10.0

#98
2.0

Mistr po odchodu Riverse z trojek přemohl Válečníky

V dohrávce 14. kola mezi Nymburkem a Děčínem, umístěně do zrekonstruované haly v Poděbradech, bylo z pohledu domácích zásadnější než samotný průběh to, co už na palubovce chybělo. A to byl jeden z hlavních pilířů dosavadní hry mistra, americký power forward Demetre Rivers. Ten po vyřazení z Ligy mistrů využil klauzule ve smlouvě a nechal se zlákat k angažmá do PAOKu Soluň, což byl jeden ze soupeřů Nymburka v soutěži.

Polabané za něj už ovšem získali náhradu a z druhé turecké ligy přivedli jiného Američana, Logana Routta. Čtyřiadvacetiletý pivot s 211 centimetry se s mistrem dohodl zatím do konce sezony. Absolvent univerzity West Virginia, kde strávil pět let, do Evropy zamířil v roce 2020. Ve slovinském Lašku měl průměry 15 bodů a 10 doskoků, v této sezoně pak ve druhé turecké lize vystřídal dva týmy. Za Genclik doručoval 15 bodů a 7,5 doskoku, za kvalitnější Belediye stihl čtyři zápasy s průměry 11,2 bodu a 8 doskoků. Do utkání s Děčínem Routt ale ještě nezasáhl.

V širší rotaci hrající Nymburk v první půli poměrně hřešil na to, jak mu padaly střely v útoku, neboť jeho obrana byla nemálo děravá. Za prvních 20 minut proměnil 9 ze 14 trojek (hosté 11/5), měl o 15 procent lepší úspěšnost z pole a veden patnáctibodovými Hardingem a Hrubanem si udržoval vedení, jež v samém závěru poločasu dvěma tříbodovými útoky vysunul až na 56-42. Do ruky mu hrálo i to, že power forward hostů Prahl nabral tři fauly a klíčový střelec Matěj Svoboda dokonce čtyři.

Ve druhé půli domácí dál udržovali vedení na úrovni deseti bodů, a i když hosté, hrající podruhé během 24 hodin, několikrát srazili manko na šest a 2:30 do konce až na čtyři, ofenzivní síla mistra Děčínu větší drama nedovolila.

K vítězství 96-89 Nymburk tlačili Ross (20), Hruban (19), Harding (15), Kříž (13+10 doskoků) a Palyza (10). Za Děčín, kterému porážka ještě víc zúžila zbytky nadějí na skupinu A1, odpovídali Nichols (22), Šiška (17+9 asistencí), Svoboda (15), Osaikhwuwuomwan (12) a Pomikálek (10+8 doskoků). Z pohledu vítězů byly stěžejní disciplínou trojky (29/11 - 24/8), hosté měli lepší útočné doskoky (9-12) a body z nich (11-15).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Byl to hodně útočný zápas. My jsme ještě asi měli v hlavách vánoční náladu, hlavně při obranné práci. Nehráli jsme to, co jsme chtěli, nebyli jsme dostatečně koncentrovaní. Ale hlavní je, že jsme nakonec vybojovali vítězství. Zápas jsme kontrolovali, i když tam byly lepší i horší momenty. Udělali jsme tam zbytečné fauly, znervózněli jsme a dali jsme soupeři čuchnout, ale v koncovce jsme zahráli dobře. Byla tam zkušenost, kvalita  správná rozhodnutí.“

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Určitě to nebyl zápas podle našich představ. Něco jsme si řekli před zápasem, ale hlavně na obrané polovině jsme to naprosto neplnili. Nechci shazovat Děčín, ale nemůžeme dostávat téměř 90 bodů od těchto soupeřů. Jestli chceme pokračovat v lepších dojmech, tak určitě musíme obranu zlepšit. Děčín tuto agresivní hru ukazuje dlouhodobě, i když se tam hráči mění. A to je hra, která nám letos moc nevyhovuje. Musíme na tom zapracovat. Nakonec byly na naší straně zkušenosti. Já se cítím stále lépe, sebevědomí jde nahoru. Jsem rád, že jsem se už trefil z dálky i v zápase. Škoda, že to nepřišlo dříve.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme odehráli skvělý zápas. Byl to přitom druhý zápas ve dvou dnech. Chci hráčům za to poděkovat. Pro nás byl klíčový včerejší zápas s Jindřichovým Hradcem, který jsme museli vyhrát. Dnes jsme přijeli s tím, že můžeme vyhrát. Byly Vánoce, nymburští hráči měli nějaké volno, zatímco my byli v tréninkovém procesu delší dobu. To nám umožnilo, že jsme byli rovnocenným soupeřem, za což jsme rádi. Prohra je ale prohra. Je to škoda, protože za tři roky jsme nikdy nebyli proti Nymburku blíže k výhře než dnes. Domácí tým je ale zkušený a nepustil nás blíže. Harding s Rossem jsou tak kvalitní hráči, na které teď ještě nemáme. Nymburk k tomu přistoupil seriózně, kouč Sekulič je nenechal vydechnout. Ale ve druhé půli soupeř netrefil otevřené střely, které normálně dává. To nás udrželo ve hře. Přitahovali jsme se, cítili jsme šanci, ale jiná věc je Nymburk skutečně porazit a tak daleko ještě nejsme. Nicméně ten dnešní výkon je pro nás povzbuzením do dalších zápasů. Tady ta hala v Poděbradech je naprosto skvělá a zasloužila by si více takových zápasů. Můžeme být rádi, že v Česku vznikla taková hala. Pro nás to prostředí navíc bylo výhodou, protože Nymburk nehrál ve své domácí hale.“

