11.0

#24
5.0

Po velkém obratu z minus 20 loupež Pand v prodloužení!

Za stavu 40-20 tři minuty před půlí byste na ně nevsadili zlámanou grešli, řekli si, že je hotovo a Brno doma snadno shrábne první výhru. Jenže právě v tu chvíli se z ústeckých Pand stali lovci a úplně jiný tým. Ač většinu času točili jen šest mužů, zbylých 28 minut Seveřané vyhráli 64 ku 40 a po zvládnutím prodloužení si domů vezou nejen první triumf nad Brnem v této sezoně (80-84), ale především úvodní vítězství v sérii o bronz. Historickou první ligovou medaili mohou nyní uchvátit už v sobotu na domácí půdě.

Prvních 17 minut přitom vůbec nic nenasvědčovalo závěrečnému výsledku. Brňané, kteří do zápasu vstoupili s pětkou často nasazovanou po zranění křídelníka Maddena, tedy se třemi podkošovými hráči a Körnerem na křídle, právě od svých dlouhých získali v první čtvrtině všech 17 bodů! Naopak za SLUNETU, která měla v první desítce palbu z pole 21/5, 11 z 13 bodů zajistili guardi.

Zároveň ale platilo, že domácím na rozdíl od soupeře nepadala střelba z delších distancí, jen v prvním dějství měli převahu z druhých šancí (6-0) a také se dopouštěli laciných ztrát, což je neopustilo až do hořkého konce.

V úvodu druhé čtvrtiny ještě přisytil Brno Körner, přičemž domácí dlouzí při vedení 26-16 měli u pasu už 23 bodů. A když se ze středních dálek prosadil power forward Mickelson, Bálint přidal svou druhou trojku a Mišula za chvíli další, za stavu 40-20 se po úseku 14-0 Pandy potácely nad propastí. Jenže vzápětí zvedly z palubovky dárkové ztráty domácích a z útočných doskoků a náhlé podkošové aktivace sestrojily šňůru 0-12 a snížení na 40-32. A právě tohoto úseku Brňané, jejichž podkošoví dali do půle 32 ze 43 bodů, museli po zápase nejvíc litovat.

Po změně stran už se jejich útočná hra potýkala až s marností, guardi nedokázali dopravovat míče pod koš a pouštěli se do stále těžších střel, naopak sluneťané si z vymezeného území domácích udělali vlastní komfortní zónu, beztrestně překonávali nevypomáhající domácí hrou jeden na jednoho a při proměňování i těžších zakončení místy dokonce začali dominovat i na doskoku. A v útoku chyby vršící Brno rychle ztrácelo půdu pod nohama.

Ve třetí čtvrtině hosté srazili manko na tři body a po krátkém vzepětí Brna na 62-50 se 100 sekund do konce čtvrté čtvrtiny po akcích Svejcara se Spencerem dopracovali už k obratu na 67-68. Mišula s Puršlem pak ještě posunuli domácí na 72-68, ale přihrávková chyba jejich spoluhráče Bálinta nabila na vyrovnání Autreymu. Až v úvodu čtvrté části bodově zaktivizovaný rozehrávač domácích Marko pak ještě těžkou střelou z driblinku dal Brnu vedení 74-72, ale po timeoutu pár sekund do konce najel do koše ústecký lídr Autrey, který sice nejprve minul, ale okamžitě si sám doskočil a napodruhé už poslal zápas do prodloužení.

V něm domácí 3:16 do konce vedli 79-78, ale pak už zvládli jediný bod za technickou chybu kouče soupeře. Ten za stavu 79-82 v poslední minutě rozporoval odpískaný faul na Körnera v samém závěru času na útok, kdy byl slovenský power forward pod tlakem obrany už v zoufalé situaci. Jenže po šestce za technickou minul oba trestné hody za faul, domácí navíc nezužitkovali ani následné tři útočné doskoky a Pecka na druhé straně naopak útočný doskok využil ke zpečetění výhry.

