16.0

#24
6.0

Basket Brno slaví svou první medaili!

Klub sám ten duel nazval zápasem desetiletí. Aby se takovým ale skutečně stal, musel pro Basket Brno dopadnout úspěšně. A o to se v závěru rozhodné třetí bitvy o bronz postarali jeho veteráni Mickelson, Marko a Krakovič. Brňané tak i přes některé horké chvilky dramatický souboj zvládli a po domácím triumfu 71-67 nad Ústím dobyli první ligovou medaili pro mladý klub z města s nebývalou basketbalovou svatozáří.

Tým kouče Růžičky potvrdil raketový vzestup posledních dvou sezon. Po chvostovém 12. místě z nedokončeného ročníku 2019/20 mu loni jen o pár bodů unikla třetí příčka a letos na ni klub, oficiálně založený v roce 2013, už dosáhl, a to před rekordní domácí kulisou sezony tvořenou 1530 fanoušky.

Na svou vůbec první medaili v NBL útočilo také Ústí, pro nějž ovšem i bramborové umístění znamená nejlepší výsledek 76letých klubových dějin.

Domácí tým měl při dobré obraně včetně zblokovaných střel i díky úspěšným nájezdům lepší start (16-6). Také ale spaloval některá jasná podkošová zakončení a disciplinovaní hosté (do půle 2 ztráty), kteří téměř vše vsadili na ataky pod koš (jen šest trojkových pokusů do půle), se po prvotních neúspěších začali z této hry prosazovat, a když naopak Brno přišlo o svou úvodní údernost, ze spousty šestek a také z útočných doskoků otočili a ve třetí čtvrtině se za stavu 35-33 začínalo znovu.

Lepší start tu měly Pandy, jež po brněnských ztrátách a aktivitě svého lídra Autreyho odskočily na 38-44. Domácí v přechodné útočné nouzi spasily tři trojky Marka s Nečasem, a když už se zdálo, že Brňané jako zatím pokaždé v této sérii přijdou ve druhé půli o schopnost pronikat pod koš, vzal tuto disciplínu na sebe guard Mišula, který sedmi body v řadě obrátil na 53-51.

A ve čtvrté části se výrazněji osmělili i jeho kolegové zpod koše, kteří zejména z útočných doskoků zápas pro Brno zachránili. Náhle a nejvíc se tu zaktivizoval po celý předchozí průběh neviditelný power forward Mickelson, který od svého zranění v pohárovém FINAL 4 zabíral na svou někdejší plnou výkonnost jen v některých zápasech, ale na závěr posledního duelu sezony si nechal to nejlepší, když tu přispěl ke klíčovému odskoku 6 body i útočnými doskoky.

Na doskoku stále víc odpadající SLUNETA se i v útoku prosazovala složitě a čtyři minuty do konce se za stavu 63-56 její naděje povážlivě ztenčily. Svejcar ji ještě dvěma trojkami přiblížil na 65-62, ale domácí vždy zakontrovali zpod koše a dirigent Marko už z brejku na 71-64 dvacet sekund do konce pojistil vítězství.

Právě on byl top skórerem týmu (bez Maddena, Půlpána) s 16 body a trojkami 6/4. Následovali jej Mišula (11) a Mickelson (10+9 doskoků). Za SLUNETU odpovídali Autrey (15+6 asistencí), Spencer (15) a Pecka (13). Domácím patřily body zpod koše (36-22), doskoky (47-37, útočné 17-12, body z nich 18-14), trojky (7-6) i body laviček (28-9).

• lídr Autrey

Zdá se být takřka nevyhnutelné, že i třetí, rozhodující duel o bronz dnes pod Špilberkem (od 17:30 v rámci přenosu Studia Basketbal) dospěje do prodloužení. Když se tak stalo i po dvou dvacetibodových vedeních Brňanů v předchozích dvou bitvách, proč by tomu tak nemohlo být i potřetí, když už půjde doslova o všechno?

