Novinky

Kluk z Josefova ze dne na den hvězdou Medvědů

S NOVOU VYPŮJČENOU KOMETOU KOLÍNA Sehnal, Puršl, Půlpán, Svobodové, Kovář, Váňa, Farský, Welsch i někteří další. Česká divize U22 v této sezoně řádí v Kooperativa NBL jako divá, přičemž nejeden její člen stále patří i do podmnožiny teenagerů. Jedním takovým je také nyní vzhůru šplhající greenhorn Filip Novotný. Jen co opustil nabitý kádr mistra, stal se z něj v řádně prořídlém medvědím doupěti snajpr, co skoro nesleze ze hřiště. Za svých šest utkání v kolínském dresu, v němž bude do konce sezony hostovat, píše 27,2 minuty, což by jej v rámci celého ligového pelotonu řadilo dokonce na 28. místo. Na kolínské misi navíc krouží i průměry 10,7 bodu a 4 doskoky a jeho trojková muška je seřízena na výbornou 39procentní úspěšnost. To jsou u 19letého křídla, které ještě v minulé sezoně stíhalo sotva devět bodů v první lize mužů, bezpochyby velmi slibná čísla.

Beksa i Děčín opět hrozbou! Brno už No.8

ECHO 10. KOLA A1 Více než jedenáct set fanoušků sledovalo při východočeském derby na Dašické rýsující se obrodu pardubické Beksy, která zapomněla na průšvih ze třetí čtvrtiny v Opavě a rozmetala Svitavy rozdílem 20 bodů, řízena nezastavitelným 23bodovým tankem Kamilem Švrdlíkem. Do druhého života se už definitivně probudili i potřetí v řadě vítězní Válečníci, kteří v nesnadném duelu skolili doma Opavu drtivým doskokem a produkcí dvojice Lamb Autrey – Tomáš Pomikálek. SLUNETA doma zásluhou 48bodového tandemu Ladislav Pecka – Michal Šotnar splnila povinnost proti Brnu, ukončila sérii šesti porážek a naopak soupeři ji protáhla už na osm černých zářezů. A Nymburk při exportu ligového basketbalu do Kutné Hory využil vícečetného oslabení Hanáků, kteří navíc v zápase přišli o zraněného křídelníka Lukáše Palyzu. Takové bylo jubilejní desáté kolo skupiny A1, jehož bližší ohledání na vás nyní čeká.

Mistr s Hanáky v Hoře, řež v derby i v Děčíně

PREVIEW 10. KOLA A1 Středa je tentokrát zasvěcena výhradně elitní skupině A1, kde se servíruje už 10. kolo, a to s jedním atraktivním duelem vedle druhého, s jednotným startem všeho dění v 18 hodin. Mistr se chystá na stále výbojnější Olomoucko v nové kutnohorské hale Klimeška a v neznámém prostředí se tak dobrovolně zbavil výhody domácího parketu. Velké východočeské derby mezi Beksou a Tury skrývá na pardubické Dašické i nemalý náboj v dostizích o konečné umístění. Opava cestuje do Děčína s jasným cílem loupit a nedat Válečníkům už třetí výhru v řadě. A v Ústí si domácí Pandy, nebo hosté z Brna řeknou o ukončení série temna.

Další nápor junior Turů i vzestup Váni

NADSTAVBOVÝ POHYB V ČESKÝCH VODÁCH U22 Mladé svitavské pušky po větší části nadstavby ještě vylepšily své postavení mezi desítkou nejlepších Čechů U22 let v žebříčku užitečnosti. Zatímco po základní části se hned celý jejich kvartet natlačil do nejlepší sedmičky, teď už jsou Šimon Puršl, Luboš Kovář, Matěj Svoboda a Marek Welsch dokonce v nejlepší šestce, když se v ratingu nejvíc posunul (téměř o dvě celé) 19letý rozehrávač Welsch, který zejména v některých zápasech sklízí čísla „hráběmi“.

Třetí čtvrtina snů! Třetí čtvrtina z hororu!

ECHO UNIKÁTNÍ ČTVRTINY HITU NBL S VIDEEM Na pokažený poločas, prohraný o 16 bodů, reagovat čtvrtinou 33 ku 6, to už je slušný úlet i v duelu kvalitní sestavy s outsiderem. Ovšem v utkání dvou vyrovnaných soupeřů z přední linie české ligy, to už nejen zdvihá obočí. Rozdíl 27 bodů je pak doslova šokem. A právě taková událost nastala ve víkendovém střetu domácí Opavy s hosty z Pardubic. Ti dvacet minut lámali soupeře, jejž v sezoně porazili ve všech třech dosavadních zápasech, k podlaze. Tentokrát však po kolapsu ve druhé půli, ztracené 53-28, narazili. Proč?

