11

#13
14.0

Sešívaní udeřili z útočných doskoků a zpod koše

V nezvykle ofenzivním prvním barážovém souboji, hraném v hromové atmosféře ve Svitavách před 1115 fanoušky, poslední celek letošní NBL pražská Slavia rozhodl zlepšením ve třetí čtvrtině, vyhrané 16-27, o poměrně výrazném vítězství nad domácími Tury (87-103), které mu do čtvrteční odvety na domácí půdě dává slušný bodový polštář, takže si může dovolit i porážku o 15 bodů.

Pražané měli skvělý start a po čtyřech tříbodových akcích vyhnali svůj trhák po třech minutách na 2-14. To však vítěze první ligy nepoložilo a po deseti bodech v euforii hrajícího Martina Nováka a dvou trojkách veteránů Marka se Slezákem to bylo brzy 18-18. Marko a spol. se překonávali i ve druhé čtvrtině, takže outsider uhrál velmi zajímavý poločasový stav 43-47.

Kouč sešívaných Lubomír Růžička ale nejspíš týmu, kterému nakonec chyběl vedle power forwarda Kimbrougha i forward Agravanis, v kabině rázně promluvil do duše a hosté od startu třetí čtvrtiny podřadili, zabrali v obraně, Pumprla s Mrázkem je odloučili na deset bodů a tým zpod koše a ze šestek unikl po 28 minutách až na 54-72, čímž utkání rozhodl, byť srdnatě bojující Tuři se ještě v polovině posledního dějství na krátkou chvíli přiblížili na devět bodů.

Top úderníky Slavie byli Thompson (27+7 doskoků, trojky 6/5), Pumprla (25+9 asistencí), Jelínek (20+14 doskoků) a Varner (17+7 doskoků a 5 zisků). Jejich tým vládl zpod koše (34-54), v daných šestkách (10-19), na útočném doskoku (7-21) a z druhých šancí (4-24), takže měl i o 14 střel víc. Za trojkově plodnější Svitavy (11-8) korigovali Martin Novák (26+12 doskoků), Marko (20) a Slezák (11).

Michal Mareš (křídlo SK Slavia Praha): „Do zápasu se nám podařilo vstoupit tak, jak jsme si představovali. Bohužel potom jsme nějakými nedostatky umožnili Svitavám vrátit se do zápasu, i když jsme vedli 14-2. Potom byl zápas chvíli vyrovnaný a pak se nám podařilo opět odskočit. V nějaké fázi to vypadalo, že bychom mohli odskočit ještě na víc bodů, ale Svitavy se pořád držely, nedovolily nám odskočit do většího rozdílu, takže si vezeme na Eden 16bodovou rezervu a s tím budeme pracovat. Takže to musíme zvládnou doma.”

Lubomír Růžička (kouč SK Slavia Praha): „V první řadě bych chtěl říct, že za první poločas baráže jsme plus 16, což je fajn. Samozřejmě 87 bodů inkasovaných je na můj vkus až moc, ale máme dobrý polštář. Vstup do zápasu nám vyšel. Myslím, že jsme ukázali hned od začátku, že jsme in. Pak nás přibrzdila zóna, i přes to, že jsme na ni připravovali, tak jsme nedělali dobrá rozhodnutí, volili jsme špatné spektrum střel a domácí vycítili, že nejsme v úplně správném rytmu. Nakonec dokonce i na chvíli přes nás šli, ale potom jsme ještě do poločasu utáhli šrouby. Poločasové vedení bylo sice o pár bodíků, ale potom myslím, že třetí čtvrtka rozdílem 11 bodů asi rozhodla. Takže já jsem za vítězství v prvním poločase rád. Zároveň bych chtěl poděkovat všem svitavským fanouškům, že přišli, protože udělali výbornou atmosféru. My se musíme připravit na čtvrtek, zregenerovat, rozebrat si věci, které byly fajn, a které musíme naopak zlepšit, a ve čtvrtek směle do práce.”

Martin Novák (power forward Tuři Svitavy): „Myslím, že to byl dobrý zápas. Lidem se to mohlo, skoro si myslím, muselo líbit, protože padalo hodně bodů. Bohužel jsme byli poraženi soupeřem z NBL o 16 bodů. Mrzí mě začátek zápasu, kdy jsme rychle prohrávali 2-14. Naštěstí to fanoušci nezabalili, ale pomohli nám se dotáhnout zpátky do zápasu. My jsme se trochu uklidnili, zjistili jsme, že taky jsme šikovní a umíme hrát basket.  Míč je přeci jen kulatý na obě strany stejně, takže poločas plus minus vyrovnaný. Druhý poločas se asi ukázala širší rotace Slavie. Co si myslím, že nás celý zápas trápilo, byly hloupé ztráty, které takovýto soupeř trestá. Dostali jsme taky spoustu košů s faulem, což mrzí dvojnásob, jelikož se hraje na skore. Ale nic nebalíme, je to o 16 bodů, za dva dny uvidíme.”

