25.0

#10
15.0

Střelecká bída Brna, lup Sršňů

Písecké opory doručily, brněnské z drtivé většiny ne, jejich tým navíc ve třetí čtvrtině přišel o zraněného rozehrávače Viktora Půlpána a nováček si tak zpod Špilberku veze už své čtvrté vítězství zvenku (71-84) ze šesti možností.

Klíčovou sekvencí utkání byla druhá pětiminutovka úvodní čtvrtiny, kdy domácí zhusta míjeli i zpod koše a hosté, kteří v tomto dějství vsítili pět trojek, se efektivnějším útokem z 13-13 utrhli na 15-27.

Další zásadní fáze nastala v poslední čtyřminutovce prvního poločasu, kdy se Sršni strategicky v zóně spolehli na to, že Brno není týmem velkých trojkařů, domácí navíc neposílali míč do uvolněného nitra zóny a snažili se do ní marně najíždět z křídel a po spoustě minutých trojek neměli obsazený ani útočný doskok. Namísto rychlého přechodu do útoku, kdy měli šanci atakovat ještě nepostavenou zónu, váhali a přecházeli na polovinu soupeře velmi pomalu, aby Sršni na nic nečekali a odskočili do kabin s trhákem 25-44 (týmy z pole v procentech 21-45 a trojky 14/3 - 18/7).

Namísto brněnského náporu pak třetí čtvrtina začala ztrátami domácích a soupeř se 13 minut před koncem poděkoval díky snadným výpadům pod koš nejvyšším vedením o 27 bodů. Pak ale Brno přece jen podřadilo, nakopla jej omladina v čele s odvážným zelenáčem Musilem a z několika píseckých ztrát a konečně i úspěšných trojek stáhlo po 30 minutách na 48-61. Písek se ale v úvodu čtvrté části ze dvou trojek a až příliš snadných zakončení zpod koše odrazil ke kontrolovanému závěru. Jediným stínem utkání tak pro něj může být zranění levého lokte rozehrávače Šurého ze třetí čtvrtiny.

Vítěze nasytili obvyklí podezřelí Martin Svoboda (25+8 doskoků, TH 13/9), Sýkora (18+10 doskoků a 7 asistencí) a Šlechta (11). Z pole přesnější Sršni (29-44) dali víc šestek (16-20) i trojek (34/9 - 30/10), při útočných doskocích 18-11 uhráli remízu 11-11 z druhých šancí a neohrozilo je ani větší množství ztrát (11-18) a o 17 pokusů nižší střelecké portfolio. Za domácí (bez Krakoviče) byli před 1050 fanoušky, z nichž nemalou část tvořili i ti písečtí, vidět Šiška (18+7 asistencí), Petr Křivánek (12), Šimon Svoboda (10+8 doskoků) a Musil (10). Naopak podkošové opory Lee, Zdanavičius a Brown se složily jen na tucet bodů dohromady.

Martin Vaněk (trenér Basket Brno):
„Hlavním klíčem bylo to, že někteří naši hráči nerespektovali sílu Písku a kvalitu jeho hráčů. Písek hrál dnes výborně. My jsme se připravovali na jeho agresivní hru a obranu, ale nerespektovali jsme ho a z toho pramenila nízká úspěšnost střelby. Nezbývá nám nic jiného než být kritičtí k našemu výkonu, protože dnes to nebyl výkon, jaký bychom si představovali.”

Jonáš Musil (křídlo Basket Brno): „Bohužel dnes nám to nepadlo, nikdo nebyl schopný se v útoku chytit. Pozice jsme měli dobré, ale nebyli jsme schopni je proměnit.”

Jan Čech (trenér Sršni Photomate Písek): „My jsme přijeli do Brna dobře takticky připraveni. Brno si 28 minut nevědělo s naší obranou rady. Mám velkou radost z výhry, na druhou stranu jsme z plus 27 skončili na plus 13. Příští týden hrajeme s Brnem „druhý poločas“ u nás v Písku. Tato výhra má obrovskou váhu, hlavně po nevydařeném nedělním utkání s USK.”

Martin Svoboda (pivot Sršni Photomate Písek): „Povedla se nám první polovina, hráli jsme týmově, běhali jsme a posouvali jsme si míč. Nepovedla se nám druhá polovina třetí čtvrtiny, ale naštěstí jsme udrželi koncentraci a tlak Brna jsme ustáli.”

