30

15
14

Třetí pro Sokoly

Hradecký Kingspan si v dohře 19. ligového kola naložilo na záda 67bodové slovensko-americké trio Lošonský, Sedmák, Marquardt a vyhecovalo tým ke třetímu vítěznému výkonu této ligové sezony. Nováček skolil Novou huť (88-75) a výrazně tím zamotal boj o A1, byť jen pro ostatní. Ostrava zřejmě přišla o životodárný úspěch, který ji ještě mohl do A1 dovést. Výsledek naopak pomohl celkům USK a především Brna, které jsou nadále o výhru před NH. Pro samotný Hradec je bonusem to, že se už na dvě vítězství přiblížil předposlednímu Kolínu a zvýšil tak na něj tlak.

Ostrava i bez Boggse s Petrem Bohačíkem vyskočila v první čtvrtině do trháku 16-24, tažena 11 body křídla Stojačiče, který prakticky sám obracel skore ze 14-13. Od stavu 24-32 po 13 minutách ale zbyl hostům už právě jen autor 17 poločasových bodů Stojačič a jeho tým se při pouhých 4 bodech za posledních 6:33 druhé čtvrtiny propadl na 43-36, když tu obrat domácích nasytil 10 body Lošonský.

Ve třetí čtvrtině pak bylo ostravskou labutí písní opět Stojačičem tlačené snížení z 52-38 na 53-49, aby vzápětí jeho celek znovu zamrzl, za posledních 4:30 tohoto dějství stihl jen 2 body a útočná sokolí triáda zlomila zápas definitivně únikem na 66-51. Domácí vyhráli střední dvě čtvrtiny v součtu 50-27.

Lošonský je vedl 25 body (TH 11/8) a 11 doskoky, Sedmák byl v závěsu s 22 body a trojkami 5/3 a Marquardt s 20 body (trojky 8/4) za 19 minut. Jejich tým byl lepší z trojek (8-6), z šestek (20-13), na doskoku (47-30, v útoku 19-8), z druhých šancí (23-4) i v produkci laviček (25-8).

8 22 30 1 10 9 14 18 26 6 63 75

Středeční dohrávka od 19:00 v Hradci Králové je dalším klíčovým duelem pro Novou huť v zuřivé „last minute“ honbě za průnikem do A1. Po navázání dvou výher za sebou doma s USK a senzačně i s Pardubicemi se nablížila na rozdíl jediného vítězství za dvojici Brno a USK, dělící se o osmou příčku, a v Hradci by se oběma sokům mohla už dorovnat, navíc stále se zápasem k dobru.

Problémem NH, jež má lepší vzájemná utkání s USK, ale horší s Brnem, je však další los – vyjíždí totiž do Svitav a Nymburka a doma má Opavu, tedy samé těžké váhy.

USK míří ještě do Kolína (ten je o 2 výhry za A1, ale základní část končí v Pardubicích), který má stále mikroskopické naděje na A1, a doma hraje s Nymburkem. Brno jede do Ústí a doma končí s Hradcem, navíc si hýčká lepší zápasy s USK i Novou hutí a aktuálně má na skupinu A1 nejlepší vyhlídky.

Hradec už je jistým účastníkem oddělení A2, ale výhry musí sbírat i tak, a středeční bitvu bude cítit jako velkou šanci na třetí úspěch. Jenže motivace NH je nyní veliká, a hrozit tak bude nemálo, i pokud by jí opět chyběl nejlepší doskakovač ligy Petr Bohačík. Víkendový duel s Pardubicemi toho byl zřejmým důkazem.