Novinky

Kouč Hradce Peterka: „Jdeme do toho!“

ECHO ZÁPASU 2 BARÁŽE Královští sokoli přepsali dějiny a po čtvrtstoletí se vracejí do nejvyšší domácí soutěže! Za obrovských nervů, kdy se jejich náskok scvrkl během čtvrtého dějství z 16 bodů až na 82-81, jarní americká posila Charles Marquardt poslal svou dvojkou už necelé dvě minuty do konce základní hrací doby druhý duel baráže do prodloužení, do nějž se šlo za nezvyklého stavu 84-81, neboť hosté z Jindřichova Hradce si z prvního zápasu dovezli právě tříbodový náskok a hrálo se na celkové skore. Prodloužení neodvrátily ani tři střely na každé straně v závěru čtvrtiny, neboť všichni střelci minuli.

Měl jsem slzy v očích. A pořád mi chybí slova

S PETREM CZUDKEM NA VÝLETĚ DO HISTORIE A ZPĚT Během posledních pár měsíců získal třetí ocenění Trenér roku, stal se z něj na druhý pokus asistent reprezentace a po 15 letech dotáhl Opavu do finále české ligy. Jen ta první výrazná herecká role mu jako filmovému a zejména divadelnímu nadšenci v životopise stále chybí. Když mu kamarád Ivan Trojan věnoval jako dárek roličku přísedícího u soudu v jedenácti Českými lvy ověnčené detektivce Ve stínu, nakonec ho vystřihli, a když ztvárnil kouče Italů v chystaném basketbalovém filmu Zlatý podraz, nebude pro změnu mluvit…

Sokoli propásli nadějný náskok

ECHO ZÁPASU 1 BARÁŽE O NBL Po prvním barážovém duelu mohou litovat vítězové první ligy z Hradce Králové, že nevyužili své nejsilnější sekvence k vytěžení výhody pro nedělní domácí bitvu, která se odehraje v hale Třebeš od 16 hodin. Východočeši během tří a půl minuty na přelomu poločasů unikli z 37-40 až na 41-57, když je táhli Marquardt s Ondřejem Peterkou, jenže od stavu 49-63 pozvedl k činu svou pravačku lídr Jihočechů Upchurch, který nakonec 34 body včetně pěti trojek dovedl Lions k těsnému vítězství 96-93.

Je tu baráž: Lions proti 4. pokusu Hradce!

PŘED BARÁŽÍ O NBL Podle informací z tábora Jihočechů už v plné sestavě se všemi zahraničními hráči, kteří nenastoupili v posledním utkání play-out NBL, vtrhnou Lions doma do pátečního prvního duelu baráže (18:00, vysílá tvcom.cz) o nejvyšší soutěž proti vítězi první ligy Hradci Králové. Ten před týdnem obhájil titul ve druhé nejvyšší soutěži po dvou finálových vítězstvích nad Jihlavou. Venku uspěl 74-92 (Kantůrek 19 – O-Peterka 20, Andres 17) a doma 105-85 (Majerík 24, Marquardt 22, Jiříček 15 – Kantůrek 30, Krajcigr 27).

MVP série otevřel Opavě finálovou bránu!

VIDEOECHO ZÁPASU 5 SEMIFINÁLE Byla to práce pro mistra. A on jej v semifinálové sérii pro svůj tým ztělesňoval. Po timeoutu tak byl 17 vteřin před koncem za stavu 89-88 pro domácí Pardubice určen k provedení poslední akce on. A Radim Klečka důvěru kouče Czudka nezklamal. Když přišel čas, zavolal si na clonu power forwarda Kvapila a po přebrání od pivota Švrdlíka už věděl, co dělat. Bezpečně najel středem ke koši, svůj dvojtakt v poslední chvíli pozastavil a střelu tak už odpoutával v klidu. Trefil přesně. 1,7 vteřiny do konce přiblížil žlutomodré k nebeským branám. Zbývala ještě poslední zoufalá akce soupeře a pak už mohlo propuknout veselí opavského týmu - i celého do žlutých barev oděného sektoru jejich fanoušků – naplno.