• duo Sýkora - Martin Svoboda

Absence Brna: pivot Krakovič (dlouhodobé zranění kotníku), křídlo Dáňa (zranění nohy, start nejistý)

Kurzy Chance na výhru: 1,36 - 3,49

V dohrávce 3. kola se vůbec poprvé v dějinách utkají na prknech NBL Brno s Pískem. Pikantní navíc je, že už za týden si to rozdají znovu, tentokrát na jihu Čech. A budou to dva zápasy, které úspěšnější celek můžou posunout hodně nahoru, neboť oba týmy jsou nyní ve vyrovnané tabulce na bilanci 6-5.

Před bitvou třetí obrany ligy se čtvrtým útokem je na tom o něco lépe domácí Brno, jež vyhrálo už pět ze šesti posledních duelů, navíc v druhé polovině základní části bude hrát častěji doma. Tým sice vedle solidní obrany v ničem extra nevyniká, ale od všech svých mužů dostává důležité příspěvky v útoku či obraně, které dávají dohromady vítězný mix. Důležité také je, že dokáže zvládat vyrovnané zápasy a opřít se může i o úderné rozehrávačské duo.

Písek si po až nečekaně jasné domácí porážce se Sovami pohoršil aktuální bilanci na 4 výhry ze 6 posledních utkání a jeho poslední duel dal i slušný mustr právě Brňanům, jak na nováčka účinně vyzrát. Sršni ale málokdy dávají jen pět trojek jako s USK, proto je pravděpodobné, že jejich ofenziva už bude opět výrazně plodnější, což by určitě nehrálo do karet domácím, zvyklým hrát jen na 76 bodů v útoku. Písek se musí opřít i o svůj útočný doskok a minimalizovat svou bolavou patu, jíž jsou ztráty.

Jan Pavlík (asistent Basket Brno): „Písek hraje na naši ligu netradiční styl basketbalu s velkým množstvím útoků, velice agresivní osobní i zónovou obranou, kterou velmi často vytahuje na celé hřiště. Tým našeho soupeře je již dlouhou dobu spolu, hráči jsou schopni se najít poslepu a velice dobře čtou obranu. Bude důležité, abychom v zápase byli maximálně koncentrovaní a výborně komunikovali, abychom soupeři nedovolili lehké koše a zastavili jeho rychlý přechod do protiútoku. Pokud dodržíme stanovenou taktiku a budeme hrát s nasazením minimálně stoprocentním, budeme mít za pomocí našich fanoušků dobrou šanci na vítězství.”

Tomas Zdanavičius (power forward Basket Brno): „Nejdůležitější na utkání bude kontrola tempa, jelikož Písek hraje opravdu rychlý basketbal. Také se musíme vyhnout živým ztrátám, abychom nedostávali jednoduché koše. Slyšel jsem, že na zápas přijede hodně fanoušků Sršňů, takže bych chtěl pozvat všechny naše fanoušky do haly. Doufám, že ukážeme, jak dobrá atmosféra bývá na „Vodovce”.”

Jan Čech (trenér Sršni Photomate Písek):  „V sobotu nás čeká utkání, které bude pro oba kluby nesmírně důležité. Vzhledem k tomu, že oba týmy mají shodnou bilanci 6 výher a 5 porážek, může vítězství hrát velmi důležitou roli v boji o postup do skupiny A1. Zároveň je to pikantní v tom, že odveta se hraje hned příští neděli v Písku, a tak dvojutkání bude mít zcela jiný nádech. Výkony Brna v posledních týdnech nabírají na obrátkách a po horším vstupu do sezony ukazují pravý potenciál tohoto týmu. Zahraniční pivoti Lee, Zdanavičius, Brown-Soares v kombinaci se zkušenou dvojicí guardů Půlpán, Šiška budí respekt. K tomu když připočteme stále se zlepšující brněnské mládí Křivánek, Svoboda, Rychtecký a další, tak má trenér Vaněk k dispozici velmi zajímavý mix. Náš tým by měl být kompletní a s podporou více než padesáti fanoušků bude chtít překvapit na palubovce dalšího favorita. Nicméně víme, že k tomu vede cesta pouze přes náš stoprocentní výkon.”

Vojtěch Sýkora (rozehrávač Sršni Photomate Písek):  „Po nevydařeném domácím utkání s USK budeme chtít na horké půdě Brna předvést daleko lepší výkon a pokusíme se vrátit zpět na vítěznou vlnu. Z naší strany bude rozhodující především nepřizpůsobit se jejich hře, jelikož hrají velice organizovaně a v každém útoku trpělivě čekají na chybu soupeře. My se naopak opět budeme chtít prezentovat rychlou hrou a věřím, že když si budeme půjčovat míč z ruky a vytvářet si dobré pozice, tak na „Vodovce” můžeme uspět.”

Atrakce utkání: vystoupení tanečnic.