Válečníci o prsa, No.6 pro Ústí a mega obrat Opavy

ECHO SOBOTY V NBL Další hrací den Kooperativa NBL nabídl hned několik velkých momentů. Husarský kousek se povedl Opavanům, kteří doma s Beksou povstali z minus 16 bodů v první půli a neskutečnou třetí čtvrtinou (33-6) soupeři přivodili další z řady jeho letošních kolapsů. Navíc už jsou na sedmé pozici jen o výhru za Ústím i Děčínem. Ten se doma třásl až do posledních minut při mocném dotahování Brna, aby nakonec s pouhými 62 nastřílenými body uhájil těsnou výhru a nablížil se čtvrtým Pardubicím na rozdíl jednoho vítězství. Olomoucko doma nezaváhalo a rozbilo nyní vadnoucí a už pošesté v řadě pokořenou SLUNETU o 20 bodů a aktuálně z odstupu dvou výher dál stíhá druhé Tury. A Nymburk si poradil ve Svitavách nástupem do druhé půle, čímž je uzavřen výčet bitev 9. kola A1. V osmém dějství A2 se v obou případech radovali hosté. USK dobyl kurt Sokolů a Kolín i přes veliký závěrečný propad ostravský Tatran a oba vítězné celky se tak dál dělí o vedení ve skupině. Králem soboty se stal suverénně nejužitečnější hráč soutěže Javonte Douglas z Olomoucka, který zejména díky double doublu za 27 bodů a 16 doskoků natočil rating 39.

Kde se zrodí největší sobotní překvapení?

PREVIEW SOBOTY V NBL Každý další zápas v A1 i A2 se v závěru nadstavby rovná malému play-off a nejinak tomu bude i tuto sobotu, kdy je na programu maximální porce šesti zápasů. V osmém kole A1 zajíždí mistr do Svitav (17:00), Pandy na Hanou (18:00), Beksa do Opavy (18:00) a Brno do Děčína (18:00). V sedmém dějství A2 Ostrava hostí kolínské Medvědy (17:30) a Hradec nuselské Sovy (18:00). Kdo koho tentokrát nejvíc zaskočí?

Nedat tu trojku, museli bysme v hale vyhodit pojistky

PO ŽIVOTNÍM NÁSTŘELU S ONDŘEJEM ŠIŠKOU Když kariérní maximum, tak ať za tím večerem i něco stojí. A když trojka o desku na prodloužení, tak už musí být vítězné. Pro Ondřeje Šišku v pětiminutovém nastavení existoval jen koš soupeře, do nějž v pevnosti Ústí poslal 7 bodů ze 14 děčínských, na další dvě trefy asistoval a v osmém kole A1 byl jasným MVP duelu, na nějž Válečníci čekali jako na smilování. Už devět utkání v řadě, jež jedno za druhým prohrávali. Ve velkém derby ale Pandám splatili, a to včetně prodloužení, dvě nedávná pokoření z vlastního chrámu a oživili své šance na páté či dokonce čtvrté místo po nadstavbě.

Šiška v Ústí vypnul temno! Tuři na dotyk No.2

ECHO STŘEDY V NBL Trefa o desku na prodloužení a další bláznivé kousky 27bodového Ondřeje Šišky darovaly Válečníkům triumf v prodloužení v Ústí, jímž skončila jejich černá série 9 porážek. Vzdušný admirál Aiken s náctiletým generálem Welschem vyrvali doma v nastavení výhru Olomoucku, jemuž Tuři unikli na 3 výhry a mají na dosah druhé místo pro play-off. Beksa zlomila už zase silnější Brňany až v koncovce a přitáhla se třetím Hanákům na jedinou výhru. A Bracey Wright vystřelil v Opavě nymburské vítězství v poslední sekundě, když těsně předtím promarnil velikou šanci zvýšit na 3 body dvěma zahozenými šestkami Slezan Radovan Kouřil. Tolik dění osmého kola A1. V sedmém dějství A2 srovnal krok s USK kolínský GEOSAN, když zlomil domácí Sovy v koncovce na Folimance. A Hradec domácí porážkou s NH zřejmě definitivně přišel o šanci na vyhnutí se baráži.

Trojkař v kůži boxera: Tu bolest už nechci zažít

S MUŽEM V HELMĚ LUĎKEM JUREČKOU Už jen na prstech jedné ruky spočítá kouč Opavy Petr Czudek svěřence, které v této sezoně nepotkalo vážnější zranění. Mimochodem, už tři hráči – navíc během pouhých dvou měsíců - mu odešli z nějakého zápasu s pořádným karambolem v obličeji, byť kuriózně ani jednou se nejednalo o duel Kooperativa NBL. Po zlomeném nose Jana Švandrlíka (v Lize mistrů) a fraktuře lícní kosti Lukáše Bukovjana (v první lize) si v zápase, v němž si to přál snad ze všeho nejmíň, užil své i snajpr Luděk Jurečka, který si z pohárového finále v Novém Jičíně odnesl zlomenou jařmovou kost (v blízkosti oka). A kdo někdy něco takového zažil, tuší, jakou bolest musel 35letý forward přestát. Nejen o tom bude nyní mluvit chlapík, který se alespoň na pár týdnů vžil do role boxera s oranžovým míčem. Jeho hlavu už dva zápasy chrání klasická boxerská helma, s níž se vám nestřílí právě nejsnadněji. Musíte si totiž dávat hodně bacha na autobloky...