Hrát o čelo NBL? To jsme si přáli. Ale nejde to za rok

SE ŠIMONEM PURŠLEM Jeden důležitější zápas než druhý sjíždí v posledních dnech brněnský tým.

Hned dvakrát za sebou hrál o čelo tabulky NBL a po velkolepé přestřelce s Nymburkem v kulise první domácí tisícihlavé návštěvy sezony vyráží do polského Štětína, aby tam v úterý zahájil cestu za minimálně obhajobou bronzových medailí v Severoevropské lize. Ten větší cíl bude ale před Brňany stát až příští rok na jaře, kdy budou chtít zaútočit na své nové maximum i v Kooperativa NBL. I o tom bude nyní pro NBL.Basketball mluvit první centr týmu Šimon Puršl, který v sobotu nasázel obhájci trofeje 14 bodů.

Šimone, kde byly v sobotním šlágru o vedení proti Nymburku obě obrany?
(usměje se) To nevím. My hlavně do zápasu špatně vstoupili a Nymburk nám na začátku utekl. V první půlce jsme určitě mohli bránit líp. Takový zápas proti tak kvalitnímu soupeři ale tak často nehrajeme a možná jsme se na něj museli chvíli adaptovat. Zlepšit o něco tu obranu, bývali bychom měli šanci i na výhru. Taky je ale třeba říct, že útoky obou týmů byly v tomhle zápase velmi kvalitní, což u soupeře ukázal Klassen, a u nás třeba Saša Mišula.

Skore 104-111 určitě ukázalo, že jde o dva z nejúdernějších týmů této sezony. A diváci si tak měli co užít.
Tohle asi taky platilo. My dokážeme hrát velmi dobrý basket, ale musíme jet na sto procent. A když tohle zvládneme celou dobu, odehráváme i velmi dobrá utkání. Bohužel tentokrát jsme tohle ukázali až ve druhém poločase, kdy jsme se do toho trochu víc opřeli. Navíc abychom dokázali vyhrávat ty důležité zápasy, nemůžeme hrát basket zaměřený jen na ofenzivu.

Rozhodla hned úvodní nymburská smršť se spoustou trojek, rychlých protiútoků i po obdrženém koši a s body z druhých šancí hostů, kteří už do půle získali až 19bodový náskok?
Myslím si, že ano. Udržet se v první půlce líp a zahrát stejný druhý poločas, jaký jsme zahráli, bylo by to o něčem jiném, ale to je, co by kdyby.

Trojkami nejednou i z driblinku vás v úvodu hodně ničili Lockett a Klassen. Právě rozehrávač Klassen se zdá být silnou posilou Polabanů. Je v tuhle chvíli jejich rozdílovým hráčem?
Podle mě to ukazuje od momentu, co do ligy přišel. Pro nás bylo samozřejmě těžké, že když už jsme se nadechovali ke snížení náskoku nějakou trefenou trojkou, tak on nám to na druhé straně hned oplatil.

Když jste 14 minut do konce ztráceli už 23 bodů, co se dělo na vaší lavičce? Byly tam ještě myšlenky na drama, které pak téměř přišlo?
Já se snažím v rámci zápasu nemyslet moc daleko, soustředím se na nejbližší útoky. Na lavičce jsme v tu chvíli nebyli právě šťastní a bylo to na nás i  vidět, takže nás trenér trochu motivoval do dalších minut. Jakmile jsme pak ale zjistili, že se dostáváme zpátky, už jsme se chytili, zlepšili jsme obranu a v útoku nám hodně pomohl proměňováním střel Saša, i když bylo těžké sledovat, že nám soupeř dlouho zvládal každý úder vracet.

Vaším plusem bylo, že jste takový zápas s Nymburkem při spoustě mladých hráčů, které máte, odehráli na pouhých pět ztrát. Komu za to dík?
Především naším rozehrávačům, když i Péťa Křivánek (5 asistencí  a 2 zisky bez ztráty za 15 minut, Půlpán 16 bodů, 6 doskoků, 6 získaných faulů, 6 zisků a 6 asistencí bez ztráty za 28 minut s užitečností 33) odehrál skvělý zápas. Mít jen pět ztrát je určitě super.

Návštěvou 1035 diváků jste zapsali první tisícihlavou kulisu sezony. Šlo o výjimečnou první vlaštovku díky důležitosti zápasu o čelo, nebo se čtyřciferným hodnotám budete blížit i dál?
Určitě to bylo hodně dané tím, že šlo o zápas o vedení proti Nymburku a asi bych nečekal, že budeme mít teď tisíc lidí pokaždé, ale kdyby se to podařilo, bylo by to skvělé. Když na konci minulé sezony chodila spousta lidí na každý zápas play-off, hrozně nás to bavilo a doufám, že i fanoušky. Byli bychom moc rádi, kdyby se takové návštěvy jako v sobotu dařily častěji.

Tisíc fanoušků už letos zažili i v Opavě, Pardubicích, Děčíně, Ústí a 900 lidí dorazilo naposledy i na ostravský Tatran. Láká zatím v této sezoně liga nadstandardně?
Bylo by fajn vidět tenhle posun. Sám podle čísel nevím, jak velký je nárůst oproti minulé sezoně, ale jestli to tak je, a lidí chodí stále víc, je to určitě super - i do budoucna, pokud by to pokračovalo.

Vy jste nyní dvakrát po sobě hráli o čelo, několik dní jste i sdíleli nejlepší bilanci ligy. Byl to nový milník i nová motivace pro váš stále mladý klub, který po čtvrtém a třetím místě pošilhává po dalším maximu?
Určitě ano. Tohle jsme si přáli a sem bychom chtěli mířit, ale taky to není situace, která by se dala zvládnout za jednu, nebo dvě sezony. Musí se na tom stále pracovat a pro všechny v klubu je to další motivace.

Nový generální manažer Roman Marko před sezonou řekl, že prvním dílčím cílem by mělo být skončit před Opavou, jež v posledních dvou letech brala vždy stříbro. Vy hráči byste s ním souhlasili?
Roman to, myslím, řekl proto, že opavský tým je spolu už dlouho a předvádí dobrý basket. A kdybychom zvládli se mu vyrovnat, ještě líp se sehrát a dokázat Opavu častěji porážet, tak by to pro nás bylo super. Tohle tedy určitě platí a my bychom chtěli víc zabojovat o to druhé místo, třeba právě s Opavou.

V úterý a ve středu vás ve Štětíně čeká v rámci vašeho úvodního turnaje ve druhém ročníku Severoevropské ligy domácí celek (čtvrtý v polské lize) a estonské Tartu (druhé v lotyšsko-estonské lize). Co od obou duelů očekávat a kam sahají vaše letošní ambice v soutěži?
Ve Štětíně narazíme na dva velmi kvalitní soupeře, oba zápasy nám dají další zkušenosti i pro NBL. Tahle evropská soutěž je ještě o mnoho lepší než loni a uvidíme, jak to bude s naší obhajobou bronzových medailí. Asi to bude o dost těžší. Štětín je velmi kvalitní tým a hned den na to nás čeká Tartu, a pokud by se nám dařilo a uspěli bychom letos i v celé soutěži, bylo by to bezva.