3.0

#98
4.0

Hruban ničil svůj ex-tým: 27 za 22 minut!

Reprezentační a nymburský kapitán Vojtěch Hruban nepostupoval v očekávaném souboji druhého s prvním na pražské Folimance ani trochu uctivým způsobem vůči domácímu klubu, který mu dal velký díl jeho basketbalového vědění. Jako stále více rozohněná mikrovlnka vysmažil 27 bodů (trojky 8/4) za pouhých 22 minut, z toho 16 už do půle, a Sovy v duelu druhého útoku ligy s prvním fatálně zaostávaly už po první půli.

Mistr si v ní došel pro vysoké vedení 37-55 poměrně snadno, když už v první čtvrtině (ovládnuté 19-30) ničil domácí festivalem podkošových zakončení (hosté dali do půle zpod koše 30 bodů). Sovy se ještě pět minut ve druhé čtvrtině stále držely na rozdílu deseti bodů, když se do půle i přes jen 31procentní střelbu opřely o 13 bodů z druhých šancí, jenže před odchodem na poločasovou zpověď si vzal slovo 10 body v řadě polabský čarostřelec Harding a za téměř 20bodové diference rázem nebylo co řešit.

O 42. ligovou výhru v řadě (78-104) se v nymburských barvách (nadále bez Kříže, Gibbse) vedle Hrubana nejvíc zasloužili Rivers (17), Harding (12) a Gak (10). Za domácí (dále bez prvního rozehrávače Vyroubala), kteří porážkou v kulise devíti set diváků přišli o druhé místo, se snažili odpovídat West (21+7 doskoků), Kyzlink (21, TH 10/7), Štěrba (10+9 doskoků) a Mangas (10, trojky 10/1). Z pole jasně lepší hosté (v procentech 31-53, USK navíc minul i 12 šestek) kralovali zpod koše (30-60), v úspěšnosti trojek (40/8 - 21/7) i na celkovém doskoku (44-54), přičemž výstavním artiklem domácích byl zejména útočný doskok (22-16) a body z druhých šancí (22-11).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Vstoupili jsme do utkání dobře, protože jsme znali kvality USK. Snažili jsme se eliminovat jejich hlavní hru tří křídel. Neobstáli jsme na doskoku, ale v konečném důsledku jsme hráli dobře a vyhráli proti dobrému týmu.“

Josh King (trenér USK Praha):
”Bylo všem jasné od rozskoku, kdo byl dnes lepším týmem. Začali jsme 0-6 na domácí palubovce. Snažili jsme se, hráli tvrdě, ale dělali jsme spoustu chyb v obraně i útoku. Máme na čem pracovat, ale potkáme se s nimi ještě (minimálně) jednou.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”Byl to zápas, který jsme docela dobře zvládli. Nastoupili jsme s velkou agresivitou a energií v obraně. Bylo vidět, že kluci z USK na to nejsou zvyklí a měli s tím problém. Vytvořili jsme si spoustu volných střel a ten tlak jsme dokázali ještě vystupňovat v druhém poločase. Za nás dobrý a zvládnutý zápas.“

Nate West (guard USK Praha): ”Nemyslím si, že jsme se hostům v úvodu vyrovnali v intenzitě a agresivitě. Dostali jsme se do bodu, kdy bylo jasné, že dnes už nevyhrajeme. Dnes se nám tolik nedařila střelba, ale dali jsme do toho hodně. Neviděl jsem statistiky, ale jsem si jistý, že jsme jednu čtvrtinu vyhráli. To nestačí, když hrajete proti takovému týmu.“

• evropské zkušenosti

Na pražské Folimance se servíruje velmi atraktivní duel druhého s prvním, v němž navíc změří síly i druhý útok soutěže (průměr 91) s prvním (97). Mistr navíc vlastní i nej obranu NBL, jež v průměru inkasuje jen 73,6 bodu.

USK, který je v nejlepší tabulkové i bilanční situaci za hodně dlouhou dobu, dává přes 10 trojek na utkání, sklidil 4 výhry z 5 posledních zápasů a druhou ofenzivou ligy se pyšní i s nejmenším počtem asistencí z celého pelotonu NBL. Má totiž v kádru výjimečně individuálně zručné trio Mangas, West, Kyzlink, jež naposledy v Pardubicích zničilo Beksu 83 body a průměrně dává 56 bodů!

Nymburk právě v Praze zapsal před rokem svou poslední porážku v soutěži, od té doby však vyhrál už 41 ligových zápasů v řadě. Po vydřené výhře proti obrům z Aleksandrovace v Lize mistrů se bude muset soustředit pro změnu na perimetrem taženého soupeře.

Absence USK: rozehrávač Vyroubal (zranění v horní polovině těla)

Absence Nymburka: forward Kříž (rekonvalescence), rozehrávač Gibbs (poraněné koleno)

Aleksander Sekulič (trenér ERA Baskeball Nymburk): ”Pro nás je důležitý každý zápas, bez ohledu na soutěž a soupeře. Ten nejdůležitější je pro nás vždy ten nejbližší zápas. Teď je to navíc souboj prvního s druhým. USK má velkou kvalitu, hraje dobrý basketbal. Je asi nejpříjemnějším překvapením sezony. Je hodně agresivní, na to si musíme dát pozor a musíme se držet naší hry. Klíčem je zastavit tři hlavní hráče. To neznamená, že ostatní nejsou dobří, ale West, Mangas a Kyzlink se starají o většinu bodů a ubránit je bude výzva.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): ”Bude to hodně vyhecovaný zápas. Jelikož jsme tam loni prohráli jediný zápas sezony, tak na nás zase budou vyhecovaní a budou chtít ukázat, že jsou na druhém místě tabulky oprávněně. My teď hráli těžký zápas s Igokeou, ale budeme co nejlépe připraveni. USK letní změny prospěly. Má teď největší sílu na perimetru, kde jsou jeho tři hlavní zbraně. Mangas, West a Kyzlink dohromady dělají 70 procent jejich bodů. Možná i víc. Takže pokud přibrzdíme tyto tři hráče, tak by to mělo být v pohodě. Ale rozhodně je nesmíme podcenit. Často hrají s malou sestavou a všechno přebírají, což je nepříjemné, ale musíme se toho snažit využít na doskoku, kde bychom měli mít převahu.“

Josh King (trenér USK Praha): ”Čeká nás zatím největší výzva. Hosté mají několik skvělých hráčů v čele s kapitánem reprezentace Hrubanem. Nesmíme jim dovolit příliš otevřených střel, protože nás potrestají. Harding je po pár odehraných kolech Ligy mistrů nejužitečnější hráč. Tihle dva s Palyzou jsou jejich nejlepší střelci. Rivers to umí zpod koše i z perimetru. Benda je nejzkušenější hráč celé ligy… musíme se vyvarovat ztrát a snažit se posunout naši hru. Utkání s Nymburkem, který je dlouhodobě nejlepším týmem, je proto skvělá příležitost. Utkání nám mnohé ukáže.“

Kyle Mangas (křídlo USK Praha): ”Jsme si vědomi toho, že nás čeká nejlepší tým soutěže a největší výzva. Soustředění na obranu bude muset být o to větší, protože hosté mají skvělý mix výšky, rychlosti i střelby. To nám nesmí zabránit v tom hrát i dál rychle a být v útoku aktivní. Věříme, že nám k výkonu pomůže i domácí prostředí.“