3.0
#21
3.0

Mladí Tuři dali mistrovi boj

Mistr ve Svitavách v očekávaném duelu druhého s prvním musel myslet i na svůj krutý lednový program, a proto se dva dny po Lize mistrů a dva dny před sobotním magnetem s Olomouckem držel poločas trochu zpátky, byť s trojkami 12/0 tam rozhodně nekalkuloval, a svůj hlavní arzenál vyjmul z bojové torny až ve druhé půli, v níž zavřel Tury na 27 bodů v obraně a došel si pro výhru 64-68, jež pomohla od středy třetímu Děčínu dorovnat druhé Svitavy na bilanci 12-6, což souboji o čelo dodalo novou dynamiku.

Nymburk v první půli pozastavily rychlé dva fauly křídelníka Hrubana i power forwarda Bendy, navíc Hrubanovi byla ve druhé čtvrtině při snaze zblokovat nájezd Kováře odpískána už třetí chyba a sudí Vyklický mu za prostesty přibalil i „technickou“, takže reprezentant za necelých 6 minut ve hře měl nula bodů se 4 fauly.

To pro něj však - v součtu s úterním nestřeleckým večerem v Lize mistrů - představovalo cosi jako rudý hard pro býka a ve druhé půli byla právě jeho aktivita a 8 bodů důležitým příspěvkem ofenzivě hostů.

Tuři po dvě a půl čtvrtiny předváděli sebevědomý výkon s cílem hrát po Markem řízených kombinacích až do koše, z čehož nejvíc profitoval reprezentant Puršl. A když tým přidal i 4 trojky, bylo z toho - při nymburské střelecké marnosti a příliš profesorské a často pomalé hře – nejprve slibné poločasové vedení 37-30 (20 bodů domácích zařídila omladina Puršl, Kovář, Svoboda). Svitavských bylo zejména v první půli plné hřiště, a to díky enormní pohyblivosti a létání do brejků.

Od stavu 42-31 už ale mistr pod kopcem 11bodového manka podřadil, Martin Peterka trefil první dvě trojky týmu, který se častěji dostával na trestnou linii, těžil z útočných doskoků a v už přísnější obraně nutil domácí do ztrát a stále těžších střel. Tuři tak za posledních 6:20 třetí čtvrtky stihli jen 2 body a propadli se ve skore na 44-47.

Nymburk pak tutou sekvenci vyostřil až na 2-20 a vedl tak 44-51. A třebaže tři trojky domácích poté ještě měly potenciál posunout koncovku do thrillerového žánru, favorit se udržel na relativně bezpečném, byť jednociferném vedení. V závěru už se tak blýskl především mladý Tur Welsch (třetí nejužitečnější z týmu za celkem 6 bodů, 8 doskoků (při výšce 180) a 4 asistence za 18 minut), který skóroval z nájezdu i s faulem a v posledních sekundách ještě na půlce odzbrojil při driblinku nepozorného Coseyho a z brejku zavřel skore, jehož konečná podoba bude pro Svitavy vzpruhou do dalšího průběhu sezony.

Střelecké pole šířeji rotujících vítězů vedl jako jediný dvojcifera veterán Benda (10), za domácí posbíral 18 bodů O´Brien a 11 s 8 doskoky a 6 získanými fauly Puršl. Méně ztrácející hosté (14-9) rozhodli prakticky jedinou statistikou a to úspěšností a četností dvojek (34/15 – 44/25). Navíc o poznání větší počet bodů vytěžili z druhých šancí a brejků.

11 30 41 5 17 9 9 14 18 12 79 68

Kdo by si na začátku sezony vsadil, že v 18. kole bude tohle souboj druhého s prvním a že Tuři budou mít na kontě pouhých pět porážek? Snad jen nějaký extrémní gambler. Jenže teď je to holý fakt a Východočeši už počítají dokonce osm výher z posledních devíti zápasů. Na mistra narazí ve skvělé formě a také na začátku soupeřova šíleného měsíce se zápasem co dva, maximálně tři dny. Nymburk bude mít v nohou a rukou dva dny starý vyčerpávající souboj s litevským Panevežysem v Lize mistrů a rád rozloží síly na maximum svých mužů. Není pod tlakem na výhru, přesto ani v nejmenším nemíní zápas podcenit. A tento duel z čela tabulky by si bezpochyby zasloužil i zaplněné hlediště stánku Na Střelnici.

Tuři jsou aktuálně druzí za Nymburkem na doskoku, už 9 zápasů v řadě nešli ve dvojkové střelbě pod 51 procent a v šesti z posledních sedmi duelů trefili nejméně 10 trojek. Vyvarují-li se ve větší míře svého jediného zásadnějšího nešvaru, tedy ztrát, mohou se i fanoušci sledující přenos v teple svých příbytků těšit na velké věci.

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Každý zápas proti Nymburku je pro všechny zúčastněné svátkem. Konfrontace s týmem, který se pravidelně účastní evropských pohárů, je pro nás velkou výzvou. Díky postavení v tabulce se jedná o souboj týmů z čela tabulky. My jdeme do zápasu po dlouhé době v roli outsidera. To ale neznamená, že jsme bez šancí. Hosté mají náročný program, ale my se musíme soustředit především sami na sebe a vlastní výkon. Jedním z klíčů utkání bude omezení „zbytečných“ ztrát. Ty náš výkon v posledních zápasech lehce devalvovaly. Soupeř hraje s velkou rotací, kdy nejvytíženější hráč točí maximálně 22 minut. Tempo utkání a jeho intenzita musí být z naší strany na maximální úrovni, jedině při udržení kvality máme šanci na úspěch. Věřím, že nás čeká skvělá atmosféra a do zápasu dáme všechny své síly a talent.“

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Ve čtvrtek nás čeká nejtěžší zápas proti silnému Nymburku. Do zápasu musíme nastoupit odvážně, protože nemáme co ztratit. Věřím, že když omezíme ztráty a budeme si pomáhat v obraně, tak můžeme Nymburk hodně potrápit. Doufám, že bude super atmosféra a přijde nás podpořit co nejvíc fanoušků.“