Dědo, doufám, že ses koukal!

S JANEM KŘIVÁNKEM V šestadvaceti hraje své první semifinále ligové kariéry. A musí tak být o to radši, že po něm po lednové rozlučce ve Svitavách sáhli kolínští Medvědi. Navíc ve čtvrtečním třetím duelu se stal Jan Křivánek jednou z jeho hlavních postav, když v první půli využil naskytnuté šance po brzkém druhém faulu kolegy Pekárka, a za 12 minut vysázel z trojek a ataků koše všech svých 11 bodů.

”Byl jsem rád, že se mi ten první vstup povedl a týmu jsem pomohl se nastartovat. A David měl pak lehčí úlohu ve druhém poločase, protože byl odpočatý z toho prvního, a dával důležité nájezdy a šestky,” glosoval křídelník i 15bodový příspěvek další pozdní posily týmu v této sezoně.

Svým výkonem pokračovatel slavného sportovního rodu jistě potěšil i svého dědu, tuzemskou legendu a svého času playera evropského formátu Jana Bobrovského.

”Doufám, že to viděl. V Opavě jsem totiž dal dvakrát jen po pěti bodech a tolik jsem toho neukázal. S dědou jsme o zápasech mluvili a prý mám hrát víc na koš, tak po třetím utkání byl snad už spokojený,” usmívá se Křivánek.

Své první kariérní semifinále si užívá o to víc, že už se během něj vrátili do hlediště fanoušci, byť zatím smí zaplnit jen 10 procent kapacity hlediště. ”Po tom více než půlroce to bylo zajímavé a byl to nezvyk, ale určitě pozitivní. Všichni jsme se na to těšili a je super, že už u toho mohou lidi být. A kdyby mohlo být plno, byl by ten rozdíl ještě větší.”

Jak užiteční fanoušci mohou být, ukázal i průběh třetího duelu, kdy jakýkoli sporný výrok či nevýrok arbitrů nebo hrubá hra protivníka bedlivému oku příznivců nemohla uniknout, a respirátor - nerespirátor, v hledišti to mnohdy řádně bouřilo.

”Jasně, fanoušci za tým můžou někdy vykompenzovat nějaké to vynadání rozhodčím, což my tak nemůžeme,” povytáhne obočí forward.

První triumf v sérii, a tím i snížení na 1-2 nechtěl přehnaně glorifikovat. ”Už jsme trochu i dopředu počítali s tím, že my i Opava jsme o hodně lepší doma než venku. Z toho pohledu bych býval jakoukoli výhru v prvních dvou zápasech v Opavě bral jako bonus. Takže ty dvě první porážky nejsou nic strašného,” nedělal si ani z manka 0-2 těžkou hlavu.

I on spoléhal na kouzlo středoškolské tělocvičny, již Medvědi využívají k domácím zápasům. ”Ten rozdíl mezi výkony obou týmů doma a venku je značný. My jsme tu na to zvyklí, tělocvična je trochu atypická a hostujícím týmům se tu hraje špatně. Je tu nižší strop, hala opticky působí menším dojmem a nevím, jestli i koše nejsou trochu níž. Myslím, že to tak připadá i soupeřům,” znovu se zasměje žolík Polabanů.

Za úspěchem ve včerejším duelu viděl především kvalitu svého týmu v obraně. ”Taktika byla stejná jako v prvních zápasech, ale nasazení a energie byly větší.”

Něco však tým v defenzivě přece jen změnil i po taktické stránce. A to bránění lídra Slezanů Jakuba Šiřiny, který se prosadil jen ke 12 bodům a 3 asistencím za 27 minut a většinu utkání nebyl ve své kůži. ”Je to jejich hlavní hvězda, nejvíc se na něj takticky připravujeme a snažíme se obranu na něj měnit, aby neměl své komfortní situace. A bylo to tam i něco nového oproti prvním dvěma zápasům.”

Křivánek dodal, že tým se víc zaměřil i na trojky soupeře (37/5), z čehož vyplynulo i 40 opavských bodů zpod koše. ”Opava se na své trojky soustředí, my se je tak snažíme bránit. Na druhou stranu proti tak kvalitnímu týmu musíme něco obětovat, tak tady to byly body zpod koše. Opavy by možná trojek doma dala víc, a proto je znát ta výhoda domácího prostředí, stejně jako rozdílné energie vložené utkání, plus bych přidal i dopad dlouhé cesty na zápas.”

Druhá půlka třetího utkání byla z hlediska své důležitosti i podle Křivánka dosud nejvyhecovanější sekvencí série, kdy nad hřištěm létala lecjaká ostrá slova, a zejména na doskoku se odehrávala obrovská řež.

”Bylo to nejvyrovnanější utkání, až téměř do konce. My jsme ale nechtěli za žádnou cenu připustit to, co se nám stalo v posledním čtvrtfinále v Pardubicích, kde jsme z poločasového vedení dovolili soupeři se vrátit. A naštěstí se to povedlo,” oddychl si Křivánek.

Před dnešní bitvou číslo 4 (17:45 na TVCOM.cz) prorokuje ještě vyrovnanější boj, který půjde až do koncovky. ”Ve třetím zápase tam možná bylo ze strany Opavy trochu podcenění po dvou jasných výhrách doma, ale teď do toho půjde naplno. Ví, že jsme doma silní.”

A ve druhém duelu za 24 hodin Křivánkův tým možná během druhé půle ocení, že včera i nejvíce obehrávaní Adam Číž s Lee Skinnerem se se svým pobytem ve hře vešli do 27 minut. ”Naši nejvytíženější hráči už musí být po té náročné sezoně fakt unavení, ale ve třetím zápase Adam i Lee nehráli maximální minuty a na pátek tak nějaké síly mohli ušetřit.”