39

16
14

Sovy rozhodly už do poločasu

Pražané potvrdili svou startovní formu a ve své domácí pevnosti už do půle sfoukli z palubovky jindřichohradeckou GBA, až k vítězství 86-75. Nadále tak zůstávají bez porážky, naopak jihočeský nováček nabral už čtvrtou porážku v řadě.

Jako by se zahraniční muži z týmu hostů prvních 13 minut teprve seznamovali s nástrahami Folimanky, jejich jediné dva body, a to ještě z trestných bodů, tu stihl Ian Steere. A jeho tým, sycen jen střelbou tuzemců, se propadl na 33-19. Hosté i tak ještě po 15 minutách drželi hratelné desetibodové manko, jenže poslední pětiminutovka poločasu jednoznačně patřila USK (20-5), který tu definitivně rozhodl o osudu zápasu. Za vedení 55-30 byl lepší v trojkách (17/8 - 13/3), zpod koše (22-12), z brejků (14-3) i na doskoku (28-18), přičemž hosté z pole pálili jen s bídnými 27 procenty, když druhý střelec ligy Dorn byl na 6 bodech.

Po změně stran už sice zabral, ve třetí části vystřílel 13 bodů a dotáhl zaktivizovanou GBA 8 minut do konce na 73-62, jenže pak jeho týmu již zvlhl střelný prach, dopustil se ztrát a USK si došel pro jistou výhru.

Táhli ho West (25+7 doskoků za 25 minut, trojky 8/4), Mangas (14), Kyzlink (11) a Vyroubal (10+8 doskoků). Za hosty (bez Bzonka, Ngatseho) kontroval jako jediný dvojcifera Dorn (28). Sovy kralovaly z trojek (35/11 - 26/6), z brejků (21-13) a v bodech laviček (44-25).

Gilbert Abraham (trenér GBA Fio Banka J. Hradec): ”Tohle je druhé utkání, kdy jsme měli pomalý start, ztráceli jsme od začátku a vrátili se zpět až v druhém poločasu. Jako mladý a nezkušený tým musíme předvést lepší práci a nasazení po celé utkání. Hrát proti nejlepším talentům v Česku vyžaduje lepší práci a přípravu na to, abychom s nimi vydrželi hrát celý zápas.“

Josh King (trenér USK Praha): ”Bylo to utkání dvou poločasů. Vstoupili jsme do něj koncentrovaní a  se správnou energií. Pak jsme koncentraci ztratili ve druhém poločase. Nakonec jsme měli štěstí. Soupeř odvedl dobrou práci, nevzdal to, snažil se tlačit až do konce.“

Štěpán Borovka (guard GBA Fio Banka J. Hradec): „V prvním poločase jsme vůbec nebránili, jak už je u nás trochu zvykem. Myslím si, že jsme ve druhém poločase ukázali, proč jsme se dostali zpět do nejvyšší soutěže. Energie byla cítit ode všech, kteří byli na hřišti. Tohle je cesta, jak můžeme prorazit tu šňůru proher a můžeme se dostat na nějakou vítěznou.“

Jan Štěrba (forward USK Praha): „Dneska to byl zápas dvou poločasů. V prvním jsme dominovali a přeběhali soupeře, kdy jsme na konci prvního poločasu vedli o 25 bodů. V druhém poločasu jsme to vypustili a nechali soupeře dávat jednoduché koše. Nakonec jsme vyhráli jen o jedenáct. Opravdu dobrý výkon od Jindřichova Hradce ve druhém poločase.“

• nízká ztrátovost

Po dosavadním průběhu soutěže vstupuje USK do utkání na domácí půdě jako jasný favorit. Dobyl hradeckou Třebeš a doma rozložil Ústí, když zatím sází velké kvantum bodů a nezastavitelné jsou nové posily na guardech Kyzlink (4. střelec ligy) s Mangasem. Tým sbírá 10 trojek na utkání, také 46 doskoků, z toho 15 v útoku, a k tomu hází nůše šestek. Při ukrutné frekvenci střídání se snaží neustále držet vysoké tempo, jež naposledy semlelo SLUNETU už ve třetí čtvrtině.

Nováček má na kontě už tři porážky, ovšem po dvou zápasech a prvním poločase doma se Sokoly už ve druhé půli naznačil zlepšení v obraně, která byla dosud slabinou týmu, což se ve dvou ze tří utkání týkalo i doskoku. V rychle odbývaném útoku už tým ukázal svůj potenciál, dvakrát dal nejméně 10 trojek, málo ztrácí a táhne jej druhý střelec ligy Dorn.

Duel na Folimance bude hlavní náplní Studia Basketbal, jež s tradičně bohatým programem startuje v 17:30.

Absence Jindřichova Hradce: centr Bzonek (podvrtnuté koleno z přípravného zápasu), guard Ngatse (po operaci kolena)

Josh King (trenér USK Praha): „Ve středu nás čeká velmi talentovaný tým. Nechybělo moc a porazil Hradec Králové. Přestože prohrával už o dvacet, hrál velmi rychle v útoku a agresivně v obraně. Má druhého nejlepšího střelce celé ligy Dorna, který dává v průměru 27 bodů. Ostatní hráči ho doplňují a jsou variabilní. Musíme být na to připraveni. Pro nás to bude spíš o pokračování zlepšování svých výkonů a posouvání naší hry.“

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): Chceme stavět na našich předchozích výkonech, zlepšit obranu a pohlídat si stěžejní hráče soupeře. Věřím, že donutíme GBA hrát náš basketbal, budeme hrát chytře a připíšeme si tak třetí výhru v sezoně.“

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Na zápas proti USK Praha se těšíme. Historicky jde o velmi dobrý klub, který vyprodukoval velké množství hráčů vysoké úrovně. Uznáváme našeho soupeře a to, jak dobře dokážou hrát. Naším cílem je hrát na té nejvyšší úrovni a postupně se zlepšovat.”

Lukáš Linhart (forward GBA Fio banka J. Hradec): ”Čeká nás těžký zápas na Folimance, kde se velmi těžko vyhrává. Pokud chceme pomýšlet na vítězství, budeme se muset vyrovnat se soupeřovou velmi agresivní obranou a rychlým přechodem do útoku a vyvarovat se výpadků jak v obraně, tak v útoku.”