6.0

#15
2.0

Další stovka Nymburka

Belgický reprezentant Retin Obasohan dostal doma proti USK vyměřených jen 16 minut, ale i tak tento skromný čas využil k nejvyššímu nástřelu z nymburského týmu, jemuž tak pomohl ke 13. výhře v řadě (104-88) a v rámci této série už k osmé stovce. V utkání, které na obou stranách dostali svěřené především náhradníci, ti nymburští vyskládali 69 bodů.

Poločas se hrálo vyrovnaně, když v první čtvrtině (25-24) hosté udeřili pěti trojkami (dvě proměnil power forward Proleta), a domácí to dorovnávali zpod koše. Ve druhém dějství si na soví obloukové střelce dal Nymburk pozor, USK ale skóroval pro změnu zpod koše a z šestek, aby vedl až 27-34. Domácí pak ještě zintenzivnili své podkošové operace a s lepší obranou vyhráli poločas 47-42.

Definitivně pak favorit rozlámal soupeře, opět hodně točícího druhou vlnu, v prvních šesti minutách třetí čtvrtky, kdy Obasohan s Křížem nastartovali útočnými doskoky tažený trhák na 71-48. Hosté v této sekvenci zaznamenali pět ztrát.

Obasohana u domácích (bez Šafarčíka) dorovnal 21 body Palyza (trojky 10/5) a dvojciferní byli i Hruban (13), Harding (11) a Kříž (10+9 doskoků). Sovy vedli Proleta (20), Ondřej Sehnal (13) a Mareš (10). Domácí vládli zpod koše (44-32), z brejků (29-16), z útočných doskoků (19-9), bodů z nich (20-4) i ve ztrátách (7-17). Celkem měli o 23 střel víc, USK měl pro změnu výtečné trojky (18/10 – 55 procent), naopak minul 17 šestek (37/20 - 54).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Po konci základní části Ligy mistrů teď trochu hledáme opět naše tempo. Soustředění a energie šly dolu. Ale to je normální. Před Final 8 Českého poháru se do něj zase dostaneme. V prvním poločase jsem musel být hlasitý, protože když někdo přijede a hraje tvrdě a bije nás, tak na to musíme reagovat a nemyslet si, že to půjde samo. Do druhé půle šli hráči, u kterých vím, že když zmáčknu ten správný spínač, tak zareagují správně. Jako Martin Kříž, Petr Benda, Retin Obasohan. A tak se přesně stalo. Celá zahajovací sestava druhé půle zareagovala na můj poločasový proslov.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Byl to pro nás velmi těžký zápas a navíc byl šestým během dvou týdnů. Hráči jsou velmi unavení. Proto hráli všichni hráči z naší soupisky. A to je skvělé pro naše mladé hráče. Ze začátku jsme měli dobrou energii, hráli jsme výborně v útoku, ale obrana byla špatná a dovolili jsme Nymburku otevřené střely. Naopak na doskoku jsme byli skvělí, když jsme za poločas měli o šest doskoků více. Ve druhé půli ale už Nymburk měl více energie a koncentrace, nám naopak chyběly. Ale celkově mohu být spokojen, mladí hráči měli skvělé minuty. V plné sestavě to bylo skvělé, ale máme náročný program a nechtěl jsem riskovat zranění hráčů. Navíc nás čekají důležité zápasy s Olomouckem a Opavou.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „První poločas nebyl z naší strany vůbec dobrý. Bylo to cítit z každého hráče, nikdo nebyl spokojený se svým výkonem. USK se prezentovalo nápaditou hrou, místy hráli velmi agresivně a bylo na nich vidět, že si rozumí a že do toho jdou s nějakou myšlenkou, která má hlavu a patu. To nám v prvním poločase dělalo problémy. Špatně jsme si kontrolovali doskok, soupeř měl o šest nebo osm doskoků více a bylo to vidět i opticky. Po lehkém poločasovém průvanu v šatně, jsme do druhého poločasu vkročili správně a brzy jsme měli náskok kolem 15 bodů. Výkon byl diametrálně jiný. Byli jsme rychlejší, tvrdší, agresivnější. Jsem rád, že takový zápas v české lize máme, kdy se nám podle představ nedaří a musíme najít cestu, jak hrát náš basket. Je to pro nás lepší, než od první do poslední minuty dominovat v zápase a nevzít si z toho nic. USK nás v prvním poločase donutilo hrábnout si hlouběji, než jsme zvyklí a to je pro nás do budoucnosti dobře. Retin Obasohan byl symbolem nástupu ve třetí čtvrtině, kdy začal napichovat obranu, hrát velice fyzický basket a využívat svoje nejsilnější atributy. To nakoplo i ostatní hráče kolem a pak se to spustilo jako lavina. I přesto, že jsme měli zápas pod kontrolou, našel USK možnosti, jak stáhnout náskok na deset, dvanáct bodů. V Nymburce není výkon týmu závislý stále na jednom hráči. Dokážeme podávat kolektivní výkony, hráči si pustí balón… a dneska to vycházelo na mě. V posledních dvanácti minutách jsem měl hodně otevřených střel a bylo to pak jednoduché to proměňovat.“

