31

16
11

Sršni už bzučí k branám A1

Pouhých šest posledních minut třetí čtvrtiny stačilo píseckému nováčkovi na domácí půdě k tomu, aby hnán více než sedmi sty hlasů rozhodl svůj do té doby zcela vyrovnaný Zápas dosavadního průběhu sezony proti Pardubicím.

Na šesté pozici má po drtivém triumfu 105-83 bilanci 8-6 a náskok tří výher i lepších vzájemných zápasů před devátou Beksou (5-10), které zbývá posledních sedm utkání základní části na to, aby v boji o A1 zvládla složitou misi stlačit pod sebe některý z celků na sebou, které si hýčkají už minimálně osm vítězství.

Hosté měli naději jen do půle, kdy je drželo na vyrovnaném skore duo Chatman - Šafarčík. To se už v prvním dějství (20-19) složilo na 16 bodů a zároveň platilo, že domácí se ještě příliš nemohli opřít o trojky. To se o poznání změnilo ve druhé čtvrtce, leč hosté celkem šest sršních obloukových projektilů do poločasu (45-45) dokázali vykrýt čtyřmi vlastními a hlavně je 16 body nasytil Chatman.

Klíčový zlom v utkání nastal od 25. minuty. Domácí po návratu z kabin spustili jižní vichr a Beksa v obraně i útoku jejich intenzitě, agresi a rychlosti už po chvíli přestala stačit. Z 58-58 Sršni vzlétli v posledních šesti minutách tohoto období sérií 25-8 s pěti trojkami (a jen dvěma ztrátami hostů) na 83-66 a odrazili se tak k oslavnému zbytku utkání. Celkem ve třetí čtvrtině vysázeli 8 trojek a vyhráli ji 38-21.

Ústředními hvězdami domácích (bez Englického) byli euforicky hrající Fait (29, trojky 12/7), dále Martin Svoboda (25) a Sýkora (14+14 doskoků a 9 asistencí), vidět ovšem byli i Šurý (12+7 asistencí) a Novotný (12) a křídelník Týml v premiéře za tým zvládl 6 bodů, 3 doskoky, 2 asistence a byl +12 za 18 minut ve hře. Za Beksu marně korigovali Chatman (23), Šafarčík (21), Vyoral (14+6 asistencí) a Pekárek (12+7 doskoků a 6 asistencí). Z pole efektivnější Písek (v procentech 54-42) kraloval z trojek (32/17 - 29/8), z brejků (23-7) i z laviček (49-5).

Matěj Mach (asistent Sršni Photomate Písek): „Po dvou ne úplně  povedených utkáních jsme do toho chtěli vstoupit naplno. První poločas se to ještě tahalo. Na druhou stranu jsme měli rozrotováno 9 nebo 10 lidí, drželi jsme dnes extrémní tempo a v druhém poločase se to projevilo. Kluci z lavičky dnes zahráli výborně. Dali jsme padesát bodů z lavičky. Ukázalo se to, že pokud nám padnou střely za tři body, tak jsme nebranitelní. Dali jsme přes sto bodů. Prostě to byl skvělý výkon v druhém poločase a projevilo se to tempo.”

Kevin Týml (křídlo Sršni Photomate Písek):
„Asi super, v prvním poločase jsme byli takoví skeptičtí, netrefovali jsme trojky, ale dobře  jsme doskakovali a druhý poločas jsme začali skvěle, šňůra 14-0, trefili jsme se, měli jsme trojky přes 50 procent, což nám pomohlo, dohromady 37 doskoků a to bylo neskutečné. Pro mě to tu dnes bylo lepší, protože když jsem měl ostravský dres, tak na mě fanoušci bučeli, ale když mám písecké triko, tak mě tu krásně přivítali a bylo to neuvěřitelné a super atmosféra.”

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Takže nejprve gratuluju Písku k vítězství, naprosto si ho zasloužil. Zadruhé gratulace za tuto podporu fanoušků. Dnes bylo skvělé hrát v takové atmosféře. Bohužel můj tým prohrál, ale můžu říct, že ve 3. čtvrtině jsme se nechytali a těžko se to vrací, když dostaneme 38 bodů. Obecně k celému zápasu chci říct, že ve sportu a v životě se nedá podvádět a my jsme za poslední týden měli dva normální tréninky, takže není reálné očekávat, že můžeme hrát lépe proti týmu, který bojuje a hraje dobře jako tým.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „My jsme začali, jak jsme chtěli. Věděli jsme, že Písek bude chtít udeřit začátečním tlakem podpořeným skvělými fanoušky. S tím si myslím, že jsme se vypořádali dobře. Poločas byl takový, jaký jsme chtěli. Chtěli jsme se držet na dostřel. I když jsme si v poločase řekli, že domácí začnou třetí čtvrtinu ještě s větší energií, tak přesně to se stalo, ale my jsme se s tím nedokázali vyrovnat. Padly jim tam nějaké střely, ale to už není náhoda, že jim to tady takhle vychází. Oni mají svou kvalitu, není to žádné štěstí nováčka. Oni  kvalitu mají, a když mají v zádech takovéhle fanoušky, jsou velmi nebezpečný tým a utekli nám na ten nejvyšší rozdíl a my nejsme v současnosti v takovém stavu, abychom v takovéhle atmosféře proti takovému týmu zvrátili dvacetibodový náskok. Ve sportu se vám prostě vrátí, co tomu dáváte, a tím bych to shrnul.”

