#24
30.0

Nová huť se po zázračném obratu dotýká nebeské brány!

Ač se ostravská pevnost Tatran pomalu blíží k naplnění svých dnů, zaslouží si pohostit ještě alespoň jednu velkou jízdu. A tu chtějí téhle sedmdesátileté pamětinici velkých sportovních událostí dopřát nepravděpodobní hrdinové na čele s chlapíkem, který do sezony vstupoval se zlomenou nohou, aby ji končil jako možný ostravský král.

Křídelník Michal Svoboda se z řadového nosiče vody v Pardubicích po přestupu do NH vypracoval v jednu z opor a nyní už i v klíčového muže. Muže, který velkou trojkou přes opavského doyena Luďka Jurečku završil už zcela nečekanou stíhačku NH z minus 11 bodů v posledních třech a půl minutách čtvrté čtvrtiny na 87-87. V tu chvíli zbývaly do konce základní hrací doby tři vteřiny, hosté z Opavy už pak nezakončili v přesně a v prodloužení je zahraniční opory domácích před opět přepěchovaným Tatranem (1200) přejely 13-6 a zajistily týmu triumf 100-93. Víc než senzační třetí výhrou v řadě ve čtvrtfinálové sérii se NH ocitla za vedení 3-1 na dotyk od postupu do prvního ligového semifinále od roku 2013. A obhájce trofeje musí v řádu desítek hodin posbírat všechny síly, aby jako dvojka letošní sezony neskončil na štítě čísla 9, které se do čtvrtfinále muselo prokousat přes předkolo z nadstavbové skupiny A2.

NH do zápasu vlétla zostra a trojkami se ujala za pět minut vedení 19-10. Po vyhrané úvodní čtvrtině (25-18) ale ta druhá patřila hostům (13-23), kteří se před půlí zlepšenou obranou i ataky koše probili na 38-41. V posledních pěti minutách třetího dějství pak trojkami unikli na 56-67 a náskok 11 bodů drželi i 3:30 do konce. Tam si ale vzali slovo domácí guardi Madden s Majerčákem, jejichž horečnou aktivitu korunoval vyrovnávací trojkou Michal Svoboda.

Ten vedl NH jako top skórer 21 body a 7 doskoky, Madden přidal 21 bodů, Majerčák (TH 10/8) a Elyjah Williams po 15, Heinzl 13 s 10 doskoky a Rhodes také 13 bodů. Za mistra (bez Kvapila) dvojciferně odpovídali jen Šiřina (25), Puršl (12) a Švandrlík (10). Z pole přesnější NH (v procentech 49-38) dala víc bodů zpod koše (38-30) i trojek (31/12 - 44/10) a také líp doskakovala (46-40), přičemž přežila i dvojnásobně vyšší počet ztrát (15-8).

Odehrané zápasy série: 79-87, 84-82, 77-70

Absence Opavy: power forward Kvapil (po operaci kolene)

Kurzy Chance na výhru: 2,45 - 1,66

Ve velice obtížné a letos nepoznané situaci se ocitl obhájce trofeje, kterého v Zápase 4 už na Tatranu čeká bitva o život. Opava určitě nechce zkoušet obracet proti devátému celku po nadstavbě z 1-3 a riskovat prvotřídní senzaci. Nahrává jí, že na základní pětku hodně spoléhající a v pondělí na velmi úzko hrající NH bude hrát čtvrtý těžký zápas za šest dnů a to už může pocítit.

Také platí, že Opava už jen těžko může hrát hůř. V pondělí byl v jejím dresu víc vidět jen pivot Puršl, který se ve Slezsku probudil do dravce, a týmu šly jen útočené doskoky, které jsou závislé především na vůli. Lze si jen těžko představit, že by se Šiřina a spol. z takové mizérie neprobrali a nepodali v úterním duelu mnohem lepší výkon, ať z trojkoviště, nebo v obraně, kde domácím nájezdníkům dali v pondělí 48 trestných hodů.

Právě ostravská hra do koše - vedle obrovsky aktivní obrany týmu - je z obou stran zatím alfou a omegou série. NH táhne za snovým postupem a Opava musí najít způsob, jak ji ve větší míře zastavit.

Nihat Gürbüz (asistent NH Ostrava): „Na cestě do čtvrtého zápasu nás čeká nová a těžší výzva. Uděláme vše pro to, abychom naše hráče na tento zápas co nejlépe připravili. Budeme se snažit dělat méně chyb v obraně a pokusíme se udržet tempo hry v našich rukou. Očekáváme, že nás přijdou do hradu podpořit všichni naši fanoušci.”

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsme hodně v křeči, když moc chceme. Musíme setřepat roli toho favorita.”