26.0

#21
33.0

Po startu hrůzy končili senzací!

Dlouho předlouho vše běželo podle očekávání. I když sestava Lions bez řady opor ze základní části NBL už nenahání velký strach, zejména na domácí půdě měla být s vyzyvatelem z první ligy favoritem a měla si vybudovat  náskok do utkání venku. A po 32 minut se tímhle směrem první zápas baráže o NBL i ubíral.

Jindřichův Hradec v souboji s Hradcem Králové ovládl první čtvrtinu 26-13, ještě po 28 minutách vedl 62-48 a osm minut do konce 65-55. Jenže pak v duelu dvou sedmičlenných rotací nastal zlom. Domácí rázem ztráceli, byli blokováni a také míjeli spoustu střel. Jen v klíčové poslední čtvrtině (13-29) minulo cíl všech 5 trojek, zatímco hosté posadili do koše hned tři ze svých 9.

Necelých 5 minut do konce se navíc Lions vyfauloval i centr Vošlajer (6 bodů a 3 doskoky za 20 minut), což proti výškovým mužům soupeře znamenalo důležitý handicap. Z týmu Hradce tu za zápas vzali centr Majerík a křídelník Šírek. První ve čtvrté čtvrtce vsítil 12 ze svých 20 bodů (navíc v utkání 7 doskoků a 4 zisky), druhý 10 ze svých 26 (v utkání i 6 doskoků a 4 asistence).

Prvoligista už za tři minuty obrátil na 67-68 a definitivně si řekl o senzační výsledek 75-82 47 vteřin do konce pro brejkovém zakončení Faifra. Obrovské překvapení bylo dokonáno a Hradec už v neděli vpodvečer může slavit přelomovou událost, jíž by postup do Kooperativa NBL bezpochyby byl. V domácím utkání, které začíná v 17:00, mu dokonce stačí porážka o 6 bodů.

Lions se v prvním utkání tak jako celou sezonu potýkali se střelbou z pole. Dvojky měli jen 59/28, což byl velký rozdíl proti hostům (36/21), kteří kvůli bilanci ztrát (13-20) a útočných doskoků (13-7, body z druhých šancí 16-2) měli o 18 střel z pole méně. Ale ani to domácím nepomohlo. Málo se dostali i na trestnou linii (10/7), z níž hosté vytěžili téměř dvakrát více bodů (22/13).

Vítěze vedle dvou hlavních opor drželi i Faifr (13) a Macela (11+9 asistencí a 7F+). Lions podpírali Zuzák (20+7 doskoků), Wright (18+7 doskoků) a Šoula (12+6 doskoků a 5 asistencí).

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli Hradec Králové): „Co můžu říct jiného, než že jsem šťastný. Dokázali jsme v poslední čtvrtině otočit nepříznivý stav a utkání dotáhnout do vítězného konce. Kluci to nevzdali, bojovali a vyplatilo se. Vyhráli jsme sice první utkání, je to ale jen malinký krůček. Rozhodne se v neděli u nás doma a my se musíme plně koncentrovat na svůj výkon. Naše výhra jistě bude tou nejlepší pozvánkou pro fanoušky basketu v Hradci, aby nám přišli pomoct s dalšími krůčky. Atmosféra v hale v Jindřichově Hradci byla výtečná a doufám, že stejnou vytvoří i naši fandové doma.“

20:00

Tahle baráž o Kooperativa NBL by mohla být na rozdíl od loňska skutečně zajímavá. Hraje se systémem doma – venku, rozhoduje celkové skore a to hlavní – poslední celek letošní NBL Lions Jindřichův Hradec jde do záchranářských bojů pouze s jedním americkým hráčem – guardem Cameronem Wrightem. Ten ve 12 zápasech základní části sbíral 15,9 bodu, 6,3 doskoku a 2,7 zisku, přičemž byl nejlepším střelcem i nejužitečnějším hráčem týmu.

Nepřítomnost zbývající perimetrové trojice, která se podle vyjádření sportovního ředitele Radima Valchy na klubovém Facebooku odmítla na baráž ze zámoří vrátit, znamená, že tým přijde o nikoli nepodstatných 30 bodů. Na druhé straně bude jeho hra mnohem kolektivnější, celek se navíc posílil o 31letého guarda Tomáše Šustka, který má s NBL zkušenosti, a ještě v sezoně 2012/13 hájil ve dvou utkáních barvy právě Jindřichova Hradec.

Lions doufali, že pro letošní sezonu poskládali defenzivnější tým, ale z loňského průměru inkasovaných bodů (88,3) si polepšili jen o dva (86,4), navíc v útoku propadli z 82,3 na 77,1, takže jejich průměrné skore skočilo ještě víc do záporu.

Předností Lions v sezoně byl snad jen počet ztrát (12,7) a útočný doskok (12,9), který byl při prachbídné střelbě z pole holou nutností. Hradec Králové tak bude dobře vědět, že se mu vyplatí zabednit se ve vymezeném území a donutit domácí vystřílet si výhru z dálky.

Protizbraní Jihočechů by měla být co nejnátlakovější obrana a body z brejků, popřípadě z útočných doskoků, kde se však domácí budou muset popasovat s výkonným podkošovým duem hostů Majerík  - Kiršbaum (spolu v sezoně 30,4 bodu a 15,6 doskoku).

Jediný více než 10bodový střelec, který kromě Wrighta Lions zůstal, je power forward Zuzák, na němž bude ležet rovněž velká zodpovědnost.

Hradec Králové měl v sezoně první ligy bilanci 23-5, když se opíral o kvalitní dvojky (52,6), doskok (41,4) a nízký počet ztrát (12,9). Tým složený z řady bývalých borců z NBL vedle podkošového dua sytí i křídlo Faifr, které přišlo během sezony z Kolína, dále v NBL prověřený rozehrávač Macela (11) a také křídla Švandrlík (8,8) se Šírkem (9,7).

David Musil (asistent Lions Jindřichův Hradec): „Není zásadní, že baráž začínáme doma. Kvalita kádru a lepší fyzická kondice, stejně jako těžší zápasy odehrané v sezoně by se měly projevit.“

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli Hradec Králové): „Musíme se namotivovat a odehrát dva výborné zápasy. Lions vyzveme a uvidíme. To, že soupeř bude mít už jen jednoho z Američanů, by pro nás měla být určitá výhoda. Také si však uvědomujeme, že Lions jsou profesionální tým a ten rozdíl by se měl projevit.“