• minimum ztrát

Absence Písku: rozehrávač Šurý (zraněný loket, start nejistý), pivot Englický (nemoc, start nejistý)

První vzájemný zápas v sezoně: 104-100

Kurzy Chance na výhru: 1,61 - 2,54

Písek doma padl ve třech z posledních čtyř zápasů, ale jestli někdy potřebuje tuhle bilanci napravit, je to právě tato neděle. Ve hře je skutečně hodně. Nováček by se výhrou sedm kol do konce základní části odloučil od deváté Beksy na rozdíl tří výher a lepších vzájemných zápasů, což by jej už přiblížilo na dotyk od skupiny A1, jejíž dosažení by v historicky první sezoně v NBL bylo skvělým úspěchem. Tým se před zápasem posílil o málo využívaného křídelníka Nové huti Kevina Týmla, který přichází na hostování do konce sezony.

Kompletní Beksa, které se vrací do sestavy první rozehrávač Vyoral, stojí před naprostou nutností vyhrát a oplatit tak soupeři senzační porážku z domácího hřiště, která předznamenala odchod kouče Repeši. Jeho bývalý tým se stále hledá a velenáročný zápas na horké půdě v Písku proti nabuzeným Sršňům určitě není tím, v němž by se chytalo snadno. Domácí se však historickou šancí mohou cítit svázáni, a pokud by jim nepadaly jejich životodárné trojky, mohli by mít hosté šanci.

Jan Čech (kouč Sršni Photomate Písek): „Kdyby nás do této situace někdo postavil před sezonou, asi by tomu nikdo z nás nevěřil. Nicméně otvírá se před námi obrovská šance v podobě A1, o kterou stojí za to bojovat, a proto prosím každého Sršně, aby v neděli dorazil do haly a podporoval nás do poslední vteřinky. I přes to, že se nám v posledním utkáních doma nedaří, věřím, že přichází pravý čas to zlomit. S pomocí fanoušků to jistě dokážeme.”

Vojtěch Sýkora (rozehrávač Sršni Photomate Písek): „Po posledních dvou nepovedených domácích utkáních se budeme chtít vrátit k naší hře, která nás zdobila v dosavadním průběhu sezony. Moc dobře víme, o co se hraje, a tak se budeme snažit nevypustit jediný souboj, a když se k tomu už konečně trefíme z tříbodového oblouku, tak věřím, že máme velkou šanci uspět.”

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Zápas v Písku pro nás rozhodně představuje další výzvu. Soupeř bude mít výhodu domácího prostředí, ze které zrovna Sršni umí těžit, na domácím kurtu jsou opravdu hodně nebezpeční. Jedná se o velmi mladý tým, hrající dravě, agresivně. Spoléhají na to, že zápasy urvou právě energií, jak v obraně, tak v útoku. Často brání po celém hřišti, co se týče útoku, zakončují hodně rychle. První vzájemné utkání jsme doma prohráli, ale z velké části jsme hráli v jiné sestavě, než v jaké tam odjedeme v neděli. Několik hráčů se vrací po různých zraněních, což je samozřejmě velice pozitivní zpráva. Někteří sice nejsou na plně v pořádku, trápí nás nějaká nachlazení, ale snad by všichni měli být schopni nastoupit. V každém případě uděláme maximum, abychom nadcházející utkání zvládli. Dobře víme, že potřebujeme začít vyhrávat, abychom se v tabulce dostali na pozice, zaručující v nadstavbové části účast ve skupině A1. Trénovali jsme dobře a teď jsme odhodlaní se v Písku poprat o důležitou výhru.”

Matěj Burda (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Písek je atypický soupeř, který hraje celý zápas presinkovou obranu, ať už osobní, nebo zónovou. Za klíčové bych označil dva faktory. Z pohledu naší obrany bude nutné zastavit rychlý protiútok domácích, kteří se snaží co nejvíce útoků zakončit do 10 sekund. Sami se pak v útoku nesmíme zaleknout výše zmíněného presinku, neztrácet míče a dobře si písecké hráče vyťukat. Myslím, že právě ztráty budou zásadním faktorem zápasu, musíme si na ně dát opravdu velký pozor. Připravit se musíme i na žluté peklo. Písecká hala není nijak velká, chodí do ní hodně lidí, takže atmosféra se tam dá krájet. I na to se moc těším. Natrénováno máme, pokud budeme do nadcházejících zápasů vstupovat s dobrou energií, jsem pevně přesvědčený, že uspějeme!”