37

9
13

Hvězdný Madden dovedl NH ke třetí

Jeho výkony rostou každým zápasem a už v tom třetím americký guard Rashad Madden vystřihl osmé nejlepší představení celé ligy v tomto ročníku, kterým v domácím duelu s Beksou rozhodl o teprve třetí výhře Nové huti (87-75) a jejím zarovnání s předposlední Slavií. Tento ostravský milník orazítkoval 23 body, 11 doskoky, 6 asistencemi a šestkami 11/10.

Beksa, která načetla už pátou porážku v řadě, byla mírně vpředu jen v první čtvrtině, ve druhé už šla do vedení NH a v úvodu třetí vyhnala svůj náskok až na 11 bodů. Jenže nový pardubický muž Chatman spolu se Škifičem se postarali o ostravskými ztrátami sycený obrat na 55-56 po 29 minutách.

To už ovšem žhavil motory Madden, který od startu čtvrté čtvrtiny režíroval klíčovými body i asistencemi rozhodný odskok na 77-64 po 36 minutách.

Jeho hlavními pobočníky byli Jeter (23+7 doskoků) a Williams (11+7 doskoků). Za Beksu, jíž vedle Burdy citelně chyběl především playmaker Vyoral, marně korigovali Šafarčík (21+6 asistencí), Švrdlík (17), Pekárek (11+11 doskoků), Škifič (10) a Chatman (9 za 34 minut). NH patřily trojky (25/8 - 21/4), body zpod koše (44-36), z brejků (13-6) i produkce laviček (39-19).

Michal Svojanovský (guard BK KVIS Pardubice): „Zápas se hodnotí těžko. Chtěli jsme tu vyhrát, jelikož 14 dní teď pracujeme na něčem novém. Do zápasu jsme se dokázali několikrát vrátit, pomohli jsme si zónou, ale nakonec to nestačilo. Navíc jsme se nedokázali trefit z dálky.”

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice):
„Do zápasu jsme vstoupili bez prvního rozehrávače, nakonec musel hrát na této pozici Šafarčík. Odehrál své maximum, ale stejně hře chyběla ta patřičná organizace. Ke konci nám chyběla i energie. Nedá se nic dělat, v pondělí musíme opět do tréninku, v neděli nás čeká další zápas. Gratuluji Ostravě k výhře.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Cenná a důležitá výhra proti Pardubicím. Dnes byli oslabeni o Tomáše Vyorala a výhru bereme my, za což jsem rád. Rozhodl počet (ne)ztrát, když jsme to udrželi na 9. Navíc jsme měli přes 20 asistencí, dokázali jsme si půjčit balon. Co nám dělalo problém, to byl útočný doskok Pardubic. Po poločase jsme to změnili k lepšímu a bereme výhru.”

Rashad Madden (guard NH Ostrava): „Na zápas jsme se výborně připravili a bereme důležitou výhru.”

• nízký počet ztrát

Absence Pardubic: rozehrávač Burda (zranění)

První vzájemný zápas sezony: 61-70

Kurzy Chance na výhru: 2,0 - 1,99

Velmi nečitelný zápas se bude hrát na Tatranu, kde bude z obou týmů doslova prýštit snaha za každou cenu vyhrát. Domácí NH počítá 5 porážek ze 6 posledních utkání a na posledním místě musí zabrat stůj co stůj. Na maximum se potřebují vyšponovat všechny zahraniční pilíře, aby tým vylepšil svůj velmi skromný útok plný ztrát.

Už čtyřikrát v řadě skolená Beksa se poprvé zkusí opřít o nového forwarda Chatmana, který kvalitu ukázal už v dresu Brna. Atakovat bude podkošový prostor a lepší bude chtít být na doskoku i ve ztrátách. Výhru na devátém místě nutně potřebuje.

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Čeká nás nelehký úkol, a to vyhrát s Pardubicemi. Ty mají v kádru velké osobnosti a zkušenosti. Byť teď také neoplývají nějakou formou, pořád je to tým aspirující na finále, a pro nás to je velká výzva nad nimi zvítězit. Doma už si nemůžeme dovolit ztratit ani zápas, proto v sobotu musíme excelovat na obranné polovině a přecházet rychle do útoku, kde bude důležité si vytvářet dobré střelecké pozice. Obehranou písničkou pro nás bude si pohlídat doskok a především neztrácet míč.”

Michal Svoboda (křídlo NH Ostrava): „V sobotu nás čeká velice důležité utkáni, ať už kvůli postavení v tabulce, tak i proto, že chceme zlepšit výkon, který jsme předvedli proti Nymburku. Myslím, že pokud dokážeme zopakovat a udržet výkon že začátku třetí čtvrtiny právě proti Nymburku, tak můžeme být úspěšní.”

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Ostrava momentálně určitě není tam, kde by chtěla být, podobně jako my. V každém případě víme, že, byť budeme hrát na palubovce aktuálně posledního týmu tabulky, nás rozhodně nečeká jednoduchý zápas. Ostrava doma nedávno porazila Děčín, čímž ukázala, jak nebezpečným týmem může být. Mezi její přednosti patří individuální kvalita zahraničních hráčů, jako tým dokážou hrát s velkou energií, což ukázali například právě proti Děčínu. Klíčový faktor bude, jak dokážeme reagovat na agresivitu domácích, hlavně na doskoku a v přechodové fázi. My jsme  stále v nějaké fázi přestavby, náš tým ještě není úplně kompletní. Objektivně však můžu říct, že za sebou máme týden a půl velmi kvalitní přípravy, opravdu se mi líbilo, jak tým pracoval. Malou nevýhodou pro nás může být, že zatímco my jsme 14 dní pouze trénovali, Ostrava už hrála ve středu s Nymburkem, ale s tím se musíme vyrovnat. Věřím, že se co nejdříve dostaneme do  potřebného herního rytmu, a když budeme dobře zastavovat silné stránky soupeře a podaří se nám prosadit ty naše, odvezeme si z Ostravy důležité vítězství.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Za sebe můžu říct, že jsem spokojený s tím, jak jsme naložili s reprezentační pauzou. Odvedli jsme kus práce, jak po stránce fyzické, tak i taktické přípravy. Doufám, že to bude vidět už v sobotním zápase. Ostravu jsme viděli na videu, navíc jsme všichni koukali na její středeční utkání s Nymburkem. Opírají se o individuální výkony čtyř Američanů plus o Mateje Majerčáka, který prokazoval svoji kvalitu už v minulé sezoně. Z tohoto pohledu bude velmi důležitá individuální odpovědnost každého z nás. Věřím, že po taktické stránce jsme připraveni dostatečně dobře, aby nás domácí nezaskočili. Touha a natěšenost uspět je v našem týmu obrovská, což bylo vidět i na trénincích, soutěživost je teď o dost větší než v předešlých týdnech. Doufám, že jsme si fakt všichni sedli na prdel, když to takhle řeknu, a už v Ostravě společně ukážeme, že to, co předvádíme na trénincích, dokážeme přetavit i do zápasů.”