Lídry vítězů byli Spencer (21), Autrey (19+7 doskoků a 5 zisků), Svejcar (17), Pecka (10+11 doskoků) a Joseph (10). Jejich tým nakonec překvapivě přetlačil Brno zpod koše (38-46) i na  útočných doskocích (16-20, body z nich 8-16), dvakrát méně ztrácel (19-10) a celkem tak měl o 14 střel z pole víc. Za domácí (bez Maddena, Půlpána hráli v osmi až devíti), kteří dali víc trojek (36/9 - 18/5) a bodů náhradníků (34-13), byli vidět Körner (15+7 doskoků), Mišula (13), Djuricic (11+8 doskoků), Bálint (11) a Puršl (10+12 doskoků).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Prohráli jsme si to sami, máme 19 ztrát, z toho hodně nevynucených. Hráli jsme potom proti malé sestavě, čehož jsme ale nedokázali využít, netrefili jsme otevřené střely. Pojedeme do Ústí vrátit sérii zpět do Brna.“

Jakub Krakovič (pivot Basket Brno): „Dnes jsme se porazili sami, zejména ztrátami. V první půli jsme si vytvořili bodový polštář, který jsme ale ztratili. Ve druhé půli jsme už tahali za kratší konec, nebyl to od nás dobrý výkon. Znamená to jediné – pojedeme si do Ústí pro výhru, už jsme tam letos dokázali dvakrát zvítězit.“

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Dnes se ukázalo, že se nám povedlo letos postavit dobrý tým. Neskutečné úsilí a energie ve druhém poločase a v prodloužení v obraně a sebevědomí v útoku nás poslaly do vedení 1-0 v sérii, které se pokusíme už udržet a doma to ukončit.“

Lamb Autrey (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Neporazili jsme Brno celou sezonu a věděli jsme, že to bude těžký zápas. Přijeli jsme s tím, že budeme bojovat, jsem hrdý na celý tým. Tohle je velká výhra, musíme se zkoncentrovat na sobotu.“

• lídr Autrey

Dost možná před návštěvou sezony v hale na Vodově bude ve čtvrtek od 18 hodin odšpuntována nad míru atraktivní série o bronz na dvě výhry, v níž domácí Brno i hosté z Ústí budou cílit na historicky první ligovou medaili pro svůj klub.

Do bojů jdou oba celky po devíti- až desetidenní pauze, což zejména v úvodním duelu může být na jedné, nebo druhé straně určitým faktorem. Do brněnské hry opět promluví absence úderného dua Půlpán - Madden, ale protože tým má za sebou už deset zápasů v rotaci bez něj, dokázal i tuto nepříjemnost přijmout a zbývající hráči na perimetru si už mohli zvyknout na navýšení svých rolí. To SLUNETA funguje nadále ve své stabilní sedmičce až osmičce, která bude nyní hodně odpočatá, tým navíc ví, že jej už nečekají dvě náročné bitvy ve dvou dnech.

Vzájemné zápasy nedávají nijak zásadní vodítko k celé sérii, už jen proto, že v nich Brno ještě mohlo využívat svých dvou aktuálně absentujících opor. Ač ve všech čtyřech případech uspělo, třikrát to bylo jen o 2, 5 a 8 bodů, navíc dvakrát SLUNETA vedla po 30 minutách, přičemž jednou to bylo i na palubovce soupeře.

V prvních třech případech měli Brňané jistou převahu zpod koše, ve čtvrtém utkání pak Pandy rozdrtili trojkami (13 ku 3). Ač pokaždé vykázali lepší doskok, nebylo to o moc a body z druhých šancí udělaly větší rozdíl jen ve třetím utkání. Napřed bylo Brno třikrát i z rychlých protiútoků a v prvním a čtvrtém zápase si víc pomohlo body náhradníků.

