Zlatý lup Nymburka! Opava i Beksa smutní

ECHO POHÁROVÉ STŘEDY Sladkobolný večer mají za sebou zástupci Kooperativa NBL ve třech evropských soutěžích. Pardubická Beksa, jež v sobotu stanovila 128 body rekord sezony NBL, po kruté sprše v Saratově (129-91), kterou domácí tým vyznačil nový ofenzivní rekord FIBA Europe Cupu, byla v 5. kole základní fáze na hony vzdálena první výhře v soutěži. Opava zkusila dát boj absolutnímu favoritovi v domácím zápase 6. kola Ligy mistrů, ale nakonec dosud neporaženému Tenerife podlehla 70-92. Český mistr z Nymburka se ve stejné soutěži vrátil výrazným způsobem do hry o postup, když dobyl španělskou Fuenlabradu (71-72), jež už v této sezoně setnula i Barcelonu. A na pozitivní notu zahrál i Děčín, který doma v Alpe Adria Cupu skolil rakouský Graz 86-76.

Beksa na palubovce účastníka VTB ligy po třech minutách vedla 5-12, ale pak už se začal činit domácí favorit, který první čtvrtinu vyhrál 33-27 a vyrovnanou přestřelku dovolil jen do stavu 44-44 po 14 a půl minutách. Minutu do poločasu už Pardubicím utíkal 65-48 a 18 minut do konce jim za stavu 70-60 dal poslední šanci myslet na úspěch. Pak už zvedl kotvy definitivně, 15:30 do konce vedl 83-63 a posledních 8 minut třetího dějství vyhrál 26-11. To už byl vpředu 96-71 a spěl k tabulkové bilanci 4-1. Druhý poločas ovládl 64-37.

Domácí v každé čtvrtině dali nejméně 31 bodů, dominovali na doskoku (53-34, v útoku 19-11, body z druhých šancí 25-10), z brejků (35-11), zpod koše (56-44), v trojkách (33/13 – 24/8) i šestkách (33/30 – 17/15). Za Beksu, která stále čeká na první eurovýhru této sezony, se nejméně 10 body prezentovali Jackson (19), Půlpán (14), McGaughey (13), Benjamin (12) a Švrdlík (11).

„Jednoznačně se projevila kvalita domácího týmu, na druhou stranu jsme mu to trochu usnadnili naší naivitou. Nechali jsme se vtáhnout do způsobu hry Saratova, kdy se hodně rychle zakončovalo, a my jsme se po našich nepřesných střelách nestíhali vracet do obrany. Bohužel v momentech, kdy se nám nedařilo, jsme soupeře nedokázali zastavit. Nedávali jsme střely, chodili jsme za míčem, ale domácí i ve třech získávali odražené míče a házeli je na útočnou polovinu zbývajícím dvěma hráčům, kteří už valili dopředu. Nestíhali jsme se vracet a pak už bylo těžké čelit dvojtaktovému cvičení soupeře,“ shrnul pardubický veterán Radek Nečas.

Jeho týmu se nedařilo ani v obraně 5 na 5. „Když už jsme soupeře donutili hrát do konzolidované obrany, stejně nás roztáhl, hrál dobře 1 na 1, my jsme udělali jednu dvě výpomoci, ale pak už jsme nedokázali vysoké pivoty odtlačit od koše. Domácí měli hodně útočných doskoků a tím nás zabíjeli, dali spoustu jednoduchých košů.“

Opava se doma v Lize mistrů proti pátému týmu ACB vzepjala i v ohromném oslabení (bez Bujnocha, Dragouna a Zbránka) k velmi solidnímu poločasu (38-46, trojky 15/5 – 17/9) s vyhraným doskokem, kdy navíc po 15 minutách ztrácela jen 32-34. Pak ale ztráty, minuté střely a tříminutovka bez jediného bodu vrátila soupeři dvojciferný náskok, přičemž už v půli jej 17 body vedl ex-ústecký McFadden, nakonec autor 19 bodů.

Druhý poločas už byl jednoznačnou záležitostí celku z Kanárských ostrovů (v Lize mistrů dosud neporaženého), který si v utkání víc pomohl z trojek (34/11 – 27/12), šestek (dané 7-16) i o 18 vyšší úspěšností z pole. Klady Opavy (aktuální bilance 1-5) byly vedle 11 trojek především útočný doskok (17, ale jen 10 bodů z druhých šancí) a o 11 vyšší počet pokusů z pole. Střelecké pole vedli Jurečka (14, trojky 4/4, s +9 jediný v plusu z více využitých hráčů), Gniadek (13), Kvapil (11+8 doskoků) a Kouřil (8+9 asistencí a 4 zisky).

„V prvním poločase to nebylo špatné. Mohli jsme z něj ale vytěžit víc. Nedali jsme některé volné střely. Bohužel nám utekl vstup do třetí čtvrtiny a pak už bylo rozhodnuto,“ konstatoval forward Jakub Slavík. „Začali jsme měkce, nevyužívali jsme fauly. Měli jsme ale dobré sudé čtvrtiny,“ dodal kouč Petr Czudek.