Ondřej Švec (guard USK Praha): „Do utkání jsme chtěli vstoupit s co největší energií, abychom se mohli rovnat s Nymburkem, protože to je nejlepší tým v české lize. V prvním poločase se nám to nějak dařilo, pouze jsme měli problémy v obraně. Dostali jsme kolem padesáti bodů, což je hodně. Do druhého poločasu jsme si řekli, že nastoupíme s ještě větší energií a pokusíme se soupeře přejet. Bohužel se nám to nepovedlo, začali jsme ztrácet míče a domácí získávali rychlé, jednoduché koše. Ve čtvrté čtvrtině se rozdíl stále držel kolem dvaceti bodů a tak to i skončilo. Aktuálně máme hodně náročný program. Měli jsme nějaké zdravotní problémy a dohrávali jsme nějaké zápasy, které se před tím nemohly odehrát. Na druhou stranu jsme měli dneska velkou rotaci a myslím, že jsme mohli mít ještě více energie. V posledních dvou letech hrajeme s Nymburkem docela vyrovnaně. Naposledy jsme Nymburk i porazili, proto si na ně věříme a vždycky jdeme do zápasu s tím, že ho můžeme vyhrát. Pro mě osobně jsou to cenné minuty. Jsem rád, že si mohu zahrát proti kvalitním hráčům v lize, nejen proti reprezentantům jako dnes.“

• celoplošná obrana

Absence Nymburka: guard Šafarčík (po zlomenině v chodidle, bude komentátorem utkání na TVCOM.cz)

První vzájemné utkání: 72-88

Od prvního měření sil, v němž domácí Sovy s nádechem senzace triumfovaly nad oslabeným favoritem, už nad pražskou Folimankou projelo mnoho vlaků metra a před odvetou u Labe je jasné, že síly jsou nyní rozvrženy docela jinak. Nymburk od té doby nastřádal 12 výher v řadě, z toho sedmkrát nasázel sto bodů, a v téměř plné polní bude prahnout po odvetě, která může mít velmi hutnou podobu.

Naopak po koroně v týmu přetížený USK padl v lize už třikrát za 4 utkání a v sobotu jej čeká už šestý zápas v rozmezí 12 nocí, navíc pekelný program má i před sebou a nejspíš tak rozvrhne minuty na větší počet hráčů, aby se soustředil na duely s větším vítězným potenciálem.

Aleksander Sekulič (asistent ERA Basketball Nymburk): „Teď je odlišná situace než v listopadu, kdy nás USK porazil. Tehdy jsme postrádali hodně hráčů a soupeř udělal změny na soupisce. Těžko se odhaduje, co čekat, ale určitě to nebude snadné utkání. Hosté teď mají náročný program, což je pro ně nevýhoda, ale také mají mladé hráče, kteří se rychle zbavují únavy. Jejich hra se točí kolem rozehrávače Ondřeje Sehnala a bude velmi důležité, jak ho budeme bránit. Ale je třeba pamatovat také na to, že mají spoustu dalších dobrých hráčů. Klíčová tedy bude zejména dobrá týmová obrana.“

Hayden Dalton (power forward ERA Basketball Nymburk): „Chceme dokázat, že jsme lepším týmem. Tím, že nás Sovy porazily, nám dodaly extra motivaci. My víme, že jsme nejlepší tým v české lize, takže si nemůžeme dovolit nechat je znovu nás porazit. USK stojí na rozehrávači, ale to platilo i o Opavě a Kuba Tůma a Retin Obasohan tam odvedli v obraně dobrou práci. Tohle si určitě přeneseme i na USK a Sehnala.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Při našem programu se budeme snažit zapojit do rotace co nejvíce hráčů, abychom preventivně zamezili zranění a únavě. V posledních utkáních nám energie chyběla a musíme na to reagovat. Nymburk bude hrát energicky na obou stranách hřiště. Bude to těžké utkání, protože hrajeme s nejlepším týmem ligy. Budeme se snažit dát do toho to nejlepší a zároveň pošetřit hráče.“

Marcel Bátovský (guard USK Praha): „Hrát proti Nymburku je pro nás, mladé hráče, vždy výzva a svátek. Máme možnost nastoupit proti účastníkovi Ligy mistrů, navíc proti velmi úspěšnému účastníkovi. Doma jsme jej porazili, ale tohle bude jiné utkání. Každý z nás má možnost se ukázat a poměřit s těmi nejlepšími. To je naše motivace.“