Novinky

Kříž dovedl Nymburk k 15. titulu

ECHO ZÁPASU 2 FINÁLE Druhý finálový duel se pomalu chýlil ke konci, když napěchované třítisícové hlediště spustilo svůj nejúdernější chorál „Heja Opava“. Děkovalo svým stříbrným hochům, kteří po patnácti letech dotáhli do opavského stánku finálové klání. A v hale u toho byla spousta z těch, co zažili i poslední titulový souboj z roku 2003 a dokonce i některé starší. Těšili se na to, jak Šiřina a spol. doma favorizovanému obhájci trofeje zatopí.

Je tu zlatý hřeb sezony!

PŘED ZÁPASEM 2 FINÁLE Nadešel největší den opavského basketbalu za posledních 15 let. Tak dlouho se na prknech slezského klubu nehrál titulový duel v Kooperativa NBL. A kulisy tomu budou ve čtvrtek úderem šesté hodiny večerní před finálovou bitvou číslo 2 odpovídat (vysílá ČT Sport). V hledišti bude přítomen nepřeberný zástup VIP osobností, ale především jej do posledního místa zaplní nedočkaví žlutomodří tifosi.

Japonské titanové píšťaly pro třítisícové peklo

ZAJÍMAVOST FINÁLE Jen tyhle píšťalky to mohou zvládnout. Až ze země vycházejícího slunce byly doručeny klíčové pracovní nástroje každého rozhodčího pro letošní finále ligy basketbalistů. Titanová kráska jménem Blazza v ceně dvou a půl tisíce korun dokáže přehlušit i tak hromovou atmosféru, jaká se očekává ve druhém finálovém duelu mezi domácím BK Opava a obhájci trofeje z Nymburka. Už dva dny před zápasem zbývalo v pokladnách posledních 500 lístků z třítisícové kapacity hlediště žlutomodrých a v takové bouři se může prosadit jen extrémní fistule novinky od Moltenu.

O hořkém bronzu i další metě Turů

S JIŘÍM WELSCHEM A JIŘÍM JELÍNKEM Jen skončil až překvapivě jednoznačný rozhodující duel o třetí místo a pověsili mu na krk bronzovou medaili, byl ze všech stran zasypán jednou neodbytnu otázkou: „Bylo to naposled?“ A 38letý rozehrávač pardubické Beksy Jiří Welsch, jejž z hlediště při utkání sledovali otec i starší bratr Petr, podle předpokladů odpovídal: „Rozhodnutý o tom, jestli skončím, nebo ne, ještě nejsem. Uvidíme, co přinesou nejbližší týdny, až získám nějaký odstup.“

Beksa potřetí v řadě třetí. Čeká ji boj o LM

ECHO DUELU 3 O BRONZ Mělo to být drama až do konce, východočeský krvák s nejasným rozuzlením. Už po polovině třetího a rozhodného představení série o bronz však bylo zřejmé, že na pardubických prknech bude všechno poněkud jinak. Domácí Beksa v tu dobu vedla 46-27 a v suverénní krasojízdě pokračovala i po změně stran, až k vítězství 84-59. To vyznačilo už dvojitou obhajobu bronzových medailí, v sezoně, která však pro klub opět skončila jako nenaplněná. Poté, co se tým v jejím úvodu neprotlačil do základní fáze FIBA Europe Cupu, nedostál ani svým finálovým ambicím v Kooperativa NBL.

Bohužel jsme u toho byli my

S RADOVANEM KOUŘILEM A JAROMÍREM BOHAČÍKEM V jedné starší životopisné kolonce už má rozehrávač Radovan Kouřil zapsané i odehrané vteřiny v ACB. Vyzkoušel si i titulový souboj s Nymburkem v Českém poháru, ale ligové finále hrál - stejně jako drtivá většina opavského celku - v pondělí úplně poprvé.

Ligu mistrů teď neřešíme. Chceme medaili!

S ROMANEM MARKEM Jsou 40 minut od fantastického úspěchu. Svitavští Tuři dnes na pardubické palubovce (18:00, vysílá tvcom.cz) mohou dotáhnout svou už nyní nejlepší sezonu klubových dějin až k medaili. Stane se tak, pokud zvítězí v rozhodující bitvě o bronz. O tuhle šanci si řekli nedělním domácím triumfem (83-75), díky němuž srovnali v sérii na 1-1. Třináct minut do konce vedli dokonce o 21 bodů, což je informace až senzačního charakteru.

21! Trojkový rekord a ničivá akce Nymburka

VIDEOECHO ZÁPASU 1 FINÁLE NBL Jak padla z ruky Martina Peterky 20. trojka obhájce trofeje, už se do konce prvního finálového zápasu řešilo jen jedno – zda bude překonán nejlepší výkon ligy v počtu trojek v jednom utkání. Už od poloviny třetí čtvrtiny bylo rozhodnuto o vítězi, a když se vytratilo prvopoločasové drama, byla hlavní pozornost díky počítání moderátora upřena na rekordní statistiku. A nymburský snajpr Beriša lačné domácí fanoušky nezklamal – tři minuty před koncem vyslal odvážný projektil, který vyznačil 21. trojku týmu a také nejlepší výkon ligy za posledních 20 let.

Po 15 letech Nymburk s Opavou. I s kiss cam

PŘED ZÁPASEM 1 FINÁLE NBL Jako by se v lize vrátily staré časy, byť se Nymburk s Opavou potkaly jen v jediném finále z roku 2003, kdy Polabané už šplhali na český trůn, a u Slezanů šlo o poslední zlatý záblesk slavné éry se čtyřmi tituly během pouhých sedmi let. Teď je tu ale možná nová doba, a pokud by se reálně se blížící účast Opavy v Lize mistrů podařilo přetavit v ještě větší zesílení kvality týmu, nemuselo by jít o poslední společné Finále Kooperativa NBL. Jeho první díl startuje v Nymburce v pondělí od 18 hodin a živě jej přenáší stanice ČT Sport.

Tuři se vrátili do hry o bronzový jackpot!

ECHO DUELU 2 O BRONZ Svitavští Tuři všechno vsadili na sedmičlennou rotaci a taženi pět dvojcifernými střelci prodloužili svou naději na první ligovou medaili a také na kvalifikaci o Ligu mistrů, již by si bronzový celek Kooperativa NBL měl zajistit. Jejich vítězství na domácí půdě (83-75) ve druhém utkání o 3. místo mohlo být i mnohem jednoznačnější, ale za stavu 67-46 13 minut do konce se hosté z Pardubic ještě vyhecovali k závěrečnému finiši a po 37 minutách přirazili na 75-70. Blíž je ale domácí nepustili a srovnali tak sérii na 1-1.