17.0

#18
20.0

Nymburk i bez vyloučeného kouče počtvrté setnul Opavu, utopenou v 26 ztrátách

Basketbalový zápas trvá dlouhých 2400 sekund. Někdy ale stačí pouhých 120, aby pro jeden tým bleskově skončil. Už téměř kompletní mistr (jen bez Kvapila) se v Nymburce 23 minut držel na vyrovnaném skore, jenže do té doby si domácí s hosty jako by jen hráli. Vzápětí však přepnuli na mód Europe Cup, zcela zamkli obranu, vyhnali svou agresi a obranný tlak na maximum a taženi Bellem a Stehpensem z rychlého přechodu během dvou minut sestrojili rozhodnou šňůru 13-0 na 64-51, když Opava v této sekvenci spáchala 4 ze sebevražedného počtu 26 ztrát, jež jako by tým vrátily do duelů letošní Ligy mistrů.

Nymburk si navíc zápas vzal v době, kdy už dlouho operoval bez kouče Tabelliniho, vyloučeného před poločasem po dvou slepených technických chybách za rozmíšku se sudími poté, co byla technická chyba udělena jeho rozehrávači Sehnalovi, který podle názoru arbitrů přihrál faul.

K vítězství 92-79 domácím (bez Kříže, Svejcara, Sanderse) nejvíc přispěli Gordon (16+6 asistencí), Mathon (16), Stephens (14), Bohačík (12), Bell (11) a Sehnal (10). Za Slezany korigovali Farský (17), Mokráň (14+7 doskoků), Puršl, Pecháček (po 11) a po více než měsíci opět hrající forward Zbránek (10). Nymburk vytěžil 39 bodů po opavských ztrátách a měl i o 12 střel víc. Zpod koše vládl 34-18, z brejků 26-9 a jen doskoky vyzněly pro soupeře (26-37).

Do utkání lépe vstoupil Nymburk, jejž Gordon deseti body z trojek a nájezdů vynesl k vedení 16-10. Dál se ale hrálo až do 24. minuty vyrovnaně, když na doskoku o něco lepší a v útoku opět aktivním Farským (do půle 13 bodů) sycená Opava 13 poločasových a často draze zaplacených ztrát kompenzovala vysokou úspěšností trojek i ražbou bodů zpod koše a trestných hodů. Jen se ale po změně stran dvěma trojkami chytil do půle tichý opavský šéf Šiřina (celkem odehrál 17 minut), přišel konec jeho týmu v zápase.

Ladislav Sokolovský (asistent ERA Basketball Nymburk): „Po delší době jsem nemusel sedět a mohl jsem zas být v roli trenéra. Ale to se občas stává, že se trenér rozčílí. Dnes se to stalo Francescovi, který se nechal vyloučit. Vzali jsme to za něj a byla to kolektivní práce. Hodně práce tam odvedl Adam Konvalinka, stejně tak Rička Reimaris. Já jsem hlavně povzbuzoval hráče a pokračovali jsme v taktice trenéra Tabelliniho. Hráči to také vzali zodpovědně a chtěli vyhrát pro trenéra. Důležité bylo, že jsme jim pak zamezili skórovat zpod koše, odkud dali ve druhé půli jen 8 bodů. Něco nám dali zvenku, když jsme trochu zaspali, ale úplně vše ubránit nejde. Ještě je do konce nadstavby dost zápasů, takže určitě se nemůžeme cítit v klidu na prvním místě, navíc my chceme vyhrávat každý zápas. Teď se chceme maximálně soustředit na odvetu s Varese a pak uvidíme, jestli budeme hrát ještě v Evropě, nebo už se budeme moci plně soustředit jen na ligu. Ale věřím, že teď už o to první místo před play off nepřijdeme.”

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk):
„Utkání přineslo hodně emocí. Hlavně od té situace ve druhé čtvrtině. Já tam dostal do obličeje. První reakce nebyla ode mně, až ta druhá, ale jak to tak bývá, rozhodčí viděli až to druhé, dostal jsem technickou. Pak i trenér. Ale vyříkali jsme si to a jedeme dál. Raději mám ty poklidné zápasy, ale tyhle utkání s Opavou a Děčínem jsou vždy vyhrocené, fanouškům se to musí líbit. Vyloučením trenéra to dostalo ještě větší grády. Hlavní je, že jsme to zvládli k vítězství.”

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „V poločase to bylo o tom, abychom se nezalekli toho, že byl vyloučen trenér, ale abychom se pro něj semkli a pokračovali v naší hře. Abychom se soustředili a nesesypali se a jen se nehádali s rozhodčími. A to se povedlo. Semkli jsme se, bojovali jsme a nedali jsme Opavě nic zadarmo. Zabrali jsme i na doskoku. Jediné, co mě mrzí, že když už to bylo  o 23 bodů, že jsme zas polevili a nakonec to skončilo jen o 13. S tím, jak se zápas vyvíjel, to mělo být o víc. Já si tam v první půli poranil kotník, ale už jsme měli dnes pod košem dvě absence, tak jsem se hecnul a nechtěl jsem v tom kluky nechat. I když jsme pajdal, tak jsme se snažil bojovat. Snad jsme týmu pomohl. I když jsme Opavě zas odskočili, tak nechceme přemýšlet o tom, že je o prvním místě jasno. Pro nás je každý zápas důležitý nejen kvůli tabulce, ale i kvůli našemu rozpoložení. Když vypustíte nějaký zápas, ztratíte tempo a to se pak špatně získává zpět. My chceme každý zápas šlapat naplno. S Opavou je to vždy vyhrocené. Jsme dlouholetí rivalové. Ale mě takové zápasy baví, myslím, že i ostatní kluky. Pak je ta výhra o to sladší. Hlavně je udržet chladnou hlavu a nenechat se těmi emocemi rozhodit.”

