Novinky

Skoro dvě desítky mladíků ve čtvrtfinále 1. ligy

ZAJÍMAVOST Z PRVNÍ LIGY Hned 18 mužů ze soupisek celků NBL se vyskytlo ve větší či menší roli v osmi dosavadních zápasech čtvrtfinále první ligy mužů, jež pokračuje Duely 3 dnes večer. Důležitou poznámkou tu je, že čtvrtfinále druhé nejvyšší soutěže se nemohou zúčastnit týmy spadající pod kluby s VSCM. Ze čtvrtfinálové hry tak letos vypadly USK Praha B (po nadstavbě druhý), BCM Prostějov (třetí) či Synthesia Pardubice (devátá) a naopak se dostalo na po nadstavbě desátou Vysočinu i jedenáctou Plzeň.

Proč by se soví šéf těšil na předkolo s Brnem

S MICHALEM MAREŠEM NEJEN O DĚNÍ PŘÍŠTÍCH DNÍ Je před posledními dvěma koly A2 už rozhodnuto o konečné deváté pozici, z níž se v předkole play-off jde na schůdnějšího protivníka z A1, jímž by alespoň podle papírových předpokladů mělo být Brno? Lídr A2 USK drží aktuálně náskok jedné výhry před Kolínem, a to díky přesvědčivému středečnímu vítězství na palubovce Medvědů, s nimiž mají Sovy i lepší vzájemné zápasy (4-2). GEOSAN by tak musel v posledních dvou kolech dvakrát vyhrát a USK dvakrát selhat, aby ještě byl Kolínem předskočen a o výhodnější pozici přišel. Je to však reálné, když zbývajícím soupeřům, tedy Ostravě a Hradci Králové, už o nic nejde?

Brno hlásí výhru! 37 Douglase nestačilo na Děčín

ECHO STŘEDY V NBL 1162 fanoušků na Dašické sledovalo vítězný poločas domácí Beksy, které došly body až po změně strana a padla s mistrem 64-80. Brňané vedení Davellem Robym v koncovce domácí bitvy s Tury využili rostoucí marodky soupeře a otočili zápas k výhře 77-74, čímž ukončili šňůru devíti porážek. V Děčíně oslabenému Olomoucku nestačilo ani 37 bodů famózního Javonteho Douglase a trojkometčík Klint Carlson dotlačil Válečníky při domácí premiéře kouče Tomáše Grepla k už páté výhře v řadě (79-76) a dorovnání třetí bilance Beksy a Hanáků. A 12. kolo A1 uzavřela loupež Opavy na ústecké palubovce (78-84), která týmu dala výhodu v oboji o šesté místo právě s Pandami. V 10. dějství A2 USK dobytím Kolína (83-92) s velkou pravděpodobností rozhodl souboj o prvenství ve skupině a Ostrava doma skolila Hradec 90-76.

Hodiny na rozhodnutí. Ještě mi to plně nedochází

S TOMÁŠEM GREPLEM O HEKTICKÉM PŘÍCHODU NĚMECKU A NEŤUKÁNÍ NA DVEŘE Objeví-li se před vámi šance na první head-coaching v nejvyšší mužské soutěži, asi byste si dokázali představit alespoň o stupeň klidnější okolnosti, než jaké potkaly jeho. Nový 41letý kouč Děčína zažil při nástupu do své zatím kariérní pozice bláznivé tři dny s cirkulací mezi Weissenfelsem, Děčínem a Svitavami, kdy už jako kormidelník Válečníků ještě v neděli vedl svou omladinu v Německu. Vlastně ani svůj první trénink na severu nestíhal včas. A příprava na horký duel ve Svitavách trvala jen desítky minut. I tak ale byla jeho premiéra na prknech Kooperativa NBL vítězná a se svou novou skvadrou může ještě myslet i na třetí příčku po nadstavbě. Teď už ale přichází čas vstupního interview s bývalým ligovým top skórerem a nyní už šéfem lavičky Válečníků Tomášem Greplem, který se do Česka vrací po třech letech strávených v první, druhé, třetí i čtvrté německé lize.

Grepl poprvé doma. Vyloupí Opava Ústí?

PREVIEW STŘEDY V NBL Kompletní baterie šesti zápasů čeká na fanoušky Kooperativa NBL ve středu večer. Ve 12. kole A1 se doma poprvé představí nový kouč Děčína Tomáš Grepl, jehož tým už může v přímém souboji s oslabeným Olomouckem (18:00) třetí Hanáky dorovnat. A tím možná dorovnat i Beksu, jež doma hostí Nymburk (18:00). Ústí v dalším stěžejním souboji o vyhnutí se předkolu doma narazí na Opavu (18:00) a Brno se před svými fanoušky pokusí proti Svitavám odehnat hrozbu už desáté porážky v řadě (20:00). V desátém dějství A2 si to v třaskavé bitvě o vedení ve skupině rozdají v Kolíně domácí Medvědi se Sovami z pražských Nuslí (17:45) a už v 17:30 se bude o svou první výhru venku znovu pokoušet nováček z Hradce, který se představí v Ostravě.

