31.0
#24
33.0

Válečníci i šestkám navzdory

Válečníci se Slezany vzali 1150 návštěvníků děčínského sportovního chrámu na velkou jízdu po horské dráze, na jejímž konci se do cíle přiřítili v čele domácí borci, kteří triumfem 95-90 zaknihovali čtvrté vítězství za pět zápasů a už v neděli mohou být pouhou jednu výhru za vedoucím duem.

Než se hosté stihli na dráze vzpamatovat z prvního sešupu, zahlédli v zatáčce už v sedmé minutě hrozivě vypadající skore 25-12, když byli domácími zasypáni zpod koše i z trojek. Trvalo to ale jen pár děčínských ztrát, než se Opava ještě před zvoněním první čtvrtiny přiblížila na 27-26. Ve druhé části ji pak lídr Šiřina trojkami přivedl dokonce do trháku 41-54 po 18 minutách, aby vzápětí hostům došel dech a domácí díky Pomikálkovi uhráli poločas skoro na remíze (52-54). Ve třetí čtvrtině už se energičtěji hrající a do brejků pálící Válečníci probili do několikabodového vedení a ve čtvrté při vadnoucí ofenzivě Opavy získali až 16bodový náskok. Ten až 12 bodů s porážkou se nesmiřujícího Jakuba Šiřiny srazilo v závěrečných dvou a půl minutách na konečný rozdíl.

Domácí dvojciferně tlačili Matěj Svoboda (19), Pomikálek (19+8 doskoků), Bruner (16), Nichols (15+10 asistencí a 8 doskoků), Anthon Walton (14+10 asistencí) a Josipovič (10). Opavské šiky (bez Dragouna) napájeli Šiřina (23+6 asistencí), Mokráň (17) a Kvapil (15). Z pole přesnější Děčín (v procentech 53-44) exceloval z brejků (38-22), lepší byl i zpod koše (50-42) a ve ztrátách (11-18), čímž dokázal vyretušovat výbuch na trestné linii (41/25 - 29/27).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Začali jsme famózně, podobně jako v Pardubicích, ale Opava je nesmírně zkušený tým, který nepanikaří za žádné situace. Ukázali nám to ve třech čtvrtinách, ve kterých nám nastříleli přes pětadvacet bodů. A pokud mi budeme takto bránit, nemáme příště šanci na úspěch. V obraně jsme hráli velmi dobře jen jednu čtvrtinu, a to je málo. Naštěstí v útoku jsme byli schopni nastřílet pětadevadesát bodů, což je hodně vysoké číslo nad náš průměr. Takhle vyhrávat ale nechceme. Je super, že jsme vyhráli, zápas to byl těžký, ale musíme zlepšit obranu. Tam nám to dnes haprovalo. Neudělali jsme veliké chyby, ale hodně malých, což Opava svou zkušeností trestala.”

Petr Czudek (trenér BK Opava):
„Gratuluji Tomáši Greplovi a jeho hráčům, kteří víc chtěli a byli více koncentrováni. Začátek byl z naší strany hodně laxní, prohrávali jsme o třináct bodů, ale zónová obrana nás dostala zpět do hry. Pak jsme vedli zase o třináct bodů my, ale bylo to stále vyrovnané. Bohužel, dnes jsme nebyli schopni zastavit Nicholse, Waltona, ale ani Matěje Svobodu. Jakmile to bylo jedna na jedna, neubránili jsme a byl z toho koš nebo trestné hody. Když se k tomu pak přidal náš špatný útok ve třetí čtvrtině, je výsledek takový, jaký je. Favorit dnes vyhrál.”

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Dnes to bylo urputné utkání. Na začátku jsme trochu odskočili. a mysleli si, že to půjde samo jako v Pardubicích. Ale v hloubi duše jsme věděli, že Opava taková není, že je to parta zkušených borců, která se dokáže rychle vrátit zpět. A to nám také ukázala, když se z mínus patnácti dostala na plus dvanáct. Tady ukázala Opava velikou vnitřní sílu, ale ta jí pak chyběla ve druhém poločasu. Dnes rozhodlo, že jsme získali z rychlých protiútoků strašné množství bodů nebo faulů, druhým faktorem byly individuální výkony Ty Nicholse a AJ Waltona, kteří v těžkých chvílích vzali zodpovědnost na sebe a dávali důležité body. Naopak nemohu vůbec pochválit naší obranu, protože ta byla děravá, což dokazuje padesát čtyři bodů v poločase. Jsme rádi za skalp silného a odolného soupeře, který je zvyklý hrát takhle náročné zápasy.”

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „Dnes to bylo v takových hodně silných vlnách, kdy Děčín začal drtivou první tříminutovkou a vedl snad o šestnáct bodů. Tam jsme se báli, že je vlastně po zápase. Naštěstí jsme pak prostřídali, změnili obranu a začalo nám to padat v útoku, takže jsme si zase vybudovali čtrnácti, patnáctibodové vedení. Jenže pak přišla poslední minuta poločasu a my jsme podělali vše, co šlo, takže jsme do druhé půle šli za vyrovnaného stavu. Tam nám to přestalo padat, dělali jsme zbytečné chyby, protože Děčín dobře tlačil. A jakmile uděláte tyto chyby proti hráčům jako jsou Nichols nebo Walton, ti vás okamžitě potrestají rychlým protiútokem. To se dnes potvrdilo, tady se rozhodlo.”

• útočný doskok

Jeden ze šlágů kola se odehraje pod děčínskou skálou, kam míří skolením lídra posílení Slezané. Ti stále bojují o šanci posunout se na pátou, či čtvrtou pozici a v takřka kompletním složení mají potenciál na notné potrápení Válečníků, kteří jsou v této sezoně doma velmi silní. Naposledy dobyli i Dašickou, kde zničili Beksu hned první čtvrtinou. Na třetí pozici jsou - taženi nyní už nejužitečnějším hráčem ligy Anthonym Waltonem - už jen dvě výhry za vedoucím Brnem a cílí tak na další posílení své situace.

Opava se zkusí opřít o své trojky, ovšem především musí být pevná v obraně, kde bude potřebovat jak rychlý návrat proti brejkům domácích, tak pevnost kolem koše, odkud ARMEX sklízí většinu svých bodů.

Absence Opavy: guard Dragoun (dlouhodobé zranění)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 65-63, 80-97

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Opava je zkušený tým, který po reprezentační pauze předvedl velmi dobré výkony, jak v Ústí, tak s Brnem. Proto nás bude čekat těžký zápas. Hrajeme doma a chceme navázat na náš poslední ligový zápas.”

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „Čeká nás další domácí utkání, kde bychom tabulkově měli mít navrch, ale to v letošní sezoně rozhodne neplatí. V posledním zápase Opava ukázala, ze dokáže porazit i prvního z tabulky, takže se na ni budeme muset dobře připravit. Víme, ze hrají fyzickou hru, a to mě osobně sedí. Věřím, že to bude bitva, a že je se na co těšit.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Děčín bojuje o třetí příčku. V minulém kole vyhrál na palubovce Pardubic, my jsme porazili první Brno. Nejsme favoritem, ale pokud se chceme posouvat nahoru, musíme vozit body i z venkovních zápasů.”

Filip Zbránek (křídlo BK Opava): „V Děčíně to je vždy boj o každý baon. Nejinak tomu bude i v sobotu. Jsme po dlouhé době v kompletní sestavě, tak se jedeme poprat o tolik potřebnou výhru ve vrcholící skupině A1.”