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Poslední měsíc se nám celkem daří, naše hra dostává tvář. Do zápasu jsme šli s tím, že nemáme co ztratit. Dnes jsme byli po celý zápas pro Nymburk rovnocenným soupeřem a nemáme se za co stydět. Celých 40 minut jsme je dostávali pod tlak a museli s námi hrát až do konce. Podali jsme skvělý výkon, ale i to je na Nymburk málo. I když jsme kousali, tak Nymburk ukázal kvalitu a pohlídal si to. Měl hodně faulů a my házeli hodně šestek, což nás drželo ve hře. Nymburk také asi neměl nejlepší den, což nám k tomu nahrávalo. Tady v poděbradské hale jsem byl poprvé a líbilo se mi tu. Je fajn, že se hala takhle zrekonstruovala. Využívají to mládežnické nároďáky, což je super. Chtělo by to v Česku více takových hal.“

• křídla Nichols a Pomikálek

Zápas, v němž je favorit dán dlouho před úvodním rozskokem, nabízí dvě zásadní zajímavosti. Tou první je, že Děčín, který vyvařil už čtyři výhry z posledních pěti zápasů, nastoupí do akce v japonském stylu podruhé za 24 hodin, když v úterý doma zvládl úspěšně první díl dvojboje proti GBA. Aktuálně ztrácí dvě výhry na trio z šestého až osmého místa, a byť jeho šance na skolení mistra není velká, nepojede na misi do Polabí předem odevzdaný.

Druhou zajímavostí je, že Válečníci nezamíří k dohře 14. kola do Nymburka, ale do nedalekých Poděbrad, kde se v místním zrekonstruovaném stánku objeví NBL po 11 letech od doby, kdy tu válčil místní celek.

Děčín nad Nymburkem vyhrál naposledy v roce 2012, posledních 36 vzájemných zápasů tak ovládl český multišampion.

První vzájemný zápas sezony: 92-74

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (poraněné koleno)

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Je to zápas krátce po Vánocích a navíc první po vyřazení z Ligy mistrů. Doufám, že nás to moc neovlivní. Musíme se zkoncentrovat na českou ligu a vrátit se na vítěznou vlnu. Děčín je rozhodně jiný tým, než na jaký jsme narazili na začátku sezony. Udělali změny v kádru, vrátil se jim Pomikálek, takže jsou rozhodně silnější a nebezpečnější. Budou se určitě snažit nás porazit a musíme je maximálně respektovat a snažit se odehrát co nejlepší zápas.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „První povánoční zápas je vždy trochu jiný a zvláštní. Mám pocit, že skoro každý rok hrajeme po Vánocích právě s Děčínem a že se z toho stává taková tradice. Na druhou stranu ale ta pauza byla letos opravdu krátká, takže by to neměl být nějaký problém. Hrajeme v Poděbradech, takže to není úplně domácí hala, ale už jsme tam hráli a hlavní je, že se nemusí nikam cestovat. Navíc většina z nás bydlí v Poděbradech, takže to tam do haly máme ještě blíž než do Nymburka. Hala je fajn a hraje se nám tam i střílí dobře. Takže věřím, že nám to bude padat. Děčínu hodně pomohl návrat „Pomiho” (Pomikálka). On je pro Děčín hodně důležitý. Na jeho pozici neměli pořádnou náhradu. Navíc se jim vrátil pivot Osaikhwuwuomwan. Oba do jejich hry zapadli a ostatní se zvedli spolu s nimi. Takže Válečníci jsou na tom rozhodně lépe, než když jsme je potkali v sezoně poprvé.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Nymburk je nejlepší český tým, který je v této fázi sezony mnohem sehranější, než na jejím začátku. Osa týmu -  Benda, Hruban, Palyza, Kříž a Harding - budí hrůzu. Potřebujeme zvládnout vstupy do prvního a druhého poločasu, které jsou v podání nymburského týmu vynikající. My máme drobné zdravotní potíže, nicméně věřím, že nastoupíme v co nejkompletnější sestavě.”

David Žikla (pivot BK ARMEX Děčín): „Čekáme, že to bude velice těžké utkání a budeme muset hrát čtyřicet minut  koncentrovaně. Pokud to splníme, věřím, že bude utkání vyrovnané.”