24.0

#5
28.0

Brno přepsalo své dějiny

Pokud Brňané v poločase znali průběžný výsledek z Pardubic, kde Medvědi začínali drtit domácí Beksu, museli být v šatně řádně nervózní z pomalu unikající šance na skupinu A1. S Hradcem po 20 minutách nečekaně prohrávali 32-42, a pokud by si hosté odvezli výhru, znamenalo by to v součtu s vítězstvím Kolína postup USK do A1 právě na úkor celku egoé.

Lépe trojkující Sokoli si vzali vyšší vedení ve druhé čtvrtině, vyhrané 16-25, když 8 body a šesti asistencemi kraloval rozehrávač Stamenkovič (v půli měl už 13 bodů s 8 asistencemi). Domácí však od třetí čtvrtiny zpřísnili obranu, hlavní playmaker hostů už se moc do hry nedostal a Geiger s Robym vedli pětitrojkové dějství, ovládnuté 27-13, až k obratu na 59-55. A v poslední čtvrtině si od stavu 63-62 vzal vše na starosti Roby.

Ten řídil výhru 24 body, Geiger přidal 19 (s trojkami 8/5) a Keely 15. Za Hradec řádili Lošonský (19+10 doskoků), Marquardt (18, trojky 6/4), Stamenkovič (17+13 asistencí) a Sedmák (12). Ač domácí v segmentu trojek v půli ztráceli 3 ku 6, po 40 minutách právě tato disciplína byla klíčem k jejich výhře (13 ku 9).

Brno, jež vyhrálo popáté za posledních 9 utkání, se poprvé za šest let v lize propracovalo po základní části a při letošním formátu soutěže už vlastně i po dlouhodobé části na osmou příčku před play-off a už nyní má zajištěné minimálně jeho předkolo.

9 25 34 0 20 1 4 22 17 5 92 77

Před domácími Brňany stojí historický zápas, neboť dobytím osmé příčky po základní části, jež by znamenalo i nejhůř osmé místo i po dlouhodobé části, by získali své nejlepší umístění před play-off za svých šest sezon v Kooperativa NBL.

Ač se při jejich zlepšené formě zdá domácí zápas se Sokoly jako na pohled formalita, nemusí tomu tak být. Hradec jednu ze svých tří výher ukořistil právě nad Brnem, a byť venku ještě neuspěl, může zlobit. Tým egoé nicméně možná ani nebude muset zvítězit, aby se do A1 dostal, neboť vyšachovat by jej mohl jen souběh vlastní porážky, očekávané prohry USK s Nymburkem a naopak neočekávaného úspěchu Medvědů v Pardubicích. Za takových okolností by se totiž z postupu na úkor Brňanů radovaly pražské Sovy.

Brno se tímto utkáním zapojí do charitativního projektu ČBF „Bez faulu“, zaměřeného na férové a slušné chování všech aktérů zápasů se zvláštním zaměřením na diváky. Tým egoé za každou svou minutou střelu v utkání přispěje na charitu stokorunou, za každý faul svého týmu dvěma stovkami a za technickou chybu dokonce tisícikorunou. Generální partner ligy pojišťovna Kooperativa pak pomůže pětistovkou za každou smeč a tisícovkou za každý alley-oop z All-Star Game a poté i v utkáních hraných v období, kdy projekt běží. Fanoušci se mohou zapojit zasláním DMS ve tvaru DMS BEZFAULU 30, DMS BEZFAULU 60, nebo DMS BEZFAULU 90 na číslo 87777, kdy cena SMS je podle výše daru 30, 60 nebo 90 korun.

Chris Chougas (kouč egoé Basket Brno): „Čeká nás velice důležité utkání, které je zároveň posledním v základní části. Máme šanci skončit na 8. místě, což by bylo nejlepší umístění klubu od jeho založení. Hráči si to uvědomují a jsou hladoví po vítězství.“

Zdeněk Nehyba (forward egoé Basket Brno): „Je to pro nás důležité utkání, protože chceme hrát v nadstavbové skupině A1, kam patříme. Nechceme spoléhat na výsledky ostatních týmů a taky máme Hradci hodně co vracet. Doufám, že nás přijde podpořit co nejvíce fanoušků a základní část uzavřeme výhrou.“