14

#14
22.0

Slezané prodloužili pardubické temno

Beksa promarnila šanci z kategorie velkých. Mohla naplno vytěžit aktuálního nabitého programu a třetího zápasu Slezanů v rozmezí necelých 100 hodin. Sama měla navíc prostor a čas na kvalitní přípravu. Jenže její výkon znovu nebyl na potřebné výši a v Opavě zapsala už třetí porážku v řadě (92-65).

Ve hře byla při malé podpoře lavičky jen 24 minut, když po slibné první čtvrtině už ale spíš naháněla domácí tým, za nímž zaostávala v přesnosti palby, energii, odhodlání i agresivitě. V polovině třetí čtvrtiny se Opava ze 47-43 začala za velení power forwarda Gniadka a do půle takřka neviditelného dirigenta Šiřiny vzdalovat z dohledu hostů definitivně.  A za stavu 65-50 po 30 minutách už dál Beksa nekladla žádný odpor.

Vítězům nakonec lídrovali Šiřina (16), Jurečka (16, trojky 6/4) a Gniadek (15), za hosty korigovali Pekárek, Walton (po 12) a Švrdlík (11). Z pole lepší domácí (v procentech 54-39) přestříleli Beksu z trojek (34/14 - 27/7) a jasnou převahu měli i jejich náhradníci (37-15).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Do poločasu vyrovnané utkání, potom Jakub Šiřina nakopl  tým třemi trojkami v řadě a opanovali jsme utkání. Středeční utkání s Permem nám dalo hodně zabrat, přeci jen VTB je jinde než NBL.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava):
”Nechtěl jsem být v roli spasitele, ale tak nějak to na mne vyšlo jsem byl ve třetí čtvrtině třikrát  volný a spadlo to tam. Potom už se začali trefovat všichni a utkání jsme zvládli. Jsem teď v NBA záběru, hrajeme třikrát týdně. Pomalu se všichni učíme, jak zacházet se silami a jak rychle regenerovat. Snad to zvládneme.”

Dino Repeša (trenér BK JIP Pardubice): ”Opava nás dnes přehrála. Připravovali jsme se na její zónu 1-3-1 i 2-3, ale nebylo to nic platné. Ve druhé polovně a zejména v závěru jsme odpadlo. Můžete prohrát, ale ne rozdílem dvacetisedmi bodů. Měli jsme to 5:1 na zápasy a všechno vypadalo dobře. V utkání s USK se něco zlomilo a my nedokážeme udržet koncentraci po celé utkání. Musíme se vrátit na začátek a tvrdě pracovat.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): ”Je to v našich hlavách, jsme nalomení, ztratili jsme sebevědomí. Přeci po jedné neúspěšné střele nemůžeme věšet hlavy. Je to na každém z nás, jak se z útlumu dostaneme. Věřte, že se z něj dostaneme!”

• americké podkošové duo

Před očekávaným šlágrem Studia Basketbal, v němž budou oba soupeři v kompletním složení, jsou v lepším ligovém rozpoložení domácí Slezané, kteří počítají už 8 výher z 9 posledních zápasů, a byť se jim zatím vůbec nedaří na evropské scéně, v tuzemsku si počínají na výbornou, jako aktuálně druhý celek tabulky. Navíc budou mít v zádech podporu domácího publika, které v posledním ligovém duelu pomohlo k velkému druhopoločasovému obratu proti Děčínu.

Propad formy Beksy naopak po porážkách doma s USK a dokonce i s GBA, s níž padla jako první v soutěži, budí rozpaky, a to i v součtu s posledním výkonem v Alpe Adria Cupu. Nyní měl ale tým řadu dnů jen na tréninky a mohl se koncentrovat na zlepšení svých výkonů, a to zejména v defenzivě, jež byla s USK, GBA i v poháru děravá jako stará rybářská síť. Především defenzivní upgrade bude tým v Opavě potřebovat nejvíc. S ním by mohl využít faktu, že domácí jdou do už třetího utkání v tomto týdnu.

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Čeká nás třetí utkání v tomto týdnu a proti silnému týmu. Pardubice pod novým trenérem dokazují, že patři ke špičce naší ligy. Nicméně bude to o nás, jak dokážeme zregenerovat a motivovat se na utkání.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): ”Pardubice známe, víme, co od nich můžeme čekat. Oni znají nás, takže očekávám souboj, který rozhodne momentální forma a koncentrace na utkání. Jako vždy věříme v podporu diváků i v této blbé době.”

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): ”Velmi důležitý bude vstup do utkání, který ukáže, jak se bude vyvíjet celých 40 minut. V Jindřichově Hradci jsme nezačali dobře, pak jsme to sice honili, ale nedohonili. Takto začít v Opavě rozhodně nemůžeme, to bychom si pod sebou podřezali větev, protože jak se Opava dostane do laufu, tak už ji nikdo nezastaví. Musíme začít úplně jinak, mnohem lépe! Z klíčových faktorů bych zmínil aktivitu na útočném doskoku, náš návrat z útoku do obrany, aby nám domácí hráči nezabíhali za záda, a také mentální nastavení a odolnost. Z celého týmu cítím vnitřní sílu a velké odhodlání podat v Opavě co nejlepší výkon a bojovat o vítězství.”

David Pekárek (křídlo BK JIP Pardubice): ”Přijde mi, že Opava s pivotem Markussonem hraje ještě více zónu, na což jsme se v přípravě zaměřili. Pokud jde o nás, atmosféra je pořád pozitivní. Jsme odhodlaní s tím něco udělat a zastavit sérii neúspěšných výsledků. Poslední porážky nás samozřejmě bolí, ale stále je první část sezony, máme velký potenciál se pořád zlepšovat, na čemž pracujeme. Klíčovým faktorem zápasu v Opavě bude kvalita naší obrany.”

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky.