mmcité Brno
19

mmcité Brno

Mladší Pumprla dál v záři reflektorů

Vypadalo to přesně na ten zápas, kdy se proti nim spiknulo úplně všechno. Jen se poprvé v sezoně vrátil do akce křídelník Křemen, který příznaky nerozehranosti utnul až čtyři minuty do poločasu první trojkou, už se belhal ze hřiště zraněný. Po vysokém výskoku jeho pravá bota dopadla na soupeřovu nohu, kotník se prohnul do pravého úhlu a trpká sezona pro brněnského kapitána po 15 odehraných minutách nabrala další vynucený timeout.

A pak přišla pro mmcité strašidelná třetí čtvrtina (17-7). S fauly 0-10, kdy se pískalo skoro každý výlet domácí Nové huti do vymezeného území. Hosté tu měli hlavy dole, posledních 7 minut třetího dějství nedali ani bod a nezdálo se, že by se našel někdo, kdo by je zvedl. Navíc mladý rozehrávač Kozina měl čtvrtý faul po 25 minutách. Nový centr Turman šel ze hry po pěti faulech už 11 minut do konce, když neodehrál ani 8 minut. A hlavní pivot Simpson (15+11 doskoků) zapsal 4. faul 5:30 do konce.

Hosté přitom své dlouhé zatraceně potřebovali na hřišti, neboť jejich ex-spoluhráč a nyní nová posila NH Painter hrál monstr zápas – s 25 body a 15 doskoky.

A když rozehrávač Sinadinovič ztrácel drajv z první půle a forwardu Zachrlovi se nedařilo, Brnu na konci třetí čtvrtky – po ostravské šňůře 13-0 - docházeli muži, kteří by s utkáním ještě mohli něco udělat. A to byla opět chvíle pro něj.

Radek Pumprla, nejnenápadnější z nenápadných, nejdřív získal míč a zakončil brejk. Z jeho dalšího zisku a útočného doskoku sice nic nebylo, ale po trojce Mikuliče posadil do koše trojku svoji - už druhou v tomhle utkání -, přidal dvojku z nájezdu a vzápětí vyzval k úspěšné trojce na 63-67 Zachrlu. Jeho tříminutové vzepětí ještě nevedlo k definitivnímu obratu, ale hodil si tým na záda v situaci, kdy už se za ním zavírala voda. A po 17 bodech s Ústím dalšími 16 potvrdil, že jeho aktuální povstání není žádnou náhodou.

O zbytek se pro Brno postarala česko-srbsko-chorvatská legie Zachrla, Sinadinovič (celkem 17 bodů, trojky 7/3) a Mikulič, který pět vteřin před koncem trefil velkou vítěznou trojku z 9 metrů (na konečných 74-77). A to byl pro Novou huť už osudový direkt. Mmcité za posledních 5:20 zapsalo 5 trojek, ač se předtím celý druhý poločas nemohlo střelecky chytit a ještě v něm nakoupilo 18 faulů.

Ani celkově dvojnásobný počet osobních chyb (13-26) ale Ostravě téměř nepomohl, neboť její trestná bilance 20/11 neznamenala proti té brněnské (9/6) zásadní výhodu. A to hosté neházeli ve druhé půli ani jednu jedinou šestku.

Pro NH byl vedle Painterova (odehrál celou čtvrtou čtvrtinu se 4 fauly) zásadní i výkon křídelníka Bratčenkova (15+5 asistencí). A vyhrát Ostrava, byl by před 650 diváky hlavním hrdinou její nový teenager na rozehře Zdeněk Jakubů. Stíhal v obraně a především v útoku předváděl mazácké ovládání míče i bleskové nájezdy do koše . Za svých 14 minut stihl 6 bodů a i podle kouče Medveckého zastínil týmovou jedničku Guercyho.

Ostravskému týmu i přes lepší přechodovou hru chybělo více úderných zbraní a při stejném počtu ztrát (19) jej vedle chabých šestek srazily i málo využívané druhé šance a nakonec také bohatá trojková bilance Brna (31/11).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „My jsme měli dobrý vstup do utkání, pohyb míče byl dobrý, ale pak jsme opět začali hrát náš „streetball“, kdy jsme to zbytečně předržovali a dělali jsme až dětské chyby, kdy jsme Brnu dávali balony do ruky, a soupeř proměňoval lehké koše. Brno se dotáhlo a následně šlo do poločasového vedení. V šatně jsem klukům říkal, že pokud nebudeme bránit, tak nemáme šanci vyhrát. Druhá půlka již byla vabank, my jsme nedali pár střel, Brno ano a pak dalo i těžkou trojku v posledních vteřinách. Ta ovšem nerozhodla zápas. Rozhodla naše špatná obrana v prvním poločase. Opět máme skoro 20 ztrát, což je velké číslo, a z toho deset mají na kontě naši američtí hráči.  Tam je zřejmě problém. Je k zamyšlení, že náš mladý 19letý rozehrávač je lepší než hlavní point guard, který by měl být lídrem týmu. Rozehrávač je hlavou a patou týmu, to nám dnes ale chybělo, a proto jsme prohráli.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Věděli jsme, že nás bude čekat těžký zápas a tak se také stalo. Deshawn Painter byl na nás motivovaný, o čemž svědčí jeho 25 bodů a 15 doskoků. Na druhou stranu jsme věděli, že máme kvalitu a doufali jsme, že nám může pomoci i šťastná střela. Dobře jsme si vytvářeli střelecké pozice, které jsme dokázali proměnit. Jsem rád, že jsme vyhráli poprvé v historii tohoto klubu venku, což je velký úspěch. Mrzí nás zranění našeho kapitána Křemena, uvidíme, jak to bude vážné. Gratuluji klukům, podali výborný výkon, bojovali až do konce a myslím, že jsme vyhráli zaslouženě.“

8 24 32 2 7 9 19 13 26 0 59 77

Speciální televizní duel čeká fanoušky v Ostravě, kam přijede Brno. Sousedé z posledního a předposledního místa tabulky soupeří o to, kdo se chytí, a konečně nastartuje zatím velmi nevydařenou sezonu. Zvláštní utkání čeká hlavně pivota domácích Deshawna Paintera, který začal sezonu v dresu Brna, ale teď už bude válčit za Ostravu. Při jediné výhře celku z druhého největšího města země byl právě Painter nejvýraznější postavou svého celku.

Jan Koloničný (pivot NH Ostrava): „Brno je na tom s výsledky stejně jako my. Bude to bitva o každý míč a věřím, že po zápase budeme šťastnější my. Předvedeme vše, co je v našich silách.“