Mysteriózní kroky a konečně jen viróza!

S NOVÝM DIRIGENTEM SOKOLŮ Adam Goga už ve 24 letech toužil po větší minutáži, než bylo naposledy 10 minut na utkání u Turů. A tak vyslyšel již delšího volání Královských sokolů, s nimiž hned na úvod stržil velkou výhru v Ústí (64-72). A to navzdory hrozivým 21 ztrátám.

Adame, jak se dá vyhrát venku o osm bodů s 21 ztrátami?
(směje se) Jo, tak to jsem do neděle ještě nevěděl. Teď už to ale vím a asi to bylo založené na dobré obraně a taky na špatném procentu Ústí, protože fakt nemohli nic trefit. A to byl základ našeho úspěchu. Pak už stačilo si to pohlídat v útoku a hrát zkušeně. Tomu ty ztráty právě nenapovídají, ale i tak jsme si dokázali vytvářet dobré pozice a proměňovat je.

Proč těch ztrát bylo až tolik? Máte poměrně dost pozměněný tým, ale zase plný zkušených hráčů.
Zaprvé tam byly asi pětkrát písknuté kroky Nikolovi Pešakovičovi, který přišel ze Srbska a asi se musí ještě chvíli sžívat se zdejšími pravidly, nebo jinak nevím. V přípravě mu to nepískali a teď přišel první soutěžní zápas a najednou pětkrát kroky. (usměje se) Koukali jsme na to, i po zápase jsme se bavili s rozhodčími, že snad pošlou i sestřih a nějak si to s Nikolou vysvětlí. Příště už to takový problém snad nebude. A zadruhé byly ztráty dané i tím, že máme několik nových hráčů a ta sehranost není na takové úrovni. 21 je hrozné číslo, ale při zápase jsem si toho ani nevšiml.

Obrana Ústí v tom měla také prsty?
Samozřejmě bránilo tvrdě a něčím nás i rozhodilo, ale většina ztrát přicházela spíš po přihrávkách než z driblinku. Spíš tak šlo o naše špatné rozhodování.

Váš poslední zápas v přípravě skončil remízou 91-91, bylo to mnohem bezstarostnější utkání?
To bylo. Hrálo se i ve vyšším tempu, bylo víc střel a my i Ústí jsme dost dávali. Teď se ale SLUNETĚ dost nedařilo.

Tohle bylo už čtvrté soutěžní vítězství Sokolů nad Pandami v řadě. Soupeř už z vás musí mít obavy a vaše ústecké loupeže pomalu nejde považovat za překvapení...
Tohle nemůžu posoudit, protože jsem tu nový, ale kluci říkali, že se jim minulou sezonu proti Ústí dařilo. Pro mě je to překvapivé hlavně proto, že jsme jeli jen v osmi, chybělo nám důležité křídlo David Škranc. Navíc v Ústí se nehraje příjemně, takže bych to překvapením určitě nazval.

Vy jste se kvalitativně zejména do ofenzivy posílili, ale vaše soupiska čítá 12 mužů, bude to při náročné sezoně stačit?
Samozřejmě se může stát, že někdy budou hráči docházet, ale já věřím, že to tak nebude. Na začátku šlo o výjimečnou situaci, kdy v týmu proběhla nějaká virózka, a střídalo se, kdo byl zrovna zdravý, nebo nemocný. Ve středu už bychom měli mít zase širší lavičku, protože hlavně první týdny se hraje hrozně moc zápasů. Tam to musíme zvládnout a pak už to bude, myslím, v pohodě.

Konečně už šlo o běžnou virózu?
Jo, šlo už opravdu o virózu, covidově jsme v pořádku. Bohužel se tyhle věci začínají vracet, máme v týmu dost otců, tak možná něco ze školky. (usměje se)

A ten zvýšený ofenzivní potenciál podepíšete?
Tým je určitě poskládaný tak, že nestojí na jednom hráči. Pokaždé může vylétnout někdo jiný a obrany se nemůžou soustředit na dva tři hráče, což bude naše výhoda.

Vy jste vedle trojek měli v zápase i o 12 lepší doskok, bude to vaše zbraň?
Z toho doskoku jsem byl sám překvapený, protože v přípravách jsme skoro pokaždé doskoky prohráli. Už v poločase mělo Ústí málo doskoků, až jsem tomu nemohl uvěřit. Můj loňský spoluhráč ze Svitav Delvon Johnson měl za celý zápas jeden a to loni je sbíral jako nic. Nevím, jestli budeme tým, co bude vyhrávat zápasy na doskoku, ale v neděli nám to pomohlo. A v koncovce jsme měli dobrou obranu, kdy domácí čtyři a půl minuty nedali koš, nešli přes nás a kromě jedné ztráty v poslední minutě, kdy měli volnou trojku, jsme si to pohlídali.

Jak vy jste se vlastně ocitl právě v Hradci Králové? A zatím jste spokojen?
Doufám, že to byla dobrá volba. Hradec o mě projevil zájem už i před minulou sezonou, což mě potěšilo. Hlavně mám možnost hrát vedle Pedji Stamenkoviče, který se v trénincích i zápasech jeví velmi dobře lidsky a samozřejmě i basketbalově. Snaží se mi hodně pomáhat a předávat spoustu zkušeností. Taky dostávám větší prostor než ve Svitavách (tam měl Goga v minulé sezoně průměr 10 minut), což už taky potřebuju.

Jaká bude vaše role?
Jako záloha na rozehře za Pedju, ale budeme hrát i spolu, kdy budu víc i na křídle, ale může se taky stát, že si on bude potřebovat odpočinout a že budeme zastupitelní. Ono je ale v podstatě jedno, jestli rozehrává on, a já jsem na křídle, nebo naopak. Dokážeme si vyhovět.

Od něj se asi máte co přiučit, když v mládí trénoval s takovými machry, jakým je třeba Miloš Teodosič.
Jo, tohle je fakt skvělé. Až mě překvapilo, kolik těch zkušeností dokáže předat. Jsou totiž i zkušení starší hráči, kteří to tak neumí. On je v tomhle super, umí s námi mladšími pracovat.

Ostatně on se tomu chce i po kariéře hodně věnovat a studuje na to. Anebo je taky možné, že někteří veteráni se o to know-how nechtějí dělit, aby jim pak jejich žáci nevzali místo...
To je taky možné, ale v tomhle je Pedja fajn, že nemá ambici hrát každý zápas 40 minut.