Bowler, DJ a showman, co se nebál ani v Řecku

S BRENTEM PETWAYEM Basketbalista nemusí být vždy živ jen basketbalem. A když se nudí, tak jako svého času Brent Petway, je třeba přidat si mezi aktivity nějakou novinku. Třeba „dýdžejování“ neboli míchání hudby. Přesně to ke společensky aktivnímu Američanovi sedí, což jistě ocenili i fanoušci řeckého klubu Rethymno, jež před časem bavil během dlouhých sobotních nocí, zejména pokud tomu předcházelo vyhrané utkání. I o své druhé lásce, kterou si „namluvil“ až za působení v Evropě, bude hovořit v následujícím interview na řecké téma, které je mu po řadě sezon strávených na Peloponésu nejvlastnější. Ve Svitavách se sice k „diskosbratřování“ s místní komunitou ještě nedostal, zato tamní „bowleři“ už by ho mohli pomalu registrovat. Finalistu Euroligy z roku 2015 však stále čekají i napínavé bitvy o první ligovou medaili pro Tury. Než ovšem nadejde jejich čas, je tu vyprávění o divokém Řecku, ukrutných fanoušcích Olympiacosu, laserových paprscích v aténské OAKA aréně i důsledcích nevyplácených gáží a porážek v důležitých zápasech…

Dokáže Opava v Duelu 5 nemožné?

PŘED ZÁPASEM 5 SEMIFINÁLE Proti mečbolu Opavy a především proti velkému zklamání bude hrát tým Pardubic čtvrteční pátý duel semifinálové série na domácí půdě v hale Dašická (od 18:00 vysílá web ČT). Zatím jen jednou našel svou plnou ofenzivní sílu a v sérii tak ztrácí 1-3, přičemž padl v obou úvodních domácích utkáních.

O těch, co si váží toho, co teď mají

S MARTINEM GNIADKEM Je to zřejmě jen shoda sportovního vývoje na území města, nicméně v Opavě se nyní hned dva týmy z různých odvětví blíží k přelomovému milníku. A oba si toho musí nesmírně vážit. Fotbalisté ze Slezského FC na přelomu tisíciletí strávili celkem osm sezon v nejvyšší soutěži, aby se v roce 2005 kvůli existenčním potížím propadli z elitního patra až do krajského přeboru. Čtyři kola před koncem letošní sezony už ovšem jako druholigový lídr mocně útočí na postup do HET ligy. I basketbalisté si dobře pamatují nemalé problémy. I oni v roce 2005 vypadli z domácí top soutěže a tři sezony se škrábali zpátky. Teď stojí jedno vítězství od finálové série Kooperativa NBL, jež by se v Opavě hrála poprvé od posledního titulu z roku 2003.

Po show rozehrávačů se Opava dotýká finále!

VIDEOECHO ZÁPASU 4 SEMIFINÁLE Opavské hlediště (1800) v závěru bitvy už stálo a provolávalo slova díků svým hrdinům, kteří se právě v těchto dnech nejvíc přiblížili někdejší mistrovské slávě klubu žlutomodrých. Dokonale se oklepali z nedělní překvapivé pardubické sprchy a dokázali, že to bylo jen vychýlení z nastoupené semifinálové cesty. Od druhé čtvrtiny čtvrtého zápasu domácí tým začínal přebírat otěže zápasu a i bez absentujícího forwarda Zbránka (kvůli zranění už nenastoupí) jej ovládl 83-65, když potřetí udržel Beksu pod 70 body. Za stavu 3-1 mu chybí jediný triumf k postupu do prvního Finále NBL za posledních 15 let. První šanci na proměnění mečbolu bude mít ve čtvrtek v Pardubicích.

104? V šatně mezi námi něco proběhlo

S ONDŘEJEM KOHOUTEM Doručil svůj výkon sezony, když ho bylo nejvíc potřeba. Pardubický power forward Ondřej Kohout se stal nečekaným MVP Duelu 3 na horské opavské půdě, kde 26 body a 13 doskoky za pouhých 25 minut vedl svůj tým za snížením v semifinálové sérii na 1-2. „Byla to zásluha celého týmu, za dobrou polovinu bodů vděčím spoluhráčům. Jakmile hrajeme týmověji a míč si půjčíme, i mně to svědčí víc a jsem rád, že to tak vyšlo právě v takovém zápase,“ odmítl se vyvyšovat hrdina Beksy.