David Zach (asistent BK Opava): „Dvacet až dvacet pět minut jsme byli schopni hrát s Nymburkem vyrovnaný zápas, vyrovnali jsme se jeho tvrdosti v obraně a z toho těžit v přechodové fázi. Pak jsme ale polevili, začali dělat hloupé ztráty a tím jsme vlili domácím energii do žil a my už tahali za delší konec provazu. Zápasy s Nymburkem jsou vždy hodně fyzické. Oni využívají svůj potenciál na všech pozicích, my na to byli připraveni, v hlavách jsme se s tím srovnali, ale jen těch 25 minut.”

Radek Farský (guard BK Opava): „Do zápasu jsme vstoupili dobře a bylo to vyrovnané. Ale ve druhém poločase jsme extrémně polevili v hlavách, přestali jsme věřit, že můžeme vyhrát, a moc jsme se soustředili na rozhodčí. Proto jsme to ve druhé půle vůbec nezvládli. Já se osobně cítím v dobré formě, doufám, že moje výkonnost bude gradovat do play off, ale hlavní je, abych to udržel a nebylo to podle toho, jak se zrovna probudím.”

• široká rotace

Absence Nymburka: Svejcar (zranění kolena), forward Kříž (nejistý start)

Absence Opavy: power forward Kvapil (po operaci kolene), forward Zbránek (zlomenina v obličeji, start nejistý)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 98-85, 93-72, v ČP: 88-80

Kurzy Chance na výhru: 1,16 - 5,70

V Polabí se chystá souboj dvou nejofenzivnějších týmů ligy, dvou posledních mistrů a také duel prvního s druhým. Nejlépe bránící tým NBL Nymburk, který nasbíral už 10 výher z 11 posledních utkání, se nachází uprostřed čtvrtfinálové série Europe Cupu, ale nyní se musí soustředit na jeden z nejtěžších úkolů na domácí scéně.

Opava s oslabeným USK udržela tradici střídání výhry s porážkou, která trvá už 11 utkání, a i do Nymburka už zřejmě doveze takřka kompletní sestavu, tedy i s rozehrávačem Šiřinou, který se Sovami nastoupil na svých prvních 16 minut po více než dvou měsících.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Opava už má k dispozici téměř kompletní kádr a je to nebezpečný tým. My se budeme chtít ukázat v lepším světle, než se to povedlo minule. Je pro nás velmi důležité, abychom odehráli dobrý zápas, dobře bránili, v útoku dobře pohybovali míčem a pozitivně se naladili na další zápas. Opava má ve své hře podobné prvky jako mělo Varese, zejména co se týče střelby trojek. Musíme si dát pozor na jejich skvělé střelce, jako jsou Jurečka a Gniadek. Ale jinak jsou to úplně odlišné týmy a my se teď soustředíme jen na Opavu a snažili jsme se na ní v krátkém čase co nejlépe připravit. Hlavní ale pro nás je, abychom my hráli lépe.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Chtěli bychom nad Opavou vyhrát, abychom si první místo pojistili a měli do zbytku nadstavby více klidu. Dáme do toho všechno. Opava má zpět Kubu Šiřinu, se kterým je to jiný tým. Kuba je jejich hlavní tvůrce. Uvidíme, v jaké je po zranění formě, ale musíme si ho pohlídat. Opava je pro nás asi nejlepší možný soupeř pro přípravu na středeční odvetu FIBA Europe Cupu s Varese, také mají dobré střelce, snaží se hrát rychlé výběhy z obrany do útoku a to si musíme u obou soupeřů pohlídat. Já hrál už hodně zápasů s Opavou a proti nám hráli vždy s mnohem větší motivací než proti ostatním. První vstup do zápasu je od nich vždy s extrémním nasazením a my na to musíme být připraveni a také do toho dát všechno.”

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Při středečním vítězství nad USK se nám vrátil do hry kapitán Kuba Šiřina, nyní se s největší pravděpodobností vrátí do zápasu i Filip Zbránek, rotace se už zvětšuje, čeká nás Nymburk, který momentálně hraje výborně jak v útoku, tak v obraně, ale my budeme chtít navázat na středeční domácí zápas.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „V sobotu jedeme do Nymburka, kde nás bude čekat těžký úkol. Nymburk momentálně hraje v pohodě, mají jak individuální, tak týmovou formu. Chceme-li vyhrát, musíme navázat na naší obranu, kterou jsme předvedli proti USK, a dostat se do týmové pohody v útoku.”