Po dvou a půl týdnech bez tréninku? To je divný

S ANTHONYM WALTONEM NEJEN O MILNÍCÍCH S VIDEEM Představte si, že v sobotu smolně prohrajete zápas, jste naštvaní a nemáte chuť s nikým mluvit. A pak to všechno v sobě spolknete a jako první si po večeři pustíte – záznam jen desítky minut staré porážky. A potom znovu v neděli. A ještě jednou v dalším týdnu. Osmadvacetiletý rozehrávač kolínských Medvědů Anthony Walton ale přesně tohle dělá. Po porážkách i po vítězstvích. „Že to přeháním?“ podiví se nejdřív nad otázkou. „Když se chcete zlepšovat a poučit z chyb, je tohle potřeba,“ nenechá se zviklat. I sobotní domácí duel s Hradcem už viděl. Ač jeho tým nezažívá výstavní sezonu, tentokrát měl rodák z arkansaského Little Rocku na co koukat. Hlavně díky jeho prvnímu triple doublu v sezoně za 33 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků Medvědi v prodloužení zápas uchvátili a udrželi se ve sdíleném vedení ve skupině A2. „Cože? Teprve první? To je strašný. Strašný!“ zlobí se naoko autor nejvyššího ratingu sezony, který měl hodnotu 50 a byl 29. nejvyšší v Kooperativa NBL od roku 1998. „Je docela divný, že se mi to povedlo po dvou a půl týdnech bez tréninku,“ zakroutil všestranný playmaker hlavou nad nečekaným milníkem.

Po pekle 46 hodin celé pondělí na lopatkách

S MARKEM SEHNALEM NEJEN O TOM CO LZE JEŠTĚ VYDRŽET Je to doslova basketbalová mašina. Robot, který nezná únavu a bolest. A ještě doručuje body a doskoky po nůších. V pátek večer nastoupil v barvách Basketbalu Olomouc k vítěznému domácímu duelu čtvrtfinále první ligy, když za 29 minut nastřádal 28 bodů a 11 doskoků. V sobotu večer už jej čekal domácí zápas s Pardubicemi v Kooperativa NBL, kde vystřílel 14 bodů za 25 minut. A v neděli vyrazil do stánku BC Vysočina ke druhému čtvrtfinále první ligy, aby vše při pětibodové porážce korunoval 27 body, osmi doskoky a osmi asistencemi za zničujících 38 minut. Během 46 hodin tři takové zápasy, kdy už jde opravdu o hodně, to není porce pro každého. „Určitě se to na mně podepsalo, takže jsem celé pondělí proležel a nebyl schopný ničeho,“ přiznal 23letý forward BK Olomoucko Marek Sehnal.

Grepl odstartoval loupeží! Beksa už sdílí No.3

ECHO SOBOTY V NBL Velkou premiéru nového kouče Válečníků Tomáše Grepla odnesli ve Svitavách domácí Tuři, jež zničilo 49bodové duo Pomikálek – Autrey a Severočechům zajistilo už čtvrtou výhru v řadě. Beksa využila absence top skórera NBL v sestavě Olomoucka, dobyla Hanou a má už páté vítězství ze 6 posledních kol, což ji už srovnalo s bilancí poražené družiny kouče Benáčka! Opava si doma snadno poradila s Brnem a Nymburk díky druhé půli složil Ústí. Takové bylo sobotní večerní dění v 11. kole A1. V 9. kole oddělení A2 zazářil kolínský Anthony Walton, který v nastavované domácí show s Hradcem vystřihl velký triple double! A USK na pražské Folimance bez potíží setnul Novou huť, která tak definitivně vypadla ze hry o předkolo.

Greplova děčínská premiéra! Beksa útočí na Hanou

PREVIEW SOBOTY V NBL Sobota je startem nové děčínské éry! Při náhlé páteční výměně trenéra skončil po téměř 15 letech veleúspěšný Pavel Budínský, jejž nahradil bývalý ligový ostrostřelec Tomáš Grepl. Premiéru zažije v v 11. kole A1 a to hned na horké palubovce druhých Svitav (19:00). Od 18 hodin se utkají Opava s Brnem a v bitvě o srovnání bilance na třetím místě Olomoucko s Pardubicemi a už v 17 hodin startuje duel Nymburka s Ústím. V 9. dějství A2 jsou na programu zápasy USK s Ostravou (17:30) a Kolína s Hradcem Králové (17:45), kdy stále pokračují dostihy mezi Sovami a Medvědy o dobytí devátého místa.

O tom, co má a nemá smysl. I o kauze Wallace

S ANTONÍNEM PIŠTĚCKÝM POD ÚSTECKÝM POVRCHEM Zažil něco, co dosud ještě nepoznal. A nebylo to v tuhle fázi sezony vůbec příjemné. Přesto kouč smečky ústeckých Pand zní tak, jako by ho už nemohlo nic vyvést z rovnováhy. A to přitom tenhle 35letý trenérský mladík jen v tomhle ročníku musel schytat už pěkných pár ran ze zálohy, jež ani trochu nečekal. Jak ale praví staré moudro „co tě nezabije,….“ a tak i Antonín Pištěcký jde hlava nehlava dál za možná historickým umístěním svého klubu a nedívá se dál než za poslední sirénu nejbližšího zápasu. I v letošní sezoně, kdy se nedávno vyhříval na třetí příčce, aby teď musel bojovat o vyhnutí se předkolu, zažil už tolik zvratů a nepředvídatelných událostí, že hledět kamkoli dál pro něj postrádá smysl. Nyní se s ním však už vraťme k temnému 15. březnu, kdy SLUNETA oznámila, že kvůli neakceptovatelnému chování MVP NBL listopadu Devanteho Wallace ukončila toho času jednomu ze tří nejlepších střelců týmu smlouvu.