8.0

#21
3.0

Tuři vydrželi poločas

Dvojnásobně oslabený mistr (bez Lawrence a Myerse) se ve Svitavách po třech trojkách brzy propadl do deficitu 17-10, ale poté kontroval vlastními třemi trojkami a po 200 sekund trvající šňůře 0-15 otočil ještě do konce první čtvrtiny na 17-25. Tuři (opět bez křídla O´Briena) však ve druhém dějství zabrali, po další baterii trojek stáhli z minus 10 bodů na 34-38 a od stavu 39-40 na začátku druhé půle se začínalo prakticky znovu. Začal ale především Nymburk, který šňůrou 0-11 unikl během 220 sekund na 39-51, a to už byl klíčový úsek celého utkání, neboť favorit i dál udržoval bezpečný odstup.

Zvítězil 69-87, čímž se k poraženým Turům třetí Olomoucko přitáhlo na rozdíl dvou výher. Hosty vedli Jaromír Bohačík (16), Hruban (15), Pavel Pumprla, Davis (po 12) a Benda (10). Jejich týmu patřily dvojky (14-24), body zpod koše (22-40) a z brejků (4-16). Za domácí úřadovali Teplý (15, trojky 7/5), Aiken (11+9 doskoků) a Marko (11+8 asistencí, 6 doskoků).

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Rozhodli jsme naší obranou. Odvedli jsme velmi dobrou práci. Přesto Svitavy ukázaly, proč jsou druhým týmem tabulky.“

Jaromír Bohačík (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Dnes jsme bránili lépe než v Opavě. Ale Svitavy ukázaly svou kvalitu a poločas dopadl tak, jak dopadl. V šatně jsme si řekli, že když budeme pokračovat v této obraně, tak se nebudeme muset o výhru bát. Pak jsme dali i pár lehkých košů. Dnes to bylo super.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Nymburk vyhrál zaslouženě. Přebíráním nám rozbil pick-and-rolly. Nedostávali jsme míče pod koš, nebo nás soupeři zdvojili. Ve třetí čtvrtině jsme třikrát ubránili, ale sami jsme koš nedali a pak Nymburk trestal. Nedáme otevřenou trojku, vzápětí ji dostaneme a to je v basketu minus šest bodů. Je to škoda, protože dokážeme hrát lépe a rozdíl ve skore neodpovídá rozdílu mezi týmy.”

Tomáš Teplý (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „První poločas jsme jakž takž vydrželi s Nymburkem. Rozbil nás ale na pick-and-rollu přebíráním. Bylo to pro nás těžké. Pak jsme nedopravovali míč do dolního postavení, aby to putovalo kolem trojky, a měli jsme volné střely. Ve druhém poločase dokázal Nymburk, že je právem první tým v lize. Dobře bránil a my jsme se nedokázali do zápasu vrátit.“

Absence Svitav: možná stále křídlo O´Brien

Absence Nymburka: pivot Myers (odletěl do USA k porodu své partnerky), rozehrávač Lawrence (nejistý start - obnovené zranění stehenního svalu)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 77-85, 64-68, 79-93

Povzbuzeni vidinou druhého místa po nadstavbě i velkou výhrou nad Olomouckem (a to při oslabení o forwarda O´Briena) půjdou Tuři beze strachu i na mistra, který už nemá co získat, ani ztratit a v posledních kolech čím dál víc testuje své koncovkové schopnosti, jako by se připravoval na play-off. Ani jednomu z celků, který jej dostal do závěru za vyrovnaného stavu, se však ještě nepodařilo uspět, byť některé už to měly „na lopatě“. Tuři jsou zejména v domácím prostředí dalšími z kandidátů, kteří by to za maximálního výkonu a ideálně i kompletní sestavy mohli dotáhnout až k radostnému rozuzlení. Nutno dodat, že za svého působení v NBL nymburské hegemony ještě nepokořili. Několikrát ale byli velmi blízko.

Aleksander Sekulič (asistent trenéra ČEZ Basketball Nymburk): "Svitavy hrají skvěle celou sezonu. Mají sice občas slabší menší výpadky jako nedávno v Opavě, ale jejich výsledky mluví samy za sebe. Jsou druzí v tabulce, mají dobrou chemii v týmu, dobře pohybují míčem a pro nás bude důležité zastavit jejich klíčové hráče. Zvláště Slezáka, který má teď velmi dobrou formu, Aikena a Marka. Bude to pro nás výzva podobně jako v minulém utkání, kdy jsme tam museli bojovat o výhru do samotného závěru. Poslední zápasy byly pro nás náročné až do závěru. Mělo by to pro nás být poučení, že je třeba hrát naplno od začátku a rozhodnout dříve. Opět budeme bez Mikea Myerse a uvidíme, jak na tom bude Geno Lawrence."

Petr Benda (pivot ČEZ Basketball Nymburk): "Nepamatuji si, že bychom někdy potřebovali poslední střelu na výhru ve chvíli, kdy jsme prohrávali, jako teď v Opavě. Do takové situace jsme se v lize dlouho nedostali. To se nám stává spíše na mezinárodní scéně. Doufám, že takovou koncovku nebudeme potřebovat i ve Svitavách. Komplikujeme si to sami, protože necháme soupeře dobře vstoupit do utkání a my na to jen reagujeme. Musíme změnit přístup na začátku utkání a nenechávat si to utéct. Musíme být více soustředění a lépe bránit. Víme to a doufám, že se na utkání připravíme daleko lépe. Většina týmů se proti nám vyhecuje k daleko lepším výkonům. Jdou do toho s čistou hlavou, nemají co ztratit a my na to musíme být připraveni. Doufám, že je to jen nějaká perioda v naší hře."