Děčínští Válečníci museli Graz, šestý celek rakouské bundesligy, po tři čtvrtiny nahánět z odstupu několika bodů, než svou motorku naplno nakopl Lamb Autrey, který v úvodu čtvrté části téměř sám přefičel přes soupeře až na 72-63, čímž šest minut do konce prakticky rozhodl. Jeho tým, který vyhrál i díky širší rotaci druhý poločas 43-27 a vede svou skupinu Alpe Adria Cupu, si výhrou vylepšil bilanci na 3-1.

Graz sice uspěl zpod koše (26-38) a měl i o 11 střel z pole víc, ale nemohl konkurovat domácímu trojkobití (na trefy 13-6), produkci z brejků (25-6) a zejména převaze válečnické lavičky (44-8). Domácí měli hned šest dvojciferných střelců, jimiž byli Autrey (20, trojky 5/4), Kroutil (12), Feštr, Ježek (po 11), Krakovič (10+9 doskoků) a Pomikálek (10).

„Dnes jsme nehráli utkání se správnou energií. Ve všech aspektech hry jsme byli pozdě, a proto nás soupeř dost nekompromisně trestal a první poločas byl z naší strany z pohledu obrany bída. Útok byl dobrý, měli jsme 64procentní střelbu za tři, a to nás drželo v pouze šestibodovém deficitu. Ve druhém poločase soupeři podle mě došly síly, ale ještě se nás držel ve třetí čtvrtce. V posledním dějství jsme se dostali do dvouciferného vedení, kde se rozhodlo, a zápas už jsme pak kontrolovali. Jsme moc rádi, že jsme uhájili domácí palubovku i ve třetím utkání skupiny,“ shrnul kouč vítězů Pavel Budínský.

Tým Nymburka v závěru šestého duelu Ligy mistrů opět obcházel strašák ztráty dobře rozjetého zápasu, ale tentokrát už jej ve stánku Fuenlabrady soupeři odmítl věnovat, byť to bylo v ohromných závěrečných nervech, kdy šlo o každou střelu i chybný pohyb v útoku i obraně. Český mistr se díky druhému vítězství, a prvnímu na palubovkách soupeřů, rázem přiblížil na rozdíl výhry k aktuálně třetí Fuenlabradě (3-3).

Do zápasu dobře vstoupil a díky střelecky matným domácím si stále držel náskok, který byl v deváté minutě už 12bodový. A po trojce a bloku Hrubana a vzápětí i šestkách Wrighta (oba dali za prvních 20 minut po 12 bodech) na poločasových 23-38 se pro málo ztrácející i lépe doskakující Nymburk zdálo být vše na velmi dobré cestě.

Hosté navíc svou situaci v úvodu třetí čtvrtiny vylepšili až na 24-42, jenže pak bolestivé ztráty power forwarda Davise spolu s rozdmýchanou trojkopalbou domácích začaly míchat zlověstný koktejl. Nymburk ještě díky artistickým nájezdům rozehrávače Lawrence dokázal držet odstup nad deseti body, když se nejen on nebál prosazovat proti 213 vysokému brazilskému pivotu Nogueirovi, ještě v minulé sezoně součásti arzenálu Toronto Raptors v NBA.

Ještě po 30 minutách za stavu 42-57 se hrozba zdála být daleko, ale bleskově nabraných pět týmových faulů ve čtvrté čtvrtině (z toho dva ihned po obranném doskoku domácích a další dva během útočných akcí mimo míč) i další chyby na obou koncích hřiště zcela změnily momentum utkání a ze všech pozic trojky trefující Fuenlabrada se prodrala 90 sekund do konce až na 69-70.

V infarktové koncovce pak nejdřív proměnil dvě šestky Wright na 69-72 a po šťastném dopichu domácích minul Lawrence a z dobré pozice na trojce i domácí Cruz, načež hosté vzápětí už přežili i to, že po vteřinu do konce odpískaném nesportovním faulu soupeře při přechodu Nymburka do brejku Wright minul obě šestky.

Domácím sice patřila síla náhradníků (49-26) a trojky (11-4), ale doskok (37-44), šestky (dané 10-20) a dvojky (14-20) už si vzal naúzko rotující Nymburk, jejž zásobovali především Wright (20+7 doskoků, 4 asistence, TH 10/8) s Hrubanem (20, trojky 7/3).

„Zápas jsme začali dobře a bránili jsme přesně, jak jsme si řekli. Měli jsme pod kontrolou hlavní opory a střelce domácích a celá první půlka byla o obraně. A i když jsme pak čekali změnu „momenta“ utkání, pořád jsme mohli odvést lepší práci v tom, abychom jejich nápor ve čtvrté čtvrtině zastavili. Tohle vítězství jsme strašně potřebovali a já jsem za něj rád. V zápase byla skvělá atmosféra, je obrovským faktorem ve hře domácích a o to je náš úspěch větší. V závěru nám také pomohlo vyfaulování Rupnika,“ shrnul kouč Nymburka Oren Amiel.