Ústí mělo naopak třikrát lepší trojky. A právě na ty bude muset hodně spoléhat i v úvodu série o bronz, neboť pod koš se při převaze brněnských dlouhánů bude dostávat jen složitě. Power forward Johnson se v semifinále s Nymburkem stal neviditelným a hru museli obstarávat především guardi z perimetru. Podobné to bude nejspíš i proti Brnu.

To si bude muset dávat extrémní pozor na čtveřici pohyblivých ústeckých mužů Autreyho, Spencera, Svejcara a Josepha. Na druhé straně kurtu se bude muset vypořádat s organizovanou obranou soupeře a zásadní tak bude, nakolik si bez tahouna přechodové hry Půlpána dokáže pomoci body z protiútoků.

Ozdobou série by měly být i individuální výkony, kdy na straně Brna umí předvést velké kousky guard Mišula, a v pandím táboře by měl tradičně vynikat rozehrávač Autrey.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 85-77, 82-77, 78-76, 92-74

Rozhodčí: Hruša, Kučírek, Kapaňa

Absence Brna: křídlo Madden (zlomenina kotníku), rozehrávač Půlpán (zlomenina levé ruky)

Absence Ústí: křídla Maděra a Bohuslav (oba mimo kvůli operovanému kolenu)

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Čeká nás závěrečná série sezony. Souboje proti ústecké SLUNETĚ jsou pro nás vyvrcholením celoročního snažení. Cílem klubu bylo v NBL překonat loňské čtvrté místo. Všichni si uvědomujeme, že nám bude čelit celek, který prožívá nejúspěšnější sezonu své historie. My však máme své cíle a uděláme maximum k jejich naplnění. Těšíme se na sérii a věřím, že nám již ve čtvrtek přijdou fanoušci dodat energii. Jejich podpora po celou sezonu, a zvláště v play-off je skvělá a my se jim budeme chtít odvděčit ziskem ligové medaile.“

Danilo Djuricic (power forward Basket Brno): „Mezi naším posledním zápasem s Opavou a prvním zápasem se SLUNETOU byla poměrně dlouhá pauza, kterou jsme využili na přípravu. V této sérii jsme připraveni bojovat o medaili pro náš klub. Bude to bitva jako v ostatních zápasech, které jsme proti nim v této sezoně odehráli. Naším hlavním cílem bude vyhrát na doskoku a dobrá týmová obrana.“

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „V předzápasových predikcích je v sérii o bronzové medaile favorizován soupeř z Brna. V této situaci už jsme se letos jednou ocitli a věřím, že k ní přistoupíme se stejným nastavením. Brnu se povedlo doplnit kádr skvěle hrajícím Mišulou, který patří momentálně k jeho klíčovým hráčům. Soupiska týmu je i přes zranění Pulpána a Maddena stále velice kvalitní a široká. Vše je podpořeno zkušeným realizačním týmem a slušnou diváckou kulisou při domácích utkáních. Náš tým měl poměrně dost času se na soupeře připravit a do souboje s ním půjdeme stejně jako ve čtvrtfinále s Kolínem se vztyčenou hlavou a s odhodláním hrát po celých 40 minut na hranici svých možností. Věřím, že se nám podaří v Brně jednou uspět a v domácích podmínkách nám pomůžou opět naši fanoušci.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Vrchol sezony je tu a my jsme připraveni. Opět nejsme favoritem, ale tohle je play-off a očekávám minimálně dvě velké bitvy, kde o výsledku může rozhodnout i ta nejmenší maličkost. Soupeř má velmi dobře poskládaný, zkušený tým, a pokud chceme bronz, musíme prostě aspoň jednou vyhrát v Brně, což bude před takovou kulisou hodně těžké, ale rozhodně ne nemožné.“

Atrakce utkání: poločasové vystoupení aerobic klubu OneClub Brno, divácká soutěž ve střelbě na koš o voucher v hodnotě 500 korun do obchodu Candy Store Brno.