Jaký lze očekávat průběh rozhodného souboje této dosud mysteriózní série, v níž zatím nikdo nevyhrál na domácí půdě? To tuší zřejmě jen tam nahoře, protože asi nikdo by nepředpověděl, že Brno dvakrát povede o prakticky neztratitelných 20 bodů a přesto pokaždé Lamb Autrey v posledních sekundách základní hrací doby zajistí Ústí prodloužení. A to navíc v obou případech vyrovnáním na 74-74.

Zápasy mají skutečně prazvláštní vývoj, když Brno nejdřív poločas nebo ve druhém případě i tři čtvrtiny hraje, co se od něj čeká, dokáže využívat svou jasnou podkošovou převahu, když ve druhém utkání začalo dokonalou první čtvrtinou s dvojkami 13/13 a 26 body z vymezeného území, ale pak začne odstup spíš jen udržovat, hrát příliš na jistotu a namísto pokračování v sebevědomém výkonu se začne obávat o výhru, ztrácí míče jako o závod a skóruje spíš nahodile a ze složitých situací, když veteráni nechávají velkou část útoku na 19letém guardu Bálintovi, na nějž jsou tak vypjaté okamžiky jako poslední minuty boje o bronz stále ještě velkou náloží. Jisté také je, že tým si nemůže dovolit zopakovat 25 ztrát z druhého utkání, protože podruhé vyhrát s takovou nůší chyb už by se mu nejspíš nepodařilo.

Z druhé strany Pandy se do zápasu naplno pokládají a jako o život začnou hrát, až když se potácejí nad propastí s mankem dvaceti bodů. Mají více hráčů schopných hrát jeden na jednoho nebo skórovat z driblinku, což musí využívat, neboť na standardní podkošovou hru nemají tolik personálu jako soupeř. Musí tak hodně spoléhat i na rychlou přechodovou hru, skórování do nezformované obrany i na vytváření a využívání mismatchů, tedy výhodových situací jeden na jednoho. Klíčem k jejich úspěchu jsou guardi Autrey a Spencer, jež si musí Brňané ještě lépe hlídat, pokud na domácí půdě chtějí uspět.

Odehrané zápasy série: 80-84 PP, 82-77 PP

Absence Ústí: křídla Maděra a Bohuslav (oba mimo kvůli operovanému kolenu)

Absence Brna: křídlo Madden (zlomenina kotníku), rozehrávač Půlpán (zlomenina levé ruky)

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): „Čeká nás definitivně poslední zápas sezony a máme možnost se rozloučit vítězně. První dva zápasy se rozhodovaly v koncovce, po prodloužení a přišlo mi, že to spíše byl boj a nervy. Příprava nebude velká, dobře totiž víme, jak musíme hrát, co musíme dělat a naopak, čeho se musíme vyvarovat. Důležitá bude naše energie a touha po vítězství a doufám, že nás zaplněná hala Vodova opět podrží.“

Roman Marko (rozehrávač Basket Brno): „Čeká nás poslední zápas sezony. Věříme, že potvrdíme vydřené vítězství z Ústí a že nás přijde podpořit plná hala, která nás požene za vytouženým bronzem.“

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Čeká nás poslední utkání sezony. Musíme se poučit z posledního zápasu a pokusit se znovu překvapit. Prohra nás sice bolí ale opět jsme si dokázali, že na Brno máme.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Je to trochu paradox, nejprve hrajeme jako bychom neměli už síly, ale na konci se v nás probudí nějaká energie, díky které předvedeme neuvěřitelné zmrtvýchvstání. Nedá se svítit, musíme holt znovu do Brna a znovu zkusit přetlačit Brno na jeho palubovce, a pokud chceme pomýšlet na výhru, nesmíme si ho už potřetí nechat utéct na dvacet bodů. Oba zápasy rozhodovalo spíše štěstí a opravdové maličkosti a potřetí dohánět takovou ztrátu by se nám už mohlo vymstít.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž pro děti ve střelbě na koš i soutěž ve střelbě pro dospělé o ceny od Starobrna.