Martin Šorf (kouč Tuři Svitavy): „Je za námi poslední domácí zápas sezony. Barážový zápas se Slavií, která je v této sérii jasným favoritem. Přeci jenom její rozpočet, hráčský kádr, tréninkové možnosti a tak dále jsou na úrovni profesionálního klubu z NBL. Ale myslím, že ta 16bodová prohra byla velmi důstojnou rozlučkou pro náš tým. Po špatném začátku, kdy jsme brzo prohrávali, jsme se i díky zónové obraně dokázali vrátit do hry. V poločase už to bylo jenom o 4 body, dokázali jsme držet s favoritem dlouhé minuty krok. Ve třetí čtvrtině ale ukázal svoji kvalitu a my mu to i ulehčili tím, že jsme špatně odstavovali od doskoku a dali Slavii mnoho druhých šancí. K tomu se přidalo i několik zbytečných ztrát v útoku a rozdíl ve skore výrazně narostl. V závěrečné čtvrtině jsme manko stáhli na nějakých 9 bodů, ale na větší zvrat už nám nezbylo dostatek sil. Takže nakonec to skončilo o 16, ale myslím, že jsme nezahráli vůbec špatné utkání. Škoda, že nám tam nepadly ještě nějaké střely z dálky, mohlo to být vyrovnanější, třeba do 10 bodů. Jelo by se i lépe do Prahy. Bohužel je to o 16, takže to vypadá do odvety poměrně jasně, ale rozhodně jedeme na Slavii odvést maximum možného. Jedeme tam bojovat o co nejlepší výsledek. Uvidíme, na co to bude stačit, ale jdeme se o to porvat. Ale hlavně nás těší, že jsme se dobře rozloučili s domácí palubovkou. Přišla zase plná hala, stejně jako ve finále s Litoměřicemi. Tentokrát jsme dokonce pokořili i hranici 1000 fanoušků. S tím musíme být naprosto spokojeni, výsledek sice mohl být o pár bodů lepší, ale myslím, že si to všichni diváci užili a že to byla pěkná domácí tečka za naší velmi úspěšnou sezonou.”

• forward Agravanis

Absence Slavie: power forward Kimbrough (zranění paty)

Na svitavskou Střelnici v úterý večer po čase zavane vítr NBL. Domácí tým Turů, který v nejvyšší soutěži už tři roky chybí, jako vítěz první ligy v prvním duelu baráže (hrané jen na dva zápasy), vyzve poslední celek letošní NBL - pražskou Slavii. A vzhledem k tomu, že už na finále první ligy se do haly dostavilo téměř 900 fanoušků, na baráž lze očekávat plný dům.

I fandové Turů jsou si ale vědomi, že jejich tým aktuálně ještě kádrově a ekonomicky není na návrat mezi elitu nachystán a že jasným favoritem série jsou sešívaní, kteří sice v pauze přišli o power forwarda Kimbrougha a mají za sebou měsíční zápasovou odstávku, ale vedeni novým koučem, ex-kormidelníkem Turů Lubomírem Růžičkou, dostali v přípravě na baráž řádně do těla a na první utkání budou plně ready.

Tury v celé sezoně táhnou jejich dlouholetý lídr a veterán NBL Slezák (průměr 21 bodů) a rozehrávač Marko (16), který se do týmu před sezonou vrátil a který se mezitím stal generálním manažerem Basketu Brno. Třetím do party hlavních skórerů je power forward Martin Novák (17+10 doskoků), rovněž dlouholetý pilíř týmu, který stejně jako Marko pracovně zařezává v Basketu Brno.

Martin Šorf (kouč Tuři Svitavy): „Je před námi baráž, která je odměnou pro celý tým za výkony, které po celou sezonu předváděl. Finále s Litoměřicemi, a především domácí zápas s rekordní návštěvou téměř 900 diváků, to bylo pro nás skvělé vyvrcholení úspěšného ročníku. Nyní nás však čeká vrchol absolutní, a tím je souboj s týmem z NBL. Favorit je jasný, Slavia disponuje výrazně větším rozpočtem a v kádru má i čtyři zahraniční hráče. My do baráže nastupujeme se sestavou, která si postup vybojovala, a věřím, že dokážeme favoritovi vzdorovat. Doufám, že se hala Na Střelnici zaplní možná ještě víc než ve finále první ligy a požene nás po celý zápas kupředu.”

Martin Novák (power forward Tuři Svitavy): „V baráži už nemáme co ztratit a můžeme jít do této série s čistou hlavou. Cílem je užít si zápasy proti kvalitnímu soupeři a ukázat si, na co máme. Především to beru jako odměnu pro naše výborné fanoušky, kteří nás neúnavně podporovali celou sezonu.”

Giannis Agravanis (forward SK Slavia Praha): „Čekají nás poslední dva zápasy celé sezony. Chceme ukázat náš posun, předvést hezký basketbal a zároveň vyhrát co největším možným rozdílem.”

Lubomír Růžička (trenér SK Slavia Praha): „Ve Svitavách nás jistě čeká bouřlivé prostředí. Z našeho týmu cítím, že se již všichni těšíme na obě utkání. Přeci jen příprava necelých šest týdnů byla dlouhá. Věřím, že jsme dostatečně připraveni a zápasy odehrajeme s vysokou energií. Naším cílem je zakončit sezonu pozitivně.”