Na začátku nám dělal velký problém v obraně, když dal 28 bodů v prvé čtvrtině. Pro nás to bylo opravdu náročné se vrátit zpátky. Zápas byl jednoznačně souboj detailů. Celkově jsme však měli solidní obranu, která nám pomohla je udržet na dohnatelný rozdíl a dala nám šanci, abychom dnes vyhráli.”

Ondřej Švec  (rozehrávač USK Praha): „Začátek zápasu jsme nezvládli a neplnili jsme to, co jsme si řekli. Písek nám dal v první čtvrtině 28 bodů, což je hrozně moc. Nebylo to podle plánu, ale pak jsme je udrželi na 19 ve druhé čtvrtině a postupně se to zlepšovalo. Na konci myslím, že poslední pětiminutovka se hrála půl hodiny a opravdu to asi nebylo lahodící oku diváka. Vyhráli jsme a to se počítá a jsme rádi za každou výhru.”

Jan Čech (trenér Sršni Photomate Písek): „Krásné bojové utkání se šťastným závěrem pro domácí. My jsme přišli výborně připraveni, dobře jsme bránili, vytvořili jsme si v první čtvrtině 11bodové vedení. Bohužel v poločase bylo už jen 4bodové. Opět jsme nezachytili vstup do druhého poločasu. Nechali jsme USK rozehrát. Neustále to bylo z jedné strany na druhou, bylo to rychlé a agresivní. Myslím, že to muselo být pro oko diváka pohledné. Nás trochu zlomilo, když jsme v závěru dostali trojku s klaksonem o desku, a od té doby jsme měli špatnou dvouminutovku, kdy jsme vypadli z rytmu. Koncovku jsme sice zdramatizovali, ale už nezbýval čas a ani síly. USK zaslouženě vyhrál, přece jen má více zkušeností, ale myslím si, že každý divák dnes z haly odchází spokojen . Neskutečná atmosféra a toto je podle mě dobrý produkt českého basketbalu, kdy tady běhá jeden mladý český hráč vedle druhého. Dnešní utkání nás všechny posunulo dál, takže určitě více takových zápasů.”

Vojtěch Sýkora (rozehrávač Sršni Photomate Písek): „My jsme zápasu vstoupili přesně tak, jak jsme chtěli. Byli jsme na USK dobře připraveni a myslím, že je škoda, že jsme měli v poločase jen 4bodové vedení. Druhý poločas už byl spíš boj než pěkný basketbal a bohužel na konci byl šťastnější domácí tým. Myslím, že to utkání mělo všechno - náboj, bylo to vyrovnané a každého diváka to muselo bavit. Pro nás určitě škoda, mohli jsme tady vyhrát.”

• duo Sýkora - Martin Svoboda

Absence Písku: rozehrávač Šurý, křídlo Josef Svoboda (oba loket), pivot Englický (nemoc)

První vzájemný zápas sezony: 77-59

Kurzy Chance na výhru: 1,13 - 6,62

ČT sport bude ve středu od 16:50 přenášet dohrávku 2. ligového kola, v níž se ve velké odvetě za nekompromisní soví dobytí Písku utkají domácí USK se Sršni. Bude to také souboj dvou týmů sjíždějících nyní i slušnou vítěznou vlnu.

Majitel druhé top obrany ligy USK uspěl pětkrát ze sedmi posledních duelů, přičemž doma zvítězil už čtyřikrát v řadě. Nováček coby pátý nejvíc skórující tým NBL je na čtyřech vítězstvích ze šesti posledních utkání, z nichž to klíčové přišlo v neděli doma s Pardubicemi. Sršni si tu možná už senzačně pojistili účast v nadstavbové skupině A1, neboť před nyní devátou Beksou mají náskok tří výher a lepších vzájemných zápasů.

Do duelu na Folimance půjdou poučeni z nedávného domácího propadáku. Na Sovy si totiž jen tak nepřijdou se svým rychlým, agresivním tempo basketbalem, protože ani mladí Pražané nejsou líní na krok, jezdí celých 40 minut, a pokud Písek nepřidá i střeleckou kvalitu z oblouku, bez níž se mu těžko dýchá, nemá to proti třetímu týmu tabulky snadné. To, jak Písek zareaguje na první zápas, bude pro výsledek druhého střetu naprosto zásadní.

Utkání je zajímavé i tím, že v něm na domácí straně bude figurovat nejlepší trojkař NBL Dalibor Vlk, který třikrát za posledních sedm zápasů prohnal obručí nejméně 4 projektily, a také nejúdernější ligový dunker a šéf Kooperativa Faktoru Martin Svoboda z Písku.

Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Písek se v lize prezentuje obdivuhodným způsobem. Jsou rychlí, útoční, a využívají každé možnosti diktovat hru. Je velmi důležité být na tento zápas připraven fyzicky i mentálně.”

Dalibor Vlk (forward USK Praha): „Proti Písku bude velmi důležité držet se našeho plánu a pokynů trenéra. Je to tým, který potrestá každou chybu, musíme jim dát co nejméně příležitostí vzít průběh utkání do vlastních rukou.”

Jan Čech (kouč Sršni Photomate Písek): „Díky nedělní výhře nad Pardubicemi jsme se výrazně přiblížili k postupu do A1, nicméně stále potřebujeme urvat nějakou další výhru. Samozřejmě bychom rádi začali hned v tomhle týdnu, kdy nás kromě sobotního utkání v Nymburce čeká středeční dohrávka na palubovce USK. A vzhledem k tomu, jakým stylem nás oba zmiňované týmy porazily na domácí palubovce, jsme si plně vědomi jejich síly a víme, že v utkání jsme jasným outsiderem a nemáme co ztratit. A jak průběh soutěže ukázal, v téhle roli jsme nejraději. Bude důležité pokrýt výrazné individuality USK, vyrovnat se jejich fyzické hře a vypořádat se s jejich obranou, na kterou jsme před měsícem nenašli recept. Nicméně nechceme jet do Prahy s poraženeckou náladou a budeme chtít na Folimance navázat na nedělní výkon.”

Vojtěch Sýkora (rozehrávač Sršni Photomate Písek): „Stejně jako pokaždé proti USK bude středeční utkání především o tom vyrovnat se s fyzičností a agresivitou soupeře. To se nám v prvním vzájemném duelu bohužel nepovedlo, kde jsme doma prohráli vysokým rozdílem, ale i tak zde byly světlé momenty. Proto věřím, ze když se budeme soustředit na nás a budeme si věřit, tak s pomocí desítek píseckých fanoušků, kteří se na Folimanku chystají, můžeme překvapit.”